Afghánistán: 40 let války

Království (E01)

(epizóda)
  • Nemecko Das Königreich (viac)

Zatímco se Afghánistán v 60. letech jevil jako ráj pro život a po tisících sem přijížděli turisté ze západu, ve skutečnosti země byla na prahu vleklého konfliktu – mezi tradicí a pokrokem, Východem a Západem, komunismem a islamismem... Když padla monarchie a moc převzali komunisté, všechny doutnající problémy rázem explodovaly. Islámští duchovní vyhlásili džihád a desetitisíce Afghánců zahájily povstání. Do země následně vtrhla sovětská vojska a z Afghánistánu se rychle stalo bojiště studené války. Mezi respondenty tohoto dílu se objeví například Miss Afghánistánu roku 1972, mudžahedínský vůdce a pozdější premiér Gulbuddín Hekmatjár i bratr poslední afghánské královny. (Česká televize)

Marze

Vyprávění je příjemné tím, že je prostřednictvím očí místních pamětníků. Všiml jsem si stále se opakující vzorce. Komunisté po nástupu podřezávali tisíce svých nepřátel , i ty kteří pro ně nepředstavovali přímou hrozbu. Zde pravověrné muslimy. "Moje rodina tak přišla o 14 členů", říká pamětnice, která následně emigrovala ze země. Druhý vzorec je možno vidět při masových demonstracích po komunistickém převratu, kdy dav volal "Alláh akbar". Nenaskakuje vám z toho tady v EU husí kůže? Takže pak máte opět na výběr fašismus nebo komunismus. ()