Charles Masson, úspěšný reklamní producent, udržuje poměr s mladou Laurou, kterou však v návalu vzteku zabije. Pak se vrací ke své manželce jakoby se nic nestalo. Zdá se, že spáchal dokonalý zločin, ale brzy se stává obětí vlastního svědomí… Film Než přijde noc patří k nejlepším psychologickým thrillerům z dílny slavného francouzského režiséra Claude Chabrola. Film se v mnohém podobá Chabrolovu staršímu filmu Nevěrná žena (také zde se jedná o vraždu vyplývající z manželské nevěry, stejné je také obsazení dvou hlavních rolí včetně jejich osobních jmen). Ve filmu Než přijde noc se ale režisér věnuje především boji s vlastním svědomím hlavního hrdiny, které je dlouho jediným žalobcem jeho zločinu. V hlavní roli příběhu plného napětí exceluje Michel Bouquet. (oficiálny text distribútora)

Aky

Veliké pochutnání. Napětí a spád nepostrádající hluboká psychologická drobnokresba, která krůček po krůčku sleduje nastupující tíži svědomí po zpočátku vcelku lehkomyslně až téměř nechtěně spáchané vraždě. Michel Bouquet svým úsporným herectvím postrádajícím téměř mimiku a gesta podtrhuje sílu bouře, která se v tomhle člověku musí odehrávat uvnitř. ()

Snorlax

Mezi Chabrolovou tvorbou je to jeden z nejlepších kousků. Ale jako všechny ostatní postrádá tu špetku charisma, která by z toho dělala dokonalý film. Zajímavé psychologické drama se sice spořádaně rozvíjí, Bouquet hraje až se z něj kouří, ale vůbec mě nenapadá důvod, proč se na tento film podívat někdy znovu. ()

Vančura

Film, který nezapře Chabrolův typický tvůrčí rukopis, k němuž mj. patří opakovaná spolupráce se stejnými herci. Děj zde působí poněkud nepravděpodobně - chladnokrevnost až lhostejnost, s níž Hélène a François přijímají Charlesovo přiznání viny, se zdají jen těžko uvěřitelné - alespoň z dnešního pohledu. Jako možné vysvětlení se mi jeví Chabrolova skrytá kritika pokrytectví vyšších vrstev, pro něž je vnější zdání spořádanosti nadevše - minimálně v případě Hélène mi to objasňuje i motivaci jejího závěrečného činu. (U Françoise se lze naopak domnívat, že mu přátelství s Charlesem bylo nadevše, a navíc jeho vztah s manželkou nebyl ke konci příliš vřelý, proto si dovedu představit, že ho její smrt zas až tak nezasáhla). Btw. přijde mi zajímavé tento film srovnat s Allenovými Zločiny a poklesky, které se rovněž zabývají otázkou svědomí vraha z lepší společnosti (a které Chabrola dle mého soudu překonávají). UPDATE 30.4.2020 - Musím říct, že na podruhé mě to už moc nebavilo, a snižuji původní hodnocení o jednu hvězdu dolů. Jednak si myslím, že obecně všechny krimi filmy, v nichž je pachatel známý od začátku, nejsou moc napínavé. A za druhé mi i to celkové zpracování přijde docela nezáživné. Celou dobu vlastně jen člověk čeká, jestli se Charles dočká nějakého trestu nebo ne, a to mi na těch 100 minut přijde poněkud málo (byť je tam ještě ta krátká vedlejší linie se zlodějem, jehož krádež firemních peněz asi má vytvářet nějaký kontrast se zločinem, který pro změnu spáchal Charles). Myslím, že ten film je celkem zaseklý ve své době a pro dnešního diváka pomalu ztrácí na zajímavosti, bohužel. ()

classic

Muž, ktorý holými rukami surovo uškrtil svoju „sadomasochistickú milenku”, začne postupne trpieť akýmisi výčitkami svedomia, vyplývajúcimi z toto prostého hľadiska, že momentálne, teda počas diania tohto príbehu, väčšinou nebol vôbec (od)súdeným za svoj bohapustý čin, čo ho inakšie mimoriadne trápilo, keď s nasledovným, pribúdajúcim, iba vyslovene filmovým časom, si mimochodom začínam veľmi dôkladne všímať asi nielen len akési nelogické, správanie sa postáv, ale zároveň si snáď uvedomujem najmä i to, že sa z Chabrolovej dielne, znovu jednalo o dosť preceňovaný titul s dvomi ústrednými postavami v podobe Michela Bouqueta & Stéphane Audranovej (z jej strany som celkovo očakával oveľa strhujúcejší, herecký prejav, a to na základe jej ocenenia britskou Baftou, no nestalo sa tak), ktorí opäť stelesňujú manželský pár, čuduj sa svete, Charlesa & Hélène Massonovcov, čo už asi pomaly začína byť pre mňa akýmsi únavným, „stereotypným bremenom”, ktoré už asi ne(u)vládzem nosiť na svojej psyché! • Všetko v podstate ostáva zachované, iba sa zmenilo prostredie, ale pomery buržoáznych postáv sú zrejme rovnaké, nakoľko miesto ich trvalého pobytu, sa vyznačovalo okázalým prepychom, inými slovami, nesmrdeli peniazmi, keď si dovolili postaviť takúto modernistickú stavbu, navrhnutú architektom Françoisom Tellierom, ktorého žena bola na úvod zavraždená, a tak tým pádom vstupuje do tohto procesu i ďalší, poväčšinou totižto flegmatický charakter, aspoň tak som ho i bezprostredne vnímal. K dispozícii síce mal i niekoľko kľúčových indícií, no ostával ku nim naprosto ľahostajným. • Našťastie do deja vstúpila aj opačná línia udalostí (ak to tak mám nazvať?), teraz ju nazvime „dvojkou”, ktorá sa pomaličky pretínala s „jednotkou”, pričom mám taký všeobecne reálny dojem, že si toho taktiež všimol i tento (anti)hrdina, ktorý mal podľa mňa úplne rovnaký pocit. • A ešte z niektorých režisérových titulov vyčnievala predvídateľnosť, ako aj práve v tomto prípade, kde som opätovne odhadol samotný, finálový koniec, ktorý ani vlastne nebolo ťažké (správne) uhádnuť, čo považujem za nie dobrú vizitku pre film ako celok! ()

dobytek

Tak můžu si odškrtnout další Chabrolův film ze seznamu. Nevim, jestli je to tim, že jsem v poslední době Chabrolem už poněkud přesycen, nebo jsem ty jeho nejlepší filmy už viděl a teď se postupně dostávám k těm slabším kouskům, ale tohle bylo celý takový divný. Michel Bouquet je teda výbornej a člověk mu to všechno věří, ale to, jak se chovaj ostatní, to je trochu mimo moje chápání. Dialogy ve stylu "Tvou ženu jsem zabil já. - Hmm, no jo to se stává. - Co mám dělat? Mám se jít udat? - Ne, to nedělej. Lepší bude, když se budeme tvářit, že se nic nestalo." mi připadaly dost těžko uvěřitelný. Jinak se jedná o typický Chabrolovo dílo, který v ničem moc nepřekvapí. Jak je u jeho filmů zvykem, tak to celý stojí hlavně na atmosféře a na hercích. Michela Bouqueta už jsem zmiňoval, samozřejmě nesmim vynechat Stéphane Audran v roli jeho manželky nebo Henriho Attala v roli fízla. Hodnotim to průměrně a dodávám, že od Chabrola jsem rozhodně viděl lepší filmy na podobný téma. ()