V lese nedaleko Drahovic je objevena mrtvola mladé ženy. Na místo přijíždí zkušení kriminalisté, rozbíhá se obvyklý kolotoč namáhavého vyšetřování. Podezřelých je mnoho a slepých cest ještě více. V okamžiku, kdy se zdá, že pátrání definitivně uvízne na mrtvém bodě, je objevena další mrtvá dívka. Kriminalisté se odhodlávají k riskantnímu kroku, který je však jedinou šancí objevit vraha unikajícího spravedlnosti... (oficiálny text distribútora)

klukluka

Představa, že brácha přikryje bráchu, kterej vyzabíjel půl vesnice, je na mě trochu moc divoká. Pokud by se to vážně stalo, pak bych si myslel, že je to snad ještě horší trestný čin, než ty samotné vraždy. Ale to už není tak podstatný, to už jsem někde úplně jinde. Na rozdíl od té první úvahy, že na tak loajálního sourozence nevěřím a ani věřit nechci. Filmařsky mi to ale podali přesvědčivě a v tomto duchu se to neslo komplet celé. Bylo to civilní, uvěřitelné, dokonale promyšlené, pestré, napoprvé jistě mimořádně napínavé až děsivé. Napoprvé... Kdy jsem to tak asi mohl vidět poprvé? A kolikrát od té doby..? Ale funguje to dobře pořád. Na 4 pecky naprosto spolehlivě. ()

Wally

Super kriminálka! Zbožňuju, když ´netuším´ a během filmu mám několik podezřelých a postupně je měním, vylučuju nebo přidávám nové, aby mi konec vytřel zrak :-) ()

Davej

Rudol Hrušínský byl mužem mnoha tváří. Kriminalistovi v jeho podání není co vytknout, je inteligentní, tvrdý, úsečný, ale pokud je to třeba i chápavý. A divák mu to opravdu věří. Navíc černobílá snímku dodává mrazivé napětí. ()

Slimak

Parádní kriminálka s majorem Kalašem...tenhle film miluju tak jako jeho stejně dobré pokračování...zapeklitý případ u kterého může být na 80% vrahem každý s kým kriminalisté hodí řeč...Závěrečná rekonstrukce je výborná. ()

wosho

Atmosféra strachu a napětí z této 40let staré kriminálky dýchá na diváka i po desátem vzhlédnutí. Podle mě asi vrchl tohoto žánru natočený u nás. ()

Paity

Vrah skrývá tvář, to je další ze série skutečně těch povedených detektivních/kriminálních příběhů, ktré vznikaly v 60. letech a kde si s chutí zahrál Rudolf Hrušínský a že mu to šlo. ()

farfalla

Výborná česká detektivka. Divák se dovídá informace spolu s detektivy. I když film vznikl v 60-tych letech, není to žádná agitka. Major Kalaš je myslitel, jak se na detektiva patří. Jeho předobrazem byl Karel Kalivoda, šéf pražské kriminálky v 60-tych letech. Kolegové mu říkali ´Pražský Maigret´. Major Kalaš je robustný, klidný, rozvážný vyšetřovatel. Jeho kolegou je mladý, svěží Varga. Na tento film se dobře dívá. ()

HarryBlock

Najlepšia detektívka z Československa, ktorá dodnes nebola prekonaná. Perfektne podáva stopy a pri tom neprezradí viac než je potrebné, dokonale mätia, vytvára pocit strachu a paranoje. Podozrivých je veľa(nie ako Sedláčkove Ženy, které nenávidí muže kde vraha od určitej chvíli jasne tušíte a už len čakáte kým sa vám to potvrdí) až do finálneho rozuzlenia, ktoré je jedno z najoriginálnejších aké som videl. Hrušínsky je trochu Sherlockovský charakter, celý film nosí nepreniknutelný výraz, za ktorým ale tušíme človeka s nadpriemernou inteligenciou. Vzťahy medzi postavami sú složité a štruktúra detektívky perfektne slúži k tomu, aby ich rozpletala a demaskovala pokryteckú spoločnosť(promiskuitné ženy, prestárnutí alebo vyprázdnení Donchuani...) ()

F.W.Colqhoun

Tak už něco máte? / My ne. A vy? Kalaš a Varga pod Schulhoffovou režijní taktovkou rozplétají venkovské mordy (převážně) pohledných žen - dobové publikum muselo být na vrcholu chlípného blaha a já jsem koneckonců dosud též. I když film ještě nedosahuje tíživé makabrozity Po stopách krve, které mělo česká kina oblažit o tři roky později, Vrah (zákonitě) skrývající tvář těsně druhým nejlepším Kalašovým případem. Již zde ale Schulhoff obohacuje neobyčejnou atmosférickou detektivku v intencích Strachu (1963) o výrazný populárně psychologický rozměr, edukující dobového diváka osvícensky tím, že pachatele vyjímá z temné démonické škatulky ve prospěch neméně temných Plzákových psychiatrických kategorií. Maskované mrtvoly, s nimiž jsem přišel díky Schulhoffovým filmům poprvé do diváckého styku, mě budou strašit do nejdelší smrti. Ani dobře vymyšlený případ a žánrově bravurní rozplétání by nemohlo fungovat bez skvělých hereckých výkonů. I ústřední detektivní duo na malém rozsahu přestřílel trestuhodně nevytěžený komediální mistr František Peterka v roli zadluženého a alimenty zatíženého chlíváka. ()

Piškotka

Chladná až dusivá atmosféra, kterou umocňovala černobílost filmu a depresivní hudba. Rudolf Hrušínský budil strach a respekt, i když se tvářil přívětivě. Dokonale dostával lidi dotčené zločinem přesně tam, kde chtěl. Uměl věci nazývat pravým jménem a situaci odlehčit nějakým tím humorným slůvkem. Potemnělost snímku zesilovalo i téma vražd se sexuálním podtextem a také sestava obyvatel vesnice. Všichni vypadali jako podezřelí a mimo normu. Konečná rekonstrukce byla věrohodná a to i za asistence dr. Plzáka:-) Samotné rozuzlení bylo pro představu děsivé. Kromě R. Hrušínského výtečně hrál i R. Brzobohatý a J. Bláha. ()

Mikino00

Výborná kriminálka o třídu výše než konkurence. Kalaš v podání Hrušínského je výborná postava a atmosféra filmu je napínavá. Je to taková příprava na nejlepší kriminálku, která přišla o 3 roky později ()

ArthasKarfa

Tajemné vraždy několika žen v malé vesnici vyvolají obrovské pozdvižení, vyšetřování se dlouho ubírá jiným směrem než je třeba a přihodí se při něm celá řada dalšich nevysvětlitelých událostí. Ideálni film na nedělní odpoledne, podívaná, která stále baví a upoutá něčím novým. ()