Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Epický seriál Rod Draka se odehrává dvě stě let před událostmi ze Hry o trůny a vypráví strhující příběh rodu Targaryenů. (HBO Max)

Recenzie používateľa jirikzaboj k tomuto seriálu (9)

Série 1 (2022) (S01)

Vlastně to dopadlo líp, než jsem očekával. Tvůrcům a showrunnerům od začátku tohle břímě nezávidím. Adaptovat další seriál z tohoto světa byla opravdu velká výzva, kterou bylo třeba zkrotit tak, aby se to podařilo na plné čáře přesvědčit diváky o kvalitách, které GOT svět ještě může nabídnout v seriálové formě. Rozhodnutí jet téměř podle knihy bylo chytré, správné, ačkoliv ne tak odvážné. Přesto to vypadá opravdu dobře a kdo četl knihy, tak ví, že si opravdu dali v HBO na tomto projektu záležet a po několika neúspěšných pokusech o různé příběhy z GOT vypustili Rod Draka do světa. Baví mě ta skromnost dramatického pojetí, ta rodinná nepohoda, napětí, ta nevyváženost názorů a intriková stránka všech zúčastněných. Taky mě dost překvapila technická stránka, ať už jde o masky, kostýmy, lokace. Ale především hravá kamera a jako vždy geniální audio v podobě Djawadiho. Herci špička, skvěle vybráno. Ale tahle série patřila především Paddymu Considine, který zahrál Viseryse lépe a zapamatovatelněji, než někteří actors z GOT série za celou dobu. Ano, srovnávání na místě jistě v nějakém poměru je. Ale Rod Draka je komornější a 1. série byla především o tom, aby si připravila píseček na budoucí tance s draky. Jen bych vypíchnul občasnou táhlost, zbytečnost některých scén a neopodstatnění některých rozhodnutí, či činů . Skromně se těším na další sérku. Nashledanou v roce 2024. ()

Potomci draka (2022) (S01E01)

Všichni musíme především uznat, že to mají tvůrci sakra těžké navázat na úspěch GOT, protože každý krok, rozhodnutí, či klopýtnutí bude srovnáno právě s původním seriálem. Já jim jen držím palce a snad doufám, že to nabere své vlastní, nové a svěží obrátky a zůstane to tak skvělé, jako předchůdce. První epizoda byla trochu zmatenější, ale spíše šlo o zorientování se v postavách a v tom, uprostřed čeho se právě nacházíme. Krev, sex, intriky jsou naprosto mňam a těším se na pokračování skvělého uvedení do prostřed dějiště stříbrných panovníků . ()

Druhý svého jména (2022) (S01E03)

Tvůrci slibovali antologii vlády Targeryenů a proto se opravdu skáče až o několik let. Následkem bude především obměna některých hlavních herců a trochu se bojím, jak si s tím sám poradím, protože na dosavadní Rhaenyru a Alicent jsem si už sakra zvyknul a obě si oblíbil. Čímž chci vlastně říct, že se to runnerům povedlo mnohem rychleji, než v případě GOT a už teď jsem přesvědčený, že na to chci koukat dále hlavně kvůli vývoji postav, které po 3 epizodách nabídly pevné základy. Neustále ukřivděná Rhaenyra, která má složitý vztah se svým otcem Viserysem, který má složitý vztah se svým bratrem, celým královstvím a do toho mu dýchá na zadá nová manželka Alicent, která je naverbovaná především svým tatíkem, který je shodou okolností pobočníkem, kterému král věří. Opravdu skvělý začátek pro Seven Kingdoms. Na opačné straně linka okolo krmiče krabů, který vede válku s Valeryany a Daemonem, který chce být hrozně moc bad ass a přitom mi už třetí epizodu přijde, že s ním až moc runneři tlačí na pilu a měli by ubrat té jeho vypočítavosti a raději se soustředit na rozvinutí osobní roviny charakteru, která by byla o dost zajímavější, minimálně pro začátek. Třičtvrtě epizody byla opravdu radost koukat, ovšem finální “epická” sekvence, ač vypadala dobře, tak pro mě neměla skoro vůbec žádnou hodnotu a připadala mi jen jako taková výplň. A přitom mě napadá mnoho různých a lepších nápadů, kde pro začátek utrácet čas a peníze pro budování. ()

Král Úzkého moře (2022) (S01E04)

Daemon konečně pro sebe našel ten správný drive a nejlíp mu svědčí, když interaguje s ostatními postavami a není jen nasoplený vlk samotář. Scéna v baště mě naprosto uchvátila a dodala jistou nostalgii na GoT. Postavy se opět posunují o kus dopředu a nádherně to prokresluje popředí příběhu a pokládá otázky, na které nemůžeme prozatím znát odpověď. (Ti co nečetli knihu, hádám) Viserys měl zatím nejslabší epizodu, ale to hlavně kvůli přesunu pozornosti k Daemonovi a Rhaenyre. Alicent poodhaluje trochu více své pocity a očekávám, že bude klíčovou postavou do budoucna. Trochu mě mrzí nevýraznost Otta Hightower, který má představovat prozatím největšího padoucha ve hře hádám a přece jen mu není dopřáno tolik prostoru, ani chytrých kroků k tomu, aby si ten titul zasloužil. Prozatím tu fakt není dle mého pocitu žádný extra bad guy a doufám, že se to brzy změní, aby to dodalo nový směr a jisté obavy o postavy a toho, co můžeme očekávat. Věřím, že jakmile malý Aegon vyroste, tak to budou rodinné zvěrstva. Prozatím to jsou jen velmi křehké vztahy, ala telenovela v Kings Landing. Zkratka se těším na ty šílenosti, kterými je rod Targeryenů tak známy. PS: sex scéna v komnatě byla epic, jak kamerově, pohledy, stíny, soundtrack. Fakt to bylo silný, každý pohyb . Takhle se to má filmařsky dělat! ()

Osvítíme cestu (2022) (S01E05)

Ač se tvůrci podle mého stále drží dost na uzdě, tak musím pochválit kvality této epizody. A to především dramatičnost, výstava výpravy a jejího postupného krájení atmosféry. Největší problém zatím vidím v postavách, protože snad až na Viseryse nemůžu nikoho odhadnout a přečíst jeho vlastní cíle. Možná je to kouzlo charakterů, které později zpětně docením. Jelikož tohle království je k sobě absolutně chladné, odměřené a samotářské, ostatně jako i ty reálné, tak vybudování si vztahu k příběhu je opravdu pomalejší. Doufám, že se to začne lámat k lepšímu v druhé polovině série, kde nás čeká opět časový skok a tentokrát už jen reálné problémy sedmi království a přiblížení se k pověstné události tance draků. Tohle byla podle mého předpříprava a těžko to hodnotit tak brzo. Hlavní herečky pro Rhaenyru a Alicent mi budou každopádně chybět. ()

Náplavomarka (2022) (S01E07)

Opravdu mě trochu mrzí, že se nějaké dějové linky víc neprodlužují. Chápu, že se i v knize dost skáče. Ale ne natolik, aby tvůrci museli tolik věcí skipovat. Třeba návrat Otta jako pobočníka není vůbec v epizodě vysvětlen a ani dopady smrti Baely, u které se schází všichni rovnou na pohřbu a téměř nulový dopad smrti Harwina. Samotný konflikt, či jeho základ v rodině Targaryenů je konečně nastolený a to nejlepší je na tom, že všichni jsou tak trochu bad guys a i když máme většinově pocit, že bychom měli fandit Rhaenyře, tak Alicent má nakonec ale vlastně úplně ve všem pravdu a proto je o dost víc fascinující, jak lze příběh přebíhat ze strany na stranu a určit si svůj vlastní názor. Každopádně doufám, že se to brzy rozjede k pořádnému tanci. PS: dětský fight skvělý, surový, lepší jsem asi neviděl v této kategorii ()

Pán přílivů (2022) (S01E08)

Nejlepší epizoda so far. Spoustu překvapení, politikaření a závěrečných ustanovení, které sjednocují ohromné emoce. A když už jsme u těch emocí, tak Paddy Considine v roli Viseryse je fakt bůh a tato epizoda patří převážně jemu. Rodinná večeře byla jeden velký nával střídavých emocí a silného napětí, které jsem už dlouho nezažil. Na chvíli Viserys mohl vidět, to co chtěl. O to smutnější je, když někteří víme, kam to celé směřuje. Finální slzička za Aemmu mě dostala až k pláči, jak silná byla. ()

Zelená rada (2022) (S01E09)

Nejvíc mě na tomhle dílu překvapilo jeho technické zpracování. Opravdu si tvůrci specificky v téhle epizodě pohráli naplno s hudbou, táhlými záběry a vizuálně opravdu zajímavou kameru, která podtrhuje danou situaci a to sice napětí v sedmi království po smrti Viseryse, kdy nikdo pořádně neví, jak to vlastně dopadne, někteří hrají za stejnou stranu, někteří za jinou, ale každá postava má úplně jiný cíl, motiv, či přesvědčení. Takhle se nám nádherně tvoří místečko pro pořádné konflikty v budoucích epizodách a to eskalování postav, kdy jedna je zajímavější, než druhá. To je prostě píseň ledu a ohně, fakt to miluju. Zatím se to dost drží předlohy, ale přesto seriál některé prvky povyšuje a dokonce má občas i větší přesah, než kniha. Závěrečné jmenování bylo jen jeden velký skvost, Aegon je skvělej a Rhaenys nejvíc badass. Zpráva byla předána, tanec s draky může pomalu začit! ()

Černá královna (2022) (S01E10)

Táhlejší epizoda, nejspíš účelově a speciálně patřící Rhaenyre. Na druhou stranu se mi líbí, jak tvůrci přemýšlí přímo s námi a jsou na nás napojeni tím, že nám ukážou každou myšlenku, krok a rozhodnutí. Chasing scene s draky byla skvělá a totálně mě odpoutala od toho, že se vůbec divam na GOT svět. Závěrečné pohledy na konci k nezaplacení. Song ice and Fire begun ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (viac)