Ani babičky-roboti nie sú ideálnym riešením pre náročné rodiny. Priveľa prehnanej starostlivosti a oddanosti môže aj škodiť!
Zdeněk a jeho žena Jarmila Loudovci si z dôvodu nedostatku času zakúpia od firmy Biotex elektronickú babičku, model Róza 350 GLS. Stačí iba to, aby rodina zadala vstupné údaje a nová babička je ako živá. Upratuje, varí, umýva riad, vychováva deti. Je tu však jeden problém. Róza 350 GLS sa správa iba tak, ako boli do nej údaje zadané. A tie neboli práve ideálne. Rodinu čoskoro začne obťažovať nepríjemná a frustrujúca starostlivosť babičky, ktorá sa navyše stretne s obdobným elektronickým modelom susedov v nemilosrdnom boji, pri ktorom ide všetkým doslova o život... (TV JOJ)

mh.mail

20% - Pokus o moralitu s poselstvím nebezpečí plynoucího z nepromyšleného používání strojů. Příběh je toporný, nechtěný smích v dnešní době dokáže vyloudit spíše představa pokrokové techniky než komediální situace. ()

pipapa

Pokus o komediální scifi-horor se vůbec nepovedl. Nezáživný děj se trochu rozhýbá až na konci, když se babičky-roboti vymknou veškeré kontrole. Velmi překvapivé až podivné, že cenzura té doby ponechala bez povšimnutí odpornou scénu s oběšenou kočkou!!! Film, na který velice ráda a rychle zapomenu, i když varování, které nám film sděluje, je velmi důležité a čím dál aktuálnější = technika vs. člověk a nebezpečí s tím spojené! ()

zdeny99

Babičky jsou bizarní československé sci-fi, ve kterém si lidé pořizují babičky jako služky do domácnosti a pečovatelky pro své děti. Jenže stačí je trošku špatně naprogramovat a jsou z nich neřízené vraždící monstra v dlouhé zástěře. Z počátku to začíná nevině pár rozbitými okny, rozbitými dveřmi, píchlými pneumatikami, ostnatými dráty kolem domu, přes oběšenou kočku a zabitého psa až po babičku s kosou, která si vykračuje proti dětem. Natočit to dneska, mohl by z toho být slušný horor. Bohužel tohle je natočené na počátku 80. let a ještě k tomu v socialistické zemi, kterou Československo bylo, což se na filmu velice podepsalo. Už při úvodních titulcích jsou slavně velebeny šedá sídliště, Nuselský most a ty staré skříňové počítače, které můžeme vidět ještě v Rumburakovi. Rodinka hlavních představitelů žije v klasické socialistické vilce se zahradou. Otec se živí jako umělec, hraje na housle a chová králíky. Matka je nějaká vysokoškolská profesorka. Rozhodně jejich vzezření, Lábus s knírem a Kolářová s krátkými vlasy, vypadá strašně. Ovšem hrají docela obstojně, ale nejlepší jsou stejně ty babičky. Něco jako Robin Williams ve filmu ANDREW, ČLEN NAŠÍ RODINY, jen s tím rozdílem, že tohle je klasická stará česká babička. Jen snad zamrzí, že se ve filmu neobjevily pravé babičky. Co by asi řekly na své kybernetické náhrady? Myšlenka filmu je dobrá. Kdyby to dneska někdo přetočil, mohl by z toho být pěkný horor. Takhle je to jen průměrné československé sci-fi s prvky komedie. [1951. hodnocení, 146. komentář, 48%] ()

sadlokan

Dítětová honí s kosou Havelkovou hehe,to by mě zajímalo,co na to tenkrát ty postarší dámy řikaly...A nejlepší je ta babi přes ulici,která je naprogramovaná pouze na organizování nonstop párty.Ta nikomu neubližuje,jenom mydlí na klávesy popinu a shání chlast.Nonstop.To taky neni jednoduchý ustát,vlastně!Odcházim cvičit na housle.TŘEME A RAJBUJEME!!! ()

Olík

Takhle by to asi dopadlo, kdyby na koncertě Kraftwerku sbalil Bender "Ohýbač" Rodriguez Mary Poppins a do té lásky bez nadsázky se vešel celý širý svět. Až k neuvěření, že v kolonce režisér můžeme číst stejné jméno jako u legendárného chmelového muzikálu Starci na chmelu......každá doba si žádá své. Jediné co mi, kromě netradičního a díky tomu dobře zapamatovatelného názvu, zůstalo jako vzpomínka na tuto normalizační kyber-rodinnou komedii byl Lábusův movemberácký knírek a dokonalý laskavěsociopatický projev Libuše Havelkové.......její poloha by si zasloužila další, méně rozpačité uplatnění. ()

MickeyStuma

V 80. letech byla ve filmovém průmyslu robotizace hodně populární a na toto téma vzniklo skutečně bezpočet filmů. Hlavně v Hollywoodu. Avšak ani československá kinematografie nijak nezahálela a i ona přidala svojí troškou do mlýna. Samozřejmě však po svém. Socialisticky. Takže zatímco všude jinde se jednalo o akční či akční komedie, barrandovští tvůrci natočili ryze rodinný film. Námět není nijak originální, neboť o robotech vypomáhající v domácnosti byl použit také již mnohokrát. Nápad v podobě babiček se už originalitou honosí. Stroj se podle požadavku naprogramoval a bylo hotovo. A právě v tom je jádro věci. Program obsahuje i nelichotivé věci o sousedech a tak vlivem takového programu netrvá dlouho a začnou si vzájemně dělat naschvály, až to skončí scénou, která dnes vypadá jako nepovedená parodie na Terminátora. Na samém konci se jako obvykle moralizuje, ale v tom smyslu, co již dávno sepsal autor sci-fi románů Isaac Asimov. Prostě roboti by měli lidstvu sloužit a ne se proti nim obracet. Dramatizace žádná, humor aby divák pohledal a omšelost z díla doslova září. V Americe měl slavný ´Terminátor´ premiéru téměř tři měsíce po uvedení této barrandovského skvostu v československých kinech. Měla to být snad náhrada? Víme, kdy se až ´Terminátor´ do našich kin dostal. Pokud ano, tak socialisticky docela blbá. ()

HappyDeath

Možná trochu vyšší hodnocení než vyplívá z mých pocitů, ale jako jedno z mála českých Béček poměrně dobrý. Myšlenku to mělo a bylo to tak divné a netradiční, že proč ne. Na svou dobu dosti zajímavý počin. 55% ()

Lupes

Kdyby to dnes natočil Hollywood, byla by to vizuální pecka, nad kterou by se všichni rozplývali. Rozpočet, dobové technologické představy i zasazení do maloměšťáckého socialistického kontextu tomuto počinu zbytečně ubírají body. Svým myšlenkovým motivem to není o nic horší než Ex Machina, Já, robot či tolik přeceňovaný Westworld. Jistě, televizní režisér Rychman není Spielberg, ale také neměl jeho možnosti. Přesto se tu odvíjí docela zajímavá etická zápletka, ve které se zbytečně moct místa věnuje dogmaticky povinnému realistickému úvodu, aby se ve druhé části pomalu a překvapivě objevovaly prvky absurdního dramatu, černé komedie i hororu (šokující a zneklidňující obraz oběšené kočky předčí podobné snahy mnoha hollywoodských blockbusterů). Herectví (především Lábusovo) je na mizerné úrovni, akčním scénám chybí Cameronova choreografie, ale nápad a vtipné (v rámci logiky příběhu a vize budoucnosti i chytré) využití nevinnosti Libuše Havelkové posouvají tuto televizní inscenaci málem na ****. Když ale opadne nadšení, jen ***. ()

donkocicak

Když jsem tento film viděl poprvé, docela jsem se bál, některé momenty má skutečně strašidelné. Jsem si vědom toho, že Babičky dobíjejte přesně není asi kdovíjaká senzační záležitost, ale má to něco do sebe a čas od času se na to rád podívám. Libuše Havelková předvedla dobrý výkon. ()

Uesbe

zo starých sci-fi ČSSR vyberám toto......lebo je fasa dramatické a má čierny humor a skrytú kritiku, ktorú našťastie žiadna komisia neodhalila ()

darthhokro

Česká "Terminátorka" Libuše Havelková v nejlepší konvici, by mohla statečně konkurovat Kristýnně Lokenový. Její vražedně láskyplný pohled chovance Kroměřížského ústavu, by skolil i Arnolda Švarcenegrů. Film je taková příjemná blbina, akorát na nedělní po obědový schrupnutí. Mladááá láááska to je ráááj...... ()