Zámek a klíč

• USA Locke & Key
USA, (2020–2022), 21 h 31 min (Minutáž: 34–57 min)

Predloha:

Joe Hill (komiks)

Kevin Alves, Thomas Mitchell Barnet, Coby Bird, Asha Ashanti, Laysla De Oliveira, Griffin Gluck, Eric Graise, Connor Jessup, Emilia Jones, Hallea Jones (viac)

kaylin

První sezóna seriálu „Zámek a klíč“ ukázala to, že na Netflixu také umí to, že vezmou skvělou předlohu, vezmou z ní to základní, co je na ní funkční, předělají to do mainstreamového něčeho, co připomíná „Stranger Things“, ale ještě víc tomu chybí logika a ještě více z toho křičí, že scenáristé šli místy tou nejjednodušší cestou. Konec už mi přišel normálně otravný a říkal jsem si, že to byl konec seriálu, nejen série. Ze skvělého komiksu se udělala průměrná zábava, což mi přijde tragické. ()

dom156

Hned po prvním dílu jsem si říkal, že tohle je super nápad, tohle si užiju. Mít klíče a skoro neomezené možnosti. Bohužel po tolika skoro až debilních a hloupých rozhodnutí protagonistů, dává hlavně v dalších sériích více a více pod kotel akčnosti a dramatu, na úkor fantasy. Což mě docela dost štvalo a chvílema jsem hledal chuť si pustit další díl. Pevně věřím, že 3. série, která je již dějově dost vyčpělá, je konečná a další série nebudou. Největší problém je odklon od hlavního žánru. Za mě spíše po shlédnutí přetrvává mírná hořkost a snad i malé nedoporučení. ()

Trevor

Seriál Zámok a kľúč bol pre mňa sklamaním, nečítal som knižný predlohu a dej ma bohvieako neupútal, jedná sa skôr o fantasy pre kategóriu detí a mladých dospelých, ktorá však nedosahuje úroveň podstatne lepšie spracovaných iných fantasy príbehov pre túto generáciu. Tento seriál sa u mňa zaradí pravdepodobne medzi tie najslabšie v tomto roku, ale jeden nikdy nevie pretože Netflix dokáže zakaždým prekvapiť... ()

Fanucci

Ten typ seriálu, který vás uchvátí a postupně (ale jistě) vás začne svým samoúčelným natahováním děje a zápletek srát. Až ho přestanete sledovat. ()

M.i.k.e

komiks jsem nečetl,nicméně vím že existuje a i bez jeho znalosti si dokážu představit,že mohlo/mělo jít o mnohem drsnější a temnější podívanou.Netflix si nicméně řekl,že půjde přístupnější cestou rodinné podívané a přinesl tak hezky udělanou,poměrně zábavnou,ale ve výsledku docela krotkou sérii,která sice dokáže vystrčit růžku v jednotlivých momentech,ale hned v zápětí je schopná tyto momety zazdít.Osobně jsem neměl díky neznalosti předlohy nijak velká očekávání a zhruba do poloviny jsem se bavil až skoro nad očekávání,ale pak přijde zlom a ve chvíli kdy by měla celá série gradovat to není úplně ono.Ani mi tak nevadilo co se děje,ale jak se to děje,za což mohlo jednoznačně debilní chování skoro všech postav.Po finále se tak dostavilo lehčí zklamání a jakkoliv jsem byl do té doby rozhodnut pro vyšší hodnocení,nakonec ho dát nemůžu.Uvidíme co přinese druhá řada (pokud bude),protože finální cliffhanger slibuje mnohé...70% ()

kombajn

1. série - Prvních 6-7 dílů velká pohoda, klidně i na ****, ale poslední 2-3 díly nějak kupí nesmyslné chování postav a to křišťalově průzračné a předvídatelné finále to srazilo na 3 hvězdy. Jinak na televizní tvorbu dobré, včetně CGI. 2. série - byla oznámena. ()

Vyhy

1. série - 70 % Já, jako člověk původním komiksem nepolíben, hodnotím první řadu tohoto seriálu velmi kladně. Sympatické obsazení, vcelku poutavý příběh, pár lekaček se našlo. Ale i tak tomu něco chybělo. Trochu to celou dobu zapadalo do rodinné podívané, skoro až pro dětské diváky, což je rozhodně škoda. Z celého domu a klíčů by se dalo vytřískat více, ale jak jsem psal už, neznám předlohu. Tak jako tak, spokojenost. Konec nepřekvapil, tak nějak jsem si myslel, že se to stane, přesto i tak skončil zajímavě. Těším se na další sérii. 2. série - 60 % Více méně natahovaná kaše. Až do posledního dílu se skoro nic neděje a mám pocit, že samotní tvůrci nevěděli, jakým směrem se vydat. Hledání klíčů ubylo, akce také a jakmile přijde kýčené finále, tak je vidět menší rozpočet.  A křídla tomu dodala nádech béčkovosti. 3. série - 50 % Bohužel to spadlo do béčkového zpracování. Stalo s to nezajímavým projektem, kde scénář nedává smysl, dialogy jsou úsměvné a příběh vás vůbec nezajímá. Škoda, první sérka mě chytla. ()

Pajky3

1. série - I když neznám původní předlohu, tak mě trailer na nový seriálu od Netflixu zaujal a já se ho rozhodl vyzkoušet. Čehož s odstupem času určitě nelituju, ale pokud je komiks ještě lepší (jak tvrdí snad každý, kdo s ním měl tu čest), tak se do něj asi budu muset pustit. Když jsem prvně viděl ten dům, tak mě napadlo přirovnání k The Haunting of Hill House a tím, že jsou v hlavní roli děti se nabízí i přirovnání ke Stranger Things. Obě jsou ale pro seriál hodně krutá, protože je přeci jen jiný a snaží se zaujmout jiné a hlavně širší publikum. Tohle je mnohem víc příjemná rodinná oddechovka, kde sice občas hrdinové nejednají úplně logicky, ale i tak to pořád slušně funguje. Já jsem si první řadu užil, bavilo mě zjišťovat, co se bude dít dál a jaký další klíč se objeví. Jestli bude další řada, tak se na ni s chutí podívám. 2. série - Druhá série k mému zklamání více méně jen opakovala schéma první řady. Navíc se vytratilo kouzlo z objevování klíčů, a i celkově to ztratilo na zajímavosti a Gabe je oproti Dodge vážně nudnej. Pořád je to příjemná rodinná oddechovka, ale nenabídne to nic navíc. Cliffhanger sice dává naději, že by to příště mohlo být o něco lepší, ale obávám se, že se opět bude opakovat, to co už jsme viděli. A k tomu přibude další hromada nelogických rozhodnutí. 3. série - Paradoxně pomohlo to, že se jedná o poslední sérii a očekával se uzavřený závěr. Je dobře, že přesně tohle třetí řada nabídla a závěr se podle mého vcelku vydařil a ságu o Lockových slušně uzavřel. To kouzlo, které to mělo na začátku je pryč, ale to se nedá nic dělat. Škoda je i toho, že záporák nebyl úplně využitej. ()

Šimpy

V porovnání s geniálním comicsem (který jsem četl před lety) je to bohužel o dost slabší. V posledním díle to fakt působí hrozně, naštěstí to konec zachrání, i když hlavně kvůli feelingu Stranger things. Potenciál, herci a atmosféra jsou slibné, jenže ty změny mě lezou krkem. Scot Kavanaugh černej? Sam Lesser depkař? Ale no tak, snad druhá serie to zlomí. A ten tatík byl pěknej tragéd. ()

filmmovier

Z předlohy jsem nečetl jediný panel, takže moje míra zklamání je asi mnohem menší, než by byla, kdybych komiks četl, přesto zklamán jsem, neboť očekávání jsem měl nemalá. Ovšem právem, neboť potenciál zápletky je ohromný, přišlo mi ale, že v celé první sérii z toho tvůrci nevytěžili vůbec nic, až na pár krátkých momentů. Přesto jsem se docela dobře bavil u každého dílu, stejně tak jsem si ale u každého dílu říkal, o kolik mnoho lepší by to mohlo být. Ani herecky to není žádná hitparáda, za zmínku stojí akorát k sežrání úžasná Emilia Jones, žánrový matador Jackson Robert Scott a Laysla De Oliveira. Ani atmosféru to nemá úplně takovou, jakou byste čekali, je to prostě odlehčená zábava, ve které se všichni chovají hloupě, přesto to v mých očích není špatně, protože mě to bavilo, některé postavy jsem si velmi oblíbil a příběh má do budoucna pořád potenciál na zlepšení. A já bych rozhodně další série rád viděl. Ze Zámku a klíče nástupce Stranger Things nebude ani náhodou ani omylem, přesto si pokračování zaslouží, protože je to vlastně hrozně moc fajn. Vlastně se mi to dost líbilo, škoda té hromady nevyužitých příležitostí. 75%. ()

Mrkvič

1. série byla fajn, ale bohužel jsem měl velké mezer\ mezi díly a tak si nejsem některými věcmi jist a ani pořádně nevím, zda té zamotanosti na konci můžu něco vytknout. Napětí bylo ale fajn. Některé postavy mi teda dost nesedly a některé zápletky byly dost slabé, ale jako celek i jednotlivé díly jde o hodně koukatelný seriál. ()

Lachtaan

Zámek a klíč je přesným prototypem rodinných rychlokvašek z dílny služby, která se hned po Disneym této tématice věnuje nejvíc, příliš jí to ale nevychází. Tohle jsme předloni zkusili, aby se seriál rychle přetavil v ten případ, který dokoukáváte jen z čiré setrvačnosti. Každou sérií totiž kvalita klesla prudce dolů. ()

Monoxid

Dokoukala jsem šest epizod. Zpočátku mě seriál vtáhl, skvělý koncept, hezké vizuální zpracování, potenciálně zajímavé postavy... a někdy kolem čtvrtého dílu to začalo jít z kopce. Hrdinové začali jako komplikované osobnosti vypořádávající se každý po svém s traumatem, což bylo ještě relativně sympatické, a skončili jako zcela nepochopitelní agenti chaosu, kterým jsem začala přát rychlý konec v rukou záporáků. Nevím, zda dokážu shlédnout zbytek téhle tragédie. Opravdu netuším, co tím chtěl básník říci. Asi se poohlédnu po komiksu, abych si spravila chuť. ()

hroubek

S01 - Trochu mě mrzí, že jsem nečetl komiksovou předlohu, protože musí být super, zvláště pokud je kreslíř dost kreativní. Teď ale k seriálu. Jsem ve výsledku spokojený. Nejsem úplně nadšený, přesto o zklamání nemůže být řeč. Seriál se z mého pohledu povedl. Má zajímavou a dobrou atmosféru, lehce říznutou hororovějšími pasážemi, je zde dobrá mytologie jenž má do budoucna co nabídnou. Potěšilo mě, že většina postav fungují, a jsou to ve směs sympatické postavy, kterým lze bez problému fandit a bát se o ně. Další věc co si zaslouží pochválit je tempo, a výstavba epizod, protože jsem se nikdy výrazně nenudil. A teď ta horší část. I přes všechny klady, některé věci v seriálu působí dost nevyužitě. Je tam až mnoho teen romantiky, postavy se občas nechovají jako normálně uvažující lidé, a seriál nedokáže ve správných momentech přitvrdit. Prostě zde chybí něco, po čem byste si řekli, že sledujete něco výraznějšího co si budete pamatovat i po letech. Zámek a klíč je ve své první řadě fajn podívanou a já se těším na druhou řadu, protože ten potenciál do budoucna tam vidím. ()

Imune

Neskutečnej nápad, ale pohřbenej do absolutně nesmyslných situací, které se chvilkama snaží omluvit cílením na mladší diváky. Bohužel, po shlídnutí poslední série (naivně jsem pořád čekal kdy to přijde) jsem hodně zklamanej. 30 % ()