Afghánistán: 40 let války

• Nemecko Afghanistan – Das verwundete Land (viac)

Jen málokteré zemi osud připravil tak trnitou cestu moderními dějinami jako Afghánistánu. Předmětem nekončících debat pak zůstává, nakolik se situace v zemi zlepšila od chvíle, kdy sem v roce 2001 pod korouhví operace Trvalá svoboda vyslalo své jednotky na pět desítek států z celého světa. Abychom však porozuměli situaci, v níž se dnešní Afghánci nacházejí, musíme se vrátit několik desítek let nazpět. Koprodukční dokumentární cyklus s názvem Afghánistán: 40 let války proto vypráví příběh země od 60. let, kdy byl ještě Afghánistán pro svou krásnou přírodu, exotičnost i levné drogy rájem pro západní turisty. Na ploše čtyř epizod cyklus vypráví o tragické cestě Afghánistánu od monarchie ke komunismu až ke krutovládě islamistů a západní intervenci... Projekt v režii Mayte Carrascové a Marcela Mettelsiefena, v minulosti nominovaného na Oscara, se opírá o množství mnohdy vysoce exkluzivních archivních materiálů a současně o výpovědi pamětníků – od obyčejných Afghánců, přes bývalé sovětské výsadkáře a klíčové vůdce islamistů, až po americké generály a afghánské politické špičky. Dějiny Afghánistánu tak sledujeme na pozadí životních příběhů jejich samotných aktérů. V cyklu, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, se objeví i bývalý předseda vojenského výboru NATO, český generál Petr Pavel. V českém znění originálních výpovědí se představí například Ondřej Vetchý, David Novotný nebo Klára Melíšková. (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (4)

Království (2020) (E01)

Vyprávění je příjemné tím, že je prostřednictvím očí místních pamětníků. Všiml jsem si stále se opakující vzorce. Komunisté po nástupu podřezávali tisíce svých nepřátel , i ty kteří pro ně nepředstavovali přímou hrozbu. Zde pravověrné muslimy. "Moje rodina tak přišla o 14 členů", říká pamětnice, která následně emigrovala ze země. Druhý vzorec je možno vidět při masových demonstracích po komunistickém převratu, kdy dav volal "Alláh akbar". Nenaskakuje vám z toho tady v EU husí kůže? Takže pak máte opět na výběr fašismus nebo komunismus. ()

Džihád (2020) (E02)

Díl je otevřený dramaticky propuknutím války zabitím osla bombou. Zarazilo mě vyprávění Afghánce, jemuž jeho otec vynadal, že si udělal v Indii doktorát místo aby v horách bojoval proti Sovětům. To mě by rodiče asi do hor vraždit kvůli Alláhovi , nebo spíše ve studené válce mezi SSSR a USA neposlali. Milion mrtvých. Je naznačeno, že chudé rodiny se neměly o mrzáky včetně zraněných dětí bez nohou a rukou jak starat. Je zde také naznačen vznik Talibánu, z něhož vzešla Aj Kaida. V Péšaváru rekrutovali Arabové afghánské uprchlíky a rodiče dávali do náboženských škol metres své chlapce, aby se najedli. Tam jim vymývaly mozky, drželi v izolaci a nedostali žádné formální vzdělání. Je dobře že samotným bojům zde není věnován filmový čas, protože na to jsou jiné dobré známé dokumenty. ()

Tálibán (2020) (E03)

Obsazení Kábulu je poměrně neznámá část této historie. O moc po svržení prezidenta bojovaly Hekmatjár a Masůd. Obyvatelé zůstali na milost válečníkům. Má země je plná hor, mohli se tam vydat a vzájemně se zmasakrovat, ale museli to odnést civilisté" říká pamětnice a pokračuje: "Bomba, která spadla do naší místnosti mi spálila celé tělo". Válka ve městě kde byli mudžahidy odváděny z domů dívky a ženy , nebo rovnou střílení podle evropského lékaře "začínala v každý den v 8:15 ráno, pak pokračovala s malou přestávkou kolem poledne až do čtvrt na osum, kdy je čas na večerní modlitbu. Modlí se, aby tím odčinili své zločiny, aby jim bylo odpuštěno za zabíjení lidí. Jsou si toho moc dobře vědomi". U obyvatelů města tak došlo k vystřízlivění . Z mudžahidských hrdinů se stali zločinci. Tyto rány jsou nezahojené dodnes. Pobavila mě reakce George Bushe staršího , když Američané uzavřeli v Kábulu své velvyslanectví s tím, že když se Afghánci začaly řezat mezi sebou , nebudou už zasahovat a velvyslanec mu v Bílém domě podal hlášení, Bush řekl "To se v Afghánistánu zase něco děje?" ()

Past (2020) (E04)

O kradení mezinárodní pomoci na rozvoj škol a dalších věcí v Kábulu jsou nyní postavené celé vilové čtvrti... ()