Soudem jmenovaná zákonná zástupkyně podvádí svoje klienty, a místo aby o ně pečovala, získává nad nimi absolutní moc. Její nejnovější oběť má ale v rukávu nečekané eso. (Netflix)

DJ_bart

"Bolí tě prohra víc jen proto, že jsem ženská? Je ti líto, žes prohrál soud s někým, kdo má vagínu? To že máš péro, ještě automaticky neznamená, že jsi víc nebezpečnější než já. Je to právě naopak." ______ Aneb cynický návod k tomu, jak snadno kšeftovat na senilitě důchodců. 'Jako v bavlnce' je sice šablonovitá neo-noirová satira, která podává dost podnětných impulzů a otázek o relativitě emoční manipulace, a kde mimochodem skvěle vyniká brilantní syntezátorový soundtrack, a samozřejmě servilní sociopatka Rosamund Pike v hlavní roli, jejíž šibalský úsměv způsobuje instantní erekci - každopádně jako neškodná víkendová zábava pro něžné pohlaví tahle multi-žánrová sebeparodizace na coenovské náměty nikterak neurazí. ()

Shakers

Jako v bavlce ponúkne zaujímavý príbeh, o tom ako okrádať starších, zmocniť sa ich majetku a poslať ich do domova dôchodcov alebo, ak to nezaberie, aj na psychiatriu. Nie je to síce nič strhujúce, ale dokáže to zaujať nielen príbehom, ale aj postavami, či v dialógoch zaujímavými a prefíkanými protiargumentami. Herecké obsadenie je dosť dobré, Peter Dinklage super, no tento krát ho zatienila mrcha Rosamund Pike, ktorá už skúsenosti s podobným nesympatickým prístupom už má (Gone Girl). 70% - 3* ()

filmfanouch

Mix černé komedie a thrilleru Jako v bavlnce/I Care a Lot debutoval na podzim na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a už tehdy zaznívali ohlasy, že Rosamund Pike po Zmizelé opět dokáže, že jí mrchy prostě jdou. Nakonec se film dočkává vydání v rámci streamu, přičemž si jednotlivé trhy rozdělili Amazon Prime a Netflix. A je to velmi fajn, protože díky tomuto rozhodnutí se nyní k mnoha divákům může dostat skutečně zábavná černá komedie s výtečným výkonem Rosamund Pike. Marla v podání Rosamund Pike je vyloženou sviní. V neskutečně přesvědčivém výkonu Pike hraje jednu z nejvíce opovrženíhodných filmových postav uplynulých let , přičemž Marla neustále dokáže překvapit a laťku divákova opovržení ještě posunout o trochu výš. Její šmejd v tom navíc očividně umí chodit, zatím se jí jednoduše daří a navíc má za přítelkyni Eizou González, což snadno v divákovi vyvolá pocit nesnášenlivosti vůči téhle bezpáteřní potvoře. Pike prostě tyhle role oficiálně sednou a je obdivuhodné, že zrovna taková sympatická herečka zvládne tak výtečně zahrát naprosté potvory. Jenže to právě jen podtrhuje její vysoké herecké kvality. Stejně tak mě osobně nadále dokáže překvapit pestrý herecký rejstřík Petera Dinklage. Nenechte se zmást jeho malou délkou, protože Dinklage je v roli ruského gangstera neskutečně přesvědčivý a nadále v mých očích dokazuje, že je výtečným charakterním hercem, který se do jakéhokoliv typu role dokáže výtečně ponořit. Eiza González je jako partnerka Rosamund Pike, která má se svojí polovičkou mnoho společného a je víceméně stejnou mrchou jako ona velmi fajn, Dianne West zase velmi dobře hraje na první pohled celkem milou starou paní, která je ovšem též schopna vytasit svou temnou stránku. Trochu mě mrzí, že skoro k žádné postavě se nedají vybudovat nějaké sympatie, protože jsou víceméně všichni tak trochu špatní lidé bez morálního kompasu, všichni jsou ale ve svých zlých pózách tak výteční, že se to dá velmi snadno odpustit. Celý scénář je velmi zábavný a výborně se mu daří pracovat s černým humorem a i napínavými pasážemi. V mnoha ohledech I Care a Lot představuje povedené balancování mezi odlehčenou a vážnou notou. Jen to finále je takové zkratkovité a vše se najednou vyvrbí v docela poklidném duchu, což v mých očích působilo nepřirozeně vzhledem k tomu všemu, co se před tím udalo. Jenomže úplný závěr je výtečný a líbilo se mi, že režisér a scenárista J Blakeson jím zřejmě naplno dokázat, že na každou svini se vaří voda. Což víceméně platí i o samotném závěru filmu. Blakeson, který 4 roky nazpátek natočil velmi průměrné sci-fi Pátá vlna se najednou jako tvůrce zcela upgradeoval a tentokrát nenatočil vyloženě nezajímavou podívanou. Naopak má I Care a Lot velmi pěkný vizuál, kde kameraman Doug Emmett výborně pracuje s barevnými kompozicemi, osvícením a neonem a mnoho pasáží má jednoduše styl. Soundtrack Marc Canhama sám o sobě kdovíjak zajímavý není, vyloženě ale též neurazí. Celý je to vlastně fakt chytře napsaný, potenciál svého tématu to celkem v pohodě naplňuje, jen si to chvílema vlastně není jistý, zda to chce být spíše černá komedie nebo spíše thriller. A ve finále to díky tomu nefunguje zase tak výborně jako komedie a ani ne zase tak výborně jako thriller. Blakeson sice výtečně umí měnit náladu dle aktuální situace ve scénáři, chvílemi to ovšem možná přece jen působí, že vlastně sám neví, čím by měla jeho novinka úplně být. Divák to poté má o poznání těžší, protože vlastně neví, jak má k celému filmu přistupovat a dost možná tak záleží čistě na jeho úhlu pohledu. Já osobně jsem v průběhu film definitivně začal vnímat prostě jako černou komedii s thrillerovým nádechem, která ví, kdy má v pravou chvíli vytasit drápy. A byl jsem ve finále spokojený, i přesto, že tomu v poslední třetině začne trochu docházet dech. Ale pořád je to dost fajn. V kostce prostě opravdu velmi fajn černá komedie, která dokazuje, že Rosamund Pike mrchy od přírody umí a Dinklage je výtečný charakterní herec. Blakeson má v malíku vizuál, daří se mu prodat komediální i napínavé momenty a napsal skutečně dobrý scénář, dle kterého poté natočil velmi zábavný film. Ten v součtu nebude bourat žádné milníky, Pike je ovšem nadále výtečnou mrchou, která dost možná bude za 2 měsíce již podruhé bojovat o Oscara. A i přesto, že rok 2020 zná i silnější ženské herecké výkony (Frances McDormand, Vanessa Kirby), Pike je v téhle roli tak výtečná, že by mi její případná výhra opravdu nevadila...... () (menej) (viac)

Cappuccino

Veľmi mi lezie na nervy, ak scenáristi využívajú všetky možné barličky, aby hlavnú hrdinku dostali tam, kam chcú oni. SPOILER: Prvá tretina filmu bola zaujímavá, avšak následne sledujeme ako si Rosamund Pike podá neustále chybujúcu mafiu. Zázračne prežije všetky útoky, s poriadnym kusom šťastia a náhod vypátra a unesie bossa gangu, a nakoniec s ním založí spoločnosť, ktorá v rozmeroch uvedených vo filme nemôže existovať. Niekto zo zamestnancov by vyšiel s pravdou von, prípadne by narazili na bohatého klienta, ktorý má za sebou schopnejšiu zločineckú skupinu, ako Don Peter Dinklage. Z bad b*tch postavy Marly Grayson jednoducho tvorcovia spravili neporaziteľnú sviňu, ktorej to vôbec nežeriem. Jej vysporiadanie sa s problémami je zjednodušené a ťažko uveriteľné. ()

misterz

Jediné, čo mi tu výraznejšie vadilo, boli nesympatie k hlavnej hrdinke a jej charakteru, no ale zase na druhú stranu, veď to bola pointa filmu. Skôr vadilo rozuzlenie a to, ako si dokázala poradiť s ruskou mafiou, čo sa mi zdalo dosť pritiahnuté za uši. Ako príbeh však pobavilo aj napriek tomu. A Petr Dinklage.... skrátka super pánko. Na slabší nadpriemer akurát. 70/100 ()

Adam Bernau

Pojmutého = pojatého a samozřejmě ta věčná bolest "bizardně". Jinak musím uznat, že se Pomothyho písemný projev v češtině povážlivě zlepšuje. Vlastně umí česky líp než předseda tunajšej vlády. ()

Goldbeater

Nápaditý námět, sympaticky cynický přístup a skvělé schéma. A pak taky zklamání. S tak silným filmovým konceptem a našlapanou hlavní hrdinkou je naprostá škoda, že se tvůrce rozhodl do snímku vložit záporáky hodné animovaných grotesek Looney Tunes a zcela rezignovat na jakákoliv odvážná rozhodnutí. Navíc je to jeden z těch filmů, jehož finální dějství se odehrává jen podle toho, co se scenáristovi zrovna hodí do krámu. Bylo to slušné, ale mohlo to být daleko jinde. ()

mzss1

[80%] Rosamunda Pike mě zde totálně jejím hereckým výkonem nadchla! Hltal jsem každou její vteřinu. Chladnokrevnou, vypočítavou ale i inteligentní mrchu umí hrát opravdu dobře. Abych film stručně shrnul, tak první třetina je naprosto super, to jak vezme do svých rukou nebohé staříky, je opravdu neskutečné. Prostřední třetina filmu už trochu vybočuje, ale stále je na co se koukat. A ta poslední třetina filmu je trochu už přehnaná, ale ničím to moc s logikou nehapruje, takže aspoň, že tak. Úplné finále, posledních pár minut je výborných, stejně tak jak to v poslední chvíli dopadne. Co mě trochu mátlo (ale nechci napsat vyloženě, že by mě štvalo) bylo jak Rosamundě šel téměř celý personál nemocnice, soudce atd na ruku, holt měla svoji výraznou osobnost/charakter. Krom R. Pike mě zde určitě potěšil Peter Dinklage, který snad nikdy nezklame. Takže kdyby nebyl konec tak trochu přehnaný (bavil mě tedy), tak bych asi šel do plného počtu hvězd. I tam jsem se ale královsky bavil. ()

kingik

Rosamund Pike využívá demence, inkontinence a artritidy coby prostředníky k rafinovaným plánům svého zbohatnutí. A do cesty se jí staví ruská mafie s bohatýrem, co má na výšku nějakých 120 cm. J Blakeson je jistě vtipálek, co dost možná pojedl vtipnou kaši v domově seniorů, načež se vrhl do sepsání scénáře, který je pořádný pel-mel. A aby snímek z diváckého hlediska komfortně fungoval, je nutné přistoupit na některá nelogická pravidla. Systém soudnictví je vázán jen na jednoho soudce, co patrně rozhoduje o všech životech seniorů, posílá je po dovršení určitého věku a stavu majetkové situace do naprosté izolace a dává je všanc nelidské bestii, kterou jmenuje opatrovníkem. Dá se to považovat za jízlivé vtipkování na adresu nebohého stáří. A to zdaleka neni všechno. Do děje záhy vstupuje rozezlený trpaslík- mafián, co chce svoji máti a její diamanty zpět. A neváhá ke své spokojenosti využít svých účinných metod. Sluší se dodat, že Peter Dinklage by mohl ve stoje Rosamund Pike provést vaginální rozcvičku, ovšem tomu se film vyhne, ačkoliv je ústřední mrcha lesba, přičemž za tímto účelem občasně využívá úst Eizy González. Film sice nedisponuje příliš pronikavým napětím, ovšem struktura a zajímavé i originální fázování je hlavní jeho předností. Pike je výstavní sebevědomá sexy mrcha, co má každou svoji nekalost na povel. A tím baví diváky. Také všem ostatním hercům se daří zaujmout. Režie je zdatná. Blakeson má sice na kontě (ne úplně jeho vinou) pitomý katastrofický snímek "Pátá vlna" pro teenagery, čímž si na delší dobu znepřátelil producenty. Tenhle chlápek ale talentem disponuje, umí být originální a bez problémů umí diváckou pozornost na dvě hodiny udržet v dobrém tempu. Určitě se dají jeho filmu vyčíst účelové postupy, co snímek posouvají místy mimo zcela realitu, ač je znát snaha nepůsobit pouze fiktivně. A určitě bych byl pro explicitnost, která filmu vyloženě chybí. Vznikl solidní thriller s působivým a málo využívaným námětem, který dokáže příjemně překvapit, k obehraným scenáristickým kouskům se staví nebývale neotřele i malinko absurdně a inteligentnímu rozměru se nebrání. A hlavně bohatě využívá kvalitních hereckých služeb i sex appealu Rosamund Pike. 8/10 ()

Snorlax

Scénář, který není kopií z kopie již dávno viděného, se poslední dobou vidí zřídka. Za originalitu palec nahoru. Bohužel zcela chybí humor, který by byl potřebný, aby se daly překousnout takové vtípky, že například ryzí kancelářská krysa nejdříve bez většího úsilí unikne zavraždění a následně si pak v domě řidiče počíná jako trénovaný a zkušený agent. Závěr filmu sice uspokojí diváckou touhu po spravedlnosti, ale degradují tím jinak nebývale bezskrupulózní snímek. ()

Anderton

Ani si nevšimnete a z postavy, ktorú spočiatku nenávidíte, sa stáva, vzhľadom na antagonistu, hrdinka, ktorej držíme palce v ceste za jej cieľom. Tento podvratný spôsob rozprávania dáva na známosť, ako podľa tvorcov vnímame dnešný svet a onen spomínaný americký sen, ktorý je vlastne snom každého človeka v západnom, východnom, severnom aj južnom svete. Nakoniec prehodnocujeme úplne všetko spomínané, aby film skončil presne tak, ako aj skončiť mal. Priebeh udalostí síce nepôsobí príliš dôveryhodne, ale onen nastavený satirický nadhľad tento prístup bez problémov ospravedlňuje. Po Gone Girl asi najlepšia Rosamundina úloha. ()

Dzeyna

Právě jsem se zamilovala do Rosamund. Vždy jsem jí měla ráda, nicméně tady předvedla úplně jinou polohu, než na kterou jsem u ní zvyklá. A příběh je taky naprosto super a nabitý. Akce jede, stejně jako podlost Rosamundina byznysu. A Peter Dinklage je už jen taková třešnička na dortu. ()

Kothy

Dost nevyrovnaný snímek. Druhá polovina je úplně jiná jak první. Rosamund Pike tu hraje silnou nezávislou ženu, která si postavila byznys na okrádání starých lidí. Díky svému propracovanému systému je zbavuje svéprávnosti, umisťuje do starobinců a následně čerpá jejich peníze. Systém funguje skvěle, dokud nenarazí na špatnou stařenku. Ta je totiž napojena na ruskou mafii a ta si tohle nenechá líbit. Peter Dinklage tu má docela vtipnou roli v podobě ruského gangstera. To, co začne jako nevinné přetahování se o peníze se vyhrotí do obrovských rozměrů a začínají umírat lidé. Je tedy na naší hrdince, jestli si to nechá líbit nebo ne. Trochu mě naštval konec, protože mi tam moc nesedl. Film hezky pracuje s barvami, hudbou a dost tlačí na ženskou nezávislost. Rosamund si za svůj výkon Glób určitě zaslouží. "Jsem lvice." ()

Filmmaniak

SPOILERY: Ono se to na pohled nezdá, ale jde v podstatě o naplnění typického gangsterského schématu o cestě jednoho mafiána na vrchol a jeho následném pádu ve stylu Zjizvené tváře (přičemž oním mafiánem je hlavní anti-hrdinka, amorální a manipulativní lidská hyena převlečená za starostlivou pečovatelku), akorát je to zabalené do emancipovaného a satirického kabátu vhodného pro (post)moderní kinematografii 21. století. Mafián Peter Dinklage a jeho poskoci se jeví jako legrační a neschopní záměrně, představují totiž zastaralý model kriminálníků, kteří se krčí v ilegálním podsvětí a pěstují si auru úplatkářů, pašeráků a únosců usekávajících prsty, zatímco novátorská Rosamund Pike a její ženský gang působí navenek naopak jako legitimní dobrodinkyně a vyhřívají se na výslunní pod ochrannými křídly státní legislativy a justiční přízně. Svůj byznys ale neovládají tak jako klasická mafie navzdory špatnému systému, ale naopak s tím systémem spolupracují a zneužívají jeho slabin a film pak ukazuje i jejich konkrétní bezbranné nevinné oběti, takže se s nimi z podstaty věci nejde ztotožnit (což na konci dolehne jako na jedinou potenciálně sympatickou postavu s nějakým vývojem i na Dinklage, který prozře k horšímu a přidá se na stranu těch, jimž nelze fandit). Což bude asi pro kdekoho nepříjemné a leckomu to bude vadit (navzdory slabému zadostiučinění na poslední chvíli), stejně jako několik dost nevěrohodně působících okamžiků, které hlavní anti-hrdince několikrát zásadně nahrají do karet. Výrazné herecké výkony všech zúčastněných jsou nicméně jednoznačným plus. ()

Ant

Nebýt toho konce, dám tomu tak jednu hvězdu, protože dvě hodiny se dívat na tu svini, jak ničí životy, bylo hodně i pro cynika, jako jsem já. Navíc mi to dost připomnělo momentální zacházení se seniory v domovech, ke kterým se stát chová jako k vězňům a méněcenným bytostem. Nicméně takoví lidé vládnou momentálně světu, a proto jsme všichni tam, kde jsme. ()

Slartibarkfast

Celkem zajímavý film s originálním nápadem a vnitřním odkazem, který až tak úplně v dnešní společnosti nefunguje. Svině Marla, po vzoru našich šmejdů, ale trochu razantněji, okrádá movité seniory. Když však natrefí na špatnou babču, zaplete se s trochu jinou ligou hajzlů a nestačí se divit. Pak už tu jde jen o to, která ze sviní je větší, a která s jakými fígly vyhraje. Musím uznat, že celý film jsem byl docela nadšený z hereckých výkonů i příběhu, ale zhruba poslední půlhodina mi tak zvedla kufr, že jsem okamžitě srazil hodnocení dolů. Nebudu tu vyzrazovat děj, ale tolik neuvěřitelných nesmyslů a shod náhody jsem nezažil ani v Bondovi. Kdybych měl vycházet z toho, jak to dopadá ve skutečnosti, tak je film o onu půlhodinu kratší a v titulcích vytahují hasiči bezvládné tělo z opuštěného zatopeného lomu, zabalené do pletiva. Tohle byla spíš fraška, bobtnající do větších a větších rozměrů. Štěstí, že pak přišla důrazná tečka jistého zadostiučinění, která alespoň trochu napravila můj dojem, ale kterou jsem čekal daleko dřív. Jako v bavlnce určitě stojí za zhlédnutí, ale musím upozornit, že budete ukrutně nasraní a jediný, komu byste skutečně fandili, je tam zhruba dvě minuty za celý film. 50% ()

silentname

Tak toto mi skutočne ulahodilo. "I Care A Lot" splnil očakávania a Rosamunde Pike si opäť má možnosť zahrať postavu, aké jej očividne idú úplne najlepšie. A hoci je pravda, že som ju mal možnosť aj v kvalitných pozitívnych rolách, tak najlepšie jej proste ide hrať absolútne sebavedomé bezcitné mrchy, ktoré si užívajú ako môžu ovládať život niekoho druhého. A toto je rozhodne ten typ role. A je v nej absolútne skvelá. Jediné čo je na tom všetkom ešte lepšie je fakt, že jej úhlavným nepriateľom v tomto filme sa stanú Dianne Wiest a Peter Dinklage, ktorí sú rovnako skvelí a robia maximum preto, aby tento film fungoval. A ešte tu máme Eizu González, ktorá vie byť zaujímavá a pôsobí v mnohých momentoch asi viac s ľudskými emóciami na rozdiel od Rosamund Pike. Musím povedať, že v závere som ostal maximálne spokojný. Výsledne film nenecháva prázdne miesto a doprial mi ako divákovi to čo som skutočne chcel. A dokonca z toho dokázal spraviť celkom solídne prekvapenie. Podľa mňa film stojí za váš čas a v rámci svojho žánru je to asi to najlepšie čo momentálne VOD ponúka. Miestami je to možno trošku príliš postavené na náhodu a niektoré scénky sú tak trošku nereálne, ale v rámci toho, že som si film užil, že som sa pri ňom dve hodiny nenudil a dokázal ma ako diváka nechať absolútne spokojného mu dokážem takéto momentky celkom odpustiť. Hodnotenie: A ()

eLeR

Skvelé spracovanie aj námet. Prvá polovica filmu naozaj parádna. Bohužiaľ sa to neskôr pretavilo do obyčajnej gangsterky, a tým to pre mňa stratilo to čaro .. ale stále je to dosť slušný thriller, no a Rosamund dala tú svoju mrchu na jednotku s hviezdičkou. 3,5* ()

Rocky62

Po Fincherově geniálním opusu už snad nemůže být nikdo lepší sociopatickou bestií, než Rosamund Pike. Ve chvíli, kdy jsem zjistil, že tu konečně mám k vidění souboj zlo vs. zlo, byla moje zvědavost značně umocněna, načež zákonitě musela přijít ledová sprcha v druhé polovině, která poslala těžce promarněný potenciál do béčkových hoven. Co se zpočátku jeví jako protřelý fight, v němž se hlavní "hrdinka" snaží téměř legálně přechytračit soupeře, zatímco druhá strana je schopná všeho, se vzápětí zvrhne v překombinovanou hru na kočku a myš s tradičními kiksy. Je to velká škoda, ovšem i tak I Care a Lot svižně odsýpá, nezklame samotným závěrem i lesbickým duem, které se přece jen mohlo více oddat hrátkám, jako tomu bylo v tomto případě :-) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Netflix letos utratí za obsah 17 miliard dolarů

Netflix letos utratí za obsah 17 miliard dolarů

21.04.2021

Streamovací gigant Netflix pokračuje v trendu obřího utrácení za nový obsah. Nově bylo odhaleno, že služba hodlá v letošním roce zase vypláznout neuvěřitelných 17 miliard dolarů. Tedy stejně tomu… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby