Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Jiu

Nato ako som sa na ten film tešil, ma hrozne sklamal, veľmi pomaly sa rozbieha a vlastne niesom si istý či sa vôbec do konca rozbehol ... Od klasiky sci-fi som očakával viac. ()

Salmayo

No těžko se to hodnotí po shlédnutích terminátorů,matrixu a dalších novějších sci-fi. Před 25lety bych to asi viděl jinak, ale teď některé věci byly až směšné. Chvílemi dlouze nudné, chvíli výborně temné. Hudba ale geniální ! ()

Kratoc

Pokud lze něco zařadit ke klasice sci-fi žánru na plátně, pak Blade Runner tam prostě MUSÍ být. Není to žádná space opera (ala Hvězdné války), ale má v sobě daleko větší hloubku, kterou asi ne každý docení ... Když k tomu připočtete dokonale zvládnutou řemeslnost Ridleyho Scotta a neuvěřitelně vynikající hudební doprovod, vyjde vám skvělý film. Naprosto nekompromisních pět hvězdiček. ()

Gagner

Film, který se ozvláštňuje ve svém žánru svým noir stylem, ale příběhem si mě nezískal. Hvězda navíc za honičku s největším padouchem. ()

JM87

Super Ford, super Cyberpunkovej svět, dobrá atmosféra. Chybějící hvězdička je jen za vleklej děj, ale chápu, že to někomu může vyhovovat. ()

Chosé85

Můj druhý sci - fi snímek od Scotta a opět velkolepé. Ridley tenhle žánr má ve vínku a jeho osobitý styl by bylo dobré využít co nejdříce (viz Prometheus). R rating je samozřejmostí, ze kterého se těží maximum - ponurý svět v budoucnosti, déšť, chudáci na ulicích, přistěhovalci, Vietnamci a v tom lovec lidí (H. Ford), který má za úkol určovat, kdo je více lidský. A to je právě to, co z filmu Blade Runner dělá něco víc. Hlavní postava jde po skupině Replikantů, kteří chtějí vědět čím jsou, odkud pochází. Uvědomují si svou smrtelnost a chtějí spravedlnost, protože jim nezbývá mnoho času. Symbolismus na každém kroku, filosofické zamyšlení a hlavní "hrdina", který dostává velice často po hubě.... ()

hell_boy

Opravdu jsem se snažil najít něco, co by mě přinutilo neusínat, ale ani přes enormní snahu jsem nic takového nenašel. Prázdné, nudné, utahané, depresivní...a navíc podkreslené hudbou, která mi nic neříká. Jedna hvězdička je za zpracování, které je na rok vzniku opravdu vynikající. ()

DuanBerry

Nejlepší Ridley Scott a nejlepší Vangelis. Tenhle film jsem viděl poprvé před mnoha lety asi v sedmi lidech. Stáhli jsme si ale versi se španělským dabingem, takže jsme to v půlce vypnuli a uzavřeli jako zmatenou nesrozumitelnou slátaninu. Dlouho jsem si pak držel od tohoto snímku odstup, ačkoli mě nejednou napadlo, zda-li celkový dojem nekazil právě onen španělský dabing a naše možná lehce podroušená nálada. Nakonec jsem se k shlédnutí Blade Runnera tedy odhodlal a protože už jsem měl dávno naposlouchaný soundtrack od Vangelise, užil jsem si jej jako jeden úžasný videoklip. Tím samozřejmě nechci film shazovat, že je pouhým doprovodem k hudbě. Film nemá sice nijak komplikovaný děj, ale vyjadřuje a ptá se na jednu z najzákladnějších otázek naší existence a to sice zda máme právo rozhodovat o životě někoho jiného? Film se neptá, zda má právo na život člověk stejně jako android, ale jestli má stejné právo na život člověk jako android, který se stal člověkem? Přičteme-li k tomuto přesahu mistrovské noirové zpracování, perfektní visuál, kterému nesahá ani po kotníky mnoho filmů natočených i dvacet let poté, fenomenální atmosféru, provázející diváka od prvé minuty až do závěrečných titulků a pochopitelně soundtrack (*Hudebně se neshodnu prakticky s nikým. Můžete si myslet, že jsem po hudební stránce primitivní, ale Blade Runner blues je podle mého nejosobnějšího názoru nejlepší skladbou všech dob. Nechte ji plynout a ponořte se do jejích hlubin a třeba mě pochopíte...). Tohle je tedy film, který jsem viděl nesčetněkrát a i po spoustě dalších skvělých snímcích, které měly snahu zviklat můj verdikt, zůstává nepřekonán a často se k němu vracím, byť nejčastěji poslechem Vangelise. ()

Wancohoff

zato ze to natocil scott, strasne nadhodnoteny film..ked som to sledoval, nechapal som skade sa bere to vysoke hodnotenie tu na csfd.. no meno robi svoje.no tento film ma minul uplne.40% ()

Blue.Shark

Upřímně - nepobral jsem to. To mi ale vůbec nevadí. Vizuální nášup na mně měl obrovský vliv a temná, neutěšená atmosféra jakbysmet. Na pohled impozantní města budoucnosti, plná létajících aut a neonových poutačů, se ve skutečnosti utápějí v bídě, hnusu, dešti a kouři. Zvířata jsou sériově vyráběna...prostě šílené, ale sakramentsky stylové. Od začátku do konce se dá atmosféra filmu krájet a filosofická hloubka se mu také nedá upřít. Přispívá k tomu i Harrison Ford, jemuž role Blade Runnera padla skvěle. Musím vychválit i zvukovou stránku filmu. Co mi ovšem moc nesedlo, to byl velice zvláštní příběh. Byl dobře zpracovaný, to ano, ale připadal mi poněkud zdlouhavý. Samotný závěr filmu byl tak nějak čekaný, ale pro mně zase hodně náhlý...prostě jsem čekal ještě něco navíc. Co si ale budeme povídat - pořád je to i se všemi chybkami na kráse nadstandard a svými efekty a prostředím Blade Runner zastiňuje leckteré moderní filmy. Čtyři hvězdičky jako vyšité. ()

crozet

Všeobecně poněkud neoriginální příběh, ovšem s mnohými přednostmi: 1) herecká i dialogická autenticita (za pozornost stojí všichni protagonisté jinak vlastně docela komorního snímku); 2) scénáristický i dialogický minimalismus a klasický hrubý narativní střih; 3) silný a naléhavý zážitek; 4) vzpomínka na raná 80. léta, jejichž filmový rozměr a atmosféru lze narozdíl od toho hudebně popového považovat za svébytný a inspirativní. ()

j0nathan

V té době určitě nadčasové sci-fi. R. Scott skvěle buduje atmosféru od začátku do konce filmu, ale během té doby to bylo na mě až nechutně málo akční, tudíž jsem se dosti nudil po většinu stopáže, ale přeci jen mírně převažuje pozitivní pocit. Hlavně z tisíckrát zmiňované atmosféry a nadčasovosti. ()

PanTumnus

upřímně, nečekal jsem že to bude až tak dobré. chválím vizuální efekty, které jsou i v dnešní počítačové době naprosto dechberoucí. chválím hudbu, která krásně podkresluje ty úchvatné přelety nad městem budoucnosti, mimochodem, právě díky těmto obrazům se vám film zaryje do hlavy. chválím i herce a celý nápad který vychází z dickovi povídky ''sní androidi o elektronických ovečkách?'' (to jen pro ty co jsou nevzdělaní) jeden z mála filmů kde vám bude záporných postav opravdu a upřímně líto. ()

papyrosaurus

Temná atmosféra jako vystřižená z klasických noir filmů - samotářský chlapík bloumající deštivými a špinavými ulicemi budoucnosti. Asociace s PC hrami DeusEx a Max Payne jsou taky na místě. Je opravdu pozoruhodné jak byla oblíbená v 80. letech tématika blízké budoucnosti a s ní související jevy - roboti, humanoidi, špinavá rozpadající se města a celkově chladná atmosféra života lidí - nedostatek emocí a šeď - na tom staví i podobně laděné sci-fi filmy ze současnosti. Obzvlášť je třeba ocenit, že tvůrci filmu nesklouzli v rámci speciálních efektů a lokalit ke kýčovitosti a nabídli tak podmanivou atmosféru vyvedenou v dokonalost díky mrazivé elektronické hudbě. Sean Young byla ledově krásná - je to vůbec skutečně herečka nebo snad......replikant? ()

winetach

Neviem asi som odchovaný na tom, čo vzniklo na základe tohto filmu, a asi som čakaľ veľa, ale tento film ma sklamal nudil a nezaujal. Možno časom objavím, čo sa na ňom všetkým páči ale teraz mi to pripomínalo Fantagíro z budúcnosti. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)