Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

Hepy13

Jakmile spatřím při úvodních titulkách jméno Jerry Bruckheimer, tak je mi jasný že půjde o megafilm, to už mám vyzkoušený. A zároveň přesnej zásah do mého vkusu. Ani při tomto fantastickém ''pronásledovacím'' thrilleru tomu není jinak. To samé plaí i o Smithovi, kde hraje = I Like! (Až na jednu vyjímku - Muži v Černém). Rok 1998 a taková technika, copak mají americké tajné služby v dnešní době? Radši ani nemyslet. Hudba Williams a Rabin je zárukou té největší kvality, velmi podobná hudba jako např. u Con Air. ()

Echelon1

Len včera som pozeral podobný film (útek pred NSA + tiež rok 1998) Mercury a povedal som: "Zajtra si pre porovnanie pozrieme špičkového Nepriateľa štátu." Kedy som toto videl prvý krát? Minimálne pred ôsmimi-deviatimi rokmi, ešte ako decko? Vtedy a i teraz, po rokoch, stále zaraďujem tento klenot do top 30-40 najlepších filmov všetkých, a za najnašlapanejší a najlepší politický thriller vôbec. A ten soundtrack...Trevor Rabin a Harry Gregson-Williams, to najlepšie, čo sa dalo v devedesiatkach získať, tie akčné scény sú síce perfektne natočené a s perfektným strihom, ale aspoň 1/3 podiel na zážitku majú perfektné skladby. Nepriateľ štátu má obecne nejednu skladbu, ktorú si bežne púšťam. Film samotný obsahuje (tak ako mnoho iných filmov) výborné príklady diania za oponou badateľné a viditeľné v politicko-sociálnom dianí aj dnes. Opakujem to síce často, ale zlaté 90. rokov filmov nikdy nesklamali a stále sa k tomuto a iným filmov tej doby s chuťou vraciam. Dnes sa už nič takéto nenatočí. ()

jorgus

proad jsem cekal trosku vic, vetsi vyuzivani higtech vecicek, silenejsi zapletky, silenejsi situace..ocekavani byla vetsi...ale za to si mohu sam:) ()

Noomi

Nemôžem si pomôcť, mne sa to páčilo. Celý čas som bola sústredená, bavilo ma to, vychutnala som si celý film a nemôžem dať menej. Áno, Will Smith je herec na pohľadanie, no zakombinovať (aj keď len okrajovo) do jedného filmu ľudí ako Barry Pepper, Seth Green, Jamie Kennedy, Jack Black a dať malú roličku aj Jasonovi Lee - u mňa to bolo už dopredu vyhraté. Nadupané akciou so skvelo rozloženým tempom. Stojí mi za tie dve hodiny pozrieť si to znova...a potom možno ešte raz. =) ()

Eragon93

Jen málo filmů se může, co se týče špionážních akcí, Nepříteli státu rovnat. Tony Scott to se špionážníma thrillerama fakt uměl. ()

Narciska

Velmi svižný film, prakticky bez hluchých míst, do první půlky s sebou nese dechberoucí napětí kvůli tomu, o co vlastně jde, a poté stejně velké napětí spojené s myšlenkovým rébusem, jak z toho kua ven. A že se ten únik povedl bravurně, s inteligencí a dokonce i humorem. ()

Hogo Fogo

Strasne smiesny scenar. Uplna rozpravka, keby to bolo zaradene ako parodia, beriem, inak je to riadna vtakovina, vrcholom bolo sledovanie prostrednictvom druzice, myslim, ze takej hluposti uz konkuruje jedine Rambo III. a lukostrelecke preteky. W.Smith nie je herec a cele to zachranuju len stari kozaci Hackman, Voight. ()

#47

Skvěle vykonstruovaný příběh, děj má velký spád a film nenudí ani vteřinu, jediné co se snad dá vytknout je někdy mírná přehnanost, někdy až naprostá nereálnost technologií konce devadesátých let, možná měli tvůrci zasadit děj do "blízké budoucnosti" a pak by o reálnosti hi-etch scén nikdo nemusel přemýšlet. Nicméně, alespoň u mě je to přeci jenom pět hvězdiček. ()

Zalost

Dějová linka je sice poněkud přitažená za vlasy, ale jedná se o špičkový, svižný akční thriller, který na začátku popadne a vyhodí diváka z děje až v závěrečných titulcích. Ukázkový příklad toho, jak může strhující styl v pozitivním slova smyslu přebít jistou absenci logiky. ()

zabro

Uplne jiny styl role od Smitha. Cloveka to az prekvapi jak pekne mu to jde. Navic tento film ma bonus v tom ze ma zajimavy namet. Divak si rika,ze se to klidne muze stat i mu. ()

Author

Nejlepší momenty filmu přicházejí už v první půli, kdy Robert Dean utíká svým pronásledovatelům, avšak potom se z kořisti stane lovec v duchu starých známých hollywoodských klišé. Konec je naštěstí vymyšlený dobře. Film staví především na nejmodernějších technologiích, což znamená, že mu přibývající léta značně ubíírají na působivosti. Ke kladům je ještě nutno připočíst výborné obsazení, vedle hlavních představitelů se ve filmu objevuje spousta neokoukaných, přesto odněkud známých tváří. ()

DHDV

Jeden z těch nejlepších moderních thrillerů. Jak už to bývá zvykem u Scotta skvělé ovládl kameru i režii a díky tomuto je film velmi svižný a nenudí. V podstatě o tomto filmu můžu říct, že všechny moderní špionážní filmu si z tohoto filmu hodně půjčují… ()

merigieren

Má to svoje mouchy, třeba to rotování kamer ze satelitních snímků, trochu to přehnali. Na druhou stranu si to dokáže udržet tempo a sou tam hezký holky :-). První půlka je trochu nezáživná, ale jak se setká s tím bývalým agentem, tak to hodně svižně projde až k hezkému konci. Možná horší 4*. Na 3* mě ta poslední hodina bavila až moc. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012