Dej sa odohráva v rokoch 1899 - 1945 a sleduje osudy postáv na pozadí premien mesta Gdaňsk, ktorého genius loci sa stáva ďalším protagonistom. Rozprávačom je Oskar Matzerath, ktorý sa z nedôvery a odporu voči falošnému, krutému a pokryteckému svetu dospelých rozhodne pri svojich tretích narodeninách pádom do pivnice zastaviť svoj rast. Predstieraná detinskosť mu zachováva odstup, nezávislosť a slobodu; jej príznakom sa stáva červenobiely plechový bubienok, na ktorý v proteste vytrvale bubnuje. (ASFK)

SoolenJV

Zvláštní film, který si zaslouží vyšší hodnocení zejména kvůli Davidu Benettovi, který si výborně poradil s rolí zakrslého hajzlíka Oskara a také si ho zaslouží za reflexi vlastních dějin. Dívá se na ně právě pohledem Oskara, které vážné scény dokáže narušit svým bubnováním a dovést je až k absurdnímu zakončení. Jako příklad bych uvedl scénu nacistického sjezdu, které se vyvine v ples. ()

wendelin9

No co k tomu dodat. Film jsem si pustila jen kvůli blížící se maturitě, abych doplnila povinnou četba a tohle jsem opravdu nečekala. Výkon malého "Oskara" je víc než obdivuhodný a ostatní postavy nejsou o nic horší. Některé záběry (jak bylo již v některých komentářích zmíněno) nemají daleko k pedofilním záběrům, které se ničím netají a ukazují spoutu věcí s nevídanou dovahou. Dávám 5* a doufám že se mi do rukou dostane i knižní předloha. ()

eJacques

...No bubínek je naivní, ale to děcko (náš milý a hodný "Oskárek") je teda vychcané jak sto opic... Film ukazuje všechnu realitu té doby, krutost, incest, úchylárny nevyjímaje... A ve všem má prsty ten malý spratek Oskar, který se prostě ve třech letech rozhodl, že nebude růst: "A dost!"... A jak si umanul, tak se stalo... A když si nakonec usmyslil, že všechny své nejbližší do hrobu přivede, tak se taky stalo... Ale samozřejmě "úplně nevinně"... A tak si taky zabubnujte na nervy a zkoukněte to!... ()

Triple H

O Plechovom bubienku som nevedel pred jeho pozretím absolútne nič okrem toho, že existuje a toho, že v ňom je malý chlapec. Prekvapilo ma aký rozmáchlý dej bol, aká výborná bola kamera a koľko kadejakých motívov sa v ňom miesilo. Ten najhlavnejší podľa mňa zrejme je, že zastavenie Oskarovho rastu sa v zásade prekrýva so vzostupom a pádom nacistického Nemecka, resp. spôsobom ako nacistické Nemecko ovplyvňovalo spoločenské a hospodárske dianie v Poľsku. Nemecko po prvej svetovej vojne koncom 20-tych rokov zažilo hospodárske dno a potom sa kadejako pretĺkalo tridsiatymi rokmi a druhou svetovou vojnou. Celé to obdobie bolo krízové, problematické a rast spoločnosti normálnym, zdravým spôsobom bol zdeformovaný, rovnako ako bol zdeformovaný rast Oskara. Ten síce prechádzal klasickými vývojovými fázami (prvá láska v 16-ich, cestovanie po svete, druhá láska, atď.), ale pre jeho fyzickú nevyzretosť tieto neboli absolvované "normálne", ale s určitými deviáciami. Nacistické Nemecko podobne prechádzalo ako spoločnosť klasickými procesmi (voľby, kultúra, priemyselná výroba, atď.), avšak vzhľadom na prevládajúcu ideológiu a vojnu boli tieto procesy určitým spôsobom zdeformované. A rovnako ako nacistické Nemecko natropilo počas svojho pôsobenia veľa škody (napriek vnútornému presvedčeniu národa, že robia správnu vec), natropil veľa škody aj Oskar (napriek svojmu vnútornému presvedčeniu, že robí správnu vec). Na konci sú na strane Nemecka aj Oskara slzy a zmätok z výsledku. Toľko ja k pointe. David Bennent má zaujímavú tvár a na to, že je malý chlapec zahral výborne. Otázne je ako sa dá bez ujmy previesť dieťa natáčaním podobne dospelej a komplikovanej látky, ale to už je asi parketa pre psychológov. Zaujímavé je, že Bennent zostal malého vzrastu aj v dospelosti, čiže umenie v tomto prípade ironicky predvídalo realitu. Film je miestami zvláštny, nechutný a s postavami, ktoré sú minimálne nejednoznačné a s ktorými sa nedá úplne najľahšie stotožniť. Ale má tak osobitú atmosféru a koncept, že negatíva vo výsledku neprekryjú pozitíva. Acquired taste, ale za pozretie stojí. ()

capák

Opravdu velmi zajímavý a netradiční snímek odehrávající se na pozadí událostí polského Gdaňska převážně od konce první po konec druhé světové války. Od samotného chlapcova příběhu, který je sám o sobě bizarní až až, přes styl vyprávění až po svou zvláštní atmosféru. Ačkoli se film odehrává ve dlouhém období, scénář je ve všech směrech pečlivě dotažený a obsahuje spoustu emocionálně silných, dramatických, někdy i vtipných a někdy možná i trochu nechutných momentů. Herecký výkon Davida Brennenta je vzhledem k jeho věku opravdu skvostný a často mi z jeho postavy běhal mráz po zádech. Svým způsobem určitě nezapomenutelný film. ()

danoo

Z pohľdu Oskara Matzeratha uväzneného v detskom tele trojročného chlapca približuje Schlondorff atmosféru medivojnového a vojnového Gdanska odhaľujúc jeho malomeštiactvo, úpadok a temné sily nemeckého národa, ktoré ho neskôr priviedli k fašizmu. Súčasne ho korení samoúčelným sexom a perverznosťou, tak typickou pre celú tvorbu G. Grassa. Oboje, kniha a film mohli byť čisté. Takto 80% ()

terunka003

Film, z kterého mám občas ještě noční můry, a jediné scény které si pamatuji, jsou s koňskou hlavou vytaženou jako návnada z moře, postelové scény, pojídání syrových ryb a nálety.. ()

Master19

Trošku jsem se těch 142 minu bál, ale ukázalo se, že pokud je film skutečně dobrý a stojí na pevném základu, což román Güntera Grasse bezpochyby je, divák se prostě nemá čas nudit. Ze začátku se mi na tváři usadil úsměv - jak početí Oskarovy maminky, tak jeho narození je okořeněno jeho vtipnými komentáři, ale pak úsměv ztuhl. Syrovost až nechutnost je zde rozvíjena do různých poloh a smrt je na denním pořádku. Válka probíhá trochu v pozadí, ale o to víc se můžeme soustředit na chování lidí. Herci jsou skvělí, ačkoliv ohledně Davida Bennenta se řadím k těm, kterým spíše vadil. Jinak ovšem shlédnutí tohoto filmu rozhodně doporučuju! ()

dANo

Skvelý a veľmi zaujímavý film s množstvom netradičných filmových prvkov, ktoré dokonale oživujú už aj tak dosť živý príbeh... odporúčam všetkým, čo majú radi dobrý klubový film. ()

KimmyJ

Nevím, jestli měl Oskar kritizovat zkaženost lidí svým chováním, nebo tím, že viděl jak žijí ostatní. Mě osobně víc než ostatní lidé štval Oskar. Musím ale říct, že to byl solidní psycho-pedofilně-nechutný film... ()

Trustme

Film pro šest hvězd. ****** Film na který nikdy nezapomenu pro jeho příběh a výjevy které mne tenkrát šokovaly! Jeden z mála filmů co si absolutně zasloužil Oscara. ()

ravenir

Krásně nemocný film! Herec, který ztvárnil "Oskarchena", podal výborný výkon. Krásné je prostředí měst Gdaňsk, kde se film natáčel. A celým filmem hezky voní vanilka... :-) ()

blackJag

Z tohoto filmu jsem měl pár nočních můr. Nevím, co na tom kdo vidí, pro mne je to jednoduše hnusný film s nulovou výpovědní hodnotou a přemrštěnou stopáží. Má zoufalost, když jsem na tom byl v kině, byla téměř absolutní. ()

Ravi

Přehršle symbolů a odkazů, které celkově pochopí snad čtenář knihy, nicneříkající výrazy herců a otravné dialogy. Hudba žádná, hlavní hrdina uřvaný fracek a dějový rámec bez vývoje. Nepochopil jsem nic a popravdě ani nechci. Film vypovídá o době v předvečeru druhé světové války, velmi zdařile, ale zdá se mi, že na film to nemá srdce a na dokument to nemá nic moc k zaujetí. 35% = 2/5 ()

JohnSmith

Naprosto příšerný film. Možná se tomu říká umění a možná jsem umělecký ignorant, ale jednoduše se na to prostě koukat nedalo. ()

drackula

Filmový kabinet - 3.semester - 3. Nový nemecký film - Kino Lumiere - Veľké dejinné udalosti z pohľadu malého človeka. Skvele zobrazený nástup a následný pád nacizmu. Veľmi dobre boli tiež zobrazené problémy v etnicky komplikovanom Gdansku. Oscar je veľmi rozporuplná postava. Miestami detsky naivná, niekedy až moc dospelá. Jej motívy sú ťažko definovateľné. Zaujímavý zážitok. 80% ()

Festival íránských filmů

Festival íránských filmů

13.01.2016

5. ročník Festivalu íránských filmů proběhne od 13. do 17. ledna 2016 v pražských kinech Světozor a Bio Oko, nově zavítá také do kina Lucerna. Od 19. do 20. ledna se potom festival už podruhé… (viac)

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Druhý ročník přehlídky francouzských filmů Crème de la Crème se uskuteční od 13. do 17. 5. v pražských kinech Lucerna, Evald a Mat a poprvé vstoupí do regionů. Do kin za nevšedními zážitky mohou… (viac)