Historický špionážny triler je založený na skutočnom príbehu britského obchodníka, ktorého naverbovala britská tajná spravodajská služba v období studenej vojny. Sovietsky spravodajský dôstojník Oleg Penkovskij (Merab Ninidze) informuje MI6 o hrozbe jadrovej vojny a zverí sa s obavami o svetovú bezpečnosť. CIA a MI6 sa rozhodnú, že by bolo lepšie nepoužiť špióna, ale obyčajného občana. A tak požiadajú obchodníka Grevilla Wynna (Benedict Cumberbatch), aby sa pokúsil pomôcť ukončiť kubánsku krízu. Má robiť len to, čo zvyčajne, odísť do Moskvy a hľadať obchodné príležitosti. Tak sa dostane do pravidelného kontaktu s Penkovským, ktorý mu odovzdáva správy a tajné dokumenty týkajúce sa sovietskych jadrových plánov a rakiet. Napätie okolo kubánskej krízy však narastá, čo skomplikuje Penkovského pôsobenie v tajných službách, až napokon je jeho kontakt s Wynneom prezradený. (TV JOJ)

janesX

O Olegovi Penkovskom som už počul v jednom zo strhujúcich dokumentov od Olivera Stonea. Aj keď hlavná postava v tomto filme patrí Cumberbatchovi (ktorý ma až teraz definitívne presvedčil), Penkovskij je dôležitejší a je  stvárnený naozaj charizmatickým hercom, ktorého som doteraz ešte nikde nevidel. Obaja hrajú detailne veľmi presne a zatiahnú vás na chlp blízko svojich pocitov. Film začína dobre a je stále lepší, druhá polovica je už výborná. Odporúčam, aj keď sa určite nájde niekto, komu bude vadiť, že Sovietsky Zväz na čele s Chruščovom tu figuruje ako najväčšie zlo. Ja som to ale tento krát prehliadal, sú to predsa len historické udalosti z anglického pohľadu. No a rád si pozriem, keď prípadne Rusi odpovedajú tým svojim. ()

aR3Zz

Řemeslně dobře zvládnutý film z období nejintenzivnější krize studené války. Nechybí příběh (ještě aby ano, když jde o motiv z reálného světa a historie), napětí ani slušné herecké výkony. Dalo se z toho ale vytřískat daleko více, v některých pasážích mohl režisér postavy mnohem déle vykoupat, zkrátka atmosféru a kouzlo okamžiku uťal už příliš brzy. Emotivní scény tak byly sotva dvě - v divadle a ve vězení s manželkou. Škoda. 75% ()

Arsenal83

Film z obdobia kubánskej krízy, čiže v sebe nesie dramatickú a historickú hĺbku spojenou so špionážnou hrou, ktorú nám tu prevedie Cumberbatch v plnej hereckej kráse. Ja síce nie som až tak fanúšik filmov tohto rangu, teda špionážnych drám, avšak uznávam, že film priniesol veľa vzruchu, napätia a všetko to udržiava aj výborne ladená hudba. Z tej studenej vojny vám miestami príde až horúco. ()

alchac

Dvě hodinky inteligentně nakrouceného špionážního napínání z doby blízké vidiny bombových zítřků, které působí příjemně autenticky, je prosté přehnaného patosu (i to jediné zásadní morální oselství je podáno poměrně nenásilně a stravitelně) a disponuje výtečným Šerlokem, jehož závěrečnou proměnu v absolventa ozdravného pobytu v Dachau shledávám téměř dokonalou – od Batmanova Mechanika nevídané a snad se oba baculáči někdy sejdou třeba v ryrymejku Motýlka. Zkrátka solidní zábava, pročež jsem si hned po zhlédnutí položil otázku, kdy to tu asi spadne do modrejch… ()

sedm.1

Hra špiónů doplácí na jednu zásadní věc, a to na doslova miniaturní zápletku, kterou navíc tvůrci nedokázali jakkoliv oživit. Po dlouhém, otravném úvodu je vyslán jeden anglický obchodník do Ruska, odkud má přivážet zpět do vlasti informace a od té chvíle je divák svědkem jen cest tam a zpátky, s několika vloženými nevýraznými miniudálostmi, aby byli ke konci filmu ústřední hrdinové očekávaně odhaleni a uvězněni. Tato závěrečná pasáž má pak sice konečně nějaký ten dramatičtější a emotivnější nádech, ale ani to už nezachrání celkovou nezáživnost veškerého předešlého zmiňovaného dění. Hra špiónů každopádně nedisponuje ani žádným spádem, ani žádnou opravdu napínavou, či strhující scénou, žádným zvratem, nefungují zde ani příliš emoce, dialogy jsou také nepřesvědčivé a vlažné, ten film prostě nenabízí jakékoliv koření, co by dokázalo zaujmout. Vztah mezi ruským a anglickým agentem jinak nemá žádnou jiskru, a je navíc vyzobrazen silně nepřesvědčivě, a co se atmosféry týče, tak ta sice působivá je, nicméně vliv na působivost filmu jako celku má také minimální. Alespoň že ten Benedict Cumbertbach hraje s obvyklým šarmem a jeho výkon patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co Hra špiónů vůbec nabízí, pořád je to ale málo, abych mohl film komukoliv doporučit, či sám ho hodnotit lépe, než jako slabý, nezáživný průměr. ()

• Jedna z pražských lokací, kde byl film natáčen, je budova Ministerstva dopravy, která ve filmu představuje objekt americké ambasády v Moskvě. Ve filmu se objeví jak pohled na exteriér budovy (byť dodatečně digitálně upravený), tak i pár záběrů z jejího interiéru (včetně záběru na zdejší funkční páternoster). (HonzaBez)
  • V čase filmu 20:12, při procházce noční Moskvou, je možno na malý okamžik zahlédnout v levém horním rohu nápis „Kuchyně“ v interiéru restaurace, kolem které postavy prochází. Scéna je natáčená v ulici Rybná v Praze. (Globus_Jirka)
  • Film se natáčel v Praze a Londýně. (Yardak)