Marťanské lodě

• angličtina Two Ships

Martin (Martin Kyšperský) a Eliška (Eliška Křenková), hlavní hrdinové filmu Marťanské lodě, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. On kolem ní krouží, ona ho loví. Martin za ní odletí do Norska. Po návratů domů zjišťují, že bez sebe nemůžou být. Je to jak z hollywoodské romance, jen v kulisách Brna. Vyléčí vesmírná láska všechny bolesti? (Falcon)

Jaroslaf

Na Marťanské Lodě jsem se opravdu hodně těšil, protože Albert Romanutti z kapely Bert & Friends je pro mne jeden z nejvýraznějších hudebníků na tuzemské scéně, a byl jsem zvědavý jak se s OST popere. K tomu si přidejte jako vždy čarokrásnou Elišku Křenkovou a příběh s nímž se lze ztotožnit. Jednoznačnou slabinou zůstává hlavně Martin Kyšperský, jehož oteklý, odulý vysoký pán s hrůzostrašnou postavou nevzbuzoval žádné emoce, navíc jeho hudba mi zněla jako hodně špatní chinaski. Když jej srovnám s písničkářkou Nikolou Muchou, která se objeví na plátně hned dvakrát, je to jako vedle sebe postavit Čaputovou a Zemana. Fanoušci města, které neexistuje, aka zatáčkou u Vídně, budou filmem určitě bezpodmínečně nadšeni, pro ty ostatní by snímek mohl zůstat zajímavým komorním počinem s nepřestřelenou stopáží. ()

Lukin413

Reklama na hipsterskou část Brna, kde děj nehraje žádnou roli, nedává smysl a spíše ruší. Jediným vyloženě světlým bodem je výkon Elišky Křenkové a hudba. ()

stepankoby1

Vlastně silný opak nedávné konverzačky Karel, já a ty. Ta ukazuje partu sympatických stejnorodých lidí (většinou dva najednou), jak vedou spontánní konverzace o nesmrtelnosti chrousta a během toho si žijí své životy. Tady vidíme protikladné afektované lidi, kteří se nutí do prolomení trapného ticha a jeden druhého neposlouchají, a to ani, když jeden z nich trpí nediagnostikovatelnou nemocí. Je to samozřejmě zcela záměrné a film to nakonec začne řešit. Jenže se mezitím nevěnuje ničemu jinému a každou vteřinu nutí diváka obsahem i formou, aby to celé vydržel. A mně se to zvládalo jen velmi, velmi těžko. A protože je kultura silně subjektivní věcí, hodím sem své vlastní hodnocení, přestože vím, že objektivně je film zvládnutý dobře a několika jedinců se nejspíš hluboce dotkne. Někdy stylizace holt nesedne... ()

Rockerman

Civilně natočený romantický příběh, který už tím, že se opravdu stal a i díky mnoha indíciím během filmu napovídá, jak to všechno skončí. Stojí za vidění už kvůli Elišce, která opět hraje velmi dobře a působí příjemně. ()

akvidzerp

Pomalé vyprávění, melancholická nálada, skvělá Eliška, odvážný Martin, přesně dávkovaný humor a Brno :) Víc netřeba prozrazovat… ()

radaza

Asi jsem viděl jiný film než ostatní recenzenti. Byl jsem na tomto "romantickém" díle v sobotu večer v kině sám. A těm co nešli, se nedivím. Film byl při své krátké stopáži nekonečný a od poloviny bylo jasné, jak to dopadne . Od filmu očekávám, že mě buď překvapí dějem nebo originálním zpracováním. Ale vše bylo naprosto nepřekvapivé- on se podívá, ona se podívá, on se nyvě podívá, ona se nyvě podívá....hlavní hrdinka se začíná dívat jakože má zácpu...a nikdo nemůže ten shit najít...prudí a začíná mluvit o sebevraždě....a hle nakonec ... fakt je tam.... Jinak  hrdinka jen potvrzuje známou pravdu, že psychologii často studují lidé, kteří potřebují pomoci nejvíce... Hvězdičky pouze za písně a herce. ()

wege

Ty tři hvězdy jsou za jednu z nejkrásnějších českých hereček. Eliška jediná v tom filmu vypadá, že umí hrát a hraje skvěle. Vše ostatní, kromě hudby, která ovšem není můj šálek kávy, vypadá typicky filmově česky. Čitelná zápletka, nevýrazné herectví, někdy až trapné dialogy. Ale ano, zároveň přes ty všechny neduhy, to příjemně plyne. ()

ostravak30

Filmová premiéra jak režiséra Foukala tak scénáristy Jecelína dopadla rozpačitě. Tvůrci si vzali na paškál syndrom, o kterém jsem v životě neslyšel, ale člověk se zase něco nového dozví. To, čím trpí Eliška totiž opravdu existuje. Jenže kvalitní herecké výkony za mě degraduje převážně fakt, že postavám není často vůbec rozumět. Také mi chybělo nějaké vysvětlení. Martin a Eliška se místy ocitli tu někde na koncertě, tu v Česku, tu v Norsku, tu se znali a tu zase nikoli. Chaotické vyprávění společně se špatným zvukem mi kazilo celkový dojem ze snímku, který obsahoval zajímavý námět skvěle zahraný a pohybující se dokonce v severském Norsku, což není zrovna hojně navštěvovaná lokalita českých tvůrců. ()

pollstro

Jednoduchá romance, kterou lze snadno charakterizovat festivalovou osobní atmosférou, která se nese v artovém stylu těžkomyslného osobní vztahu dvou hlavních aktérů, jejichž rozdílné světy se v kulisách Brna společně setkávají, a zažívají tak spolu vzájemné sbližování, jenž strhává na sebe pozornost skrz pocity, emoce, lásku a vzájemnou oddanost vůči druhému. Obrovský důraz na přímou a subjektivní kameru, kterou doprovází působivá hudba, která postupně rezonuje stupňující se přítomností melancholie. Film je v mnoha ohledech velmi prostý a přímočarý, předem snadno předvídatelný a dialogy občas působí plytce, ale při čtení mezi řádky veškerých filmových aspektů se otevírá prostor, který nabízí mnoho nádherných životních myšlenek, které je potřeba vnímat pocity. Závěrečná píseň Jablka samotného Kyšperského v sobě ukrývá tolik bolesti, ale zároveň je výpovědní hodnotou veškerého dění kolem lásky a tvůrčí inspirace jednotlivce . ()

Detektiv-2

Film se potýká s klasickou šedí české kinematografie. Postavy jsou uzavřené, děj nebarvitý, zápletka velmi vlažná a závěr velmi usnadněný. Celý film táhne především E. Křenková, která se do role skvěle hodí. Naopak poměrně nesourodou dvojici tahá ke dnu výkon M. Kyšperského, kterému jsem nevěřil snad jedinou emoci. Plus byla hudba a upozornění na důležité a velmi citlivé téma. ()

FAUST666

Nevím, třeba by to mohl být zajímavý film, ale to by muselo být rozumět dialogům ..bolest českých filmů posledních let .. zvuk . ()

Prubner

Kyšperský zpracoval události ze svého života, které jsou pro něj jistě zásadní a důležité, ale pro diváka ne moc zajímavé. Navíc je to natočeno chladně, s odstupem, bez emocí, bez invence, bez šance diváka jakkoli citově zaangažovat. Kyšperský jako herec je bohužel dřevo (paradoxně, když hraje sám sebe), většina ostatních na tom není o moc líp, takže jediný, kdo drží film nad vodou - nikdy bych nevěřil, že to někdy řeknu - je Eliška Křenková. Ne ani tak hereckým výkonem, ale tím, že jako jediná vyzařuje určité kouzlo a charisma. Hudba nic moc, zvuk podprůměrný. ()

Kunderion

Po letech někdo obnovil tzv. chcípácký film. Kyšperský je nesympatickej křeček a Eliška mu to trochu zkazila. Pseudoumění. A s Brnem běžte do Paďous. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)