Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

milancecil

Ponurý příběh z né tak pro nás vzdálené budoucnosti, vypátrat a zničit, tak jednoduše je formulovaný cíl pro Ricka Deckarda, vysloužilce v oboru odstraňování problémových lidských kopií, tzv.replikantů, umělých lidí stvořených firmou Tyrell, průkopníkem v oboru vytváření umělých bytostí, jsou vzhledem jako lidé, mají však řadu, lidmi nedosažitelných schopností, začíná pro nás diváky napínavé a pro lovce čtyř zbloudilých replikantů velmi nebezpečné pátrání a boj, a to vše ve výtvarně fascinujících kulisách velkoměsta budoucnosti, kosmopolitního, temného, spletitě nepřehledného, opravdu velmi drsná podívaná i s určitým obsahovým poselstvím. ()

obivan568 odpad!

Nemám sice z toho, že to házím do odpadu moc dobrej pocit, protože si Scotta vážím, ale tohle se nedalo ani dokoukat. A přidělovat hvězdičky za vizuál, atmosféru a podobný nesmysly, když ten film nudí je blbost. Nejhorší Scottův film! ()

JančiBači

"All those moments will be lost in time, like tears in rain..." Kultová snímka Ridleyho Scotta preskočila už pri svojom uvedení svoju dobu. Príbeh sa odohráva v pomalom tempe ale to vôbec nie je na škodu, pretože je príjemné kochať sa kvalitnou filmarinou. Pôsobivý vizuál, podmanivá Vangelisova hudba, skvelý Rutger Hauer a to všetko vo výbornej Scottovej réžii. Aj keď film štúdio proti Scottovej vôli prestrihalo, Final Cut ponúka silnejší zážitok a poučenie že Scottovi treba nechať voľnú ruku, odviedol totiž kus výbornej práce. Ani po 31 rokoch nestráca Blade Runner na svojej sile a nezostarol s dobou, pretože tento film bol vždy nadčasový. ()

Jello Biafra

I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die........Nestarnúci sci-fi klenot, ktorý mňa stále dokonale baví svojou vizuálnou stránkou, atmosférou i precíznymi hereckými výkonmi. Podľa mňa najlepší film Ridleyho Scotta vôbec. ()

standsiller

Sci fi ladený gýč s vynikajúcou ideou knižnej predlohy P.K. Dicka pod patronátom Ridleyho Scotta. Medzi postavami migrujú molekuly adrenalínu a uhly pohľadu na záporné a kladné postavy sa dobre zahrávajú s diváckymi sympatiami. Holubičku si ale Ridley mohol odpustiť, tá ma nahlas rozosmiala svojim patetizmom. ()

DeathTheKid

Obrazově vypiplané prostředí, hudebně nezajímavý motiv, obsahově neosobní a utahané a hlavní myšlenou velmi minimalistické (4 replikanti usilují o delší životnost pouze sebe samých...). Od pojmu kult bych očekával nějaký přesah, jenže ten se ztratil a jestli vůbec nějaký byl. A Ford jako hlavní vábnička taky nič moč, mohl mít alespoň více prostoru, takhle byl děj nesourodý a divák pak nemá šanci vůbec někomu "fandit". Scott je extrémně nevyrovnaný režisér a nechápu jak to dělá. ()

Liam

Trapper33

Těšil jsem se na tenhle film. A asi až moc, protože hluboce zklamal moje očekávání. 2 hodiny totální nudy a absolutního nezájmu o jakoukoliv postavu. Bohužel, Blade runner nebyl stvořen pro mě. ()

andalin

Viděla jsem to pro jistotu dvakrát, ale stejně ten hype nechápu. Dávám univerzální 3 hvězdy a nenápadně se stahuju do pozadí. ()

Hugo01

Nevím, jestli je problém v tom, že jsem se narodil o ani-se-neptejte-kolik let později, než šel tenhle flák do kin, nebo jinde. Prostě to postrádalo většinu času dynamiku a tzv. tah na branku. Harrison je samozřejmě super a Rutger Hauer je taky top! Jinak pro mě spoustu načnutých a následně (aspoň v mých očích a tím pádem zbytečných) nedokončených nápadů. Povinnou přípravu pro Blade Runnera 2049 si tedy můžu odškrtnout, a kdo ví, možná dám tomuto šílenému filmu ještě šanci. ()

spikey1

Nádherná, filosofická, vizuální a hudební nádhera. Zaposlouchejte se do ruchů a zvukové síly, kterou Vangelis přiváží, dívejte se na výjevy, které v hlavě dokázal stvořit Scott ve své nejsilnější tvůrčí době a zamyslete se nad vlastní smrtelností. Myslím, že oblíbenost tohoto filmu dokáže mapovat vaší dospělost. Protože až vás to začne bodat, tak to poznáte, že to klaplo, že to dochází, že to přestává být sci-fi báchorkou a začíná se to dotýkat vás niterně. ()

Mysa

Blade Runner je jeden z filmů, který by se dal považovat za kultovní, což z něj dělá snímek, který i přes svoje roky obstojí i dnes a stále je jakýmsi vzorem pro dnešní Sci-fi filmy. Už od prvních záběrů vás kyberpunkový svět Blade Runnera naprosto pohltí. Je cítit, jak je ten svět naživu a jak na vás vyloženě dýchá. Všechny ty obrovské holografické billboardy, futuristická auta, všemožné obrazovky, zničená planeta Země nebo například i svítící deštníky dělají z tohoto světa nejen úžasné zasazení, ale i vcelku přesnou předpověď budoucnosti. V takovýchto kulisách se odehrává příběh Blade Runnera, který není nikterak složitý, spíše naopak, jenže to hlavní jsou příběhové metafory, když je začnete vnímat, zjistíte, jak hluboký a komplexní Blade Runner vlastně je. Například se nám snaží říct, že my lidé bereme život jako samozřejmost a většinou si ho ani moc nevážíme, což z replikantů (robotů), kteří vyloženě touží po normálním životě, dělá mnohem lidštější bytosti než jsme my sami. Tomuhle napomáhá i nádherný vizuál, kde při jeho tvorbě byly použity jen praktické efekty, což je o to více fascinující, herecké výkony a hlavně hudba, která je fenomenální a ještě více pomyslně zahušťuje už tak hustou atmosféru. Jednoduše Blade Runner je vrcholem sci-fi žánru, který se vám po 1. zhlédnutí nemusí moc líbit, ale když k němu přijdete na chuť, tak se při jeho sledování ztratí všechny vaše starosti jako slzy v dešti... ()

Braddy

Philip K. Dick se sice původně zfilmování svých povídek bránil, ale když viděl rozpracovaný film Blade Runner, byl nadšený. Bohužel premiéry filmu se nedočkal. Je škoda, že si jeho talentu všimli filmaři až tak pozdě, přesto podle jeho námětů vzniklo několik zajímavých a povedených filmů. Blade Runner je asi nejzářnějším příkladem, který se také nejvíc drží předlohy. Ponurá deštivá atmosféra, rozpolcenost hlavního hrdiny a ve svém důsledku i jednoho z androidů přesně vystihují pocity a představy z Dickových próz. ()

Luksa

Napoprvé se mi Blade Runner zdál poněkud nudný, příliš pomalý s minimem akce a s úžasným koncem, který měl něco do sebe. Řekl jsem si, dám tomu ještě šanci. Napodruhé už vynikající zážitek, dokonalost v každém aspektu. Napotřetí bezmezné nadšení a okamžité umístění do mé TOP10. Napočtvrté, na DVD s reprezentativním obrazem a zvukem.. to už raději popisovat nebudu, zkrátka můj NEJ vědecko-fantastický snímek, jaké jsem měl tu čest spatřit a srdečný dík tvůrcům filmu, který navždy změnil můj pohled na filmové sci-fi jako takové. ()

3 AM Code

Chcete vedet, proc je to jedna z nejlepsich sci-fi ktere kdy vznikly? Perfektni scenar na motivy povidky P. K. Dicka, bezchybne herecke vykony, uzasna stylizace, nejlepsi Vangelisuv soundtrack. Ale predevsim atmosfera. PS: Pokud nechcete z tehle 5 hvezdickove lahudky udelat 3 hvezdickovy prumer, VYHNETE se ZA KAZDOU CENU dabovane verzi (zdravim TV NOVA - preklad nazvu "Ostre Komando" hovori za vse). ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)