Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Parsek

Prvni a zaroven posledni cyberpunk film a zaroven jeden z absolutne nejlepsich filmu noir... Krom jineho vitecna hudba... nejlepsi kousek Vangelise. ()

Xylobalsam

Hodne pomaly rozjezd nahrazuje vynikajici konec, nicmene me nepripada kultovni. Herci jsou dobri, prostredi, hudba take. Vsichni neustale velebi zaver, kde se rozmyslite, kdo je dobry a kdo zly, ale to uz tu bylo nekolikrat a drive nez v Blade Runneru. ()

Warapeidza

Nelze jinak. Film, který překonal svou dobu a která určil hranice nového žánru. Režisér i hlavní herec v životních úlohách, je to prostě úžasný... O hudbě (a zvuku obecně) samozřejmě darmo mluvit, vizuální orgie jsou tím neuvěřitelně podpořeny. Chce to vidět Final Cut, přijde mi nejpřesvědčivější a nejvíc odpovídá duchu celého filmu... A ano, je to roztahané, dějově pomalé a na dnešní dobu se tam v podstatě nic neděje, ale přesně to dělá tenhle film legendou, které by nikdo nehádal rok vzniku... ()

gabo

Klasika žánru s vynikajúcim Rutgerom Hauerom v životnej úlohe, prenádherná vizuálna stránka, ktorá na rok svojho vzniku až vyráža dych s nádychom noir filmov. Proste sci-fi klasika. ()

rubii

Na film jsem se díval v noci. Venku pršelo byl jsem sám doma. Nebál jsem, ale po celém těle mi jezdil mráz po zádech, ale myslím, že to nebylo dějem, který mě nijak nenadchl, ale spíš hudbou od Vangelise. Harrison Ford je perfektní, co by stálo ještě za zmínku, tak se mi moc líbily interiéry dokonce bych si takový byteček v tomhle stylu postavil v BUDOUCNU. ()

ashton

Pripúta si vás svojou nepopierateľnou atmosférou a výnikajúcimi hereckými výkonmi (aj keď Harrisona Forda poznáte ako Hana, ako Indyho či Richarda Kimbla aj tak mu to uveríte!!!). Scott udržuje slušné tempo až do záverečného súboja, ktorý je na môj vkus trochu rozťahaný. ()

bery77

Obdivuji co filmaři před více než dvaceti lety dokázaly vytvořit za filmové efekty. V nezkrácené verzi na DVD s alternativním koncem řeší hlavní hrdina v podání Harrisona Forda otázku zda není sám replikant. Klaním se především Ridlymu Scottovi za jeho tvořivost. ()

MaideN-SK

Ešteže sa pán Dick nedožil uvedenia tejto veci na filmové plátno. To čo spravili z jeho geniálneho DO ANDROIDS DREAM ABOUT ELECTRIC SHEEP?, sa nedá nazvať inak ako hanbou.Keď mi povedali že film sa líši od knihy, predpokladal som, že teda vynechali pár postáv a nejaké tie časti. Nielen to, ako som zistil, oni pre istotu zmeniil všetko čo sa zmeniť dalo, jediné čo nechali boli mená postáv. Z Deckarda urobili diletanta prvej kategórie, vynechali myšlienky a časti, ktoré príbehu dodávajú hĺbku, kus filozofie a nastoľujú otázky a keby som nečítal knihu, bol by som dosť zmätený, prečo tam ukazujú sovu. Učebnicový príklad, ako sa dá z geniálneho príbehu urobiť brak. Vlastne ani neviem prečo tomuto dávam takéto vysoké hodnotenie, snáď len z úcty k pánovi P.K. Dickovi.... ()

Werewolf2

Az ted (2007) sem Blade Runnera shledl a uz chapu, proc byl a je tak kultovni. Konec je ale totalne "stunning". Hauer se pro svoji posledni scenu snad narodil. 90% ()

kennyzero

V místnostech se líně otáčejí větráky, kužely světel pročesávají oblohu a déšť tluče do plechové střechy, protože venku pořád prší a prší a pořád je večer. To všechno doprovázené geniální Vangelisovou hudbou. Zkrátka film noir. S atmosférou tohoto filmu se může srovnávat jen máloco. Dokonale temná atmosféra "noci v dešti" vás chytne a vy sami se již nebudete chtít pustit. Vniknete do děje a ani nebudete vědět, jak se to stalo. Budete se dívat znovu a znovu, budete stále více pronikat do dalších a dalších dějových linií, protože celý film se vším všudy nemůžete na první shlédnutí nikdy pochopit. ()

Išak

Je asi půl jedenácté.Chystám si pelech, večere nachystaná na židličce u postýlky a vybírám nějaký filmek k lepšímu usínání.Mé očko zabloudilo na právě tento snímek a nebyl důvod si jej nepustit, i když nakonec jsem přece jen trochu litoval.Ne, že by se mi nelíbil ale nesplnil svůj účel uspávače, tak proto.Musím totiž na sebe bonznout, že přímo zbožňuji filmy z trošku starší doby, které se odehrávají v blízké budoucnosti, tenhle konkretně na počátku 21.století (2019) což už je skoro přítomnost.Rád sleduji to, jak si líde představovali budoucnost za dvacet třicet let.Ve většině filmu s tímto "tématem" se objevují létající auta,PC ovládané hlasem, přitom pohled na "staré šunky" jasně odhalí stáři filmu, monstrózní budovy a taky buďto nějaké repliky lidi nebo roboti.V tomhle snímečku nechybí, k mé radosti, ani jedno.Ale rozhodně to nebylo jen to co mě přimělo nezamhouřit oka.Příběh lovce replikantu z jednotky Blade Runner, který je má za úkol odeslat (pro nezasvěcené, tak nazývali jejich likvidaci.Prostě zabití nahradily krásným slovíčkem odesláni) na onen svět mi sedl stejně jako má vydatná pozdní večeře.Děj hezky ubíhal a rozhodně pro mě nebyl nudný ani utahaný. Bylo tam i par menších filozofických myšlenek.Mě nejvíc utkvěla v paměti řeč, kterou pronesl replikant Roy ke konci filmu k Deckardovi, v nichž vylíčil, že i když žil mnohem kratší život než lidé, zažil a viděl věci o kterých se lidem ani nesní.Tím chtěl asi básník říci, že není až tak důležité jak dlouhou dobu zde strávíme, ale kolik toho poznáme a prožijeme.A v tomhle bych si dovolil do puntíku souhlasit.No a co dodat k hvězdám.Ještě teď váhám.Plný počet se mi zda přece jen trošku dost a čtyři zase málo, takže to vidím někde kolem těch 90%. ()

Jirka1111

Pitomost. Říkal jsem si, že konečně musím vidět tak velkolepý a tolik diskutovaný film. Zbytečná ztráta času. Herecké výkony? Ale ano, ty bereme, ale co ten scénáristický guláš? V příběhu jsem se po celou dobu nevyznal, konec pochopil vlastně až teď (do jaké míry si nejsem jist). Efekty naprosto trapné. Zlaté Hvězdné války. Kdybys splnil má očekávání alespoň z půlky. Toto není ale ani desetina. Ne, tohle nebrat a vyhnout se obrovským obloukem. ()

dawexx

Temná obloha nad Los Angeles. Prší. Unavený policajt, vyhledavač replikantů, prochází ponurými uličkami velkoměsta budoucnosti. Prší (a chčije a chčije, chtělo by se říct). Tohle se prostě Scottovi opravdu podařilo. Od skvělých triků a inovativní vizuální stránky snímku, přes výběr hlavních postav (nad které ční samozřejmě hlavně Harrison Ford, ale i démonický Rutger Hauer), epické Vangelisovy hudby po strhující finále. Pomalý děj filmu mu vůbec neubírá na působivosti. Jeden z klenotů žánru sci-fi! P.S. ještě k Hauerovi - svého času kolovala po videopůjčovnách VHS, na které byla jako jedna z hereček uvedena Rutger Hauerová. No fakt! ()

J2

Vizuálně nadčasové dílo s fantastickou hudbou a famózními scénami. Problém asi nastane, když budete očekávat silnou příběhovou linii. Ne, Blade Runner je spíše o nechání se unést, pomalu zaplétat do příběhu a finálně nevěřícně koukat na závěrečné titulky. Nepopírám, že má slabší momenty. Neříkám, že vše je dokonalé. Ale atmosféra tohoto filmu vás jednoduše nemůže nechat chladnými. Mimochodem scéna v dešti je jeden z nejsilnějších filmových momentů všech dob. ()

gonzo

Když jsem v dětství hltal každý film, který táta donesl z půjčovny, s Bladem Runnerem jsem dlouho zápasil. Nechápal jsem to, nudilo mne to ale zároveň nemohlo pustit. Stárnul jsem a začínál chápat krásu tohoto díla, kterému se dá ledacos vytknout, ale za jehož atmosféru si pan Scott zaslouží věčnou slávu. Druhý pán na holení pak je Vangelis, jehož soundtrack poslouchám 10 let v kuse. A do třetice - Harisson Ford. Ať už s voice overem, nebo s Director's Cut mlčením, Deckard nemohl být obsazen lépe. V roce 2007 vyšel nový sestřih Final Cut. I na obyčejném dvd vypadá remasterovaný obraz neuvěritelně. Což teprv v HD. Blade Runner nesázel na speciální efekty, tudíž nemohl lehce zestárnout. Ve Final Cut verzi vypadá jako horká novinka. ()

LooX

Typická vize světa po roce 2000 přelomu sedmdesátých a osmdesátých let,ale asi nejlépe zpracovaná.Skvělé vizuální efekty a výprava a rovněž hudba,v podání dnes již skoro zapomenutého Jona Vangelise,jehož synťáky jsou v americkém velkofilmu příjemným zpestřením,oproti všem těm orchestrům. ()

FireBlader

Dechberoucí záběry, příjemná hudba, pár zajímavých myšlenek, ale příběh mi přišel spíš průměrnej. Čekal jsem něco napínavějšího. Ale i tak fajn. :-) ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)