Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (Cinemart SK)

Ammit

PARÁDNÍ zklamání. Dali si práci, dali, s rekonstrukcí každé pitomosti (Hurá! Nikdo nemá Rolexky pod rukávem, Audina nestojí zaparkovaná v pozadí a nikdo nenosí lurexovou tuniku!), nicméně jim tak nějak unikla ta idea předurčenosti, která je v severské mytologii tak hluboko zakořeněná (a jak jsem už někde psala; když už něco do filmu dávám, tak toho tam dám dost, né zrníčko pro vrabce, buď dost, nebo nic!). Co si ale nepohlídali, je příšerný obličej Nicole Kidman. Při světle svíček jak Jožin z bažin, za denního světla (po odříkání třikrát Zdrávas Maria, když se odrazová plocha nakloní přesně v úhlu 121°15′ a osvětlovač po dvou Prozacích nakloní světlo tak, aby paprsky dopadaly pouze zpředu na tvář - jako když si Marene Dietrich začala lepit obličej izolepou, aby jí nebyly vidět vrásky - když se to nasvítilo jen zpředu a shora, nešlo to vidět), pak to ujde - když se díváte jinam. ()

Bragi66

Malebný vizuál a bohatov výpravu to to tedy má. Jenže udělat magickou a ktomu ještě chytrou ságu, to amerikáncům nikdy moc nešlo. No a ty otravné indiánské tance a na závěr ta šermovačka na lávovém grilu, to si teda mohli prostříhat. Krajina je sice dost strhující a drnové chaloupky jsou také pěkné, ale příběh by si to zasloužilo nosnější. Sice to dotáhli až na Kyjevskou Rus, ale tak nějak mimochodem. Takhle to bylo soro pořád jen "dupy dupy okolo chalupy". ()

LiborStula

Robert Eggers je jedním z mých velmi oblíbených filmařů. Jeho Čarodějnice mne díky svému tématu dokázala znepokojit na úplně jiné úrovni a jinak tomu nebylo ani u jeho Majáku. Avšak jeho zatím poslední snímek Seveřan mi stále tak nějak unikal. Ale po dlouhém skoro dvou letém slibovaní jak sobě, tak mému okolí, že se na Seveřana konečně podívám, přišla dnešní únorové noci ta chvíle, kdy jsem dostal chuť na nějaký znepokojivý film. Takže volba byla jasná. A Robert Eggers ani na potřetí nezklamal a nadělil nám úžasnou vikingskou podívanou vyprávějící o bolesti a pomstě. Jedná se zatím asi o nejpřístupnější film z jeho tvorby, atmosféru zde ale buduje stejně svědomitě a odvážně jako v jeho dalších filmech. Spoustu scén působí velice tísnivě, za což může precizní režie spojená se skvělou kamerou Jarina Blaschkeho. Spojení těchto dvou lidí dokáže vytvořit neuvěřitelné záběry plné bolesti a útrap, ale i naděje, divnosti a krásy. Samotnou atmosféru podtrhuje také časté využívání různých rituálů, písní a zvuků, které jsou už tak nějak Eggersovým zvykem. Dalším zvykem jeho filmů je možnost si interpretovat film tak, jak se líbí divákovi, stejně tak jako tomu bylo i u Majáku. Možnost toho, že se zde nachází nadpřirozeno, mytologie či magie je stejná jako možnost, že se jedná pouze o bludy a výmysly. Což se mi u děl tohoto nadaného filmaře velice zamlouvá. Scénář je možná přímočařejší a v poslední části lehce ztrácel dech, ale i přes to jsem se do Amlethova příběhu dokázal plně ponořit, až jsem si zase přišel, jako kdybych toto období vikingů prožíval já. Důležitou částí tohoto filmu je také herecké obsazení, které je opravdu hvězdné. Protagonistu Amletha si zahrál Alexander Skarsgård, který jeho touhu po pomstě a krvi hrál úžasně a ve spoustě scénách vypadal až děsivě. Úžasná Anya Taylor-Joy svůj herecký um také dokázala velmi dobře prodat, ostatně jako vždy. Claes Bang a Nicole Kidman fungovali také velmi dobře a vydávali své maximum, ze kterého šel strach také cítit. No a herci jako Ethan Hawke nebo můj oblíbený Willem Dafoe byli výbornou třešničkou na tomto uměleckém díle. Ve zkratce, Robert Eggers opět nezklamal. Jeho Seveřan ve mne zanechal tísnivé pocity, které na jeho filmech mám tak strašně rád. Dle mého názoru se jedná o jednoho z nejlepších novodobých filmařů, kteří dokážou vybudovat hutnou atmosféru a předat stíněné emoce a pocity, které se do diváka zaryjí. Už se nemohu dočkat jeho dalšího počinu, remaku klasiky Upír Nosferatu. ()

Milo384

Mám rád vikingy, mám rád severské prostředí, takže tento film měl u mě skoro vyhráno. Překvapil super příběhem a hlavní postavou. Opravdu super zážitek. Není to jen bezduchá řežba na meče. ()

Erutan_Revol

Mám jen omezené znalosti vikingské kultury a mytologie, takže nedokážu odhadnout nakolik byli kosstýmy a kulisy realistické. Z mého laického pohledu to nicméně působilo věrohodně a realisticky. Zároveň byli vizuály se střídmě využívaným CGI na filmu asi to nejlepší. Také mě nadchl soundtrack obsahující místní folkové nástroje.  Příběh samotný (nevím, zase pouze tipuji), který se stal předlohou pro Shakespaerova Hamleta mi až tolik nepředal. Na jednu stranu oceňuji autentičnost a strohost ve vyprávění, která je v dnešní době spíše vyjímečná. Na druhou stranu na dvouhodinový film s předvídatelnou zápletkou, s absencí humoru a minimem dialogů potřebuje víc na udržení moji pozornosti než zmínky o mytologii, krásné vizuály a nekončící řvaní hlavní postavy. 6/10 ()

NagatoPein odpad!

Pre režiséra prvý úplný flop vedľa. Totálne bez bazálnej logiky, pretripované mágiou a krikom. Ako podmaz do pozadia k nejakému dokumentu o zvykoch Vikingov ok, ale ako celovečerný film v žiadnom prípade. ()

Norri

Syrové, kruté a se skvělou hudbou. Skvělá atmosféra pohanských rituálů i drsného Islandu. Já jsem si to užil maximálně a zvažuji další projekci v kině, protože to má vážně skvělý zvuk a propojení hudby a děje je fantastické. ()

Martin.Novo2

Neskutečný zážitek, který jistě ne všem sedne, páč se nejedná o klasický pohodový pokoukání doma na gauči. Ale tyvole, tohle je tak strašně silná věc, že jsem celý zbytek dne jenom seděl a vstřebával co jsem to viděl. Eggers si prostě jede svoje a jemu úplně jedno co na to kdo říká. A je to znát. Jeho rukopis je šíleným způsobem cítit a miluju to. Hrozná škoda, že to naše distribuce moc necpe, ale kdo můžete dejte tomu šanci a běžte do kina. Protože tohle je přesně věc pro kterou ty kina stále žijí, ten zážitek z toho plátna nejde napodobit žádným netflixem a jinými streamy.  O tom jak fenomenální byli všichni herci, se snad nemá ani cenu zmiňovat. Prostě SKVOST. 90% bez váhání ()

Duffman 97

Zrovna jsem přišel z kina a jsem nadšený jaký syrový, brutální a atmosférický snímek nám Eggers nadělil.Už strašidelnou Čarodějnicí a psychologickým Majákem si mě omotal.Teď tu máme nekompromisní příběh o pomstě a Eggers opět dokazuje svůj um.Zejména v určitých scénách nezapře svůj cit pro horor a atmosféru.A ta je opět výborná.Žádné vtípky a přikrášlování ála Hollywood.Taky se to vyhýbá v rámci možností Hollywoodským klišé.Tohle je drsný, temný osobitý historický film.Co se herců týče máme tu solidního Alexandra Skarsgårda, krásnou a skvělou Annu- Taylor Joy a výbornou Nicole Kidmanovou.Všichni odvádí skvělou práci.Totéž platí i o zvukové a hudební stránce filmu.Vikingské písně dotváří pravou Severskou atmosféru.Výbornou práci odvedl i kameraman, který účelově zaobírá co nejvíce venkovního prostředí (naopak v určitých scénách kamera účelově zaobírá jen hercův obličej) a při bitevních vřavách máte pocit že jste na místě.Film ovšem není pro všechny.I přes vysoká hodnocení a slušné recenze je film artová záležitost.A to né všem musí sednout.Ve výsledku je The Northman poctivý historický snímek, který má potenciál.......leč né každý ho docení.Důkazem budiž paní sedící vedle, která se pořád divila proč se tam lidé baví o Bohu/Ďáblu nebo proč mají na sobě vlčí kožichy a vyjí.V prvních 20-ti minutách film shrnula takto: Větší pí***inu jsem neviděla. ()

Marcimor

Asi to nebude film, na který bych se podíval vícekrát a v televizi už vůbec ne. Ale v kině to byl opravdu slušný zážitek. A i když příběh jako takový je velmi prostý, tak kombinace kamery, střihu, hudby a  syrovosti/brutality/magičnosti vykouzlila momenty, kdy jsem zapomněl i chroupat popcorn... Samo o sobě by to stačilo na plné 3 hvězdy, ale za finální fight a zejména dialog Amletha s matkou na Islandu dávám 4. ()

Enon

Ok, nevim kde začít. Rozhodně to není pro širokou veřejnost, ovšem na to sme u Roberta Eggerse zvyklí ale pro pravé fanoušky filmů to musí být totální nářez a film ze kterého se budou vzpamatovávat ještě dlouho. Celý ten film je naprosté umění, ATMOSFÉRICKÉ A BRUTÁLNÍ UMĚNÍ. Bál sem se, že to bude další trapný příběh o pomstě, který bude prostá vykrádačka Lvího krále, ale ne. Neskutečně dobře odvedená práce a klobouk dolu všem co na tom makali. Vikingské brutální a drsné prostředí na vás dýchá z každé scény, a dovolím si říct, že sem dosud neviděl tak dobře vykreslenou kulturu a mytologii nějakého rodu, v tomto případě Vikingů. Prostě ty jednotlivé rituály, pobožství, sny, víra ve Valhallu, krkavci, zbraně, brutalita, násilí, bezcitnost a všechno okolo je prostě naprosto fantastický. Samotná vražda otce hlavního hrdiny byla ne jenom trapné zapíchnutí ale brutální vražda kterou si jeho vrah úplně užil. Samotný přerod hlavního hrdiny z bezcitného zvířete na muže s city a oddaností je perfektně zvládnutý a zahraný. Ale teď jedna věc… samotný vraždění, souboje, bitky, JAKO TYVOLE… BOMBA. Chápu ze to nebude pro každýho ale jako pro mě to bylo něco tak strašně dobrýho, že ani neumim říct jak moc se mi to líbilo. To první vypálení vesnice bylo tak HUSTÝ a brutální, že sem měl husinu až na prdeli a cítil sem že paní vedle mě asi taky. Dále vraždění našeho hrdiny ve vesnici záporáka, finální souboj ATD. Ultimátní porce brutality, surovosti a epiky. Jak už sem řekl dále ty všechny sny a fikční prvky mě hrozně bavily a krásně korespondovali s tónem celého snímku. To stejný hudba. Postavy jsou VŠECHNY perfektně zahrané a Alexandr Skåsgard pro mě automaticky stoupl o několik stupínků výš, fakt Pan herec. Ale ještě jednou opakuju, že to není pro každého a hodně lidí v tom neuvidí to umění které v tom vidím já. Ale tak to je věc názoru. Pro někoho vymaštěná vyvraždovačka a pro někoho Epické, skvostné, opulentní a meditativní severské drama. Dále bych rád zmínil kameru, která ve scéně s vypalovanim vesnice byla excelentní, a toto si udržela po celou dobu stopáže. Když už sme u té stopáže, tak je fakt dobrý kolik tam toho narvali. Dobře. A samotný finále… Wow. Ok, to by stačilo mohl bych hodiny a hodiny popisovat jak moc je to dobrý ale takle to myslim stačí. Tohle je důvod proč existují kina.86% ()

jirikzaboj

To si takhle jde gladiátor Maximus, potká lvího krále Simbu a unese je Robert Eggers do severní mytologie. Trochu satiry a přirovnání na začátek neuškodí a není to tak okaté, jak to zní. Ohlasy nelhaly a The Northman je opravdu narozdíl od předchozích dvou filmů režiséra divácky přijatelnější a odpouští si větší artové experimentování. Vzhledem k rozpočtu a cílové skupině to dává smysl a výsledek? Bravurní příběhová záležitost s prvky mysteriózní atmosféry, touhy po pomstě, osudu a krvi. Nenechte se ale zahřát těmito sladkými slovy. Pokud čekáte emotivní příběh, nejspíš se ho nedočkáte. Protože ač Eggers přistoupil na komerčnější hru, stále zůstal sám sebou a veškeré emoce tlumí do jakési své specifické bubliny, která tak kouzelně graduje nápaditým scénářem a nádherně se doplňuje s tajemnou a mystickou filmařinou, která experimentuje na hraně možností a pro mě osobně přesně tyto části fungují nejlépe a taky to je důvod, proč jsem se do podpisu tohoto režiséra tak zamiloval. Vikingské téma si režisér vypůjčuje skromně, s docela autentickou přesností a dává tak pozor, aby sám nešel za hranu možností a nabízí tak divákovi několik pohledů, jak na víru severské mytologie pohlížet. Mysteriózní scény jsou vystavěné tak, abychom si sami udělali obrázek, jestli je to realita, sen a nebo halucinogenní rauš po vychlastání mýtického nápoje. Samotný příběh nepolevuje a každá jedna kapitola nabízí zajímavé akty hlavních, či vedlejších postav. Všichni tady odvádí skvělou práci a jsem rád především za Skarsgarda, u kterého jsem spíše zvyklý na support roli a trochu jsem se obával, že to neutáhne. Výsledek vzal za své a jeho acting byl zvířecí, měl opravdu ducha a potvrdil ten známý fakt, že Skarsgardi jsou talenti úplně všichni. Nicole Kidman nemá sice tolik scén, ale když už se objeví, tak si krade každou jednu pro sebe a po dlouhé době jsem s ní fakt moc spokojený, protože v poslední době měla spíše dost podobné role a to spektrum jejího herectví v padesátkách bylo zúžené na její typické role. Anya je můj miláček a k tomu nemám vůbec slov, to je největší ženský talent současnosti a bude mě bavit podle mě ještě hodně dlouho. Ale jak už jsem zmínil, i ostatní vedlejší postavy mají co nabídnout a nikdo tu není tak nějak navíc. Lokace jsou nádherné, zvuková stránka pro kino jak dělaná a ty kostýmy ach❤️ Jedny z nejlepších, co jsem za poslední roky ve filmech mohl vidět a muselo to dát sakra práci tohle všechno vymyslet. The Northman je můj kandidát na film roku a jsem sakra překvapený , jestli mě ještě letos něco tak odstřelí. Doufám , že bude mít i svůj finanční úspěch, který si sakra zaslouží. ()

FildasCZ

Velké zklamání nemastné neslané, zbytečně dlouhé. Miluji brutalitu, vikingy, ale tohle bylo prostě taaaaak táhlé.. V kině jsme usínali, každou chvilku jsem přemýšlel, kdy se zvednu a odejdu, kdyby to zkrátili, tak asi jo, ale neskutečný hype a já na to naletěl. Přesný opak fantastických zvířat. . Nicole Kidman mohla hrát zombie snad se po výplatě nají.. Hrůza. Jinak herci ok. Celkově čekal jsem asi cokoliv, ale přišlo mi to strašně táhlé a ty sekvence, co měly být asi cool, byly pro mě spíš nuda. ()

Tempter

Tvůrci se, doufám v dobré víře, snažili dát do toho tolik, až jim vzniklo jedno vymakané velké NIC. Oscilovalo to od fantasy horroru přes vikinskou ságu až k folklórnímu vystoupení etnografického kroužku Malý Viking a přátelé. Dokonce i famfrpál byl, to jsem se aspoň upřímně zasmál a trošku toho napětí zažil, bo zápas byl dlouho vyrovnaný :-D Muzika byla docela děsivá, doslovně, lekala i ve chvílích , kdy se ve filmu nic nedělo. A Excalibur tam byl, Bergman i Vláčil, prostě úúúplně všechno pro jedno velké NIC. ()

mdf

Temné a syrové,alá Barbar Conan. Některé kompozice byly fakt zajímavé, ale nevím jestli byl záměr, že při soubojích bylo vidět, že ten druhý čeká na ránu a jiné neduhy, ale jinak to nebylo špatné zpestření. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze