Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (Cinemart SK)

Rockerman

Působivé, hvězdně obsazené drama z prehistorie, kterému ještě něco schází k úplné spokojenosti diváka. Příběh zpočátku jednoduchý jako vždy v podobných filmech. Bratrovražedná zrada musí být pomstěna, ale v jednu chvíli začíná mít člověk pochybnosti, jestli je ta pomsta vlastně spravedlivá a to je určitě plusem. Čekal jsem to ještě o fous lepší, ale i tak hlavně druhé polovině, zábavné. ()

agassi68

Až také vytrženie to zas nebolo. No v tom množstve ideovo a rasovo servilných filmov si človek naturálne založený zmlsne na krvavom steaku s neskrývanou rozkošou. Akurát mi je záhadou, kde sa skrýval Willem?? ()

brumbrum odpad!

Dopozerali sme. Manzelka konstatuje: skoda hercov, skoda pasky, skoda casu, skoda... - ja dodavam: skoda miesta na disku.. Toto je dan za "slobodu": clovek sa vopred nedozvie, co je sracka a co dobry film, pretoze ta "nova generacia", co to reziruje a fandi, zazila iba ak prd makovy: nepoznali lasku, nepoznali utrpeni, nepoznali obetu, nepoznali Boha - nepoznali zivot; a tak tocia a kukaju a tlieskaju. No ovsem, klasici oblubeni pre svoju velku pisomnu hubu mi mali byt / mohli byt / bezpecnym varovanim, ze i tento ODPAD obdaruju aspon 4* a ze ked pri ich podpise stoja aspon tie 4*, tak treba brat nohy na plecia. Stojite pred kiblom hovan a mate verbalne popisat, ze co to bolo: no co by to bolo, proste len kibel hovan. Toto nebola totiz ani len akcna zalezitost; som mal za to, ze ked to ma cez 70% a je to "akcne", tak sa to v ramci vecerneho resetu bude dat kuknut aspon ako komercna sekanica. Ale nedalo sa. Budeme si davat pozor na tohoto rezisera, lebo tie uchylarny okultisticke a striekajuce creva a ohne a peklo a znasilenia a odtate hlavy a krkavci a carodejnicky a samani a zaklinadla a ducharcina a diabolski bozikovia a rituali a ludske obeti a tak dalej a tak podobne, ono to nie je celkom nahoda v tejto koncentracii: ked clovek slapne na ulici do jedneho stredne velkeho hovna, to je jedna vec; ale ked sa brodi 136 minut v cerstvych hovnach az po usi, to uz nespravil susedov dakel omylom, to je proste systemova sranica od velkeho sraca, s posratou hlavou, posratym zivotom, posratymi hodnotami a posratym publikom. ODPAD jak mraky a uprimne lutujem kazdeho, co to nerozpozna najneskor pri poslednej odgulanej gebuli. ()

helloween93

Tvorba Eggerse mě míjí, Witch z roku 2015 jsem záměrně skipnul, protože mi nezajímá to téma a Maják na mě byl moc artový. The Northman by šel nazvat Robert Eggers meets Hollywood, protože jde o první větší projekt tohoto tvůrce. Téma je bezesporu v dnešním hollywoodském studiovém systému unikátní, a to platí i o formě vyprávění. Příběh je tuctový a už po prvních pohledech postav prokouknete co se stane, ale s tím do toho divák jde. Problém je podle mě ale určitá nekonzistence scénáře, který nabízí veskrze originální scény jako boj s mrtvolou, brutální kolektivní sport nebo final fight s vyloženě bolestivými scénami, kde toporný Skarsgard jak kolovrátek opakuje prázdné fráze o pomstě a když už to divák slyší postopadesátý, leze mu to krkem. Film vyniká v hlavně v zeitgeistu, nedokážu posoudit přesnost historických realií a zbraní, ale atmosférou film dominuje. Bohužel však nemá vůbec dynamiku, hodně záběrů je delších než je třeba a poslední třetina snímku je hodně natahovaná. Celkově film vnímám jako trochu promarněnou šanci, kdy Eggers jakoby nevěděl jestli chce natočit brutální revenge story s podmanivým severským vizuálem nebo béčkovou severskou variaci na Barbara Conana. To srovnání se nabízí v mnoha ohledech, hlavně pak ve špatných hereckých výkonech Arnolda i Skarsgarda. Divácky hutný film, ke kterému je těžké si najít cestu, o čemž svědčí i velký neúspěch filmu v kinech, což Eggersově kariéře asi úplně neprospěje. Buďme však rádi, že v dnešním hollywoodském prostředí ovládaném čísly vůbec tento projekt vznikl. 3* ()

strikeman

Ve své podstatě se jedná o shakespearovsky laděné rodinné drama v kulisách vikingské mytologie :-D Díky pěknému vizuálu, záživným rubačkám a zdařilému soundtracku se jedná o velmi stravitelnou záležitost... 78% ()

BOURQUE

Tretí film film režiséra Eggersa je zatiaľ najbrutálnejším a najsurovejším, jak fyzicky tak aj vizuálne. Je to zatiaľ jeho moderná a osobná krvavá greece-based dráma. Tempo je nesmierne pomalé, ktoré vzhľadom k tomu, že obsahuje pomerne málo, spíš statickejších scén, nie je na škodu. Psychidelické momenty slúžia pre zdôraznenie atmosféry. Herecky priamočiary, najviac k filmu však prispieva Anya Taylor-Joy.  Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

panvasik

Neberte mě špatně. Nemyslím si, že to je špatný film, ale já prostě nemám rád filmy z této a nebo podobně staré doby. Nikdy se mi proto nelíbil, takový Gladiátor. Ještě jednou říkám, že ty filmy nejsou špatné, ale pro mě to jsou ty filmy, ke kterým si vezmu mobil, protože mě prostě nebaví. Ale jak Gladiátor tak Seveřan a popřípadě další jsou vždycky pěkně natočené filmy s trochou toho citu pro tu dobu. Dobrým příkladem může být i 300 bitva u Thermopyl. Solidní herecké obsazení, kamera a scénář. Ale jak jsem říkal film mě nebavil a z dvou hodin jsem měl pocit, že sleduji 4 hodinový film... Táhlo se to, táhlo. Atmosféra té doby je prostě parádní... 6,5/10 ()

geek.ondra

Nekompromisní, precizní a hvězdně obsazený nářez. Temný nádech severské mytologie sice ve studiovém bijáku s velkým rozpočtem ale i tak s jasným tvůrčím rukopisem. Eggers i na potřetí servíruje pecku a opět poukazuje na svou výjimečnost. 8/10 ()

KUFI

Tak sem byl po dlouhy dobe zase v kine, naposledy tusim na Sinister. Hodne to pripomina Carodejnici. Vyprava i atmosfera gud, skoda ze nebylo vic Dafoea. Ale pro me nadale kralem vikingskych filmu zustava Zemeckisovo Beowulf. ()

Pichloza

Předem řeknu že myslím že přirovnání od Nevky ke Green Knight je na místě a pokud bych si měl vybrat tak to bude asi ten Seveřan. Obsazení je skvělé, ale nejvíc tam vedou asi právě Alexander Skarsgard, Nicole Kidman a i přes málo prostoru tak i Willem Dafoe. Cokoliv co obsazení a jejich postavy řeknou nebo udělají jim prostě věříte. Dále musím vystihnout technickou stránku filmu. Je opravdu cítit že to bylo natočeno převážně na skutečných lokacích a krásně se na to díky kameře krásně kouká, ale perfektní byly i cgi části jako vize Ygdrasilu nebo části s Valkýrou letící do Vallhaly. Kdybych si měl vybrat vizuálně nejpůsobivější scény tak je to právě let Valkýrie, první rituál otce a syna, pobíhání kolem ohně v rusku a finální souboj. Tohle celé mě vede k atmosféře filmu. Severská atmosféra je tam opravdu cítit a díky všem těm rituálům, obětinám, brutalitě a surovosti, bych řekl že dokonce přesahuje mnou právě sledovaný seriál Vikingové od HBO s Ragnarem Lothbrokem a jeho syny. Seveřan jde do té spirituální části severské kultury podle mě ještě hlouběji a vše je to perfektně ozvučené a podtržené hudbou. Souhlasím že příběh v jádru není nijak originální, ale to mi nikdy nevadí. Nejvíc mě dostalo jak si scénáristé v příběhu poradili s klasickými klišé jako třeba setkání po letech s matkou a vymyšlením twistu, který se kolem toho točí. Závěrem bych řekl že kdybych nad tím dál přemýšlel tak bych tam chyby asi našel, ale teď je to pro mě asi 9-9,5/10. ()

radaza

Asi mám radši spletité příběhy. Tohle byl jednoduchý předvídatelný děj okořeněný severským folklorním souborem písní a tanců a psychoanalýzou. Délka filmu, jak už je v poslední době zvykem, přetažená. Střihači a režiséři by potřebovali trochu zahlušit. ()

PEZ

Poviem úprimne, čakal som viac. Robert Eggers si sám zavaril tým aké výrazne boli jeho predošlé dva filmy. Je síce pravda, že aj tu sa nájdu niektoré zaujímavé a značne psychedelické scény, ale tie su akokeby len do počtu, v podsate nikam daný dej neposúvajú. A aj samoný príbeh je až riveľmi jednoduchý. Nehovoriac o tom, že vo filme de facto nie su žiadné poitívne postavy. Eggers natočil zatiaľ najkomerčnejí film, ale paradoxne je preto najmenej zábavný. Akokeby mu chýbala šťava. Pomohlo by ho skrátiť do 2 hodin a tiež keby hlavnú postavu nehral Alexander Skarskard. Chápem, že to bol jeho nápad natočiť taký film, ale...on fakt nevie hrať. :) Takže v súčasnej ponuke kinofilmov je to jeden z lepších filmov v ponuke, ale od Eggersa odporúčam skor The VVitch alebo The Lighthouse. ()

Razzor_82

"Dítě zrozené z barbarství." Eggersova osobitá vikingská artovka. Dost prostému příběhu o zradě a pomstě chybí výraznější emoce. Vizuál a mystičnost je na skvělé úrovni. Nechybí notná dávka brutality a syrovosti. Škoda, že jsme byli ochuzeni o proměnu mladého Amletha na drsného Seveřana. Alexander Skarsgård bez problému utáhne herecky celý snímek sám. Závěrečný souboj u bran pekel je brilantní. 8/10 ()

Cruchot

Mnohem stravitelnější než Čarodějnice (kterou fakt nebylo snadné dokoukat) a Maják (kde Eggers možná až samoúčelně exhiboval). Ale příjemná podívaná to není ani tentokrát. Kdo by neviděl trailer a nic si o filmu nepřečetl a čekal nějakou severskou středověkou romantiku, tak bude zklamán. Film je nekompromisně brutální, syrový, krev cáká, hlavy a jiné usekané části těl létají sem a tam, zabíjejí se tu ženy, děti i psi, upalují vesničané v kostele a jist životem si tu nemůže být vskutku nikdo. Ano, i ta romantika se tu najde. Hlavní hrdina nezůstává chladným ke krásné Olze z Březového lesíka a veden romantickými motivy lásky a cti ke své rodině mstí smrt svého otce a únos své matky. To že přitom vraždí vlevo vpravo je jiná věc.  Seveřan Amleth opravdu není žádný Mirek Dušín. Navíc Fjölnir - hlavní cíl jeho vendety - není žádným jednorozměrným záporákem.  A Gudrún - Amlethova matka - není tak úplně nevinná oběť všeho dění.  Dobro a zlo je zde relativizováno. A vnímání toho všeho divákovi ztěžuje ještě plno mystična a symboliky, kterými je snímek prodchnut. Vizuálně je film úžasný. O tom žádná. Nádherné exteriéry, artově komponované scény a esteticky promyšlené záběry. A nabušený hudební podkres. To je prostě lahůdka. Ale nějak se na to prostě nekouká snadno. Jako by při vší té snaze vycizelovat každičký záběr tvůrci zapomínali, že taky vyprávějí příběh. Přikláním se ke ****, ale Eggers se mým oblíbeným režisérem asi nestane. ()

Dimo

Vynikající, brutální, drsná, a aby bylo jasno, tak myslím FAKT DRSNÁ, filmová jízda, s dokonalou výpravou a hodně naštvanou hlavní postavou. Velká spokojenost. ()

Davidkkk

Poslední dobou se málokdy stává, že pokud vkládám očekávání do určitého projektu, tak se opravdu povede. Eggersův The Northman je filmovým esem probíhajícího roku a je ještě lepší, než jsem zprvu očekával. A že jsem očekával dost. Téma vikingského vládnutí a řádění není něco, co bych běžně vyhledával a historii coby žánr příliš nemusím. O to víc jsem sám sebou překvapen, jakým extrémním způsobem si mě The Northman získal. Režisér je mým favoritem mezi novodobou generací nových přírůstků. Oproti ale takovému The Lighthouse (2019), je jeho novotina mnoho příček nad. Mísí tu tentokrát artové prvky s mainstreamovým příběhem hledajícím inspiraci v Hamletovi. Vizuální paleta je pro oči návyková, jednotlivé záběry jak kdyby vystřižené z cestopisů a hudba… ta hudba a celkově zvukové podtexty jsou snad špičkou už tak fantastického díla, na které budu vzpomínat i za několik let. Nebude se to líbit každému. Robert Eggers se však tentokrát snažil vpustit do svého okruhu i jednoduší diváctvo a sázka na spoustakrát zfilmované téma klapla. Dámy a pánové, máme tu film roku. Lituju, že jsem na to nešel do kina a ještě víc mě triggeruje, že to komerčně prodělalo. ()

AngelG

Eggers určitě patří mezi mé nejoblíbenější režiséry a to i přesto, že tohle je teprve jeho třetí film. Jeho styl mi neskutečně sedí a audiovizuální stránka jeho filmů je prostě dechberoucí. A zde tomu rozhodně není jinak. Opět má fantastické obsazení. Alexander Skarsgård naprosto úžasný, určitě se jedná o jeho nejlepší výkon a i když jsem ráda, že konečně dostal pořádnou roli, kde mohl jeho talent vyniknout, tak na druhou je hrozná škoda, jak málo je obsazovaný. Skvělí Ethan Hawk a Willem Dafoe si střihli bohužel malé role, určitě bych byla radši kdyby měli více prostoru, ale což. Anya Taylor-Joy krásná a skvělá jako vždy. A jediný kdo v tomto celém epickém eposu skutečně vyčníval byla Nicole Kidman. Miluju jí, je fantastická herečka a má skvělý vkus v rolích, ale tady jde spíše o její vzhled. Bohužel se z ní stává odstrašující reklama na plastické operace a pokaždé když jsem jí viděla, tak mě to úplně vytrhlo z děje. Určitě zvláštní volba obsazení v jejím případě. Ale jinak jsem si film neskutečně užívala. Je to nádherné, brutální, špinavé, prostě co by člověk od filmu s Vikingy čekal. A když jsem opět koukala na videa z natáčení, tak jsem jen nevěřícně kroutila hlavou. Kolik práce si s tím vším dali a jak moc se Eggers opět snažil, aby vše bylo perfektní a historicky správně, bylo opravdu obdivuhodné. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze