Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Rocky88

Temná vize budoucnosti, která od úvodních titulků donutí člověka přemýšlet o životě, jeho vzácnosti a jeho budoucí podobě. Výborná atmosféra za doprovodu úchvatné hudby protáhne diváka světem, do kterého je sice daleko, film ale není daleko od pravdy. Jeden z filmů s velkým F. ()

bogomira

Docela legrace projít si komentáře k tomuhle filmu. Hned se pozná kdo má radši Ridleyho a kdo Tonyho, komu je dvacet a komu už dlouho ne, koho fascinujou neustálý holubice a komu připadaj trapný. U mě je Blade Runner za pět kusů, protože mý odpovědi jsou: Ridley, už dlouho ne, trapný. ()

shyster

Ridley Scott natočil dobrou sci-fi, které ke konci trochu dochází dech (viděl jsem Director´s Cut). Než jsem ale tenhle film viděl, trvalo to dost dlouho. Odrazoval mě kultovní status, který tu vznikl jen kvůli několika verzím a teorii, trochu přitaženou za vlasy, o hamletovské otázce, zda H.Ford je nebo není replikant. ()

Topco

„Kultovosť“ je záležitosťou relatívne dlhého času. Iba ten preverí výpovednú hodnotu filmu, jeho posolstvo a postavenie v danom žánri. Po tejto stránke je BR skutočne dokonalým filmárskym kúskom. Tvorcovia totiž perfektne predbehli svoju dobu a Scottova vízia budúcnosti (multikultúrne Los Angeles, 2019) je aj po 25 rokoch mrazivo vystihujúca a vierohodná: znečistené a zadymené ulice, preľudnenosť, vplyv ázijskej kultúry a všadeprítomné neónové reklamy (Coca Cola, Panasonic, Budweiser, TDK). To všetko tu dnes máme s každoročne stúpajúcou tendenciou. Aj napriek nesporným kvalitám (vizuálna krása, nadčasovosť, ponurá atmosféra), len málokto docení tento kult po prvom pozretí. BR načrtáva hneď niekoľko tém, filozofických úvah a polemík, že ich na jedno pozretie ani nestačíte všetky postrehnúť a patrične vstrebať. "All those moments will be lost in time...like tears in rain..." ()

Petoss1

Zaujímavé scifi (kniha P. K. Dicka) s témou, ktorá nemusí byť tak vzdialená. Atmosféra pekná, temná a keď sa k nej pridala hudba bola to slasť sa dívať. Príbeh dokáže zaujať, je to neobvyklé a určite nadčasové, no možno sa to celé rozbieha pomalšie. Blade Runner je stopercentná klasika a ako priaznivca scifi ma to nesklamalo. 82% ()

Nautila

Před shlédnutím filmu jsem si schválně Dickovu předlohu přečetla, ovšem srovnávat to spolu nemá smysl, film to pojal zcela po svém. Naštěstí. A vznikl kult. Byť mi tu chybělo pár scének, které mě v knize velmi vzaly (mrtvá kočka). Ovšem všechen ten vizuál....ať už jde o špinavé retro-futuristické město, atmosféru plnou modrých světel, byt plný hraček, nebo o samotné postavy. Daryl Hannah je jako porcelánová panenka, úžasná, křehounká a děsivá. Sean Young je zezačátku se svým lehce pin-up účesem kultem už jen sama o sobě. A do Rutgera Hauera bych dnes nikdy netipla, že před všemi těmi ptákovinami, co teď točí, zahrál kdysi něco tak dobrého a fasciujícího, jako roli androida Battyho. ()

cariada

Podle hodnocení jsem od toho čekal nákou klasiku sci-fi žánru, ale dostalo se mě docela nezáživná dvouhodinová nuda. Celé je to strašně utahané a pojetí celé v noci je dost nepřehledné. Když se koukneme na děj ten je jednoduchý zlikvidovat roboty, který jsou neposlušný. Mě tohle dost zklamalo. ()

Abes

Blade runner je velkolepý především svojí atmosférou, s o to větší silou ale diváka pohltí. Los Angeles působí dojmem jakéhosi středověku 21. století, úpadku budoucnosti. Kyberměsto ve kterém se neustále něco hýbe, stánky s občerstvením jedou nonstop, všude samý průduch ze kterého stoupá pára, neonové reklamy ozařují nekonečné provazy deště, v barech se hoduje opiátům a v pozadí zní muzika, která by se dala charakterizovat slovem multikulturní. Asi dokonalé OST. Klobouček před člověkem s přízviskem Vangelis. ()

Nach

Film, u kterého jsem měl problém zůstat vzhůru, ale zároveň též sci-fi, které si právem zaslouží své ovace. Tam kde se mnohé sci-fi snaží o dramatické zápletky, plné udělátek a vesmírných lodí, kde hlavní postava čelí velkému nebezpečí, musí zachraňovat svět či stát proti mocnému nepříteli, Blade Runner jede zcela jinou vlnu. Sledujeme ve futuristické budoucnosti (skoro naší současnosti) osobu, která je běžným občanem, který nemá v osudu změnit svět, ani nečelí nebezpečí, které by nějak svět ohrožovalo. Prostě pozorujeme, jak jeden obyčejný Blade Runner dělá svou práci a během ní začíná pochybovat o smyslu svého konání i o sobě samém. Sci-fi v tom hraje jen jakousi kulisu. V tom je celý tento příběh jiný. Děj pomalu jede jako parní vlak a až na vcelku působivou finální honičku jde o filozofující dílo, kde si párkrát dá někdo do huby, proběhne několik vražd, ale vše na sci-fi v míře až komorní. 75% ()

joker.george

Není moc snímků Ridleyho Scotta, které mě bavily víc, jenže opět to těsně nestačilo na pět hvězd. Krátce po sobě jsem zhlédnul dvě odlišné verze, přičemž ta druhá z roku 2007 mi byla bližší. Už jsem přesně věděl do čeho jdu, na co se můžu těšit a také mi přišla o kousek lepší. Atmosféra s vizuálem byla po celou dobu vymazlená, proslovy si držely moji pozornost a donutily mě nad nimi přemýšlet. Kdyby tam nebyla žádná akce, tak by mi to nevadilo. A konečně jsem smazal jeden ze svých největších filmových restů. ()

Streeper

Já už nebyla nijak odvázaná z pokračování, které jsem viděla před několika lety v kině, takže jsem ani moc nečekala od originálního filmu. Snažila jsem se na tom najít pár pozitivních věcí, jednou z nich jsou určitě efekty, na tu dobu dost povedené druhá je Ritger Hauer, jako záporák je prostě boží a narodil se proto. Překvapivě Harrison mi do téhle role vůbec neseděl. Celkově mě to ale nudilo, příběh mi nepřišel vůbec dobrý. Konec byl zrychlený a vlastně mi to přišlo dost nepovedený. ()

ad

Podle mě nejlepší sci-fi (nebudeme se dohadovat jak je to s Vesmirnou odyseou, ok?) všech dob s dokonalou hudbou ()

Crawler-D

Blade Runner ve mně zanechal zvláštní pocit. Přes brilantně nastíněnou vizi budoucnosti, která byla své doby vskutku revoluční, a takřka klasicky vedenou línii příběhu - postupné oddělání jendotlivých Replikantů, jsem očekával něco víc. Vangelisova hudba dodává dostatečně temné tóny ladící s obrazem a Deckardovým charakterem, ale v tom tzv. "meditativním" vzduchoprázdnu jsem nepostřehl žádnou myšlenku či záblesk geniality....což se po čtyřech letech a opětovném zhlédnutí v řádné HD kvalitě mění na otevřená ústa nad svébytným uměleckým dílem. Obsahově to perfektně spadá do mantinelů žánru noir (a narozdíl od Maltézského sokola je aspoň řádně temnosnubný), čemuž odpovídá i rozvleklost vyprávění, která je však bonusem, když oceňujeme, že scény mají čas vyznít. ()

cubajz

vyjímečné vizuální zpracování, plné temnoty, špíny a zářivých neonů. Film nábízí zajímavou vizi budoucnosti a podává jí s takovou samozřejmostí a hustotou atmosféry, že vás ani nenapadne že by to někdy mohlo dopadnout jinak - všesvětový mix kultur a umělé bytosti nerozeznatelné od živých pohybující se mezi námi - to je svět budoucnosti jak ho vidí Philip K. Dick. Klasika, která i po tolika letech působí nadčasově. ()

starbrejkr

Alfou a omegou tohohle snímku je atmosféra a vizuální stránka. Už když jsem DVD pustil a uviděll úvodní menu, ta vizuální stránka mě ohromila a pokračovalo to během celého filmu....Na svojí dobu naprosto neskutečné, sice už jsme tehdy měli dvoje Star Wars, ale ten jejich svět byl vždycky takový milý. V Blade Runnerovi je vše prosyceno naprosto jedinečnou ponurou a místy až avantgardní atmosférou (nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že zrovna Lucas se v nových dílech na některých místech právě touto atmosférou inspiroval). Většinu filmu jsem si vystačil jen s těmito prvky, samotný příběh mi až tak dechberoucí nepřišel. Nicméně od chvíle, kdy přišla fascinující závěrečná konfrontace v Sebastianově domě se mi onen dech nedostával. Člověk nejprve nechápe, proč se Roy tak chová, ale vše je dokonale směřováno ke konci, který ukazuje, že věci nikdy nejsou jednoznačné a jednoduché a jedna stvoření hodná a druhá zlá....Blade Runner mi přijde jako odpověď na R.U.R. a záležitost, o které by se toho dalo dost a dost. Samozřejmě nesmím opomenout ani herecké výkony, přičemž filmu kraluje jednoznačně Rutger Hauer, plus patří také nádherné replikantce Rachael. ()

Amroth666

Úvod jsem zažil naposledy ve Star Wars. Titulky nás seznamují s dějem. Tenhle film postrádá schopnost stát se přelomovým sci-fi. Má ale něco více jak pojem sci-fi. Ridley Scott se člověka celou dobu snaží vtáhnout do děje. Proto také ty sci-fi předehry typu Harrison Ford si užívá ve městě. Také se snaží do celého příběhu vmotat zápletku, kterou nenápadně má rozluštit Harrison Ford. Tenhle film to má těžký. Já ten film vlastně miluju a přitom se mi vůbec nelíbí. Jedná se o jeden z prvních nejrozporuplnějších filmů všech dob. Hrozně mně na filmu deprimuje, že tam není nic, co bych nechápal a není tam nic, co bych mohl chápat. Není to jako třeba nový film Fontána, nad kterým vám zůstane stát brada nebo Mr. Nobody, které svojí šílenou logikou udivuje. Tohle je fakt hodně zvláštní film. Tenhle film člověka úplně uspává jako nějaká hypnoza nebo něco takovýho. Je fakt, že tohle asi nebude moje nejoblíbenější sci-fi. Každopádně tenhle film beru jako Sci-fi přelom. Nemůžu tomu uvěřit, ale naprosto souhlasím s POMEM. On to vystihl. A tých zopár krásnych dialógov scenáristu Davida Peoplesa ešte z BLADE RUNNER nerobí hlboké filozofické dielo. Má to hodně dobrou staronovou atmosféru. ____ OST 5/5 ____ Představ si krásku a zvíře. Ona je obojí. ____ Ale kdo vlastně žije? ____ ()

DruidKarel

969. hodnocený film: Sci-Fi "Blade Runner" slaví na IMDB úspěch, ale na ČSFD tomu už tak není. Proč to tak ale je? Že by se snad lidi báli budoucnosti, kdy nebude možné rozeznat člověka od umělé inteligence? Ne, tím to určitě nebude, ale snad to bude tím, že film polemizuje na hranici Hvězdných válek a Demolition Mana. Je zde hranice, která je pro někoho překážkou, ale pro mě tím, čím mě tento film zajímá. Určitě jsem se bavil dobře, protože vidět plavidla místo vozidel, krásné ženy jako robotky, které dokážou projevit cit (lásku i nenávist). Určitě se jedná o parádní příběh, který je obohacen o skvělý herecký výkon Harrisona Forda a také parádní hudbu. 4* jsou ale i tak maximálním hodnocením, které mohu nabídnout. 4* ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)