Mladá dívka je nalezena mrtvá, brutálně znásilněná. Její smrt ostře kontrastuje s krásou šumavské přírody počínajícího podzimu. Kriminalisté uvažují o několika možných motivech vraždy, ale čím dále postupují v pátrání, tím více se obávají, že tento čin žádný motiv nemá a je jen náhodným aktem patologicky narušeného vraha. (Česká televize)

subic

Lepší jak první díl. Rituální vraždu jsme tu dlouho neměli. Ona zase není tak úplně rituální, spíš bestiální. Je to prostě o tom dělat dobře tu rutinu, chodit a hodně se ptát, hledat v archivu atd. Hlavní vyšetřovatel major Karel Dvořák (David Novotný) mě začíná docela bavit, i když zrovna jeho postava má spoustu otazníků. ()

carl.oesch

Taková trochu nedomrdlá variace na Psycho. Nakonec žádný z těch případů není originál, je to a la Strážci hranci v Austrálii. Pořád dokole, Asiati pašují přes celnici jídlo, které může ohrozit biologickou bezpečnost Austrálie, imigant dřepí ve výslechovce, protože má a) falešné doklady, b) je podezřelý, že tam jede na černo pracovat c) zatajil, že má záznam v rejstříku. No a třetí věc bývá, že někdo je podezřelý z pašování drog a a) nakonec je nemá, b) má je v zavazadle a c) má je na sobě v nebo dokonce v sobě. A potom na poště kontrolují zásilky a nalézají drogy v nejrůznějších úkrytech a v nejrůznějším množství. A detektivky jsou to samé. Vrah je buď prudce inteligentní a s vyšetřovateli si hraje, je normální, ale ne blb a snaží se zametat stopy, je psychopat nebo totální magor a jeho motivace je naprosto nepochopitelná a objasní se až v průběhu vyšetřování. Pak tady máme náhodnou vraždu, vraždu na objednávku nebo vraždu v afektu. A vrah je buď z rodiny (v reálu to bývá nejčastější), z okruhu oběti nebo zcela náhodný. Vražda je individuální, masová nebo sériová. Pachatel je buď "normální" nebo naopak brutální. A to je asi tak vše. Víc se vymyslet nedá. ()

Enšpígl

Ze začátku to není špatný i když to zadržování prakticky všech podezřelých byl teda super úlet, ale pořád jsem si říkal, dá se, jenže pak se to celý dojebalo. Zásah, kde Leoš Noha nemá pistoli, protože neumí střílet, to snad nemůže nikdo myslet vážně, ale co hlavně, ten nedořešený případ dvou stopařek z minulé doby mě přišel minimálně divně vyšetřen. Bylo to lepší než první díl, ale pořád žádnej šlágr. ()

DAPDO

Nejvíc zvláštní mi přišla jedna věc. Stane se brutální vražda se sexuálním motivem. Policajti vyslýchají lidi, kteří zavražděnou dobře znali - jejího šéfa, spolupracovnici, kamarádku, bývalýho partnera. A všichni se tváří, chovají a odpovídají, jak kdyby dítě ukradlo čokoládu v sámošce, ani náznak smutku, emocí. Po tomhle faux-pas jsem to dokoukal jen jedním okem, ale těch nesmyslů tam bylo daleko víc. Novotný se státní zástupkyní odjíždí k zásahu za světla, přijedou ke statku za tmy, pachatel jim uniká za šera, vlak ho zachytí opět za světla. Asi se na Šumavě nemění z hodiny na hodinu jen počasí. Že postava, kterou hraje Noha nemá při zásahu proti nebezpečnýmu pachateli, jak sám uvedl, zbraň, je taková třešnička na dortu. ()

rakovnik

Pro Šumavu mám slabost a dokonce jsem se zhruba polovinu tohoto dílu seriálu i bavil. Pak ovšem tvůrci změnili názor a udělali z vyšetřování frašku a z policistů dementy. Že Jarda Kužel moc neběhá už víme dlouho a jeho hrůzné tajemství je mi ukradené. Další neumí střílet, jiné je špatně z mrtvoly. Mám DNA, tak hledám gumáky? Závěr byl téměř směšný, dokonce dvojnásobně, viz matka a sklep. Jinak střídání světla a dne si měli tvůrci opravdu pohlídat. Přijde mi, že se tvůrci místo skutečnými případy inspirovali filmovými horrory. ()

• Na samém počátku vyšetřovaní po pitvě zaznělo od patologa, že mají sperma pachatele. Standardní postup je, že se odebere DNA všech podezřelých, tuto možnost vyšetřovatelé nevyužili, a to ať pro nalezení pachatele anebo naopak vyloučení nevinných. (sator)
  • Natáčelo se v Borové Ladě a v penzionu Hájenka na Knížecích pláních. (CinemaRanger)