Chci svou zemi zpět

(TV film)
  • Nemecko Afghanistan, unser verwundetes Land (viac)
Nemecko, 2020, 90 min (televízna verzia: 4x52 min)

Jen málokterá země zakusila v posledních dekádách tolik strádání a bolesti jako Afghánistán. A jen málokdo o tom ví tolik, jako afghánské ženy, na které útlak a válečné peklo zpravidla dopadalo nejvíce... Koprodukční dokument vypráví pohnutý příběh několika posledních desetiletí afghánské historie, od její zlaté éry až k válečnému peklu. Projekt se opírá o jedinečný výběr archivních záběrů a osobní výpovědi šesti zcela unikátních respondentek z různých generací a prostředí, jejichž osudy odrážejí utrpení i naděje mnoha afghánských žen. Od první ministryně pro ženská práva přes dceru posledního komunistického prezidenta či Miss Afghánistánu roku 1972 až po dívku, která se skrývala před projevy krutovlády Talibanu v převleku za chlapce... Asi nikdo netrpěl následky konfliktů a převratů v Afghánistánu více než tamní ženy. Opakovaně přicházely o domovy a své nejbližší a dodnes jsou zbavovány svých nejzákladnějších práv a nuceny volit mezi segregací a exilem. Jen stěží bychom ale naše hrdinky mohly vnímat jako pasivní oběti. Výpovědi výběru respondentek jasně dokládají, že tyto ženy jsou spíše hrdinkami afghánské historie. A pro svou houževnatost jsou zároveň možná tou největší nadějí pro budoucnost Afghánistánu, země, která dodnes čeká na konec útlaku a násilí... Dokument vychází z úspěšného dokumentárního cyklu Afghánistán: 40 let války, který vznikl v široké mezinárodní koprodukci za účasti České televize. (Česká televize)

Narciska

Dobrý způsob, jak nám shrnout historii země, navíc tolik skloňované jako je Afghánistán, prostřednictvím dobových záběrů a hlavně skrze osobní příběhy a komentáře ženy, které tohle zažily na vlastní kůži. Není to žádný emoční nátlak, ženy hovoří velmi důstojně, jistě a nezatěžují nás prožitým utrpením, velmi věcně a přece barvitě podáno tak, že si dovedeme život a historii téhle země lépe představit. Obohacující dokument. ()

Arsenal83

Afganistan, trápený komunistami, islamistami a nakoniec aj "demokratmi". Dokument sa pozerá na vývoj situácie za posledných 50-60 rokov očami tých, ktoré trpia vojnami ale aj pod nátlakom rôznych režimov najviac - očami žien. Kedysi mohli nosiť sukňu, vzdelávať sa, potom nastala zmena režimu a ich život nestál ani za ťavu. Bežní ľudia v Afganistane chcú žiť v mieri, ale stále im tam niekto hádže na hlavu bomby a keď to nerobí cudzia veľmoc, tak ich terorizujú vlastní fanatici. Táto reportáž má veľa dojímavých momentov. Človek si uvedomí, ako sú tá vojna a i boje o moc strašné a že väčšina ľudí chce proste len žiť a prežiť. Lenže politika im v tom zabraňuje. ()

Marze

Takzvaná mikrohistorie, tedy jak historické události prožívali obyvatelé jejich očima. "Nevrátíme se zpět do temných dob , kdy vládl Taliban, to je jisté" říká hlavní protagonistka. Kdyby věděla , jak se mýlila. Dobře že zde bylo řečeno, že Talibán vypěstovali za své peníze Američané v náboženských školách Madrásách , jako zbraň proti Rusům. ()