Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

kaylin

Dřív jsem tenhle snímek nesnášel, protože jsem neměl rád Scotta ani Crowa. Dneska Scotta pořád moc nemusím, zato Russella Crowa zbožňuji, protože to prostě je skvělý herec. A i když bych chtěl snímek hodnotit ještě víc, tak nemůžu, protože prostě obsahuje prvky, které mi vadí. Jako ten zbytečný patos. I tak je to ale velkolepá podívaná. ()

IllIlIlIIl

Excelentní velkofilm, který už v kině na mě nechal neskonalý dojem. Úžasný film po všech stránkách, který nekontrolovaně zaútočil na všechny mé vjemy. ()

movieband

„Mé jméno je Maximus Decimus Meridius. Velitel Severní armády. Generál legie Felix. Věrný služebník pravého císaře, Marca Aurelia. Zavraždili jste mi syna a zavraždili moji ženu. Ale já se pomstím teď, nebo v příštím životě.“ Russell Crowe v roli Gladiátora, co se vzepřel Impériu. Pro mě Scott natočil nadčasové dílo, které je sice historický maglajz. Ale co nesplňuje historickými reáliemi, splňuje perfektním zpracováním, výbornými hereckými výkony, nádherným koncem a vybroušenou pointou. I chlap může uronit slzu. Kinoverze - 100%, SE - 110% ()

Maq

Historická nepřesnost není tím, co mě rozčiluje. Dramatická fabulace je zcela legitimním prostředkem uměleckého sdělení. Co však tento film doslova shazuje, to bych nazval politickou ignorancí. Ono totiž nejde jen o příběh osobní msty, ve věci je politika, ta nejvyšší politika. A v tomto ohledu se všichni aktéři chovají naprosto slabomyslně a jejich výroky jsou k nevydržení. --- Může za to Scott? Obávám se že pravda je o hodně horší. Scott ví co dělá, tedy: peníze. A servíruje pokrmy podle toho. Jestliže lidé tenhle pokrm nadšeně baští, není to vysvědčení o Scottovi, nýbrž o auditoriu. A jestliže mu z těch superdebilních politických frází není mdlo, je cosi špatně. ()

Desperado

Ďalší filmový návrat. Návrat historických veľkofilmov. Ridley toho viac ponúkol než pokazil, trebárs neokukaného Crowa, či úvodnú skvele nasnímanú bitku, alebo coolové gladiátorské súboje. Pre mňa však bol väčšou hviezdou než samotný Crowe predstaviteľ Commodusa River Phoenix. ()

Damiel

Po zhlédnutí rozšířené verze se u mě nedostavil pocit, že by kinoverze byla horší nebo lepší. V tomto případě těch pár přidaných scén nebylo tolik poznat. Zůstal prostě velkofilm s velkým "V", který znovuoživil zájem o tenhle zaprášený žánr. ()

MATADOR

Zrada, přátelství, bezmoc a odplata. To vše v tomto historickém díle Ridleyho Scotta, jenž jako jeden z mála (ne-li jediný) zvládl s přehledem podat dobu, dávno za námi, s noblesou. Co se týče Russella Crowea jeho výkon je opravdu závidění hodný, a po dlouhé době, také Oscar, který si našel správného majitele :-) Je to velmi silný příběh, který stojí za to být viděn. 80% ()

Helo

Chlapi přece nepláčou. U jistých situací to ovšem neplatí. A jedna z nich je právě Gladiátor. A víte co? Nestydím se za to, že mi na konci filmu ta slza ukápla. Naopak. Nevěřím, že existuje člověk, který by u závěru filmu alespoň jednu malinkatou slzičku neuronil. Sice mi tehdy bylo asi 12, ale stejný pocit mě doprovází až do dnešních dnů, kdy už mi 12 dávno není.....96 % ()

katuska138

Russel Crowe jako největší římský hrdina. Na první hodinu a závěr bych se mohla dívat stále znovu a znovu. Prostřední část trošku pokulhává, ale i tak je to úžasný, výpravný velkofilm.. "Jmenuji se Gladiátor." ()

Thomassi

PŘÍBĚH: 5/5, AKCE: 4/5, NAPĚTÍ: 3/5, VIZUÁL: 4/5, HUMOR: 1/5, HUDBA: 5/5. Film, který se stal historickým eposem, jaký nemá obdoby. Russell Crowe zde potvrdil, že historické postavy mu jdou nejlépe a hlavně kvůli němu je Gladiátor jeden z nejlepších filmů vůbec. 100%. ()

FilmFan24

Když se tady v tomto filmu poprvé objeví za zvuků nádherné Zimmerovy hudby Řím, spadla mě málem čelist. Ridley Scott prostě umí a přestože snad každý v roce 2000, kdo v Hollywoodu něco znamenal, předpovídal filmu obrovské fiasko, opak byl pravdou. Obrovský komerční úspěch korunovaný 5 Oskary. Bohužel u Scotta a Phoenixe zůstala jenom neproměněná nominace. Nádherné souznění obrazu, hudby a herecké akce zamaskuje všechno, co by se v rukou jiného režiséra nelíbilo. Gladiator je jeden z těch filmů, které se ihned po uvedení stal plným právem kultovním. ()

runner85

Historické filmy majú vždy malú nevýhodu lebo kritikom sa nebude páčiť že nie vždy sa ide presne podľa faktov ale kde tam si dačo upravíme ... no a tento film tiež nie je výnimka ale tomuto filmu to viem prepáčiť ()

JohnMiller

podľa filmovej ceny Oscar najlepší film roka 2000. A to je prvá vec pri ktorej sa pozastavím hodnotenie film roka mi nesedí je to dobré , ale nezdá sa mi to až tak dokonalé aby som mu mohol napáliť plné hodnotenie a iba chváliť. Je tam úžasná epická hudba pri súbojoch kamera moc nešejkuje čo sa vída málokedy. Prvá pól hodina ma vtiahla do deja vynikajúce súboje dobré dialógy celá tá výprava. Potom ako sa dej dostane medzi Gladiátorov ma až tak nebavil. Ridley Scott to natočil perfektne o tom sa nebudem hádať, ale scenár v druhej polovičke a hlavne posledných 30 minút podľa mňa mlel s posledného. Tam mala prísť tá epickosť a nie na začiatku. ()

dom156

Plno lidí se nad tímto filmem rozplývá, ale já teda se rozplývat nebudu, teda mohu snad jen na dvěma faktory. První z nich je velmi dobrý výkon Crowe, který ze sebe vyždímal jen to nejlepší a možná to byl jeden z jeho vrcholů herecké kariéry. Druhý je úžasná hudba, která když měla přijít, přišla, občas jsem měl z toho až husí kůži. Prostě Pan skladatel Zimmer. Bohužel, výčet světlých stránek filmu skončil a mohl bych vypisovat negativa v mých očích. Přes přílišná délka filmu, utahanost, nudnost, velký výskyt hluchých míst, atd. atd. atd. Nebudu zde vypisovat novou Bibli. Jestli doporučit či ne, spíše se zdržím a nechám to na vás, jak se rozhodnete. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)