Útek z Pretórie

• Česko Útěk z Pretorie (viac)

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

Lacike

Tak tu máme ďalší športový film o disciplíne útek z basy, kým nás bachári alebo guľky nedostihnú. Je to pojaté podobne ako klasika s Eastwoodom Escape from Alcatraz. Čiže o postavách sa dozvieme nutné minimum a prakticky celý film sledujeme plánovanie úteku a jeho následné prevedenie. Plánovanie je miestami zaujímavé a miestami úmorné. Holt, väzni majú času neúrekom, takže si dávajú načas. Tri ústredné postavy sú aj v tom skratkovitom podaní dostatočne sympatické na to, aby ste im držali palce. Bachári sú typické svine, ktoré si svoju prácu vychutnávajú. Takže keď už pre nič iné, tak minimálne pre ich prekvapený výraz budete väzňom fandiť. No a samotný útek, aj keď je po všetkej tej zdĺhavej príprave vlastne jednoduchý, tak je tak napínavý, že som si film musel na chvíľu zastaviť, aby som to rozdýchal. Len sledovať to bolo infaktové. Pri predstave, že by som bol na ich mieste by som sa asi zbláznil. Takže výsledkom je taký trochu chladne podaný ale skvele natočený a vygradovaný film o úteku z väzenia. 7/10. ()

Ouwen

Je to nervy drásající stealth žánrovka no a pak, že tichá akce by působila nudně na filmovém plátně. Escape From Pretoria je názornou ukázkou toho, jak kreativně si lze s pomalým plížením pohrát. Fantastická režie, detailně a kreativně provedený plány na útěk, několik inovativních kamerových záběrů a špičkově vyhrocené, emocionální výkony - zejména Radcliffe mě překvapil. Na konci filmu jsem cítil úlevu za ty chlapy, ten nekompromisní dopad té svobody. Pokud se to skutečně odehrálo takhle, tak jednak bachaři byly tupé nemehla a onak štěstí je v tomhle případě víc, než pouhá metafora. K páté hvězdici mi spíš chybí chuť si to pustit znova, pač už to nebude mít takové kouzlo. ()

vurhor

Aneb Kterak se zarostlý Harry Potter snaží utéct z vězení v Azka- ... ehm, tedy v Pretorii. Plus ještě s menší pomocí pana profesora Quirrella (opravdu tam je). Filmy z vězeňského prostředí jsou poměrně často pro diváka poutavou lahůdkou, ovšem Útěk z Pretorie k tomuto tématu nepřistupuje nijak zvlášť inovativně. Člověk by neměl čekat nějaký vzrušující a rafinovaný plánování nějakého epického útěku, plus ani žádné hluboké ponořování se do hlav jednotlivých charakterů. Kdo by od toho čekal novodobou verzi Útěku z vězení, případně Vykoupení z věznice Shawshank, asi bude hořce zklamán. Neznamená to však, že by to byl film vyloženě nudný a plochý. Radcliffův charakter je zde vyobrazen věrohodně, plus i k jeho kumpánům lze najít sympatie. Navíc poslední čtvrtina filmu je parádně napínavá. Kromě ní ale ve filmu příliš pamětihodných momentů není. Ale jelikož je to adaptace knihy podle skutečných událostí, řekl bych, že divák by mohl filmu ledacos odpustit. Pottřík nám každopádně herecky hezky zraje dál. Lepší 3* ()

TomX2

Escape from Pretoria je jedným z najpôsobivejších väzenských filmov posledných rokov a je prekvapujúce, že dokáže evokovať silný zážitok aj bez pomoci zbytočnej drámy, presladených scén alebo brutality. Čo je tak trochu škoda, pretože vo filme absentujú akékoľvek emocionálne scény a film tak občas pôsobí až chladne, čo však nemožno považovať za úplnú nevýhodu, keďže je film natočený a zahraný presne tak, ako si to vyžaduje scenár. Nedostatočná charakteristika postáv už však filmu veľmi neprospieva (minimum dialógov, nedostatok priestoru, apaticky až hlúpo vykreslení dozorcovia), no aj napriek tomu hlavná trojka dokáže vzbudiť sympatie. Postavy si získajú priazeň diváka už len na základe tej skutočnosti, že v tom sú nevinne a že vtedajší systém apartheidu bol v Južnej Afrike veľmi problematický. Najväčším pozitívom filmu je bezpochyby jeho pôsobivosť a schopnosť preniesť diváka do centra diania. Napätie tu je prítomné prakticky od prvej scény po poslednú a divák neraz pociťuje mráz na chrbte a stotožňuje sa so situáciou samotných aktérov. Sám na vlastnej koži cíti strach z toho, že by čoby len jedno zlé načasovanie, divný náznak správania či maličká chybička znamenalo stále narastajúce podozrenie voči postavám. Už len jedna takáto vec svedčí o kvalitách tohto snímku. Avšak čo sa týka ostatných aspektov filmu, jedná sa o prostý štandard. Hudba, kamera a strih sú síce k uspokojivému zážitku dostatočné, no nijak zvlášť v svojom obore nevynikajú a nie je tu žiadny veľkolepý moment ani vec, ktorá by dokázala genialitu tohto diela. Za zmienku stojí ešte herecké obsadenie, z ktorého každý predstaviteľ predviedol presvedčivý výkon; Daniel Radcliffe v hlavnej úlohe dobrý, jeho parťák Webber uspokojivý, Nathan Page aj napriek malému priestoru slušný a Leonard výborný. Celé obsadenie treba pochváliť aj za dobre precvičený prízvuk, čo dodávalo dobovej autentičnosti a aj celkovej úrovni filmu. Aj keď už Escape from Pretoria nie je žiadne veľkolepé dielo, ktoré by si zaslúžilo jedno ocenenie za druhým a je "len" nadpriemerné, dokazuje, že väzenské filmy majú stále čo ponúknuť a nemusia byť popritom perfektné ako The Shawshank Redemption, či nádherné ako The Green Mile. ()

ilemas

Napínavý příběh dle skutečné události, který stojí za shlédnutí, ale jednou stačí. Po druhé už by to byla dost nuda. ()

M.i.k.e

Radcliffe bude nejspíš i v padesáti vypadat jako Harry Potter,nicméně je třeba ocenit,že se poslední dobou snaží o to aby se vymanil z té škatulky jedné role,ve které chtě nechtě je celou dobu.Escape From Pretoria je pak standardní,celkem dobře vypadající retro drama o jednom útěku z vězení,které dokáže zaujmout,ovšem s velkou pravděpodobností jen na jedno podívání...60% ()

Garson

Není to černobílý film,ale je o černobílé náladě.Bývalý pohádkový čaroděj Harry Potter,tedy herec Daniel Radcliffe(role Tim Jenkin) zde v trochu netradiční roli jako bojovník za rasovou rovnoprávnost hned na začátku doplatí na svou politickou naivitu a kvůli propagaci letáků vylétávajících do vzduchu za podomácku vyrobených výbušnin je odsouzen ke 12 letům vězení a jeho blízký kamarád Daniel Webber(role Stephen Lee) jako spolupachatel na 8 let.Oba jsou převezeni do pretorijské věznice ve které vládnou bachaři.Už od prvního dne nemyslí na nic jiného než na útěk a tak plánují,kreslí a shánějí co se dá.Po 74 dnech se Timovi podaří sebrat v truhlářské dílně kousky dřeva a drobné nářadí na výrobu klíčů.Nápady přicházejí spontálně a na prvním místě pochopitelně improvizace bez které běžný člověk nemůže existovat natož pak vězeň odsouzený na mnoho let.Po nějakém čase "kutil" Tim vyrobí několik dřevěných klíčů které si nanečisto vyzkouší do různých železných dveří ve věznici a se Stephenem a ještě s jedním vězněm Leonardem se pohybují tajně po věznici a zkouší vyrobené klíče a také své možnosti úspěchu.Tim,Stephen a Leonard se jednou večer odhodlají k útěku,odemknou postupně skoro všechny dveře vedoucí ke svobodě jen u těch posledních musí použít dláto,protože ve vyhrocených situacích se často něco podělá.Útěk se jim podaří a utečou do města kde na ně čeká vytoužená svoboda.Stejně jako ve filmu Útěk z Alcatrazu i zde ráno objeví dozorce několik prázdných cel a spustí poplach.Po tomhle filmu bych si klidně nechal vyrobit dřevěný klíč jako talisman pro štěstí.Bylo to dost napínavé a k udržení divákovi pozornosti úplně ideální. ()

bourec

V momentech útěku film celkem napínavej, jinak ale dost unylá záležitost. Pohnutkám, který pro svoje jednání měli hlavní hrdinové, příliš nerozumím. 40%. ()

C0r0ner

Za mě snad jeden z nejnapínavějších filmů, co jsem za dlouhou dobu viděl, protože při plížení chodbami, odemykání nesčetných zámků, případně při kontrolách cel jsem měl tep pěkně vysoko, a nebyly k tomu potřeba žádné speciální efekty, jenom kvalitní filmařina. 90% ()

maxxxim

Dve hviezdy za samotný film, ktorému chýbala trochu dramaturgia asi, ale plných päť za zážitok, ktorý si zo sledovania tohto thrilleru odnášam a neskromne ho zaraďujem medzi podarené komédie roka 2020. A na ortopedické hľadisko nezabudnem asi do konca života. ()

Tosi

Zajímavý příběh s docela jednoduchým vyprávěním, jelikož tvůrci věřili, že podle názvu divák rychle pochopí, o čem film bude. Zajímat bude hlavně ty diváky, kteří rádi kutí jakoby nenápadné věci a pak je pečlivě schovávají. Zarostlej Harry Potter hraje opět dobře, navíc mě překvapil že umí vyrábět dřevěné klíče a kdyby nebyl film dle skutečnýho příběhu, nevěřil bych. ()

Lachtaan

Vězeňská dramata jsou nejen kvůli Shawshanku poměrně populárním tématem a já rovněž patřím mezi ty, kteří si v nich libují. A když se právě další filmový útěk z vězení sejde s ještě dost silnou politickou sérií událostí, které se mě hodně dotýkají, má u mě snímek vyhráno. Radcliffeovi bych přál, aby se už dostal i k nějaké věhlasnější roli. ()

Johnny.ARN

A pritom stačilo povedať Alohomora. Šibrinkovanie s drevenými kľúčikmi mi spôsobilo väčšie napätie ako čakanie na výsledok antigenového testu. Perfektná práca s napätím, gradácia, strih a hlavne skoro žiadna hudba, čo tú atmosféru ešte viac zhustilo. Parádne podaný real story. 4 z 5 ()

Ryuuhei

Velice, velice povedený film ze skupiny útěků z vězení! Po většinu děje jsem byl napjatý jako struna, až se mi kroutily prsty u nohou. Oceňuju výtečnou, až doslova kreativní práci s kamerou a střihem. Co se týče emocionální stránky a charakterů, tam děj lehce pokulhával. Hlavní hrdina byl dost plochý a z jeho dvou společníků měl jen jeden nějaký opravdový příběh. Ale jinak? Říkám, pro mě film tohoto ražení jak měl být! Radcliffe navíc předvedl opravdu dobrý herecký výkon, už to dávno není jen Harry Potter. ()