Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

Likan7

Vlastně zklamání. Skarsgard je skvělej, Kidman i Taylor-Joy taky, ta syrová vizualizace jakbysmet, ale mě začal tak po hodně tak moc nudit scénář, že jsem o to v poslední třetině totálně ztratil zájem. Kamera je báječná, Eggers ví, kdy nechat záběr bez střihu, a například napadení vesnice na začátku je vizuální lahůdka. Jen škoda, že je to s přehledem nejlepší scéna filmu. Můžete mít všechno skvělý, jenže když máte na pytel scénář, je vám to k ničemu. A přijde mi, že to se stalo Seveřanovi. Eggers tu má skvělý herce, spoustu skvělý severský hudby, krajiny, surový akce (ale ne zase kolik se očekávalo). Jen ta skoro 2 a půl hodinová honba za pomstou mě ve druhý polovině šíleně nudila. Bylo to pomalý, často bez tempa, často se zbytečnými snovými scénami, které nic neřeknou a dávají maximálně jen pocit něčeho nadpřirozeného. Ve výsledku to ale filmu moc nepomáhá. ()

kukkik

Tomuto snímku by velice slušela staronorština, něco ve stylu seriálu Barbarians. Začátek vypadá velice slibně a všechno funguje, jak má. Od druhé kapitoly dál se ale kostra příběhu sype, snové sekvence místo posouvání děje vpřed a vykreslení charakterových změn protagonisty diváka pouze matou a děj se díky nim častokrát točí ve zbytečných kruzích. A že by bylo co vysvětlovat. Některé časoprostorové posuny nedávají žádný smysl a zdají se být výsledkem špatného střihu spíš než záměru scenáristy. Musím ocenit herecké výkony, historickou věrnost a s ní spojený casting, kamera i hudba taktéž na dobré úrovni, celek tedy sráží hlavně scénář a střih. 3/5 ()

Listyx

Za mě nůďo. Ve zkratce brácha jebne bráchu, synáček ho jde pomstít a příšerně se u toho kecá. Nic co by nebylo natočené a nebude natočené přehršlekrát a lépe. Ta severská fantasomagie mě nebere a ty pošahaný výjevy taky ne. Takže jedna hvězdička za Anyu a zbytek se může jít klouzat někam do artovejch kotěhůlek. ()

Kritik.

Ale no ták :) Nepreceňujeme to tu trochu? Alebo nám k šťastiu naozaj stačí napodobenina starších filmov a samotný fakt, že takmer nepoužívali CGI? Komparz máva ručičkami hore dole ako vo Winetuovi "pozooor" alebo "zabijem taaa, drzim mec nad hlavou a cakam kedy ma seknes, no konecne, teraz uz mozem padnut podla scenara". Ok, beriem taketo znazornenie pri dokumentarnych filmoch a vsade tam, kde ide len o ilustracne znazornenie toho co sa udialo. Vsade, kde sa film na nic nehra. Ale tu by to ozaj chcelo komparzistov, ktori uz aspon raz-dvakrat pred kamerou stali :) Ked som to prijal ako lepsie B-čko, vpoho som cely dej zvladal. Ale jedna vec fakt bola uplne nelogicka a cela na hlavu: v tú noc, ked sa hlavny hrdina pred matkou prezradil, musel ujst do lesa. Vporiadku, to je jasne. Ale ked jeho priatelka chcela ist s nim, Z AKEHO DOVODU ju nevzal a trval natom aby ostala? Tento skutok sposobil nasledné podrezanie XY sluhov, takmer zsbitie priatelky, vzdanie sa nepriatelovi, takmer smrt hlavneho hrdinu... Nevzal ju v tu noc, ale aj tak usla v druhu noc. Ibaze mohli byt obaja v bezpeci, ale namiesto toho isiel najskor on (potom sa vratil a nechal sa takmer zabit), potom ona, potom zas usiel on... Nebolo by to tak isto keby hned sli dvaja? Akurat by nebol umuceny a vycerpany. ()

deLaFere

Atmosférické, určitě. Zajímavá kamera, jednoznačně. Ale zoufalý scénář a zoufalá nuda. Snaha o autenticitu v kombinaci s mysterióznem vytváří naprosto nesnesitelný mix. Není to ani ryba, ani rak. Ve výsledku divák filmu vůbec nic nevěří. I přes úpornou snahu tvůrců vytvořit dobovou záležitost. Snaha o zobrazení tvrdosti tehdejšího života Vikingů se míjí účinkem, není tam nic. Přitom mám dojem, že by stačilo velmi málo, aby byl film, alespoň mnou, přijat zcela jinak. Možná kdyby se asi tak o 70 % procent míň mluvilo. ()

Trixinka

Oceňuji skvěle zpracované bojové scény, pěkný vizuál a celkem zajímavý příběh. Zážitek mi ovšem zkazilo až příliš mnoho násilných scén, příliš snů a halucinací, a také příliš vytí, štěkání a funění u ohňů. ()

waska

Okej, mytologie o ničem, až na závěr to bylo trochu historicky smysluplné. Hlavní hrdina chodil pořád nahrbeně jako gorila, všechny postavy se pohybují lehce nepřirozeně, stejně tak vypadají dvě hlavní ženské postavy. Souboje, mimo finále, působí dost divně, až krkolomně. Střed filmu se táhne, až to nudí. Na druhou stranu originalita zachována, skvělé kulisy Islandu a závěrečný, skvělé zvládnutý souboj. ()

ER

Jen snaha natočit poutavý příběh o pomstě s prvky severské mytologie. Je těžko uvěřitelné, že hlavní postava mumlá větu o mstě a záchraně matky a dělá vedle vraha svého otce "pasáka ovcí", přičemž před tím je vyobrazen jako zabijácká bestie. ()

rublik05

Když jsem tenkrát viděl upoutávku v kině, hned jsem si říkal, že Seveřan by mohl být dobrý film. Dostal jsem se k němu bohužel až teď, očekávání jsem měl však stále stejně velká. Natěšeně jsem očekával krásně atmosférickou, ponurou, drsnou akční podívanou z vikingských dob. V tomto ohledu mě Seveřan ani moc nezklamal, drsných scén má hned několik, atmosféra se povedla, prostředí i kostýmy taktéž. Z příběhu mám ale velmi rozporuplné pocity. Hlavní dějová linka je fajn, postupem času mi ale přišlo, že se snímek zbytečně zaobírá věcmi, které nejsou až tak moc poutavé, dost často se stalo, že jsem se vyloženě nudil. Postavy jsou dobře zahrané, uvěřitelné, bohužel se mi ale k žádné z nich nepodařilo vytvořit si jakýkoli vztah. Jako celek film hodnotím vcelku kladně, nejvíc mě bavila atmosféra, vizuální stránka a akce, od příběhu jsem ale očekával něco malinko jiného. 6/10. ()

gemi

Pouze pro skalní fandy severské mytologie. Postavy jsou nesympatické, vázne dramaturgie a je tu hromada nesmyslů. Synek zestárne o 30 let, ale jeho matka a strýc vůbec? Celé to má trošku divadelní look, a to i z důvodu afektovaného, typicky divadelního herectví. A do toho ty patetické proslovy Seveřana k sobě sama... No měl jsem co dělat, abych to vůbec dorazil do konce. Dvě s odřenýma rohama! ()

Flory14

Tohle se zkrátka musí ocenit!! Originální snímek s velkým O, jedno z nejlepších zpracování severské mytologie a deschberoucí atmosféra. Film není a ani nechce být pro každého, kdo čeká jen akční řežbu ať zůstane doma. Eggers je ďábel, po The Witch mě opět dostal a jeho nezaměnitelný styl mi zkrátka a dobře sedí. Hudba je fantastická a naprosto člověka vtáhne do děje. Prostředí je totálně drsné, nekompromisní, krvavé, nelítostné... no prostě takové které dříve za dob Vikingů  nejspíše bylo ( nikdo by zde nechtěl dobrovolně žít). Krásný balanc mezi uměleckou prací a stále kvalitním dějem. Amleth je asi nejvíce nespokojená postava co jsem mohl vidět, ten člověk je opravdu nas..ý. Sledovat jeho cestu mě bavilo a Skarsgard se zde předvedl. Anya Taylor-Joy zde opět předvádí její stoupající potenciál. Bang, Hawke a Kidman si drží svůj vysoký standart který jsem očekával. Film se řadí mezi ty kategorie "divný, zvláštní apod" přirovnal bych ho trochu k již zmiňovaný The Witch nebo ještě více k Midsommar. Jsou tu často velké WTF scény, některé z nich nám ale ukazují tradici starých dob  což oceňuji ( jak se dříve slavilo, modlilo, apod.) Technická stránka je na vysoké úrovni a závěrečné "pekelný souboj" vypadá suprově.  Objevuje se tu dosti násilí, často velmi tvrdé scény které slabým povahám  nemusí vonět. Pět hvězd si film zaslouží už jen z toho důvodu jaké látce se věnuje a jakým styeml. Očekávám menší divácký nezájem vzhledem k tomu že tam nelítají pláštěnky a děj není tak jednoduchý, což je škoda, úspěch by filmu sakra slušel. Víc takových projektů a Robert Eggers bude mým vyhlíženým režisérem. ()

HERGImanCZ

Seveřan je zážitek, který musíte vidět v kině. Rád bych hned na začátek upozornil, že trailer nevypovídá o tom, čím film je. Seveřan je umění se spoustou scén, jež se vymykají tomu, co lze vidět v současných filmech. A jako každé umění to asi nebude pro každého. Pro mě to byl ale neopakovatelný zážitek, na který jen tak nezapomenu. Je extrémně osvěžující nesledovat hrdinu a mít na plátně člověka, co je stejný jako svět kolem něj - nelítostný, krutý. Dialogy jsou místy až básnické, jindy působí na nejtemnější zvířecí pudy. Když dojde na nějakou akci, víte, že bude stát za to. Dlouhé pasáže bez střihu, jež vám umožní vnímat veškeré dění, postup i rány, které jeden válečník druhému uštědří. To všechno společně s nevídanou atmosférou ve mě zanechalo neskutečně silné pocity, co jsem si odnesl z kina do vlaku a z vlaku domů. A ty pocity stále nemizí. Takovýchto filmů je jen pár a byla by škoda promrhat tu příležitost vidět jeden z nich na velkém plátně kina. ()

Niflheim

80 %. Třetí Eggersův celovečerní film je prvním jeho pokusem o koherentní vyprávění. Celek dále dělí na několik kapitol, jež však samotný příběh velmi neupevňují. Režisérův talent, který uplatnil i zde, tkví především v práci s obrazem a schopností vměstnat ryze artové pasáže do jinak námětem vstřícného, avšak zpracováním těžkotonážního námětu. V tomto Northman divácké očekávání nesporně naplňuje – přiměřeně expresivní krvavý rituál s příměsí mýtického surrealismu, působivou atmosférou a jakýmsi herním charakterem bitevních scén, a to především situováním kamery a celkově dlouhými záběry. Ve výsledku jde vlastně o klasický, notně syrový příběh o pomstě (jakoby Shakespearem líznuté, tedy poetičtější Last Kingdom). Některé zvraty jsou nicméně dost nelogické, a právě zde film pokulhává patrně nejzřetelněji, i proto působí vcelku fragmentovaně. Z obsazení stojí za vyzdvižení především vynikající Dafoe (Skarsgård nezklamal, Taylor-Joy neurazila, zbytek za zmínku nestojí). Zvuková složka snímku je až překvapivě eklektická, ale celkově se točí kolem idealizované (až stereotypní) představy o pohanské hudbě. Celkově musím konstatovat, že na pětihvězdičkového Eggerse stále čekám, nicméně vidět Northmana v kině je výborný zážitek. ()

Roudy

Seveřan🌋 Eggers u Majáku dokázal vykouzlit zvláštní atmosféru, která člověka vtáhla natolik, že měl pocit, jakoby byl celému dění někde v koutě opravdu přítomen. A u Seveřana to platí možná ještě víc.  Moc se mi líbila realistická práce s výpravou. Krutost a nekompromistnost doby je přítomná od prvních minut. Lidé tu žijí v hnusných dřevěných chajdách nebo špinavých dírách. To vše v kontrastu s drsnou ale krásnou severskou krajinou.  Práce s kamerou je tu opět skvělá, audio vizuál je úžasnej. Fantasy prvky jsou zapojeny vkusně a podobně jako u Majáku je jejich interpretace jen na divákovi. Nicméně kdyby Hidetaka Mijazaki chtěl udělat seversou Souls hru, věřím, že by by vypadala částečně podobně (scéna, ve které si jde hlavní hrdina pro svoji zbraň, jako by vypadla z Dark Souls).  Postavy mají v sobě hodně primitivního a animálního a absolutně se nedostavuje pocit, že sledujete lidi z jednadvacáteho stolení navlečeného v dobových kostýmech, ale naopak, že se vám opravdu naskýtá zahlédnout střípek minulosti. BTW u té sportovní scény jsem si říkal, že už asi vím, kde Rowlingová vzala inspiraci pro Famfrpál a že ten najednou působí jako sranda 😀 4/5 ⭐️ ()

luthy

Vikingská tematika nikdy nebola mojou obľúbenou, až tak ma to neoslovilo. Film je natočený kvalitne, strih fajn, ale samotný scenár nie je až taký prepracovaný. Herecké výkony veľmi dobré, hlavný hrdina OK, prostredie a kulisy sú na veľmi vysokej úrovni. Niektoré scény vo filme mi prišli smiešne, "ste psy odeté v ľudskej koži" :) ()

Comida

Tak jsem včera měl tu čest vidět tento film na velkém plátně. Musím říct, že režisér využil vysokého rozpočtu a natočil epický historický velkofilm, který svojí velikostí a autentičností ohromuje. Přestože je Seveřan Eggersův nejpřístupnější snímek pro mainstreamové diváky, tak si film stále drží režisérův rukopis. Obdivuhodná kamera a práce s ní, celková surová a temná atmosféra dominují po většinu stopáže. Snímek také překvapuje perfektně natočenými akčními sekvencemi. Pochválit také musím herecké výkony, zvláště  Alexandera Skarsgårda, jenž zpočátku působí, že tu uvidíme jen jeho uhrančivý pohled plný zlosti, nicméně nakonec tu dojde i na ty emoce. Naopak ta jeho zvířecí zuřivost akorát přispívá k atmosféře a doplňuje jeho touhu po pomstě. Zmínku si také zaslouží perfektně natočené scény tripů a mytologických výjevů, které, i přestože se jedná o ryze historické dílo, tak dodávají snímku takový skoro až fantasy nádech. Menším mínusem je celková délka, jelikož poslední minuty byly už trochu utahané. Z tohoto pocitu mne jen vytrhl skvělý závěr, nicméně i tak tam ta mírná pachuť zůstává. Celkově musím říct, že jsem naprosto nadšen a zvědav, co nám příště Robert Eggers naservíruje. I přestože jsem laik, tak bych radil bedlivě sledovat jeho tvorbu, což neplatí jen pro artové fandy, zvláště po tomto povedeném díle. 9/10. ()

CaladanChmur

přemýšlel jsem co tenhle film vlastně chtěl být...jestli seriózní vikingskou pohádkou a nebo jen pohádkou, která se vychcaně tvářila jako sonda do zvyků a povah severských národů.. Ignoruji nějaké radostné výskání egohoničů jako je Verbal a podobně, u nichž už před lety ustoupila serióznost hodnocení, před stylem, jakým se prezentují. Tenhle snímek, ač se tváří a působí děsně temně... má dost stupidních míst. A bohužel natolik stupidních, že je ani sebelepší výprava nedokáže zachránit. Kdyby si autoři dali práci s charaktery tak zhruba přes 3-4 díly...a nechtěli všechno narvat do dvou hodin, nepůsobilo by to asi až tak lacině, podbízivě a hlavně prvoplánovitě. Ale takhle to vidím na 65%....nic nového pod sluncem ani ohledně prostředí, ani ohledně zpracování , ani ohledně (kupodivu mnou čekaného) obratu v tom kdo je a není špatný...a i ten samotný konec byl doslova a do písmene o hovnu....oba chcípnuli..(a asi je to tak nakonec dobře..i jeden příběh navíc o někom z nich by byl moc). Ale jestli si u toho někdo dokáže přivodit orgasmus jako Verbalovci...pak to účel splnilo, a nebude třeba točit nikdy nic kvalitnějšího.... Film, který nemusím vidět 2x, za mě osobně je průměrný. A Seveřan je tento příklad.. Navodí to pocit něčeho úžasného, ale zcela určitě jen těm, co toho moc neviděli..a nebo  nejsou moc nároční a rádi se nechají " ochcat" vizuálem... ()

tharros

|| Šimrání vzrušeného diváckého prs(t)u po plné procentuální palbě nezapřu 90% || Conan + Vikings + The Witch = The Northman. První čtvrtina filmu je pravděpodobně to nejlepší, co jsem měl tu možnost vidět, zažít a procítit v kině. Postupem stopáže ale Eggers začne tančit na velmi tenké hranici mezi uměleckou opulencí a krvavou bestiálností, do které vkládá výjevy z mytologie s pohlcujícím vizuálním pojetím, hutnou atmosférou a ke vší smůle i aspekt lásky, oběti a rodiny, který je zároveň mimo pomstu tím hlavním motorem celé dějové linky - bohužel však ne tím hmatatelně uvěřitelným jako zbytek filmu. || Dodatek na závěr: A. Skarsgård je tady tak namakaný, že mu na zádech vyrostl obrovský hrb. Snad si s takovou nestřihne remake Zvoníka od matky boží. ()

ŠpetaMarek

Na povrchu možná až příliš jednoduchá báchorka, která v detailech naprosto vystihuje hlášku o práci a blbosti. Už jen to kolik svalů Eric Northman musel nabrat, aby v jedné scéně s Thorem Horou nevypadal směšně. Napodruhé snad dodám víc myšlenek. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze