Afganistan 1979, vojna, ktorá zmenila svet

(TV film)
  • Česko Afghánistán 1979: Válka, která změnila svět (viac)

Vpád vojsk ZSSR do Afganistanu v decembri r.1979 sa skončil neúspechom sovietskych ozbrojených síl. Konflikt mal za následok aj nepriaznivý politický vývoj v tejto ázijskej krajine, kde sa dostali k moci radikálni moslimi. Film popisuje priebeh vojny a poodhaľuje málo známe epizódy z priebehu a vývoja tohto krvavého konfliktu. (RTVS)

Forsberg11

Konečne dokument, ktorý prehľadnou, pútavou a modernou formou vysvetľuje sovietsku vojenskú misiu v Afganistane. Jeho obyvatelia si za posledné desaťročia vytrpeli svoje. Po tom čo odišli Sovieti, prišli o pár rokov Američania a spôsobili ešte väčší chaos a bordel. Skutočne nešťastný kút sveta, kde je tragédia sa narodiť. Vďaka na našu Európu! 80 %!! ()

Nick321

Skvělý dokument, kde je to velmi dobře vysvětleno, co té sovětské intervenci předcházelo i jak to probíhalo. Sověti si nejspíš mysleli, že Afghánistán obsadí bez odporu stejně jako Československo. Afghánci ale nejsou Češi. Tupit okupantské síly je u nich národní sport a přestože to jsou víceméně negramotní pasáci koz a pěstitelé opia, dokázali nedávno vyhnat i moderně vyzbrojenou americkou armádu. Něco jim ta válka ale přece jen vzala- naději na důstojný bohatý moderní život. Nekompromisně je ta invaze vrátila zpět do středověku, ve kterém už nejspíš zůstanou. Ale za mě ať si žijí tak jak sami chtějí, ať už jim svět dá konečně pokoj. ()

Gilmour93

Země, která ráda vyměňovala cizí komunismus za svůj komunismus a která si doteď libuje ve více, či méně diskrétních intervencích a proti ní jiná, která skrze zpravodajské služby mile ráda podporuje, svrhává a dosazuje režimy ve jménu svobody a trochy toho geopolitického zájmu. Je smutné, že nejvíc trpí ti, na jejichž hřišti se vše odehrává a obvykle končí ve větším marastu, než v kterém se nacházeli předtím.. Dekáda, kdy si Američané vzpomněli na Napoleonovo „dělá-li soupeř chybu, netřeba ho rušit“ a pomohli připravit Sovětům jejich vlastní Vietnam, je v dokumentu střízlivě shrnuta včetně přesahu do budoucích let, kdy jedna velmoc našla nového nepřítele a druhá ho pracně hledá, aby odvedla pozornost od svých vnitřních problémů. A ať už tomu budete říkat invaze, nebo internacionální pomoc, nezapomeňte, že nejlepší protijed je Coca-Cola! ()

mira007

Bratrská pomoc SSSR bratrskému Afghanistánu je zde popsán přehledně, doplněno výpovědi pamětníků i odborníků ( dokonce Gorbatšov a vrcholní afgánští politici ) a se spoustou dobových celkem unikátních záběrů. Nejsilněji na mne zapůsobilo nenápadné záběry z předválečného Kábulu, kde vedle sebe šly dvě ženy jedna v burce a druhá v evropských šatech. Dneska těžko představitelné. ()