Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Epický seriál Rod Draka se odehrává dvě stě let před událostmi ze Hry o trůny a vypráví strhující příběh rodu Targaryenů. (HBO Max)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (11)

Série 1 (2022) (S01)

Mohl bych napsat, že se cítím být po první sezóně zklamaný, ale nebyla by to pravda, protože jsem po GoT nic velkého neočekával. Hra o trůny pro mě totiž začala od páté série výrazně ztrácet dech, a protože jsem realista, příliš jsem si to nemaloval. A tvůrci mě nepřekvapili. Děj se odehrával převážně v kulisách, postav bylo sice dostatek, jenže byly z naprosté většiny nevýrazné, jejich představitelé a představitelky nebyli mnohdy potěchou pro oko po stránce vzhledové ani herecké (čest výjimkám), scénář byl často až nudný, a i když vím, že to tak není, nemůžu se zbavit pocitu, že se tu umíralo spíše u porodů než po úderu ostrým nebo tupým předmětem. Po první řadě tu prostě zůstala (u mě) taková nepříjemná pachuť. / Poučení: Nástupnictví je záležitostí ošemetnou; jednoho třeba pro dýku přestane poslouchat ledvina. ()

Potomci draka (2022) (S01E01)

No, i na úvod celkem nic moc. Já samozřejmě počítám s tím, že piloty seriálů jsou spíše seznamovací (s postavami i prostředím), ale tvůrci mě tímto otvírákem zrovna nenalákali k dalšímu sledování. Budu samozřejmě pokračovat, ale zatím to udělám jen z toho důvodu, že chci dokončit, co jsem začal. Nebylo mi nabídnuto nic víc než nenáročné a nezajímavé dialogy, jež nesahají Varysovu machiavelismu ani pod kotníky a které scénárista tu a tam proložil nějakou tou souloží a samoúčelným násilím, aby měl jednodušší divák pocit, že sledoval akční podívanou. No, takže děj zatím nic moc, zato se tvůrci dopustili hned ze startu zásadního konfliktu barev. To těm idiotům z dozoru nad kvótami fakt nedochází, že mají černoši svůj pigment z určitého důvodu? A že z téhož důvodu mají i černé vlasy? Podle mého názoru je vytváření takových hybridních figur jasnou známkou rasismu a já se černošským hercům opravdu divím, že do takových rolí jdou, protože jsou sami proti sobě. Ale jak jsem napsal, je to jen můj názor. Má verze první sezóny naneštěstí disponuje českým dabingem, takže jsem se hned ze startu dočkal věty: "Máme královská louna, ty i já." Co je louno? Znám lůno, léno i Louny, ale český dabing mi připravil oříšek, s nímž si neporadím. Jo, ještě jedna věc. V době, kdy byla první sezóna horkou novinkou, jsem všude četl o úchvatně krásné princezně Rhaenyře. Ony tam budou časem asi dvě, že jo? Že jo?!?! / Poučení: Z dobře vymačkaného citrónu už mnoho šťávy nedostaneš. 3*- ()

Nezvedený princ (2022) (S01E02)

Ach jo. Já si nemyslím, že musí být kvalitní díl fantasy seriálu plný akce, potoků krve a volně poletujících částí lidské anatomie, pokud tvůrci zvládnou dát dohromady dialogy na úrovni rozhovorů Varyse a Tyriona z GoT. Ryan J. Condal to ale neumí. No, a tak divák sleduje spoustu nudných a svým způsobem zbytečných žvástů, což mě po půlhodinovém porovnávání, kdo ho má delšího, fakt hodně otrávilo. K dovršení všeho neštěstí, tady draci fungují jen jako to, co Britové nazývali "fleet in being". Dnes se tak používají jaderné zbraně. Prostě čas od času zvednete dekl sila, aby všichni ostatní viděli, že ještě nezkorodoval. Proti nukleárnímu arsenálu má drak ovšem tu výhodu, že můžete jeho schopnosti využít při táboření nebo kremaci. Byla to fakt bída, ale díky českému dabingu jsem se naučil už druhé slovo, které jsem dosud neznal. Kamenotepec. Přísahám na holý pupík, že než se změním na hromádku instantu, chtěl bych toho řemeslníka vidět při práci. To bych si opravdu moc přál:-D / Poučení: A pedofilové zklamaně zavyli... ()

Druhý svého jména (2022) (S01E03)

Třetí epizoda se od obou předchozích dílů nikterak výrazně neodlišovala. A mohla. Tvůrci totiž v jisté fázi rezignovali na svou dosud marnou snahu stvořit dialog natolik zajímavý a bohatý na intriky, aby se alespoň vzdáleně přiblížil GoŤáckým verbálním šachovým partiím, a rozhodli se jít raději cestou nekompromisní akce. A to by bylo jistě fajn, kdyby svůj divákulibý záměr nepohřbili čím? Ano, spoustou kompromisů. Tím nejmarkantnějším byl hnusný zlozvyk z GoT- veškerá akce musí probíhat buď ve tmě, v mlze nebo v kouři. Tím dalším zůstává fakt, že scénáristé nemají potuchy o válečné taktice nebo dokonce o strategii. Příklad: Obránci mají vojáky na jediném zaprděném ostrově s velkou jeskyní, do níž se stahují v případě extrémního nebezpečí (drak). Útočníci disponují flotilou, vojáky a drakem. Drak ostrov v nepravidelných intervalech griluje, útočící flotila krouží kolem ostrova, přičemž ji obránci ostřelují z katapultů (zřejmě ohnivzdorných, protože drak?). Co takhle: Hromadné vylodění pod vzdušnou podporou s následnou postupnou likvidací či vyhladověním jeskyňářů, případně zavalením vstupů do podzemí. Tohle pisatelské neumětelství, kvůli kterému vzniká čistá stupidita jen proto, aby se prodali nějací ti efektové, které divák možná zahlédne v tom celkovém kouřmu, mě štvalo už v GoT a štve mě i tady. / Poučení: Napadne-li tě v lese divočák nebo medvěd, nepropadej panice a statečně mu plivni mezi oči. Sice zemřeš, ale malou chvilku na sebe budeš hrdý. ()

Král Úzkého moře (2022) (S01E04)

No, já nevím, zatím si k celé záležitosti hledám cestu marně. Přesto jsem byl částečně příjemně překvapen, protože se mě poprvé začal zmocňovat dojem, že by mohly mít dialogy konečně jinou funkci než obvyklé bezobsažné šumění, jenže hned nato si tvůrci zase zavzpomínali, jak kdysi viděli necenzurovaného Caligulu, a zpoza záclon a lehkých závěsů začaly vykukovat obvykle skrývané součásti lidské anatomie. Nevím, jak toho na HBO pravidelně dosahují, protože se erotice ani pornu nebráním, ale tohle jejich prvoplánové hákování nenáročných diváků mě buď nudí, nebo přímo otravuje. A pokud pro mě někdo dokáže udělat z ženského těla nudnou nebo otravnou záležitost, musí to být neumětel par excellence. / Poučení: Donašeči byli, jsou a budou, problém proti minulosti spočívá v tom, že má dneska téměř každý chytrý telefon. ()

Osvítíme cestu (2022) (S01E05)

Děj páté epizody nepřišel s ničím převratným, přesto jsem měl pocit, že patřil k tomu lepšímu, s čím zatím tvůrci v první sezóně přišli. Konečně jsem měl dojem, že se v zákulisí sňatkové politiky začalo alespoň minimálně intrikovat, navíc jsem k mému vlastnímu překvapení dostal dávku mého oblíbeného humoru (nebo spíš podnět k mému oblíbenému humoru), kterou jsem rozhodně nečekal. Budoucí manžel si to od sudiček pěkně vyžral; černý, stříbrovlasý, gay a ještě ho najdeš všude tam, kde je krásně měkoučko- to se zase jednou Sedm vyřádilo:-) Očekávám, že ten homofobní výbuch vyvolá v Náplavomarce nějaký ten Pride Parade. Ty české místopisné názvy jsou mimochodem dost děsné. / Poučení: Co by to bylo za oslavu bez rvačky? ()

Princezna a královna (2022) (S01E06)

Minule jsem zahazardoval, zvedl jsem hodnocení na tři kousky a tvůrci mi to velmi správně okamžitě omlátili o hubu. Šestá epizoda byla až děsivě nudná. Kdybych pociťoval záchvěvy vzrušení vždy, když vidím nějaký porod, nepochybně bych si díl užil, protože zrozením nových životů nebo alespoň pokusům o ně, věnovali tvůrci slušnou část stopáže, ale protože si podobné scény neužívám, nebyl jsem nikterak šťastný. Zprvu jsem si chtěl stěžovat na nesmyslně dlouhé časoskoky, ale hbitě jsem si to rozmyslel, když jsem si uvědomil, kolikého utrpení mě tvůrci ušetřili. / Poučení: Po všech těch seriálových a filmových porodech nedokážu pochopit, že do toho jdou ženy dobrovolně. ()

Náplavomarka (2022) (S01E07)

To jsou výkyvy. Vypadá to, že byla sedmá epizoda jakýmsi vybočením z fáze, kdy je mi seriál buď k smíchu, nebo mě nudí. Nudí mě často hlavně proto, že mi příběh až příliš často připomíná záležitosti, v nichž znějí hlavně jihoamerická a turecká jména a ve kterých se namísto děje sází hlavně na prázdné žvanění a oční souboje. O pobavení se mi pak starají momenty, které tvůrci mysleli zcela vážně, ale já mám obrovský problém s tím, abych jim to žral. O tom, že považuji vzhled rodu Velaryonů za krajně nešťastný, jsem se už několikrát zmiňoval, v sedmém dílu ho ovšem s přehledem přebily jejich zvyky v oblasti pohřebnictví. Předpokládám, že po několika podobných obřadech budou mít v zálivu buď velmi mělko, nebo ti filutové budují nové molo. A když se vzdálím od vody a přesunu pozornost ke vzdušnému živlu, musím přiznat, že by mě nikdy nenapadlo, jak důležitým povelem k ovládnutí draka je prosté: "Ááááááááá!". Když ale ponechám humory stranou, musím uznat, že se epizoda vcelku vyvedla a přinesla několik dalších zářezů (ve všech významech tohoto slova). / Poučení: Tento díl o bastardech by se asi princi Harrymu nelíbil. ()

Pán přílivů (2022) (S01E08)

Jo, jo, už jsem ten vzorec pochopil- po každé pochvale přijde ťafka. Tohle byla zase čistá nuda, protože se nestalo téměř nic, co by stálo za zmínku, zato nechybělo další furtdokolové omílání téhož. Já jsem sice kripl a rychlost rozhodně nepatří k mým silným stránkám, ale sledovat královy přesuny jeho bydlištěm bylo utrpením i pro mě jako pro člověka, který by pro ně měl mít pochopení. Tady bylo řešením buď kolečkové křeslo nebo tlačítko ffw. Tyhle nesmyslně dlouhé scény mi lezou na nervy tím spíš, že příběh hned na počátku epizody opět hopnul o šest let kupředu. Takhle by se to dalo vyřešit- král vstupuje do trůnního sálu- titulek: o třicet minut později- král sedí na trůně. Zároveň by se dala takto osvěžit celá sezóna; odvysílal by se pilot a následoval by závěrečný díl uvedený titulkem: o třicet let později. Myslím, že bych o nic nepřišel. / Poučení: Projevy syfilidy jsou v jejím třetím stádiu vskutku nepříjemné na pohled. ()

Zelená rada (2022) (S01E09)

To jsou mi věci; pokud se nepletu, byla devátá epizoda zatím jedinou, u které jsem se ani chvíli nenudil. Dokonce i ty politické šachy mě tentokrát zaujaly. Potud tedy dobře, ale pak se tu začaly tradičně kupit nesmysly a podivnosti, přičemž byla pomyslnou třešničkou na dortu z mého pohledu zbytečná (protože nesmyslná) scéna s paní Červovou, kterou jsem fakt příliš nepobral, pokud tedy nebyla jen povinnou úlitbou feministickému hnutí.  Zároveň mě překvapil (no, takové překvapení to zas nebylo) nedostatek invence u tvůrců, kteří mají jistě v plánu ždímat z celého projektu finance ještě po několik sezón. Kolik různobarevných červů nás asi ještě čeká? Bude hnědý, rudý, žlutý a černý červ tabu? To je tak vzrušující, čekat na odpovědi na tak zásadní otázky, úplně se z toho chvěji. / Poučení: Člověk má vždycky na vybranou. Jen v tom bývá až příliš často nějaký háček. ()

Černá královna (2022) (S01E10)

Finále jsem asi podle nadšení ostatních uživatelů tak úplně nepochopil; mně se totiž nezdálo, že by došlo, vzhledem k předchozímu dílu, k výraznému posunu v kvalitě. Jasně byly tu plány i protiplány, ty tu ale byly i minule, a když nebudu brát v potaz změnu ve vzdušné převaze, zase se toho tolik nestalo. Takže ano, šel jsem znovu do svého prvosezónního maxima, ale pokud by ode mě tvůrci chtěli nějakou pěticípou navíc, museli by přece jen přidat. Ale jsem realista, takže si plně uvědomuji, že je jim má hvězdička v databázi, o níž v životě neslyšeli, naprosto ukradená a že jim bohatě stačí, když šustí zelené. Jo, a těch komplikovaných porodů a porotratů už by taky mohli nechat. / Poučení: Když vložíš svá aktiva do hazardní hry, musíš počítat i s jejich ztrátou. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (viac)