Při pátrání po nezvěstné matce dokáže neohrožená Enola Holmesová přechytračit i svého staršího bratra Sherlocka a pomoct mladému lordovi na útěku. (Netflix)

PSyk

Máme nápad! Sherlock (a Mycroft, of course!) mají mladší sestru. Hrát ji bude Millie Bobby (za to je jedna *), uděláme hezký vizuál (druhá *) a někdo napíše scénář. ... Jenže ten scénář je natolik dementní, že to až bolí. Asi ho psal unavený, mírně zfetovaný orangutan. Nad takovým matrošem se mohou ostatní přetrhnout (chudák režisér!), ale výsledek je trisní. ()

WertGar

Fajn oddechovka se sympatickou protagonistkou, ale pomalým tempem. Proč se příběh odehrává ve světě Sherlocka Holmese je trochu nejasné. Zdá se, že tu jen proto aby tvůrci nemuseli vysvětlovat, že existuj hodně chytří lidé a že se nacházíme v Británii na počátku 20. stol. Větší roli v příběhu Sherlock nemá, navíc to zde génius a sociopat, ale citlivý a věrný bráška. Kromě příběhu toho film moc nenabízí, propojení s feminismem nepřidává žádný oslňující prvek. Porušení čtvrté stěny na začátku člověka trochu navnadí, ale v průběhu filmu už ho příliš nezažije. Film nebude trhat rekordy, ale jako odpočinek na dlouhý zimní večer se využít dá. ()

Mates Hradecky

Co si letos pustí paní Nováková k pečení cukroví, když nové díly Ordinace nebudou díky covidu hotové? No přece Enolu. Nenáročná zábava se sladkou Millie a bratry Holmesovými. A k tomu patřící šišlavý dabing se svévolným překladem vět jako "jste urozený ťulpas pane". No nic, alespoň jsem si srovnal v hlavě, že hvězda mé oblíbené četby z dětství Sherlock Holmes byl gay. ()

PeDe

V tomto pripade hodnotim pocity a dojmy, ktore vo mne film zanechal po zaverecnych titulkach. Taka nenarocna hatlaninka, aj zasmiat sa dalo. Serlok bol mily, Majkrosoft bol tupelo, mater sme moc nevideli. Ale Enola to zvladala aj bez nich, priniesla si vlastneho frajera.. ()

Tomulka

Nezajímavý příběh s velkou absencí napětí a překvapení, avšak naprosto famózní herecký počin Millie Bobby Brown tento snímek povýšil na tři hvězdy. Tato mladá dáma nám ještě předvede věci. ()

Bogrant

Pekne ošatená, nastrihaná, hravá a nevinne pôsobiaca hra so slovíčkami, ktorá ale všetky tieto svoje formy využíva len na zakrytie slabého obsahu, ktorý po príbehovej stránke nemá v podstate čokoľvek pútavé v ponuke. Na dvojhodinovú akože krimi drámu je jedna akčná potička primálo. Najväčším kladom tak zostáva iba Millie, ktorá i tak v mladom veku ukazuje, že dokáže utiahnúť celý film. Hoci to jej neustále poškulovanie a kecanie priamo do kamery naznačuje, že tvorcovia to mierili prevažne na mladšie publikum a pre nás ostatných, nasýtených napr. Ritchieho štýlovým Holmesom, nezostalo skoro nič. ()

Eric.Kosar

Pro nezávislé fanoušky Netflixu totální orgáč, pro lidi co mají aspoň nějaký filmový apetit velký špatný. Přesně pro tohleto považuju většinu Netflix filmů za odpad. Film není v ničem nápaditý, není vynalézavý a hlavně kopíruje všechny ostatní podprůměrné Netflix filmy, ale přitom ty ostatní chujovinky (kamera, střih, efekty,...) byly snesitelné. Ani Cavill to nezachránil, chápu, film o postavě, o které nebyla ani zmínka v původních Sherlockových filmech potřebuje nějak popotahat tím, že tam toho Sherlocka daj, ale takovej Downey Jr. by mě třeba i donutil dát 3 hvězdy. A ještě na závěr si rejpnu do zbytečnýho prodlužování děje, ono když se na to budete dívat dýl tak páni v Netflixu dostanou pár chechtáků navíc, kdyby film měl nedejbože jen pouhých 90-100 min, tak by to pro Netflix byla katastrofa. Ale abych nebyl zas takový vyvrhel, Sam Claflin mi přišel jako v poho postava a časté promlouvání k divákovi vždycky zlepší zážitek z filmu. ()

AdelleR

Herecké obsazení je skvělé a rodinka tvořená Helenou Bonham Carter, Henrym Cavillem a Samem Claflinem perfektní, ale na tom to bohužel nemůže stát. Enolino vyprávění mě rozčilovalo; proti voice-overu nic nemám, ale tohle bylo pojato fakt nešťastně. Zápletka jako by se nemohla rozhodnout, co chce řešit dřív, těch věcí tam bylo hodně, takže celkové rozuzlení na mě kdovíjaký dojem neudělalo, a že Enola vůbec hledá svou matku, to se mi taky povedlo během děje zapomenout. Mrzí mě, že bratři Holmesovi nedostali víc prostoru, ale Enola mi jako hlavní hrdinka sedla. Bylo to vtipné a nenudila jsem se, jen se na to asi už znovu podívat nemusím. ()

Pythonator

Příjemné zpestření Holmesovského světa. Millie je skvělá a roztomilá především, když dělá grimasy k divákům. Jinak případ vcelku nezáživný, ale tak nějak mile to plyne a Holmes nikdy nebyl takový sympaťák. ()

Milo384

rozhodoval jsem se mezi 2 a 3* Není to vyloženě špatný film, ale není mně 14 a nejsem dívka. Ty jediné snad můžou ocenit tento typ hrdinek. Některé akčnější pasáže filmu jsou dobré, jinak nic moc. Dokážu si tento film představit na CT:D v odpoledních hodinách. Prostě mně neseděl mladý S. Holmos v sukních pro mladší publikum. Ještě ten boj za ženská práva jako hybatel děje, je přinejmenším podivný. ()

ondrejxsima

Je zajímavé, jak vysoké hodnocení dávám i přes to, že měl film ode mne již od začátku malé mínus. Je totiž jedna věc, kterou ve filmech obzvláště nesnáším a to je boření čtvrté stěny. Ani si nejsem jistý, jestli tato technika lze vůbec provést dobře, protože minimálně já jsem ji ještě nikdy dobře použitou neviděl. Tato technika je zkrátka pro líné scénáristy, kteří se nechtějí zabývat visual story tellingem a tak zkrátka všechno vysvětlí. To způsobuje jeden zásadní problém: divák nemusí při sledování dávat téměř žádný pozor. Je poměrně jedno, co se zrovna stalo, či stává, protože vám to enola stejně v dalším záběru hezky naservíruje.  Co by šlo označit jako velice pozitivní jsou dle mě postavy. Ano, nachází se tu pár jednodimenzionálních a plochých postav, ale věčina hlavních postav mají zajímavé vlastnosti a funguje mezi nimi skvělá chemie. Rozjezd filmu funguje dobře. Je nám jasné co a proč hlavní protagonisti dělají, představí se nám nějaké jejich problémy, které budou muset v budoucnu řešit, aby se postavy vyvinuly, příběh má celkem příjemné tempo a zkrátka se rozhodně nudit nebudete. Hůře už na tom je druhá polovina filmu. Najednou se v příběhu udělá trochu bordel, z akční detektivní komedie se stane spíše pokus o jakési drama a film se pokouší o větší "serióznost", která ale nefunguje. Ať už je to motiv Enoliny matky, jeden z bratrů enoly, či výchovná škola kam Enolu následně tentýž bratr donutí chodit. Tempo se razantně zpomalí a některé důležité postavy z děje prostě na dlouhou dobu vypadnou, a pak se zase náhodně objeví. Finále je taky docela mišmaš. Krom typického " Ó, on je mrtvý, diváku breč, á děláme si p*del, on není mrtvý, snad sis nemyslel, že bychom udělali něco nečekaného a zvratného." se celý finální souboj odehrává v nepřehledné tmě a obsahuje tak minimum jakéhokoli napětí a strachu o postavy. Když si to celé schrnu, jako nanáročná oddichovka dobrý, ale film s větší pointou, propracovanějším příběhem a ustáleným dějem od toho určitě nečekejte. I přes to, že tato recenze nebyla moc pozitivní, jsem se u filmu opravdu bavil. Rozhodně se nejedná špatný film a doufám, že v pokračování se z chyb v prvním filmu poučí. Dávám tomuto filmu 6/10 ()

milbelQ odpad!

mobil my šupol oznam - NETFLIX uvedie Enola Holmes 2 - FÍHA, kedy bola jednotka ? V sobotu 5.11.2022 pršalo tak som s havinkov po obede nemohol ísť von, tak reku kuknem.   Film je natočený podľa knihy Nancy Springer, ktorá sa venuje tvorbe fantasy, krimi a sci-fi - priznám žiadnu knihu som nečítal ale po zhliadnutí tohto filmového GRCU Enola Holmesová som skonštatoval  že asi pri čítaní by som skolaboval. NS si v duchu predstavila ?? Napíšem takú, ,,vulgarizmy sa tu nemajú používať " knihu / príbeh, použijem známeho presláveného románového detektíva, stvorím cholericko povýšeneckého brata a geniálnu detektívnu sestru ENOLU a knihy pre truľov pôjdu na dračku a tento pošahaný scenár použili aj tvorcovia tohto odstrašujúceho - opäť ,,vulgarizmy sa tu nemajú používať " filmu. NETFLIX - PREČO ???? NETFLIX - PREČO !!!!  Arthur Conan Doyle ospravedlňujem sa Vám za NETFLIX a Nancy Springer. ()

MoziMedve

Je potřeba si uvědomit, že cílovou skupinou filmu jsou nejspíš mladé a dospívající dívky. Film svým spracováním a nádechem víc připomíná Matildu (1996) než nějakého Sherlocka. Postava samotné Enoly je v pohodě a Cavill v roli Sherlocka mě taky bavil. Pokud toužíte po lehké oddechovce spíš pro holky v staré anglii, tak Enola je OK volbou. Kde mě film absolutně ztrácí je absolutně špatně zvolený herec pro ztvárnění Mycrofta. Podobně jako Matilda, i Enola potřebuje jistou autoritativní a zlou formu poručníka vůči které se může vzbouřit. Postava Mycrofta tuto roli mohla obsadit, ale musel by ji hrát mnohem starší herec a tu zlomyslnost a důraz na patriarchii mohli trochu ubrat. Ten důraz na patriarchii a feminizmus v dnešní době je nerealistický požadavek, kor na Netflixu ale mohli alespoň obsadit někoho staršího. Sherlokova staršího bráchu hraje herec jenž je o 3 roky mladší než Cavill. Pokud by to bylo postavené tak, že Mycroft je nejstarší strnulý už prakticky dědek, Sherlock mezistupeň a tím pádem něco jako diplomat mezi Enolou a Mycroftem, a Enola jakožto mladá rebelka, mohlo to fungovat. Stvárnění v podání Claflina prostě nefungovalo. ()

flyer.nick

Film bez pointy, celá nosná linka s hledáním matky nakonec vyšumí do prázdna, detektivní schopnosti a dedukce Enoly těm Holmesovým nesahají ani po kotníky a případy vyřeší spíš náhodou a se štěstím než cíleně. A pokud už na něco přijde sama tak nám film moc neukáže jak. Vizuál byl ale fajn a styl a i monology Enoly do kamery se mi prostě líbily. ()

smartynaf

Vykecalo mi to mozek z hlavy. Herci byli zábavní, ovšem jako celek to bylo asi příliš korektní, ve všech směrech, aby to bylo i zábavné. Škoda. ()

Destoroyah

Tento film som si už dlhšiu dobu chcel pozrieť a práve teraz nadišiel ten čas. Bol som doslova vytrhnutý z pozerania seriálu Ash vs Eil Dead a donútený si pozrieť Enolu Holmesovú. Úprimne som nemal veľké očakávania no výsledok celkom prekvapil v pozitívnom zmysle slova. Rozjazd je svižný, vtipný a zaujímavý no tu to všetko asi tak končí. Reťaz sa predrhol a len tak tak sa tvorcovia dostali ku koncu. Nehovorím že sa produkcia filmu skazila úplne no bolo by lepšie keby sa celý dej filmu viezol na vlne prvej polhodiny. Herecké obsadenie celkom ušlo a mám pocit že Millie sa na rolu sestry Holmesa dosť hodila. Film ma milo prekvapil no nijak neohúril. Slabo nadpriemerný snímok pre mladých. HODNOTENIE: 6,5/10 ()

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

06.04.2022

Streamovací služba HBO Max do toho v posledních týdnech šlape a objednává jeden nový seriál za druhým. Nyní tak s posvěcením od studia Warner Bros. přichází zpráva, že se populární filmová série… (viac)