Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

vincchuppo

Ridley Scott, Harrison Ford, Rutger Hauer... Práce s hustou, potemnělou atmosférou tomuto sci-fi dává to, co se nám na něm tolik líbí. Opravdu je to kultovní snímek, na nějž pak reagovalo i mnoho dalších filmů. Co se týče příběhu, dneska už by takováhle zápletka asi neobstála, ale rozhodně se kloním k těm, kdo tento snímek považují za skvost. ()

Lovec prasat

Naprostá legenda kyberpunku, sci-fi a filmu obecně. Harrison Ford, Ridley Scott, Vangelis a Rutger Hauer v době jejich vrcholné formy. Dílo plné jemné symboliky i velkých antropologických otázek. Celý článek zde. ()

Kvasekus

Rozhodoval jsem se mezi třemi čtyřmi hvězdami, ale konec a hudba to zvrátili na čtyři. Sci-fi je to temný, krásný romantický a nadčasový, ale přece jenom my tam něco chybí...Pátému elementu a 12 opicím se to neblíží. ()

MeaCulpa

Zoufale prázdné a nudné. Vangelisova hudba funguje neustále, ale pár rádoby hlubokomyslných dialogů z toho filozofické dílo nedělá. ()

ljukyljuk

Odporúčam nepozerať Blade Runner, keď ste unavený... lebo si vyčítam každé jedno klipnutie očí, kvôli ktorému som sa vždy trochu stratil. Ale musím uznať, že tento film je prepracovaný do najmenšieho detailu, filmársky je to na veľmi vysokej úrovni a nad myšlienkou ešte stále uvažujem. A keď niekedy dám aj druhé pozretie, pri ktorom nebudem zaspávať od únavy, tak to vidím aj na 4*. Zatiaľ 70% ()

greigor

Nechci odsuzovat film, na kterém se podíleli tak skvělí tvůrci, ale mě osobně to nebavilo. Už jenom to, že jsem film musel 3 x vypnout a zas se k němu vrátit, vypovídá o jeho poutavosti. Duchaplné dialogy v něm rozhodně nečekejte, vlastně ani jiné ne, je jich tam velmi málo. Většinou jsou k vidění jenom dlouhé pasáže s městem budoucnosti, které (vím, že je to 30 let starý film a asi je to tím) působí směšně. Ale atmosféra je dobrá, takže alespoň ty 2 *. ()

Sign

Právem označován jako kult, film který vás musí vzít za srdce, hlavně finále, něco tak úžasně natočené a zahraně se jen tak nevidí, Ford byl jasný pan herec už tehdy, Rutger Hauer a jeho ztělesnění tragicky dojemného replikanta bylo úžasné, něco takového se jen tak nevidí, Scott už tehdy dokazoval že je pan někdo ()

thoosah

Viděl jsem verzi z roku 1982. Deštivá, ponurá, temná atmosféra celého filmu doprovázená sterilní, elektronickou a dramatickou hudbou Vangelise na mě zapůsobily velmi silným dojmem. Byl jsem rozhodnutý, že dám čtyři hvězdy za z počátku roztahaný děj, ale ty dvě památné věty, které následovaly po sobě asi v rozestupu jedné minuty, mi daly jasně najevo, že čtyři hvězdy nejsou namístě. Vše podtrženo velmi hlubokými myšlenkami, kvůli kterým se film vyplatí zhlédnout vícekrát. "It's too bad she won't live, but then again, who does?" ()

Pathrose

Klasika. Vytečná atmosféra, která se nedá upřít. Blade Runner je určitě přelomovým filmem v žánru sci-fi, ale občas jsem se přistihl, jak se úplně nesoustředím na to co se na plátně děje. Jako klasika ale určitě stojí za shlédnutí, finále je pořádná pecka. ()

Kroup4

Po třetím shlédnutí dávám plný počet. Skvělá režie spolu s hudbou a výkony Forda a Hauera, Vám dá nevšední zážitek. Druhý zmiňovaný, dle mého názoru, ve své nejlepší roli. Klasika sci-fi žánru. Temná atmosféra, která je po celou dobu cítit z každého záběru, mi doslova vyrazila dech. Skvělé dílo tvůrce vetřelců. Asi nezaujme každého diváka, ale pro milovníky scienc fiction je to určitě kult. Teď už jen shlédnout tříhodinový director's cut, o tom, jak se toto dílko natáčelo. ()

Nocturno culto

Klasická Scottova temná atmosféra ..opravdu úžasné sci -fi,perfektní hudba.....on ji dělal Vangelis,no tak to potom není divu :-)) skělý Hauer a Ford...."škoda že nebude žít ale kdo bude"... ()

mvukotic

Ak by Ridley preniesol do Promethea aspoň zlomok atmosféry z jeho prvých dvoch science-fiction opusov, bol by to určite pozerateľnejší film. Oba jej totiž majú na rozdávanie aspoň pre ďalších tisíc snímok. Už len preto sa jedná o absolútny kult a súčasť etalónu pre porovnávanie so žánrovými súrodencami. Navyše geniálni Ford a Hauer, geniálna Vengelisova hudba a geniálny vizuál, ktorý nezostarol ani po tridsiatich rokoch. Nebyť pár prázdnejších momentov, bolo by to dokonalé dielo. 9/10 ()

Sykon

Blade Runnera jsem chtěl vidět už hodně dlouho, hlavně díky tomu, že mi byl mnohými doporučován jako klasika žánru. Bohužel jsem se k němu dostal až teď, kdy už je to třicet let starý film - a na některých věcech je to naneštěstí znát. Přesto je to snímek s úžasnou atmosférou špinavého tavícího kotle nejrůznějších národností, která se ani dnes ve své originalitě a uvěřitelnosti jen tak nevidí. Ale až budu chtít silný prožitek, sáhnu raději po tištěném originálu. ()

Likan7

Den před očekávaným pokračováním jsem dal jedničce druhou šanci...a stále nevím, co na tom vidíte. Ford je hodně fajn, Sean Young krásná ale Scott podle mě totálně nezvládl vypravěče. Totální dvouhodinová nuda, ve který je několik dobrých scén. Rozhodně to ale nemůžu považovat za absolutní filozofickou bombu, která si zaslouží kult, jakým oplývá dnes. Neobyčejně pěkný vizuál a totální prázdný děj. Od minula +1* na celkové 2* ale už to nikdy nechci vidět. ()

porky93

Jeden z nejpodivuhodnějších filmů, co jsem kdy viděl. Musím smeknout před Vangelisovou hudbou a ponurou atmosférou, kterou Scott vytvořil. Po vizuální stránce je to opravdu působivé dílo. Jenže to je asi tak jediný klad, který jsem v tomto, pro někoho kultu, našel. Chaotický děj a podivné dialogy, ve kterých někdo vidí hlubokou filozofii (já ji tam teda nevidím), mě málem unudili k smrti. Nakonec jsem byl rád, že jsem to vydržel dokoukat do konce. Je to asi opravdu dílo určené jen pro fajnšmekry tohoto žánru, já dávám teda raději přednost jiným Scottovým filmům. ()

LabySo69 odpad!

Tak se všem fanouškům omlouvám za svý hodnocení, ale bohužel nemůžu jinak, i kdybych sebevíc chtěl. Nudnější film jsem nejspíš neviděl. Trpěl jsem každou vteřinu a modlil se za konec, až se divim, že jsem to dokázal dokoukat celý. Neviděl jsem v tom ani skvělou atmosféru, ani skvělej příběh, dokonce ani ta hudba nebyla skvělá. Jediný, co bylo opravdu skvělý, byl pocit, když jsem viděl závěrečný titulky. Zřejmě asi nejsem dosti vyzrálej na takovýhle dílo, nebo nevim, jinak si to nedokážu vysvětlit, když je to tolik opěvovaný a tak strašně oblíbený. Rozhodně už nad tim ale ztrácet čas nehodlám, protože takhle zklamanej z filmu jsem ještě nebyl. Mimochodem, asi všichni víte, že se o něm píše v knize "1001 filmů, který musíte vidět, než umřete", co ale zapomněli napsat, je, že se na něj musíte koukat až jako na 1001., protože u něj zaručeně umřete. ()

E lan

Klasika sci-fi s neskuteně temnou atmosférou, démonickými záporáky, vynikajícím civilním kladnými hrdinou a krásnou hrdinkou. Navíc hudební podbarvení je dechberoucí a závěr filmu se taky dá jen těžkou rozdýchat. Jedním slovem skvělé. ()

bono22vox

Že neměl tento snímek zpočátku úspěch u publika ani kritiky se ani moc nedivím. Po prvním shlédnutí sem ho taky nějak moc nepobral, navíc když se jednalo o klasickou verzi. Až s novou režiserskou verzí jsem dal filmu další šanci, a od té doby se stal i pro mě kultovní záležitostí. Vizuální ztvárnění futuristických vizí vyžaduje přesvědčivá řešení. Jde vidět, že R. Scott využívá své zkušenosti designéra. Vizuálně je tento film mimořádně působivý a jeho styl se blíží postmodernistickému pojetí, o němž se v době vzniku filmu asi moc nevědělo nebo nehovořilo. Příběh obsahuje hodně narážek na mytologii. Film je syntézou vědecko-fantastického obrazu světa a filmu noir, což je patrné z různých narážek, např. na Philipa Marlowa ve ztělesnění Humpreyho Bogarta. Dnes hojně využívaný filmový žánr označovaný jako Cyberpunk... ()

Krysap

Tenhle film má pro mě nevysvětlitelný kouzlo a i když ho uvidím posté (k čemuž už se asi zdárně blížím), nudit se nebudu. Dlouhé záběry nemusí být nutně nuda. Tenhle film má takovou atmosféru, že budu klidně dvacet minut čumět na záběry Los Angeles, a stejně to bude odvaz. Jinak se přiznám, že film se mnou úspěšně prochází životem už nějaký to desetiletí - když jsem si kdysi pořídila vlastní video, první koupená VHS byla Blade Runner. Pak přišel DVD přehrávač a domácí kino, a opět prvním zakoupeným filmem byl Blade Runner. Potom DVD Final Cut no a nedávno jsem pořídila BluRay přehrávač - a hádejte, co bylo prvním BluRay diskem? Kvalita audio a video aparatury se nejlíp testuje právě na Blade Runnerovi - odzkoušeno. Mimochodem, na BluRay až na pár hodně krátných chvilek má člověk pocit, že se kouká na film natočený nedávno. Tenhle film prostě nikdy nezestárne. A jeho námět už vůbec ne. I po těch letech a nesčetným shlédnutí mi při zabití Pris a hlavně při slzách v dešti vždycky běhá mráz po zádech. Neznám jinej film, kterej by na mě pokaždý takhle silně zapůsobil. Snad jedině Apokalypsa. ()

ppetrnosek

Ridley Scott natáčí kromě jiného dva druhy filmů. Výpravné, někdy i dechberoucí, historické velkofilmy nebo nudné a naivní filmy z budoucnosti. Můžete si tipnout co je co. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)