Afghánistán: 40 let války

Džihád (E02)

(epizóda)
  • Nemecko Die Sowjetarmee (viac)

V 80. letech minulého století se Afghánistán stal epicentrem studené války a zároveň bojištěm mezi islámem a komunismem. Sovětská invaze v Afghánistánu po sobě zanechala rozvrácenou zemi a milion mrtvých... Sovětská snaha podpořit afghánský komunistický režim narazila na odvěký odpor Afghánců k vetřelcům, a její neúspěch ve výsledku přispěl k rozpadu Sovětského svazu. Dlouhých deset let trvající konflikt připravil o život milion lidí a ve zdevastované zemi položil základy islámskému fundamentalismu. Mezi respondenty se představí bývalí sovětští vojáci, mudžahedínský vůdce nebo vedoucí tehdejší humanitární mise v Afghánistánu. (Česká televize)

Marze

Díl je otevřený dramaticky propuknutím války zabitím osla bombou. Zarazilo mě vyprávění Afghánce, jemuž jeho otec vynadal, že si udělal v Indii doktorát místo aby v horách bojoval proti Sovětům. To mě by rodiče asi do hor vraždit kvůli Alláhovi , nebo spíše ve studené válce mezi SSSR a USA neposlali. Milion mrtvých. Je naznačeno, že chudé rodiny se neměly o mrzáky včetně zraněných dětí bez nohou a rukou jak starat. Je zde také naznačen vznik Talibánu, z něhož vzešla Aj Kaida. V Péšaváru rekrutovali Arabové afghánské uprchlíky a rodiče dávali do náboženských škol metres své chlapce, aby se najedli. Tam jim vymývaly mozky, drželi v izolaci a nedostali žádné formální vzdělání. Je dobře že samotným bojům zde není věnován filmový čas, protože na to jsou jiné dobré známé dokumenty. ()