Miesto zločinu České Budějovice

• Česko Místo zločinu České Budějovice
Česko, 2023, 13 h 11 min (Minutáž: 56–71 min)

Kamera:

Asen Šopov

David Novotný, Leoš Noha, Judit Pecháček, Filip Březina, Pavla Beretová, Jitka Schneiderová, Martin Myšička, Tereza Brodská, Miroslav Táborský (viac)

Tím ostrieľaných kriminalistov odhaľuje zločiny v Juhočeskom kraji. Okrem vyšetrovania a náhľadu do kriminalistickej práce prinesie seriál aj pohľad do súkromia postáv. Šéf vyšetrovacieho tímu, Karel Dvořák (David Novotný), predtým slúžil v tajných službách a nepriamo zavinil fatálne zranenie kamaráta. Diváci sa môžu tešiť aj na Emu Grodskú (Pavla Beretová), ktorá je z Ostravy prevelená do Českých Budejovíc na miesto šéfky kriminálky. Okrem služobne starších vyšetrovateľov sa seriál zameria aj na mladú dvojicu kriminalistov v podaní Jany Šímovej (Judit Pecháček) a Petra Brauna (Filip Březina). Tím doplní aj štátna zástupkyňa Lucie Veselá (Jitka Schneiderová) a súdny lekár Alex Karpenko (Martin Myšička). (RTVS)

Tosim

Vypadá to, že ČT začíná natáčet svoje vlastní verze německých kriminálek, které se odehrávají v různých spolkových republikách. Na rozdíl od našich neschopných sousedů je naše země menší a zdejší zločinná místa mají míň dílů, netočí se čtvrt století se stovkami postav, po stránce jalovosti vyprávění jsou však na stejné úrovni. Zbytečnost, na kterou hledíte s rozčarováním. 50%. ()

MajkHany

Tohle je opravdu extrémně hloupý seriál. Charaktery, reakce a vůbec celkové chování a myšlení hlavních vyšetřovatelů je na úrovní patnáctiletých dětí. Tady nejde ani hodit žádnej frk. Včera jsem musel zajít k obvodní, aby mi udělala lobotomii a tuhle záležitost mi vyjmula z hlavy..  Jakou záležitost? Mami? ()

krokodlak

Od jiných přemnožených produktů tohoto spíše konzervativního typu současných českých detektivek se Budějovice liší celkem věrohodným zasazením do jihočeských a pohraničních lokací a originálním obsazením ústřední dvojice kriminalistů Davidem Novotným a Leošem Nohou, mezi nimiž vcelku funguje chemie, co se týče humorných dialogů. Myslím, že tato výchozí situace by mohla umožnit vznik velmi dobré parodie, avšak tvůrci bohužel s nejvyšší pravděpodobností mysleli seriál vážně. Oba strejdové, jakož i zbytek policejního týmu a afektovaná státní zástupkyně, vrší jeden nesmyslný přešlap za druhým, aniž by bylo jakkoliv tématizováno, že toto není správný postup. Zápletky jsou uměle natahovány právě těmito pochybnými kriminalistickými kroky a často jsou navíc znevěrohodňovány podivnými poloamatérskými (kdyby aspoň úplně) výkony ve vedlejších rolích. Nejlepší byly (vedle zemanovské Kvadratury muže se skvělým Matějem Hádkem) dva díly ve Hřebejkově režii, protože pracovaly se zábavnými karikaturami filmařského a uměleckého prostředí, přičemž odlehčenější atmosféra dokázala zlegitimizovat obskurnost scénáře. Oproti tomu co do pokleslosti vede druhý díl, jenž si dokonce vysloužil mou samostatnou glosu o geniální postavě úchylného jazzového kontrabasisty ve strhujícím podání Jakuba Tvrdíka. Naopak suverénně nejlobotomičtějším prvkem seriálu byla po celou dobu se táhnoucí zápletka agentské minulosti Novotného postavy (au, ty neustálé flashbacky z Bejrútu) okořeněná o neuvěřitelně podivnou Terezu Brodskou, u níž jsem vůbec nedokázal rozpoznat, jestli zešílela jen její postava, nebo i ona sama. Absolutním vrcholem bizáru je pak závěrečná nevkusná aktualizace s válkou na Ukrajině, kam by měl být náš agent W4C skřížený s Jirkou Hradcem poslán ke špehování ruských vojevůdců poté, co jsme protrpěli 13 dílů s jeho chaotickou nekompetencí. ()

mira007

David Novotný jako šéf  českobudějovické mordparty, která vyšetřuje případy dle scénáře autorů Policie Modravy, takže výsledkem je něco, co se nedá moc pochválit, zapamatovat kvalitou a jako divák se k tomu nebudu vracet. Soutěž v trapných a trapnějších momentech Nohy, Novotného mistrovství v akčním víceboji a agentování, Březina v rekordu přehlednutelnosti a Bardos v šampionátu nemožného oblíkání... vlastně jsem se spletl, tohle si zapamatuju navždy ... nebo aspoň do další pondělní premiéry. ()

Trixinka

Jak poznáte kriminalisty z oddělení vražd České Budějovice? Velice snadno. Je to nesourodá partička, vedená špatně zahraným a totálně nehodícím se šéfem, ve složení operativec ala bezdomovec, nevýrazný mladíček a mladá ženská, o které celý seriál nevíte co si vlastně myslet. Přidejte k tomu otřesné oblečení, které si někteří členové týmu snad ani nemění, a až komické vyšetřování jednotlivých případů. Osobní linka majora Dvořáka naprosto zbytečná, když už chtěli tvůrci naznačit nějaké životní události nebo rodinné zázemí postav, tak měli věnovat stejný prostor všem v týmu. A ta jeho mise na Ukrajinu na konci, ale no tak, vážně? Postavy kriminalistů a jejich spolukolegů jsou špatně obsazené a značně neuvěřitelné (tak nějak se dalo věřit pouze státní zástupkyni Veselé a doktorovi Karpenkovi). Jednotlivé epizody jsou nesmyslně dlouhé, na to, že se v nich prakticky nic akčnějšího neodehrává. Po celkem vydařené sérii z Ostravy, je tato část Míst zločinu krokem zpátky do podprůměrnosti Plzně. ()

• Točilo se v parku zámku Blatná, který se nachází ve stejnojmenném městě asi 60 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic. Zámek patří mezi stavebně historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu v České republice. (sator)
  • Natáčelo se v Třeboni a okolí. Jedna z lokací je i Pivovar Regent. Dále se točilo v Českých Budějovicích. (CinemaRanger)
  • Natáčelo se v Třeboni, Táboře a Českých Budějovicích. (CinemaRanger)