Místo zločinu Plzeň

Česko, 2015, 5 h 49 min (Minutáž: 57–60 min)

Réžia:

Jan Hřebejk

Scenár:

Martin Bezouška

Kamera:

Asen Šopov

Lukáš Vaculík, Martin Stránský, Jan Zadražil, Vladimír Polívka, Berenika Kohoutová, Vladimír Kratina, Zuzana Vejvodová, Jaroslav Pížl, Barbora Kodetová, Vítek Pokorný, Václav Liška, Jana Gýrová (viac)

Šestidílný kriminální seriál Místo zločinu Plzeň sleduje práci plzeňského kriminalistického oddělení. Divákům se představí plukovník Karel Drtina (Lukáš Vaculík), šéf plzeňské kriminálky, strohý profesionál, který nemá osobní vztahy s vyšetřovateli v oblibě, a kapitán Tomáš Karas (Jan Zadražil), racionální pedant, jehož jedinou slabostí je tolerance ke kolegovi Viktoru Knappovi (Martin Stránský), který i přesto, že se rád napije, má v týmu respekt. Nejstarším členem kriminalistického oddělení je major Vladimír Šimek (Vladimír Kratina), ženský element zastupuje kapitánka Mirka Ondrová (Berenika Kohoutová), svéhlavá, ale velmi pracovitá vyšetřovatelka. Nejmladším členem týmu, hledajícím každou příležitost k tomu, aby se prosadil, je zakomplexovaný kapitán Jakub Lepší (Vladimír Polívka). Kromě nich se v seriálu objeví také Bára Kodetová, Jitka Čvančarová, Tereza Brodská, Andrea Verešová či Zuzana Vejvodová. Tým kriminalistů bude v seriálu řešit vraždu významného plzeňského podnikatele, pátrat po nezvěstných pracovnících bio farmy, hledat manželku šéfa plzeňské opery, odhalovat psychopata, který zřejmě stojí za vraždou mladé ženy, i pátrat po tom, kdo řídil náklaďák, který srazil místní učitelku. (Česká televize)

salahadin

Už to píšu u české krimi poněkolikáté, ale jsem si jist, že tohle nebavilo nikoho natáčet. Každému ze zúčastněných mi je líto, každý mohl svůj talent vložit do služeb lepších projektů, místo toho musí zas a znova drtit krimi fráze, hrát opilé, nebo směšně vážné.... aspoň Jan Zadražil vyniknul. Jinak je to velmi, velmi, velmi - mmt, jdu pohledat slovník, nenapadá mě ekvivalentní výraz ()

kingik

No co, nebudu to hanit. Hřebejk není úplná piča, aby točil na piču. Točit ještě umí. Před kameru dostal solidní herecké osazenstvo. Do týmu kriminalistů vkládám svoji důvěru. Tak třeba Lukin Vaculík, jistě si pamatujete, jaký to byl kdysi manekýn, dívky po něm šílely, tak to už neplatí. Je krásně strhaný, ale já ho žeru. Konečně hraje poldu s hodností plukovníka. Kdo by se toho nadál po Lásce z pasáže, kde byl bytař, že ano. Dále kapitánka Berenika Kohoutová, za mě se mrdat dá, osvěžující ženský prvek mezi samými muži. V popředí je o něco víc Martin Stránský, Jan Zadražil hraje takového upjatého kokota, moudré stáří v týmu kriminalistů zastupuje Vladimír Kratina, jeho major má punc hereckého šediváka, zezadu je doplňuje, ne, nedělají jí to zezadu, Zuzana Vejvodová, ta dělá expertku na forenzním. Tým na pohodu, přišel mně originální. Případy ucházející. Ale je jich jen šest. To je tedy kurevsky málo, když uvážím, že než se to pořádně rozjede a u diváků zaběhne, je konec. Největší chybou je, že to má málo dílů. Nevím, proč se toho tak málo natočilo. Jestli za tím byly značné výrobní náklady, nebo jestli panovala obava, že si kriminální případy nevydupou požadovanou sledovanost, obzvláště když se za poslední dobu vyrojila celá řada kriminálek, to fakt nevím. Tenhle seriál mně přišel záživnější oproti jiným. Nemá žádné zběsilé tempo, ale plyne nenásilně. Brutální scény vypadají přesně tak, jak divák na české poměry očekává. Takže je připraven, že nepřijde nic mimořádného v tomhle ohledu. Ale nebyl jsem nakurven. A změnil bych název. Naprosto tuctový, neatraktivní, splývající s konkurencí. Mně je značně u prdele, jestli se to odehrává v Řitce, nebo kde, ale nedivím, se, když tenhle mamrdský název diváka odradí. Nebyl jsem odrazen. Dívat se na to dá. Rozhodně lepší než stupidní a zoufale zrežírované Ordinačky, Přístavy a podobné "prajtajmové" zhýralosti. 60% ()

Gwaihir

Čím to je, to úplně nevím, ale tvorba Jana Hřebejka mě bohužel většinou obloukem míjí a nejinak je tomu také v tomto případě, který se s kvalitou ostatních kriminálních seriálů z dílny veřejnoprávní televize posledních let nemůže měřit ani zdaleka. Je to totiž takové bez chuti a bez zápachu, ani ne tak vinou jednotlivých případů, jako spíš jejich zpracování. 30 % ()

Radek99

Po prvním dílu ambiciozní krimi série Jana Hřebejka v produkci ČT je evidentních hned několik věcí - 1) Jan Hřebejk už není etalonem kvality, ale pouhopouhým rutinérem 2) Češi kriminálky neumějí točit 3) Martin Bezouška je naprosto zoufalý scénárista 4) První díl byl asi i můj poslední... 2. díl: Porušil jsem čtvrtý bod předešlého výčtu, tedy - 2. díl byl výrazně lepší než bezkrevný a planý pilot, vypadá to na dramaturgický lapsus - proč byl jako pilotní díl, který má nalákat diváky, zvolen právě ten nejslabší? A pak ještě smutné konstatování - po x letech čeští tvůrci naskakují na vlnu scandi noir detektivky...a svět už mezitím surfuje někde úplně jinde... 3. díl: Objevování Skandinávie pokračuje...scenáristicky to vypadá na naprostou analogii s předešlým dílem, naštěstí na konci přijde zvrat...jenom mi začíná připadat tendenční, že všechny případy se týkají horních deseti tisíc...v jiných vrstvách společnosti se v Plzni nevraždí? Škoda, že kvalita seriálu nedosahuje kvalit úvodní a závěrečné znělky...Mišík s Gellnerem jsou úžasní... ()

Styxos

první díl tak tomuhle říkám pořádná kopačka do rozkroku fanouška detektivek. Stejně jako u Případu pro exorcistu, i tady měl Hřebejk skvělý obsazení. A stejně jako Případ pro exorcistu i tohle je hrozně, hrozně mdlý. Skoro až bez života a bez náboje, což jsou věci, který detektivka vyžaduje. Když to srovnám s Labyrintem, tak ano Labyrint měl sice debilní scénář, ale dokázal diváka chytnout. A to Místo zločinu Plzeň prostě neumí. Je mi jasný, že normálnímu divákovi programů českých televizí tohle bude vyhovovat, ale sakra, tam opravdu není někdo, kdo umí psát scénáře pro 21.století? Asi ne. Za co? Čím si zasluhujeme tak špatný věci? Ale abych jen nekafral - Martin Stránský, Jan Zadražil a Vladimír Kratina bombový (doopravdy moc doufám, že se do toho budou míchat i jejich osobní trable - ale jelikož tohle je detektivka z 20. století, tak to asi nehrozí). Zbytek obsazení mi pak připomínal panáky, kteří se akorát naučili odříkávat svoje fráze a tvářit se u toho určitým způsobem, jen aby to měli rychle za sebou. Plzeň super... no, snad se to otočí a seriál se vytáhne. Ale asi spíš ne a věci jako Případy prvního oddělení a Četnické humoresky budou nepřekonaný. PS: člověk co k tomu dělal/vybíral muziku nemá absolutně žádný vkus zbytek trapnost, debilita vlažnost - to jsou tři slova, která tento seriál vystihují. Ani po trapném prvním díle seriál nešel ani o stupeň nahoru. Jediný co na seriálu bylo dobré, byly náměty. A na to aby se z námětů staly skvosty, byl potřeba schopný režisér a scénárista. Bohužel se nekonalo ani jedno. Ve výsledku tak jenom * za Stránskýho. Dokázal bych si moc dobře představit seriál čistě o jeho postavě. Anebo radši ne. Další hovadinu podobnýho ražení bych už asi nepřežil. ()

• Ve scéně rozhovoru na schodišti (cca 41.-42. minuta) se všichni koukají dolů do kamery, ačkoliv by oba pánové měli koukat nahoru, protože rozhovor vedou se slečnou v patře nad nimi. (PMUL)
  • Šlechtic (Ivan Urbánek) se jmenuje Rohan. Rohanové jsou bretaňský, respektive francouzský šlechtický rod, jehož jméno je odvozeno od Rohanu v Morbihanu. Jméno rodu nese dodnes v Praze třeba Rohanský ostrov či Rohanské nábřeží. Pánové Petr Hapka a Michal Horáček složili píseň „Jako kníže Rohan“. Jako inspirace posloužil Horáčkovi Kamil Rohan (1900–1982), jenž byl lidumil a mecenáš, který žil na zámku Sychrov. (sator)
  • Rohan (Ivan Urbánek) bydlí na filmovém zámku, který je ve skutečnosti Mrázkova Vila na adrese Lichoceves 28, poblíž Roztok. Vilu postavil v roce 1936 místní velkostatkář Josef Mrázek. Rodina si ji ale bohužel dlouho neužila. Týkala se jich už první vlna znárodnění podniků hospodařících na více než padesáti hektarech. Ve vile poté sídlil místní státní statek a od 90. let chátrala. V roce 2017 se ale dočkala nového majitele a prošla kompletní rekonstrukcí. (sator)