Útek z Pretórie

• Česko Útěk z Pretorie (viac)

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

Marze

Solidní žánrovka s pravdivým historickým pozadím a decentním vývojem postav. Není zde nic co by jste ve vězenských filmech neviděli. I dialogy jsou některé klišé. Režisér Anan ví jak příběh uchopit -od začátku akceleruje a třesoucím se rytmu. Radcliffováý věčná vážnost příběh uzemňuje. Ale tvůrci nejsou schopni opustit myšlenkově vězenské zdi v souvislostech co je za nimi. ()

verbal

Hery Potrat a vězeň z Apartejdu je pohádkou o třech negromilných sluníčkářích a jejich dramatickém útěku ze Svrabu do Bradavic za pomocí kouzelných klíčů, slepených z párátek a hoven, které dokáží otevřít půltunové ocelové dveře s masivním dozičákem rychleji, než byste řekli „Carpe rectum“. A některé dokonce přilepené žvýkačkou na konci násady koštěte na famfrpál. Slizký Danek, mimochodem přeqapivě slušně hrající, tu představuje magický CNC obráběč, co z metru a půl dokáže letmým pohledem ve 3D naskenovat celý svazek klíčů na opasku dozorce, načež je precizně vyřezat do nezlomitelné překližky, dokonce rozebíratelné na tři části, aby si je při rutinních prohlídkách cel mohl strkat do análu a moc to nebolelo. Trochu to připomínalo bajku o neposqrněném komunistickém teroristovi a rasově nediskriminačním vrahovi Mandelovi, a tak, jak to bylo vizuálně podáno, dost podezřívám Dženkinse z andrznování s tím, že ve skutečnosti prostě přeblafnul toho oslizlého ovarovitého dozorce, a ten jim pak zamilován za odměnu prostě otevřel normálním festovním ocelovým klíčem. Chápu to, kdyby pak napsal, jak se dobrodružně vykouřil z Pretorie, asi by se takovému homopiárku čtenáři kapku hihňali. Nicméně je to dostatečně zábavné, solidně zdramatizované a vlastní útěk je až nehtohryzný, což mi vypnulo indikátor do pekla volajících nehorázných pičovin a přinutilo mě hodnotit vcelku kladně. ()

castor

Zeď je šest metrů vysoká. Žiletkový ostnatý drát by se jim zaryl hluboko pod kůži. Světlomety pokrývají každý centimetr dvora. Všechny tunely v okolí je dovedou jen zpátky do vězení. Jediné, po čem strážní s puškami touží, je udělat z nich cedník. Tohle nejsou úplně zářivé vyhlídky. Přesto se dvojice kamarádů pokusí podle skutečných událostí o útěk z jihoafrického vězení. Vyrůstání v apartheidu, který byl v zemi oficiální politikou až do roku 1994, znamenalo segregaci lidí podle barvy kůže. A to se hochům nelíbilo, což dávali hlasitě najevo. Dostali 8 a 12 let. Vyčkávání, ladění drobností, promýšlení postupných kroků, přeskupování detailů. Holt útěk se musí pečlivě naplánovat. Ač bych nějakou scénu vypustil, celkově to má jedno obrovské plus: napětí. Řada scén je jím doslova prošpikovaná. Další v pořadí jsou pak herci, kteří jsou moc fajn. Znovu opakuju, že Daniel Radcliffe to má asi jak Elijah Wood. Oba jsou navždy spjatí s jednou až hystericky populární postavou, oba si pečlivě vybírají, do čeho půjdou. Frodo Wood šokoval Maniakem coby šmírák v zaplivaném městě skalpující své oběti. Radcliffe si vyzkoušel horory a evidentně točí to, co ho baví. A ani tady výběrem nezklamal. Solidní tři hvězdy. PS: Od strážného, který vypadal jak démonický Kevin Bacon ze Spáčů, bych čekal něco víc. ()

Wacoslav1

Nečekaně velice slušnej kousek a nutno uznat, že Radcliffe od tý doby co už nekouzlí a nešaškuje v Harry Potratovi, tak šel do sebe a začal točit celkem dobrý filmy. Tohle opravdu připomene do jistý míry Clintův útěk z Alcatrazu a v tomhle zpracování a velmi solidním tempu není moc příležitost se nudit.75% ()

gogo76

Musím sa opakovať po priateľovi Big Bearovi, no ani mne D. Redcliffe nikdy ako herec nesedel a asi ani nebude, dokonca som nevidel ani jeho svetoznáme "Potterovky"(okrem dvoch). Nikdy ma to skutočne nechytilo. Rovnako však musím uznať, že si ako herec vyberá zaujímavé filmy, dokonca má popri nich aj šťastie na zručných režisérov, takže akceptujem a rešpektujem ho. Útek z Pretórie je určite divácky atraktívny film, túžba po slobode je zakódovaná v každom z nás. Shawshank to síce nie je, ale určite si naň pri sledovaní spomeniete. Prostredie, atmosféra i herecká stránka, to všetko slušne klape a nájde sa aj zopár napínavých momentov. K odvahe je potrebná i poriadna dávka šťastia. Klúč sa mohol kedykoľvek zlomiť a ostať v zámku poriadne zakliesnený a to by bol koniec ich snahe. Dalo sa to natočiť lepšie? To sa dá vždy, ale i tak pekné štyri hviezdy. 80%. ()

Big Bear

Radcliffe se nám poslední dbou objevuje v samých dobrodružných a exotických filmech. Nejprve jako ztracený tůrista v džungli, nedávno jsem s ním viděl film jak za noci coby pilot malého letadélka převáží drogy a teď JAR. Jelikož ho moc nemusím, zprvu jsem filmu nedával moc šancí. Ačkoliv vězeňské filmy mám moc rád, některé ty stealth akce kdy je hrdina schován v temném rohu a hlídač se k němu blíží stále víc,ale najednou mu zakručí v břiše a on se na poslední chvilku otočí a kráčí na WC, které je zrovna na druhé straně chodby za rohem než je náš hrdina... zkrátka toho jsme už viděli kupy. Ale nakonec musím uznat, že jsem byl mile pořekvapen a nejeden nehet na prstech ruky jsem napětím ohlodal... Až jsem se divil , že jsem držel hrdinům palce... Dobře, můžeme polemizovat o apartheidu, o nadvládě bílých, o chování Britů, Búrů atd... Výsledkem je dnešní JAR, země sice ekonomicky ještě stále fungující na rozdíl třeba od sousední Zimbabwe (stále ještě těží z přítomnosti a vlivu bílých), ale už to tam začíná nabírat obrátky jako u dalších afrických dekolonozovaných států... Problém se dohodnout v rámci parlamantních stran, neuvěřitelná korupce atd... Samozřejmě bylo špatné, dávat Afričanům menší práva, segregovat je v jejich vlastní zemi atd...ale pohledem dneška na Afriku si říkám, zda místní byli připraveni a na tolik vyspělí aby mohli převzít vládu nad svojí krajinou za jakoukoliv cenu... Hladomory, neskutečné etnické masakry, kolabující základní samospráva, potřeba dovážet humanitární pomoc a potraviny do zemí které vyvážely potraviny atd.. nasvědčují spíše tomu, že asi ne, že si vládnout neumí. Dávám za 4 dřívka. PS. To si nikdo z ostrahy nevšiml rozštípaných vstupních dveří od basy ? :-) * * * * ()

misterz

Človek sa niekedy nestačí čudovať, kam až siaha ľudská vynaliezavosť. Film, kde hrajú prvé husle kľúče do každých dverí. Dramaticky to nebolo zle spracované, aj keď by som privítal viac vypätejších momentov, ktoré by na diváka dýchli niečím, čo by si pamätal trochu dlhšie ako len jeden deň. Ani herci neboli zle vybraní, bolo zaujímavé pozerať na bradatého Harryho Pottera v tesilákoch. Celkovo spokojnosť, lepší priemer. 65/100 ()

mzss1

(90%) Jsem v šoku! A velmi příjemně překvapen, toto jsem nečekal …. Filmy s tématikou ve věznici miluji a už vůbec plánované útěky. Krom toho Daniel Radcliffe byl u mě, je a vždy bude Harrym Potterem! Když ho vidím nikde jinde, nemůžu se zbavit podivného pocitu. Vlastně mě téměř nikde jinde nezaujal, ale zde po nějakých 9 letech konečně jo! Sice jeho postava působí poněkud podivně a vyklepaně, ale postupem času jsem si k němu získal nějaký vztah a fandil jsem mu až do konce. Rozhodně je to tak celkově asi na ty 4*, ale já si nemohl pomoci. Mohlo tu být víc vězeňských aspektů, chyběla tu absence šikany spoluvězňů apod. Mohlo to být scény někdy ještě víc, dramatičtější, ale to už asi kecám. Hlavní je, že tu nehrozila ani minuta nudy. Nejlepší na tomto skvostu je NAPĚTÍ! NAPĚTÍ, NAPĚTÍ A NAPĚTÍ! Dlouho se mi nestalo, abych film ani na chvíli nestopl. Skvělý nápad jak si vyrobit dřevěný klíč – to jsme tu ještě neměli! Víc to popisovat nebudu. Nezklamalo mě ani finále, které mi nepřišlo až tak snadné jak tu někteří na CSFD píší. Prostě jsem těm 3 hlavním postavám fandil jako o život. Rozhodně to má svůj styl. Trochu mě zarazilo, jak byli i ostatní vězni tak přátelští a stáli při sobě, tam bych přidal nějakého parchanta navíc. Ale co, zas to zachraňují skvěle sehraní bachaři. Jeden hnusný, zlý, vypočítavý, další líný, tlustý jak prase …. A už se zase rozjíždím, takže nestydím se, že dávám plný počet hvězd – určitě mě další a další shlédnutí nemine! Skvělá práce! ()

Kudly4

Harry Potter a vězeň z Pretoria ? Né, Radcliffe je dobrý herec, což už mi potvrdil v jiných filmech, ale ač mám filmy z vězení či útěky z vězení dost rád, tohle byl slabý šálek čaje. Alespoň to napětí tu fungovalo od začátku až dokonce, nenudil jsem se a finále bylo celkem taky dobré, ale nic, co bych chtěl vidět znovu. ()

silentname

"Escape From Pretoria" sa ukázalo ako veľmi dobre spracovanou drámou podľa skutočne udalosti. Som rád, že Daniel Radcliffe pokračuje vo svojej hereckej kariére s (väčšinou) celkom dobrými filmami a tento v tom smere pokračuje. V prvom rade to podáva veľmi zaujímavý príbeh podľa skutočnej udalosti. Je maximálne fascinujúce sledovať našich hrdinov v tom ako pomaly ale isto dávajú dokopy plán úteku a najmä tak úžasne kreatívnym spôsobom, že som z toho sám ostal fascinovaný. Žiadne podkopávanie sa pod múrom, ani nič podobné. Ale urobiť si v dielni vlastné kľúče, ktorými odomkneme cely a všetky dvere a prejdeme von na slobodu. Mimochodom, to nie je spoiler, lebo stačí sa pozrieť čo drží Daniel Radcliffe v ruke na filmovom plagáte. Je tu dobre povedané, že nepotrebujeme vedieť všetko. Stačí vedieť len niečo, čo dokážeme dostatočne využiť a potom s tým ísť naplno dopredu. A tento film to spĺňa do bodky. Osobne by som možno uvítal vo filme trošku viac nejakej sily. Sme vo väzení. A hoci to má svoje silné momentky, tak dokopy za celú dobu neuvidíme asi ani jednu nejakú silnejšiu momentku. Film je spracovaný dosť safe. Na druhú stranu je ale pravda, že pri niektorých scénkach som zatajil dych a vydýchol si až keď naši hrdinovia zvládli ďalšiu prekážku. Výber hercov je podľa mňa tiež dobrý a film má dobrú atmosféru. Sústredí sa na útek a v tomto smere funguje veľmi dobre. A určite stojí aj za vašu pozornosť. Hodnotenie: B+ ()

Rocky62

Harryho zavřeli do jihoafrického Azkabanu a místo mozkomorů mu nesvobodu kontrolují rádoby drsňácký bachař s dalším obézním prasetem, kterého by přechytračil i Neville Longbottom. Escape skýtá několik napínavých momentů za asistence neúnavného plánování útěku. Svižné tempo i atmosféra nechybí avšak závěrečný útěk vyhrává první cenu z famfrpálu v kategorii " nejnaivnější útěk v historii vězeňství". Escapologové zemřou na záchvat smíchu. ()

marhoul

Problém Harryho Pottera je, že je i s plnovousem stále to malé děcko, které bylo ve své době trefným představitelem žáka Bradavic, však v příběhu o vězni z Pretorie mi jako dospělý chlap neseděl. Ani ten příběh se mě nijak netknul, posledních sedm minut fajn, slabé tři, ale předloha dobrá. ()

Arsenal83

Južná Afrika, krásna to krajina, keby tam dnes už neprenesledovali belochov, keby to nebola asi najkriminalnejšia krajina v Afrike a keby vám na futbalových zápasoch nehučali do ucha s tou blbou trúbou vuvuzelou. To ti fakt nepomôže ani Potterova hůlka, ani ária Daniela Hůlku. Hoci Pretoria je na druhej strane podľa Googlu "relatívne bezpečným mestom, ale neodporúča sa vychádzať von za tmy, dokonca ani v skupinách." Nie teda divu, že sa nám bývalý kúzelník snaží z tohto miesta ujsť, hlavne keď je zatvorený v base a to tam nie je ozaj med lízať. Film je založený na skutočnej udalosti úteku dvoch politických väzňov. Thrillerovo podľa mňa celkom dobre zvládnuté, nechýbalo napätie a pozeral som ozaj so záujmom. Napriek Radcliffovi podľa mňa vcelku dobrý film. ()

Ivoshek

V kategorii filmů o výrobě ze dřeva je to určitě špička. Jako normální film je to dost nuda, navíc schematická a předvídatelná. Útěk z Alcatrazu je o tři ligy (a tři hvězdičky) výš. ()

TheEvilTwin

Po delší době slušný útěk z vězení s nejšíleněji vypadajícím Radcliffem, co jsem jej kdy viděl. Napětí by se v některých částech dalo krájet, zato akce bylo pomálu, vězení bylo takové lážo plážo a ani bachaři nebyli bůhvíjak krutí, což je velkým mínusem. Zajímavý nápad s hezkým životním příběhem dvojice bojující v JAR za práva černochů, ale na plnohodnotný zážitek tomu chyběla trocha tvrdší akce. Pro fanoušky podobného žánru povinnost. ()

luka4615

Solidně načrtaný snímek podle skutečných událostí, který nám dává nahlédnout "pod pokličku" smělého plánu na útěk z věznice Pretoria. Escape form Pretoria se rovněž může pochlubit i mrazivě civilními hereckými výkony, jež výsledný dojem z celého počinu ještě o pořádný kus umocňují. Jen škoda, že stopáž je poměrně dost natažená, což dává zavděk poměrně velkému počtu zbytečných a hluchých míst. Ovšem až na tento detail se jedná o tísnivou filmovou jednohubku, která v rámci možností dokáže poměrně slušně zabavit. Dobrá práce! „Don't run away, stay and fight!“ ()

Morholt

Samotný příběh je především o plánování, což je síla i slabina zároveň. Plusem je, že Annan cestu ke svobodě pojal detailně a i přesto, že postupuje pomalu, je celá anabáze dostatečně zábavná, ačkoliv nudným místům se nevyhne. Mínusem je, že díky výše zmíněnému člověk narazí na spoustu pitomostí, které se nedají přehlédnout a navozují otázku, jak to ve skutečnosti opravdu bylo. Moc bych nedal za to, že na verbalově teorii je něco pravdy. Nicméně sám útěk měl něco do sebe a Radcliffe a spol to odehráli slušně. Sice si myslím, že pokud by se nejednalo o aktivisty bojující za práva černochů, neštěkl by tomhle útěku ani pes, ale dá se na to koukat a o tom to je. 65% ()