Gulag, sovětská historie

• Francúzsko Goulag, une histoire soviétique (viac)
Francúzsko, 2019, 2 h 36 min (Minutáž: 52 min)

Represivní a zločinecké zařízení výjimečné svým rozsahem a dobou existence, patří k významným historickým fenoménům období dvacátého století. (Česká televize)

cpt.Lynch

Mám přečtený Souostroví gulag, čtu Šalamova, myslím, že o Gulagu vím. Tento dokument je špičkový. Těžko zpracovat historii gulagu a potažmo sovětského svazu do necelých 3 hodin materiálu, ale můžu s klidným srdcem konstatovat, že zde těch 3 hodin bylo využito na maximum. Dokument je plný formací, faktů, historických záběrů. Nevynechává nic důležitého. Hluboce zasáhne každého diváka, ale ani na moment nesklouzne k lacinému a falešnému brnkání na lidské city a emoce. Určitě zaujme lidi, co o gulagu něco vědí (především spousta dobových záběrů, výpovědi zúčastněných) a zároveň dovzdělá laiky. Jeden z nejlepších dokumentárních seriálů. ()

sportovec

Rozsah šílených zločinů se neomezoval na východní Evropu. V tak zvaných koloniích Západu se dálo také ledacos. To nemění nic na záslužnosti práce MEMORIALU. Současná Ruská federace nedávno otevřela Solženicynův dům zasvěcený ruskému exilu. Nevím o tom, že by obdobná instituce existovala i o GULAGU. Oceňuji připomenutí Ilji Erenburga. ()

ostravak30

Většina ví, kde byl Gulag, co to bylo a k čemu sloužil. Obecnou definici je asi schopen odrecitovat každý. Ale tento dokument představuje Gulagy ve zcela nové podobě. Slyšíme hrůzné detaily, dozvíme se o každodenním fungování, poznáme ty, co přežily a celou historii těchto zařízení. Hrůzné jsou i výpovědi přeživších. Zastavím se zde, protože mě zaujalo, že výpovědi se svědky probíhaly už od roku osmdesát osm, což bylo ještě v době komunismu, takže by mě zajímalo, jak to dělali. Asi na tajňačku. V dokumentu je obrovské množství archivních záběrů a slyšíme spousty strašných zajímavostí. Podle mě vše, co člověk chtěl vědět o Gulazích, a to včetně doprovodných událostí hodných zmínění, zazní zde. Velmi ucelený dokument. ()

Arsenal83

Jednoznačne 5-hviezdičkový dokument, z ktorého naozaj tuhne krv v žilách. Je okoronený skvelou hudbou, ktorý sprevádza diváka dejinami koncentrákov na ruský spôsob. Niektoré zábery sú už aj farebné, škoda že sa nekolorizoval celý dokument, ale nevadí. Tu totiž nestojí na obraze, ale na výpovediach, z ktorých mrazí. Za všetko hovorí aj výrok Stalina z čias, keď sa gulagy tešili najväčšieho rozmachu. Kým predtým ste si za dobrú prácu mohli vyslúžiť skrátenie trestu, Stalin nariadil presný opak: „A čo ste vy blázni prepúšťať ľudí, ktorí pracujú dobre? Niečo na nich nájdite a ešte im pár rokov pridajte!“ ()

Ruda.neck

Skvělý dokument mapující historii GULAG. Sovětská diktatura v plné nahotě, mírný závan tohoto pekla jsme u nás pocítili v 50. letech, ale gigantičnost rozměrů v sovětském podání je prostě až neuvěřitelná. Co všechno byli mnozí lidé schopni vydržet, přežít, tolerovat, na druhé straně jak krutí dokázali být ti, kteří získali neomezenou moc. Je pro mě zcela nepochopitelné, jak dodnes někdo může takovéto režimy obhajovat, takoví soudruzi by zřejmě potřebovali zakusit podobnou "medicínu", aby prozřeli. Mohu doporučit k přečtení např. Jaká je cena člověka (Jevfrosinija Kersnovskaja) nebo Krvavé země (Timothy Snyder), tyto knihy, stejně jako francouzský dokument (ruského se asi nedočkáme) vystihují zvrácenost totalitních režimů a nastolené bezpráví tak sugestivně, až člověku vře krev v žilách. ()

• Fenomén pracovních táborů v Rusku zaznamenal Alexandr Solženicyn v trilogii „Souostroví gulag“, za kterou byl zbaven občanství a násilně vypovězen ze země. (sator)