Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Enormita

Nechápem ako dokázal Ridley Scott v 80tich rokoch to čo dokázal. Keď som pozerala v roku 2012 prvý krát "Blade Runner", tak som mala pocit, že tento film by mohol kludne ísť v tejto vizuálnej podobe do kín a človek by ani nepobadal menšiu kvalitu čo do efektov. Obdobne som to vnímala i u prvého Votrelca. No schválne: Votrelci od Camerona pôsobia už zastaralo, mnohe efekty sú priam smiešne, ale Scottova práca u prvého dielu (obdobne aj u Blade Runnera) je skvostná. Blade Runner je také komorné, depresívne dielo, ktoré ma svojou atmosférou a HLAVNE hudbou privádzalo do hypnotického tranzu. Neustále prítomný dášť a tma na hutnej atmosfére iba pridávalo. Práca osvetlovačov a kameramanov je abnormálne bravúrna a takmer každý jeden záber akoby bol premeriavaný na milimetrovú presnosť. Skrátka vizuálna stránka je 101 %ná. Jediní mínus vidím v príbehu a jeho filmovom podaní. Sprvu som doslova nechápala očom príbeh pojednáva nakoľko Ridley Scott príbeh podáva tak-nejak až moc úvahovo a filozoficky (preto odporúčam prečítať si pred zhliadnutím aspoň základnú dejovú kostru). V konečnom závere dávam 4 hviezdičky ;) ()

KacHnAop

Neuspokojivě jednotvárný, roztahaný a od Scotta nepochybně nejpřecovanější film. Mnozí jej považují za kultovní a v dnešní době již těžko překonatelný Sci-Fi snímek, ale o sobě to říct nemohu. Téměř celá stopáž se pohybuje v tak neuvěřitelně pomalém tempu, že jsem měl co dělat, udržet se do konce. Především mu chybí pořádné kulervoucí scény, které jsou u filmu důležitým a pro člověka nezbytně nutným požadavkem. Ani posledních mrazivě temných a napínavých 30 minut nezachrání zbabraný zbytek filmu. Na druhou stranu herecké výkony, hudba a vizuální efekty dopadly na výbornou bez sebemenšího kazu. ()

chinano

Tohle je klasika - už podle naprosto přímého děje - žádné zbytečné kličky ani nic podobného... No, scifi, jak už ji dnes neznáme - a že je to zdlouhavé? Alespoň si tu atmosféru člověk vychutná... /75%/ ()

gezper

Atmosfericky temné sci-fi, které se na můj vkus příliš táhne. Hudba od Vangelise je výborná, výprava na svou dobu též na špici, Ford s Hauerem si to dobře dávaj, ale pořád mi to zabíjí rozpliznutost děje (mimochodem docela jednoduchého). Viděno v DC, již podruhé a stále se mi kultovnost nedostavuje. Od Scotta mám daleko raději jiné kousky. [60%] ()

Jack_F.

Scott je geniální, co se vizuálu týče. Ale co se týče příběhu, tak je to tedy hodně divné, uspávací, a nebojím se říct přímo psycho film. Upřímně na péčko s Rachel bych se ale díval. :D No Darryl Hannah je tam krásná jakbysmet. :D Ale jako takové to byla s prominutím blbost. Tohle a vrchol kariéry Ridleyho Scotta? V jaké psycho dimenzi? Jako předehra k péčku dobré, ale jinak prázdná hra na city. Epic fail je i český dabing, kde obvyklý hlas pro Forda dostane mrtvej cápek na začátku filmu. :D Ehm kult...ale ne ani tak sc-fi jako spíše noire. ()

jessic

Údajně kultovní sci-fi, které mě minulo. Možná proto, že mi film v 80-letech utekl. VIzuálně skvělá atmosféra města budoucnosti spolu s vynikající Vangelisovou hudbou, ale příběh sám je triviální, Ford hledá celý film pár zběhlých androidů v nádherných kulisách deštivého LA, postavy ploché, včetně tak vychvalovaného replikanta Hauera, v dialozích pár pseudofilozofických frází. Potěšil snad jen ´mladý Harrison Ford. ()

vofo

Dnes již nesmrtelná klasika žánru. Viděl jsem všch 5 verzí a ta režizerská verze je nejlepší. Povinnost tenhle film vidět. ()

wick

Určitě patří k nejlepším snímkům sci-fi. Malý rozpočet, napětí, které panovalo mezi H. Fordem a Ridley Scottem i neúspěch v kinech naštěstí nezabránilo tomu, aby se film nakonec stal po právu kultovním. Jako bonus jeden z mála dokumentů o natáčení filmu, který stojí za vidění. ()

misiaq

nechapem ako mi tento sci-fi skvost cele roky unikal... Po zhliadnuti s odstupom vyse 20 rokov od prvej projekcie som bol velmi prijemne prekvapeny scenami a kvalitou filmovych efektov. Na to ze ide o 80te roky je to stale pozeratelne a niektore momenty predbehli svoju dobu. Po stranke kvality pribehu a hlbky postav sa mi zdal obcas film chaoticky aj ked to zrejme bolo umyslom, ale podaktore sceny by sa dali zvladnut lepsie... ()

Letis

Ten slabší děj by se ještě dal překousnout, ale bylo to fakt příšerně roztahaný. Nejednou sem to už už chtěl zabalit. Jinak vizuálně a hudebně dost slušný. ()

Maiken Algren

Netvrdím že nejde o dobrý film, ale mňa teda dvojminútové statické zábery na tváre ľudí v daždi ničia. Asi by som pritom mal premýšľať o nejakej nebeskej pravde, ja som ale celé dve hodiny čo film bežal rozmýšľal maximálne tak nad tým čo si dám na večeru. Myslím že mám v chladničke ešte nejaký vlašák a pivo. A Blade Runner? Príliš, príliš dlhý a nudný. Tak nudný že aj časti ktoré nudné nie sú tak nakoniec vyznievajú. ()

Sentinel

Pokud by se mě někdo někdy zeptal na "nejzvláštnější" film, Blade Runner by si bezpochyby takovou nálepku zasloužil nejvíc. Poprvé jsem v půlce filmu usnul (ye, srsly), ale každým dalším zhlédnutím se mi tohle scifi líbilo víc a víc. Některé výtky pořád zůstávají, ale zejména Vangelisova hudba a dnes už zkultovnělý ending řadí BR mezi lepší Scottova díla. ()

Warzy

celý film som mal pocit že mi nejak chýba kontext. alebo ze to bolo nejak osekané inak všetko dobré, Rutger a Harrison boli skvelý aj tie malé detaily napr. keď Harrison pil a v pohári ostala jeho krv ale aj tak tomu nieco chýbalo 3.5* hviezdy ()

Desmi

Zoufale nudné a příběhově prázdné třicet let staré rozjímání o budoucnosti. Tenhle typ filmů nemusím, přesto existují vyjímky. Vyjímky, ke kterým BLADE RUNNER rozhodně nepatří. RS totiž vyobrazuje budoucnost plnou nesmyslných protikladů, které nejsou ani hezké ani ničím přitažlivé. I ta hraná "hloubka" celého díla mi přišla nějak nepatřičná a mimo.. ()

v.indruchova

Film je nezvyklý, z mého pohledu se nedá přirovnat žádnému jinému. Líbí se mi ta myšlenka, i když je film velmi temný. Tímto způsobem zpracovat pohled na budoucnost je velmi pozoruhodné. VĚŘÍM, že naše budoucnost půjde pozitivnějším směrem :) Do poloviny filmu jsem tušila, že mé hodnocení budou tři hvězdy, ale závěr to změnil. Pochmurná atmosféra se line celým filmem, navození pocitu, ne příliš pozitivních, skvěle vystihuje situaci, ale na náladě nepřidá. Hloubka filmu, je skrytá mnohým, proto své hodnocení dají nízké, to chápu, pokud bych sama neobjevila drobnosti, které dělají snímek výjimečným, zařadila bych jej mezi průměrné sci-fi. Sympatický hlavní hrdina "i záporák" tomu dali šťávu, zvolit někoho jiného, nebylo by to ono. Těžký snímek. Tento film se nehodí na chvíle kdy se vám nechce přemýšlet a chcete se pobavit a uvolnit. Pro mě je to, také psychologické drama. Na tu dobu vizuálně perfektní. Film se mi rozležel v hlavě a po jednom dnu od shlédnutí snižuji známku. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)