Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Hightower

Zprvu jsem si říkal: klasika, zabiják na odpočinku; verbují ho zpět. (Ostatně, i oficiální text distributora zní dosti lákavě). Ale po čase se děj chtě nechtě zapadne do nudnosti. V celém městě je jen jeden zabiják (...To je jako s Chuckem Norrisem, nikdo ho nepřemůže, jen on sám...). Určité, avšak malé, zadosti učinění přinesl až závěr. Trocha akčnosti přece jen vypadla. Celým filmem se navíc line jakási filosofická linka, avšak slabá a povrchní. R. Scott si zvolil příliš těžké téma, ale nemám mu to za zlé, neboť jistě lidstvo do tohoto stavu jednou dojde (člověk se stává čím dál více línější, odkázanější na techniku; práce se stává v určitých podmínkách jakousi nudnou nutností, zajišťující peníze pro zábavu), ale hledat odpověď na otázku, bude už pozdě. Na druhou stránku, musím vyzvednout režisérovu představu o roce 2019 a také úsměvné rekvizity (vzlétající kouřící auto). Představa se mi zdála sympatická; dobře vystihovala velkoměstskou depresivnost v budoucnosti - přeplněná města, změť jazyků vytvářející jakýsi slang. ()

RobLord

Blade Runner mi nikdy nepřirostl k mému filmovému srdci; poprvé jsem ho viděl před více jak dvěma dekádami. V průběhu let jsem se o jeho sledování snažil. Nyní jsem si zaskočil do knihovny pro román "Sní androidi o elektrických ovečkách" od Philipa K. Dicka (o kterého se poslední dobou zajímám) a znovu jsem si Scottův sci-fi opus pustil. Tak, jak je Dickova kniha SKVĚLÁ(!), tak je Scottův film NUDNÝ! Naprosto vždycky a spolehlivě mě uspí. Knihu jsem přečetl skoro na jediný zátah, ale film jsem byl nucený dokoukat ráno těsně po vyspání. Při sledování tohoto kultovního celuloidu mi přišlo strašně líto, že tak úchvatná vizualizace funguje zároveň jako Rohypnol. Velice mrzuté je i to, že postrádá Dickovy vynikající nápady: náladové varhany, empatickou krabičku, mercerismus a hlavně poválečný vztah lidí ke zvířatům. Knihu každému vřele doporučuji, film už si nejspíš nepustím. ()

Kingjiri

Jakmile je nějakej snímek označenej za kultuvní, nemám ve valný většině případů po jeho zkouknutí žádný úžasný pocity a ani Blade Runner neni výjimkou. Vizuálně je sice vypiplanej do posledního detailu a vůbec by mě nenapadlo, že ho Ridley Scott nakroutil před třiceti lety a hudební motivy od Vangelise jsou fajnový. Jenomže dějově mě dokázal zaujmout jenom pár minutovej úvod, pak následovala až nekonečně dlouhá nuda, kterou navíc "okořenily" divný fantasmagorický výjevy jak z fetiš porna (Sebastianovi hračky, zmalovaná robotka na konci apod.). Trefná ukázka drtivýho vítězství formy nad obsahem. Odmítám nad nějakym hlubšim poselstvim tohohle snímku vůbec přemejšlet, natož si ho někdy pustit znova, druhá hvězda za vizuál. ()

Mandalorian

Co tomu vytknout ? Snad jen občas trochu nevyhovující hudbu. Jinak se ale ve filmu nachází spousta zajímavých myšlenek. To vše je podtrhované vynikající atmosférou futuristického světa. 80% Edit: Po hloubání a dloubání - navíc dalším shlídnutí - zvyšuji na 5* Ono je k..rva rozdíl, dívat se na to ve nde nebo v noci. Protože potmě s vámi ten film pracuje přesně tak, jak má... ()

katmandzoo

nechápem tie vysoké hodnotenia..pre mňa priemerný snímok..najprv som chcel dať 3*, ale záver filmu ma dostal, preto dávam slabšie 4*..inak väčšina filmu je nezáživná..na druhej strane však treba uznať, že Harrison Ford a Rutger Hauer boli vo svojich rolách veľmi presvedčiví.. ()

LokiZombie

Jo já bych si takhle představoval kult. Hustá atmosféra vytvořená spletitou sítí ulic, které snad nikde nekončí a hutným deštěm... ale co dělá tenhle film filmem zajímavým jsou hodně dobré postavy. Bohužel ve mě film zanechal až přespříliš otevřených otázek. ()

redwik

Už dávnejšie mi tento film odporúčil brat (tým dávnejšie myslím cca dva roky dozadu), no ja som sa ho odhodlal pozrieť až prednedávnom. Harrison Ford je síce fajný hrdina, ktorý mi v Star Wars IV, V a VI pasoval, tu to už nebolo moc o ňom. Dej nudný, film sa ťahal neskutočne dlho, žiadne prekvapenie, žiadna zložitejšia zápletka. OK, možno fajn efekty na tú dobu, ale to nie je dôvod, prečo by som mal film hodnotiť lepšie. Pre mňa nuda a záverečnú "bitku" som musel preklikať. Ale zas, aby som nebol len negatívny, tak myšlienka dobrá, chcelo by to len lepšie natočenie. Metóda na zisťovanie, či je dotyčný robot alebo človek je božia, haha. Harrison Ford - Rick Deckard /:/ Rutger Hauer - Roy Butty /:/ Sean Young - Rachael /:/ Edward James Olmos - Gaff /:/ M. Emmet Walsh - Bryant /:/ Daryl Hannah - Pris /:/ William Sanderson - J.F. Sebastian /:/ Brion James - Leon Kowalski ()

Ondr@932

Tak toto nee ! Průserem tohoto filmu je především velmi nudný, vlečící a suchý příběh bez kapky napětí ... Toto se Scottovi nepovedlo. 40% Edit : Po druhém shlédnutí sem jaksi pochopil ten zvláštní způsob filmu a překvapivě mě i nakonec celkem bavil, takže zvyšuji hodnocení na 70% ()

HappyDeath

Dost to zběsilá věc překombená do sytosti. Nejvíc mě ale asi pobavila PP reklama na ATARI :-) Ford si to asi evidentně užíval a R.Scott tomu dal pěknou atmošku, jen co je pravda. Museli se na tom v tym 82 roce asi nadřít. Knihu jsem nečetl tak tomu dám asi vyšší hodnocení než by tomu bylo kdybych jí četl. Ještě musím pochválit hlášky replikantů: six, seven go to heaven....atd. ()

TomasMarlen

Revuluční a nestárnoucí, působivé, visuálně strhující, výpravné a vůbec všechno co definovalo současné science fiction v jeho nejlepší pododobě. ()

Drom

No co dodat k téhle syrové sci-fi, ze které čpí osmdesátá léta nejen z obrazu a zvuku? Temné, depresivní perfektní. Tak poctivá práce se už nevidí, ať si Holý Údi animujou třeba do álelůja. Záběry tak nabité, až energie jiskří, elegance a špína. Snad vytkl bych jen Harrisona Forda, který, ač skvělý, mým hrdinou není. A naprostou minimalističnost snímku omezující se jen na příběh rozsahu povídky a o tom všem futuristickém na pozadí smíme jen udiveně snít s otevřenou hubou. Tenhle film je má odpověď na to, co se mi líbí na klasické HC sci-fi minulého století a o čem dnešní recyklační blockbusterové telenovely nemohou ani přemýšlet. Lynchova Duna říznutá Sin City? Ne, film jsem skutečně neměl na mysli. Srovnej například s I, Robot, The Island nebo Prometheus - atmosféra nula nula hovno, kecy 100%. ()

Blowler

S Blade Runnerem jsem se hodně dlouho trápil. První pokus byl český dabing. Ten mě kopl do hlavy natolik, že jsem film po pěti minutách na další měsíc odložil. Po několika dalších pokusech jsem se dostal k závěrečným titulkům, a musím říct, že jsem si svoje trápení nakonec parádně užil. To co mi ve filmu původně unikalo jsem dohonil na konci. Ne tak úplně kvůli příběhu, ale kvůli atmosféře. Počáteční hudba, která mi zpočátku lezla na nervy, mi postupně během filmu vlezla i na mozek. Moc jsem si ji oblíbil. Děj byl malinko táhlejší, ale to už si musí každý přebrat sám; pro mě byl vedlejší. Blízká budoucnost se může zdát hrozivá, nicméně na monitoru vypadá pokaždé víc než lákavě. Malinké mínus: na Fordovi je dost poznat, že si natáčení moc neužíval, nicméně má to svoje opodstatnění, a i přes to se mi do role parádně hodil. Nemůžu si pomoct, ale kyberpunk vyhledávám čím dál častěji, a právě Blade Runner mě v tomto ohledu popostrčil. ()

HenryIvan

Utopická, bizarná až sladká sci-fi detektívka, ktorá však nepobrala veľa logiky. Snáď som ešte nikdy nevidel, žeby chlap so zbraňou utekal pred neozbrojeným „ normálnym ” chlapom. Film, v ktorom kamera pracovala asi len schválene v noci, no filmu to až tak nepomáha, je skôr nepriehľadný, no keď vynaložite väčšie úsilie tak ho „ pochopíte ”. Úvodzovky sú použité pre to, lebo od sci-fi Ridleyho Scotta nečakáte, že vás uspáva a ku koncu až štve svojou naivitou. Harrison Ford v jednej zo svojich kultových postáv síce nesklamal, ale skôr vyzeral ako vystrašený zelenáč, ktorý drží zbraň v ruke po prvý krát a nevie čo má vyšetrovať. Bol to taký slušný priemer, lebo čo je v roku 2017 nudná sci-fi naťahovačka, bola roku 1982 bomba, ktorá sa stala kultovou práve pre rok svojho vydania ( rovnako ako napr. Star Trek, či Star Wars, no v trochu menšom meradle ). To čo je dnes slabá grafika a smiešne technické kúsky, boli v tých dobách niečo nevídané. Primárne som si tento snímok pozrel kvôli tohtoročnému pokračovaniu a dúfam, že nástupom dnešnej doby prepletenej rôznymi špeciálnymi efektami stupne aj pozerateľnosť tejto opakujem kultovej záležitosti. ()

michald99

Těžký, těžký tenhle film nějak rozebrat, eh. Vizuálně poutavé (a to je to víc jak 35 let stará replika Star Wars), ale dějově takové nemastné neslané, člověk pořádně neví proč se věci dějí, všechno je takové neukončené, unáhlené, ale scény jsou tak jako tak vymazlené do něhoučka. Rozporuplné pocity, přinejmenším, ale přece jen bych řekl, že se mi to líbilo. Doufám, že dvojka přinese svižnější a racionálnější příběh. ||70%|| ()

bararich8

Co na říct. Absolutně jsem nevěděl co čekat, ale výsledkem je velice zajímavé scifi, které i na dnešní dobu nabídne skvělý a neokoukaný vizuál, klobouk dolů tvůrcům. Hudebně to rovněž pěkně ladí. Příběhově nedokážu říct, zda jsem to plně docenil, jelikož to místy byla opravdu utahaná nuda, ale když došlo na akci nebo konfrontaci, nebylo to špatné. Herecké výkony mi přišly spíše béčkové, ale celkově se tam hodily, 3* ()

Harry_

V rámci přípravy na nový díl (2049) jsem se cca po 20 letech podíval na tuto osmdesátkovou klasiku, tentokráte 117 minutový Final Cut, který koukám vznikl až v roce 2007 (doporučuji). Hudba od Vangelis a futuristicko-noir kulisy vybudovaly skvělou atmosféru pro pomalý, ale dramatický snímek z možné budoucnosti roku 2019. Nerozumím, proč to některým vadí u Scotta a obdivují S. Leoneho nebo Tarantina. Je zajímavé, že ani po těch 35 letech nepůsobí vizuál trapně. Na SF filmech je zajímavé s odstupem času sledovat, jak některé technologie jsou úplně jinde (mobil) a některé se moc nehnuly (lítací auta stále nejsou v běžném provozu a ke hvězdám se jen tak nevydáme). Ale to by se dalo napsat o každém SF. Tento snímek vyniká atmosférou a předkládá otázky práva na život umělé inteligence, tohoto dilematu se dříve nebo později nevyhneme. 89 %; 11.10.2017 ()

PEZ

Originálny klenot, ťažko popísateľný a ťažko kopírovateľný. V mojich mládežníckych časoch som ho považoval za extrémne pomalý a miestami nudný, vždy keď som ho po nociach sledoval, bojoval som v istých častiach so spánkom. No zakaždým som mal chuť ho vidieť znova. Je to tou snovou atmosférou, neveselou víziou budúcnosti Ridleyho Scotta a v neposlednom rade úžasnou hudbou Vangelisa - vďaka tomu ide Blade Runner pod kožu na podprahovej úrovni. Harrison Ford minimalistický, no presný, vizuál nadčasový. Prekvapivo mám radšej pôvodnú theatrical verziu, jej záver s titulkami a slávnou Vangelisovou hudbou mi navždy utkvel v pamäti. Navyše trošku svetla a prírody na záver mi prišli ako malé vykúpenie z dlhého temného sna. Aj s Deckardom som sa vedel lepšie identifikovať skrz jeho monológy. Videné asi 6x a určite nie naposledy. Musím predsa dôjsť na to, či je Deckard replikantom alebo nie. ;) ()

Dimo

Velké očekávání, které se fakt nenaplnilo, několikrát jsem u filmu zalomil (v kině!) a to nemá nijak přepálenou délku. Ovšem obsah by se dal zhustit na polovinu a jedině by to prospělo. Oproti tomu pokračování je něco naprosto odlišného. Něco jako Tron vs. Tron Legacy. Nicméně dobře vyspanej bych dal ještě opakované projekci šanci. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)