Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (9)

La casa de papel (Antena 3 version) (2017)

Uvnitř je 67 rukojmí, včetně 17 studentů britské školy na exkurzi. A banda lupičů, kteří si přišli pro své vlastní neoznačené peníze. Je jich osm, pojmenovaní jsou podle světových metropolí. Mozek celého geniálního plánu (El Profesor) ovšem tahá za nitky zvenku. Trochu podivín, přesto zaujme inspektorku Raquel, která má největší lup ve španělských dějinách na starosti. Mezi členy týmu to postupně jiskří, někteří se nebezpečně sbližují s konkrétními rukojmími. Objevují se flashbacky, díky kterým odhalujeme vztahové vazby a motivy jednotlivých postav. Ovšem mnohé telenovelácké velmi křehké vztahy v tiskárně jsou spíš otravné. A objevují se chyby. Mnohdy přímo totální hrubky. A bohužel i scénáristické berličky, kterým se hůř věří. Zatímco polovina první série šlapala skvěle, ta druhá dře. A to místy dost zoufale. Druhá série je pak děravá úplně, to už má štěstíčko úplně zelenou! A za mě je druhá série jen nedovařenou omáčkou s podivnými surovinami. Všechno bych ovšem tak nějak bral, nicméně až skoro otřesně tvůrci uchopili v druhé sérii postavu vyšetřovatelky Raquel. Tam si vzala logika dlouhou dovolenou. Idealistický závěr tomu všemu nasazuje korunu. Upřímně jsem rád, že to mám za sebou. První série ještě na čtyři hvězdy, druhá rozhodně na tři. A třetí sérii vážně ne! ()

Season 1 (2017) (S01)

Jako Robin Hood bez kapky krve. Uvnitř je 67 rukojmí, včetně 17 studentů britské školy na exkurzi. A banda lupičů, kteří si přišli pro své vlastní neoznačené peníze. Je jich osm, pojmenovaní jsou podle světových metropolí. Mozek celého geniálního plánu (El Profesor) ovšem tahá za nitky venku. Když vyjednává skrytý za kovovým hlasem, kamerami a svou promyšlenou strategií, cítí se jako ryba ve vodě, jinak na něj ovšem dokonale sedí slovo podivín. Vypadá, že má vše promyšlené do posledního detailu. V dětství si často hrál na policajty a zloděje. A nepamatuje si na jediné dítě na dvorku, které by se vzdalo dřív, než by ho policajti dopadnou. Brzy totiž přichází i inspektorka Raquel. Se svým týmem, kdy se vyrovnává s klacky pod nohy z vlastních řad, má zabránit největší loupeži ve španělských dějinách. Mezi členy týmu to postupně jiskří, někteří se nebezpečně sbližují s konkrétními rukojmími. Objevují se flashbacky, díky kterým odhalujeme vztahové vazby a motivy jednotlivých postav. Ovšem mnohé telenovelácké velmi křehké vztahy v tiskárně jsou spíš otravné. A objevují se chyby. Mnohdy přímo totální hrubky. A bohužel i scénáristické berličky, kterým se hůř věří. Zatímco polovina první série šlapala skvěle, ta druhá dře. A to místy dost zoufale. Celkově je to děravé až moc. A štěstíčko má zelenou! ()

Season 2 (2017) (S02)

Omáčka, velmi křehké vztahy, scénáristické berličky a nevzrušivá podívaná v jednom pokračují. Miliarda to není, ale 984 milionů eur ano. Nejprve si projdeme všechny telenovelácké vztahy v tiskárně a je to slušně řečeno otravné. A vzápětí jsme svědky dalších škobrtnutí Profesora, který bojuje uvnitř tiskárny s povstáním. Zlobí Tokio, skupině chvíli šéfuje Berlín, chvíli Nairobi. A Arturo chystá další „úžasný“ únikový plán. Všechno bych ovšem tak nějak bral, nicméně až skoro otřesně tvůrci uchopili v druhé sérii postavu vyšetřovatelky Raquel. Její role a role Profesora se vyměňují, ale jen dočasně, jelikož „budeš mě muset zabít, protože já se nezastavím“. Nedivím se, že kolegové už Raquel nedůvěřují. Inspektorka je tak trochu urážkou všech žen. Ono je to bídné i v celém policejní sboru, kupříkladu hoši by si měli sakra procvičit střelbu. A naše banda má naopak v samotném finále bezedné zásobníky. Idealistický závěr tomu všemu pak nasazuje korunu. Upřímně jsem rád, že to mám za sebou. ()

Se acabaron las máscaras (2017) (S02E01)

Tak ne, kvalitativní propad trvá. Logické díry pokračují. Platí nicméně to, že ponechané plány zůstaly na statku v Toledu za nějakým účelem. Měly být dalším krokem, jak zmást policii. A především získat čas na tisk dalších milionů. Přesto v případě statku přestává mít Profesor věci úplně pod kontrolou, protože komín může ukrývat mnohé „vzácnosti“. Pak si projdeme všechny telenovelácké velmi křehké vztahy v tiskárně a je to slušně řečeno otravné. Protože se neposuneme vůbec nikam a obecně jsou tyto vazby nezajímavé. A Rio si pomýšlí na zadní vrátka „pokud ještě bude platit euro!“ Ale zpět na statek: Raquel o sobě zase lehce pochybuje a znovu se vracíme k minulým Profesorovým škobrtnutím. Přešlapuje na statku, namísto toho, aby kryl svůj tým od kamer a telefonu. Civilistu na místě činu zaberou televizní kamery a uvnitř tiskárny logicky zavládne napětí a nejistota. Ovšem už jen ruská ruleta na toaletách je úplně mimo. Náhlé zvraty v chování zlodějů jsou nevěrohodné, chápu stres, ovšem tyhle veletoče o sto osmdesát stupňů nefungují. Za mnohým stojí horkokrevná Tokio, která schytá (zasloužený) trest. A Profesora nakonec ze statku odváží nečekaný šofér. ()

La cabeza del plan (2017) (S02E02)

Jemně přepálené? Ale, no tak! Štěstíčko má zelenou! Horkokrevná Tokio schystala (zasloužený) trest a policisté se k ní seběhnou jak pitomci, teda amatéři. Kontrolní hovor je i nadále v ohrožení, protože kdysi geniální mozek celého přepadení zřejmě utrpěl vážný úraz hlavy. I on se totiž chová jako debil. Hodně rekapitulujeme, hodně se vracíme pomocí nevzrušivých flashbacků. Ovšem nic moc nového se nedozvídáme. Berlín uvnitř tiskárny ukazuje, kdo je tady šéf, zatímco vyšetřovatelé už vyslýchají Tokio. Zatímco polovina první série šlapala skvěle, druhá půlka dřela. Druhá série je na tom bohužel stejně a dál spoléhá na scénáristické berličky. Postavy pracují s podivnými kroky a s podporou náhody. A objevuje se velké množství omáčky. Raquel po konfrontaci svého bývalého manžela a současného přítele přichází na policejní stanici, zvedne hlas a pouta mizí z Profesorových rukou. Uvnitř tiskárny nadále panuje napětí a nejistota a divák se může ptát, kdo praští do hlavy Nairobi? ()

Cuestión de eficacia (2017) (S02E03)

Profesor bojuje uvnitř tiskárny s povstáním. Sice se konečně dostal k telefonu, ale nestačí se divit, co všechno se dozvídá. Rio mezitím končí mezi rukojmími, protože neunesl okolnosti v případě Tokio. Arturo chystá další „úžasný“ plán, který ve finále působí jako nepovedená Tarantinovka. Se situací možná pomohou média, která můžou pozitivně naklonit veřejnost. Tenhle televizní výstup mě ale nebavil. Vyšetřovatelé pak použijí média k vypuštění falešné zprávy o Ángelově zotavení. Jde o past? Jinak rozprava Profesora a Raquel v posteli je hodně mimo, stejně jako plány s Karibikem!! Trik s klauny se naopak ukázal jako milé oživení po několika matných dílech. Moc fajn. Raquel nicméně zamotá hlavu to, co vidí na obleku svého milého. ()

¿Qué hemos hecho? (2017) (S02E04)

Čekal bych, že na to Raquel kápne při jiné příležitosti, nicméně v nemocnici se objevily desítky klanů, ale jí přijde divné/spojí si jedno vlákno? A o ninjovi v brýlích začne velmi záhy pochybovat. Na scéně je opět po kratičké pauze „výbušný“ Arturo, jeho milenku Monicu zase popadne úsměvný hysterický záchvat. Bezradní a vyčerpaní jsou i samotní únosci. Berlín smečce zase šéfuje. Ovšem to, co vypadává z palice Raquel, která vezme Profesora na statek v Toledu, už přestávám pobírat. Nakonec ho tam i nechá. Policejní eskorta převáží Tokio, je tu šance dodržet slib? Hlavní inspektorka o tom ani neví, protože má plné ruce práce na soukromém sedánku s detektorem lži. Jako vážně? Denver se dozvídá podrobnosti o své matce – a co jako? Nicméně jeho otec bude hrát v závěru stěžejní roli, stejně jako Tokio, která se vrací na scénu. A španělští policisté by si sakra měli procvičit střelbu, protože tohle byla velká bída. ()

A contrarreloj (2017) (S02E05)

Jsme 105 hodin od přepadení, finále se blíží. Role Raquel a Profesora se vyměňují, ale jen dočasně, jelikož „budeš mě muset zabít, protože já se nezastavím“. Ty vole!! Nedivím se, že kolegové už Raquel nedůvěřují. Inspektorka je tak trochu urážkou všech žen. Moskva má v sobě tři díry. Ostatní smutní a v závěru budou ještě víc (ale emoce k divákům jaksi nedorážejí). Možná je to tím, že se ještě vzpamatovávají z kroků Raquel a hlavně z toho, že se u kopání únikového tunelu mluví o svatbě. A záhy nahoře nad nimi o další (!). Brrr. ()

Bella ciao (2017) (S02E06)

Miliarda to není, ale 984 milionů eur ano. Druhá série dál zoufale selhává a i nadále spoléhá na scénáristické berličky. Raquel, která musela odevzdat odznak a stáhnout se z případu, si bere jiný od svého kolegy. A rozjíždí pátrání po vlastní linii. Cítí, že jí zbývá už jen několik kroků. Tunel je konečně prokopnutý. Sarkastický Berlín dál válí, ven z budovy se mu s ohledem na okolnosti nechce. Do tiskárny vstupuje policie a naše banda má evidentně bezedné zásobníky. Přestřelky působí skrz naskrz úsměvně. A Raquel si v policejním stanu vybírá mezi malou dcerkou a chlápkem, kterého před týdnem ani neznala. Brrr. Sype se to, sype. Hodí svůj život přes palubu? Španělští policisté by si vážně měli procvičit střelbu, protože tohle byla znovu bída (obecně mizerně natočená přestřelka). Idealistický závěr tomu všemu nasazuje korunu. Upřímně jsem rád, že to mám za sebou. ()