Nádejná mladá žena

• Slovensko Mladá pomstiteľka (viac)

Cassie (Carey Mulligan) bola nádejná mladá žena… kým sa všetko zo záhadných dôvodov nezmenilo. Zdá sa, že v jej živote nie je nič také ako sa zdá: je veľmi múdra, provokatívne prefíkaná a naviac po nociach žije tajným druhým životom. A zarazu nečakané zoznámenie Cassie ponúkne šancu napraviť krivdy minulosti. (Cinemart SK)

BOURQUE

Režisérsky debut Emeral Fennell (plus je autorkou scenáru) prináša taký film, ktorý sa dostane do vašej hlavy bez väčšej sily. V príbehu, ktorý bez akýchkoľvek pochybností je inšpirovaný skutočnými udalosťami, je vidieť prvky #metoo, ktoré sú vyrovnane miešané prvkami thrilleru a drámy. To, čo sa stalo mladej nádejnej slečny, je veľmi smutné a odsúdeniu hodné. Jej počin a snaha pomstiť sa („všetkým podobným“) vinníkovi a komplicov je do určitej mieri pochopiteľné. Emeral Fennell v scenári však netočí sa len okolo tejto myšlienky a snaží sa svoju hlavnú postavu zobraziť ako viacrozmernú. Hĺbku, nie vždy vypočítateľné chovanie a predovšetkým ráznosť však jej podáva Carey Mulligan (nomináciu na Oscara vítam, ale dúfam, že je založená čisto len na hereckom výkone tejto skvelej herečky). Svoju postavu osvojila a jej hereckej „hry“ budete veriť. (Viackrát sa som sa stretol názorom, že Carey Mulligan miestami možno vypadá trochu staršie ako jej postava. Ja si myslím, že Carey Mulligan vo filme „žiari“, vypadá skvele (aj s rozmazaným makeup) bez ohľadu na to, že aké šaty má na sebe.) Z vedľajších postáv sa tu zviditeľní hlavne Bo Burnham (jeho herecký výkon však má rezervy) a Alfred Molina (ktorý svojich pár minút využil dobre). Režisérka sa snaží variovať aj emocionálnou dráhou hlavnej postavy (z tohto pohľadu scéna u právnika je dosť vydarená, ukazujúca to, že je tu možnosť na zmenu). Chlapsky sa priznám, že vyvrcholenie celého príbehu ma šokovalo a bolo ťažké sa na to pozrieť. Cassandra (hlavná postava) však bola pripravená na všetko, keď vstúpila do vlčieho hniezda. Je to dráma na vyššej úrovni. Film má veľmi pomalú dynamiku a napriek tomu tých 114 minút ubehne tak, že si to ani nevšimnete. Hudba citom vybraná a štýlovo napasovaná na jednotlivé scény. Je možné konštatovať, že prvý režisérsky kúsok Emerald Fennell sa vydaril, ale musí sa veľmi poďakovať za skvelý výkon Carey Mulligan. P.S. „Teraz mi ublížite?“ „Chcete aby som Vám ublížila?“ „Myslím, že chcem.“ Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

hazaba

Výborně zahrané drama o pomstě a nepříliš šťastném konci. Carey je fakt skvělá a ztvárnění nesmělého doktora Boem Burnhamem bylo jedinečné. Úplně mě mrazilo z dusící scény., ale dechberoucích scén bylo mnoho. ()

HenryIvan

Film na menšie väčšie zamyslenie. Dáva nám pekný pohľad na to, ako máme často odlišné pohľady na danú vec a ako spoločnosť chápe isté súvislosti a že (čo samozrejme dobre vieme) spravodlivosť slúži tým, ktorí si to môžu dovoliť, teda až na pár výnimiek. Koniec prináša menšie potešenie, ale aj smútok, pretože som takýto koniec úplne nechcel. Treba však povedať, že samotný záver priniesol kúsok zadosťučinenia a akýsi kolobeh sa uzavrel. Postava Ryana bola asi najviac skľúčujúca, pretože sa javil ako správny muž, no jeho chyby, aj keď relatable, boli ku koncu až príliš veľké. Carey Mulligan si tie nominácie zaslúži. Síce pravdepodobne ostane len u nich, ale človek nikdy nevie. Pochválil by som aj správne a rovnako tak zaujímavé využitie hudby a jej správnu alternáciu. Satisfied. ()

tomik99

U filmu jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu. A vlastně nejlepší na tom je, že film několikrát změní směr a žánr, takže ani nevíte, zda sledujete romantický film, thriller či komedii. „Nadějná mladá žena“ má totiž všechny tyto atributy, které úplně skvěle míchá po celou dobu stopáže. A tím pádem šíleně mate diváka, zmátla i mě a to až do poslední chvíle. Když už jsem si myslel, že teď se tvůrci stočí k romantické komedii, začne to zase být pořádné maso. Emerald Fennell zrežírovala parádní film podle skvělého scénáře. Naprosto jsem se vžil do hlavní postavy a stylem, jakým je snímek natočený, si i vy připadáte jako na horské dráze. Říká se, že psychicky narušení lidi střídají nálady a mění se jim i povahy. V tomto případě Fennell bravůrně mění žánry, abyste si jako blázen připadali i vy. Carey Mulligan roli Cassie zvládla dokonale. Čekal jsem průměr, ale nakonec jsem dostal příjemně koukatelný psycho film. A ten konec? Palec nahoru za to, že žádný happy end se nekoná. ()

bararich8

Ty krávo, tak tady jsem konec fakt nečekal. Samotná zápletka o pomstě a hledání pravdy pro svou kamarádku je fajn sama o sobě. Carey Mulligan hraje skvěle a stále jí to sluší ne že ne. Za mě kvalitní thriller, který i přes nijak bláznivé tempo rozhodně nenudí a který má výborně zpracovaný závěr. 4,5* ()

anitae

Zajímavý film o chytré holce, která má vše dokonale promyšlené a chce spravedlnost, asi...parádní jízda a takový konec jsem nečekala. ()

Ema57

Nadějný thriller, ale..... Cass je krásná, načesaná podivínka, která se mstí za svou kamarádku Ninu. Chytře vymyslela pomstu. Ale nešlo mi nešlo jí fandit. Asi jsem čekala, že ji něco zastaví a uzdraví. Bod dávám za memento, že pasivní přihlížení zlu je samo zlem a další 3 hvězdičky Carey Mulligan za sladění mašliček s šaty. ()

ViktorS

Po dlhej dobe som opäť navštívil kino a mal som tak možnosť si práve tento film vychutnať na veľkom plátne. Aj keď film obsahuje celkom pestrú škálu žánrov, tak tie na seba pekne nadväzujú a tak divák nemá problém pri náhlom prechode medzi komediálnou a dramatickou scénou. Carey Mulligan sa skvelo zhostila role hlavnej postavy, veľmi dobre sa na ňu pozeralo. Dej, aj keď miestami vyzeral priamočiaro, tak sa dokáže svojim vývojom prudko otočiť, čoho príkladom je aj záver filmu. A práve záver tohto filmu preto vie diváka náramne uspokojiť. ()

DAPDO

Obsah filmu je dost zcestnej, ten kdo to psal ho asi vůbec neviděl…Hlavní hrdinka se mstí za smrt své kamarádky dost zvláštními způsoby, ale mělo to něco do sebe a za závěrečných dvacet minut by se dalo napálit i jednu hvězdu navíc. Je to určitě film, kterej stojí za vidění - 65%. ()

pumpkinqueen

Zprvu mi nesedlo pomalejší tempo filmu, ale druhá polovina mě přesvědčila o tom, že se jedná o výjimečný kousek plný perfektně vykreslených emocí. Násilnické téma, které už rozhodně a naštěstí není tabu, zde bylo pojato poměrně zajímavým způsobem skrze netradiční pomstu jedné velmi netradiční ženy. Nejen, že nebyla  klasickou obětí, ona totiž, dá se říct, nebyla tou obětí v příběhu vůbec. Trefně vybraný soundtrack vyzdvihl film do výšin a závěr mě naprosto odzbrojil. ()

bárbígrrrl

Tohle se mi hodně líbilo. Originální cesta za pomstou a "nápravou" hříšníků, trochu to připomínalo Kill Bill. Cassie jsem si hned oblíbila, ačkoli její počínání bylo dost nebezpečné a sebedestruktivní. Pomsta byla trochu soft, nezacházela za hranu zákona a vzala to přes psychiku, ale stejně stále přemýšlím o rozdílu mezi modrými a červenými čárkami v zápisníku. Christopher Mintz-Plasse modrý a Adam Brody červený (a krev na nohou, když od něj šla)... takže mimo kameru to možná zas tak soft a v mezích zákona nebylo. K jakému zvratu dojde objevením videa bylo ale hned jasný. Úplný závěr taky předvídatelný, ale zároveň uspokojivý, takže mu není co vytknout. Jinak na filmu zaujme i barevnost a skvělý soundtrack. ()

JimiH

Carey Mulligan a Bo Burnham excelují v (anti)revenge thrilleru. Debutující režisérka a scenáristka Emerald Fennell neustále překvapují nápady a určitou zlomyslností, s kterou maří divácká očekávaní. Pokud ale na tuhle hru přistoupíte, budete se královsky bavit a napjatě očekávat, kam až si dovolí zajít. Malé varování – nejde o ideální film na romantické rande. ()

Torgal

Zaujímavá téma, sebavedomé spracovanie a mocný záver. Carrie Mulligan svoju zlomenú, pomstou posadnutú psychotičku herecky dávala veľmi dobre, i keď ma rušilo, že na svoju postavu mi prišla trošku stará. Jej modus operandi v štýle predstieram opilosť, nechám sa odviesť na temné a opustené miesto, kde konfrontujem násilníka by asi v realite neobstál a hlavná hrdinka by asi celkom rýchlo tvrdo narazila, no vo filmovej realite to obstojí. Najmä keď je to inak scenáristicky ošetrené veľmi dobre a motivácie i chovanie postáv je inak celkom logické a pochopiteľné. Niekde za polovicou filmu ale akoby spadla reťaz, jasne dané smerovanie sa vytratilo do neznáma, no pomerne očakávaný zvrat nasmeroval dej k veľmi silnému finále. Jeho dovetok mi zas priniesol pocit veľkej satisfakcie, palec veľmi hore. 8+/10 ()

PEZ

Výborný režisérsky a scenáristický debut mladučkej britskej herečky Emerald Fennell, za ktorý si rovno odniesla Oscara za scenár a kľudne tých Oscarov mohlo byť viac, keďže film bol nominovaný až na 5 z nich. Treba dodať, že film masívne ťahá neskutočne predsvedčivá Carey Mulligan, ktorej by som zlatú sošku doprial tiež. A čo sa mi na filme tak páčilo? Jednak nejednoznačná postava hlavnej hrdinky a tým pádom aj neistota, kam sa príbeh postupne vyvinie. To ma držalo až do úplného záveru, ktorý síce bol trošku vykonštruovaný, ale napriek tomu mi film našťastie nepokazil - je jasné čo sa tu Fennell snažila povedať. A v tomto prípade stojím za ňou. Originálny film, rád si ho niekedy pozriem znova. ()

Maximilianus

Iné ako som čakal, ale prekvapilo ma to v dobrom. Bolo tam viacero neošúchaných nápadov a ten koniec bol urobený dobre. Len neviem, či postava Carey Mulligan bola tá kladná. V konečnom dôsledku asi áno, ale teda podľa mňa bola aj dosť psycho a až to preháňala, a na druhej strane narábala s tými chlapmi dosť v rukavičkách. Ako človek, ktorý je dobrý a nechce nikomu ublížiť a iba chce pomstiť blízkeho človeka. Zaujímavé spracovanie témy a aj dobre zahrané. 7,4/10. ()

ER

Depresivní snímek, který sleduje cestu, jak se dostat (?) z psychických problémů po znásilnění . Plusem je, že se to tady neděje formou ukecaného dramatu, ale plíživě maniackou katarzí pomsty, ke které hlavní postava dochází po mnoha letech vyprázdněného života. ()

Hellierer

Lahůdkový soundtrack, super Carey Mulligan a aktuální téma, zabalené do zábavné formy, díky níž to pěkně odsejpá. Jen možná trochu škoda, že se nešlo více na dřeň. Nicméně bonusové body za konec. ()

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

16.07.2022

Režisérka a scenáristka Nadějné mladé ženy Emerald Fennell byla údajně přizvaná herečkou Anou de Armas (Není čas zemřít, Na nože), aby pomohla napsat scénář k chystanému akčnímu spin-offu Johna Wicka… (viac)

Filmová Barbie doplňuje obsazení

Filmová Barbie doplňuje obsazení

16.04.2022

Christopher Nolan (Tenet, Temný rytíř) a jeho Oppenheimer zřejmě není jediný film, do kterého se v těchto dnech snaží tvůrci obsadit celý Hollywood. Podobně na tom je i chystaný snímek režisérky… (viac)

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)