Miesto zločinu Ostrava

• Česko Místo zločinu Ostrava
Česko, 2020, 12 h 34 min (Minutáž: 54–62 min)

Kamera:

Asen Šopov

Pavla Beretová, Stanislav Majer, Karel Dobrý, Pavel Kříž, Štěpán Kozub, Lukáš Melník, Bořek Slezáček, Marek Taclík, Tomáš Bambušek, Roman Vojtek, Nela Boudová, Filip Čapka, Barbora Horčičková (viac)

Ema a Ján, sú dvojica zdanlivo veľmi odlišných vyšetrovateľov kriminálnej polície v Ostrave. Ema je priamočiara, racionálna a súťaživá, pričom Ján je skôr výbušný, náladový a vzťahovačný. Ema sa rozhodne zúčastniť výberového konania na šéfku Oddelenia vrážd a na prekvapenie všetkých, výberové konanie vyhrá, nakoľko jej jediný protikandidát Ján, je v tom čase vyšetrovaný za postrelenie páchateľa. Náročná práca matky a práca na oddelení pripraví Eme veľmi ťažký začiatok. Najmä jej kolega Ján bude jedným z tých, ktorí ju od začiatku berú s rezervou. Jánovi neprekáža, že ho niekto prevýšil, ale najmä to, že je niekto na pozícii, na ktorú podľa jeho názoru nemá. Pri vyšetrovaní náročných prípadov sa z nich postupne stane dvojica, ktorá sa bude nielen skvele profesionálne dopĺňať, ale budú v sebe dokonca nachádzať možno aj niečo viac, ako len profesionálnu náklonnosť... Príbehy seriálu sú inšpirované skutočnými prípadmi, ktoré vyšetrovala ostravská polícia počas uplynulých rokov. (RTVS)

Recenzie používateľa Crocuta k tomuto seriálu (2)

Krásne svetlo (2020) (E01)

Ve své recenzi na první díl "Místa zločinu Ostrava" v Právu se Eva Vejdělková rozplývá nad prý jedinečným úkazem v českých kriminálkách (kromě "Expozitury", píše), jímž má být údajně žena - kriminalistka. Zřejmě neviděla "Specialisty", "Mordpartu", "Kriminálku Anděl", "Místo zločinu Plzeň", "Policii Modravu", "Rapla", "Temný kraj" nebo kterýkoliv seriál o kriminalistech od Svaté trojice, to jen tak namátkou. (Na "Labyrinty" psala recenzi, takže je viděla, ale ty dámy co tam hrály si už zřejmě nepamatuje). Jak vidno, nejedná se tedy o nic objevného, naopak, ženy v řadách kriminalistů a to často i na vedoucích místech jsou spíše pravidlem. V této souvislosti pak působí nechuť Křížovy postavy ke Grodské jen díky jejímu pohlaví jako bezzubá a nepovedená kritika sexismu, nebo spíš jako jeden z řady nesmyslů, kterých bylo v "Krásném světle" požehnaně. Chování postav bylo většinou značně nevěrohodné a některé herecké výkony hraničily s (nechtěnou?) parodií (Taclík, Boudová). Celá škála sexuálních delikventů jedná do jednoho tak průhledně a předvídatelně až to bolí a policejní postupy svojí věrohodností určitě nepřipomínají "Případy 1. oddělení" (vida, to je snad ten jediný český krimi seriál, kde nemají v partě ženu :-) ), ale spíše některý ze zaměnitelných produktů komerčních televizí. Ovšem snaha se cení, Ostrava je i díky kvalitní kameře fotogenická a herečtí představitelé sympatičtí - spíš jde o to, budou-li mít nadále větší štěstí na scénář a jestli se v následujících epizodách lépe dařilo i režii. ()

Kilometer pod zemou (2020) (E02)

Zrovna tato epizoda má reálný základ, inspirací se pro ni stal podle všeho kriminální případ, který lze najít na YT v cyklu "Historie českého zločinu" v kapitole "Vražda v dole". V dnešním díle mne, coby milovníka a dlouholetého pracovníka různých slévárenských provozů, velice zaujaly lokace jak z Rážova "Ocelového města". (Mimochodem, verze tohoto Verneova románu od jakéhosi Zemana o které píše jeden kolega níže, může být také zajímavá, ale já ji bohužel zatím neviděl :D). ()