Karel

• Česko Karel

Film Karel nie je a ani nemá byť prehliadkou nespornej slávy Karla Gotta, jeho speváckeho talentu a úspechov. Režisérka Olga Malířová Špátová vstúpila so svojou kamerou tam, kde sa sláva končí a kde sa z fenomenálneho Zlatého slávika Karla Gotta stáva iba Karel – nadšený maliar, milujúci manžel a otec. Tvorcovia totiž zachytili Karla Gotta nielen pri jeho vystúpeniach a stretnutiach s fanúšikmi, ale predovšetkým v jeho domácom prostredí. Či už v Prahe, na chalupe alebo v dedinke, kde trávil detstvo. Spevák sa vo filme vydáva na miesta, ktoré zohrali v jeho živote dôležitú úlohu. Odhaľuje neznáme zákulisia koncertov, svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snaží s pokorou a láskou chrániť. Na divákov tak čaká autentický a jedinečný filmový portrét, plný nečakaných spomienok. (Bontonfilm SK)

Erosenin

Pro mě určitě srdcová záležitost. I když by to šlo natočit lépe, mě se to moc líbilo a odnesl jsem si velmi emotivní zážitek. Karel je jen jeden! ()

awerto

Karla si vážím, jeho talent byl nevídaný a nebudu šetřit superlativy na jeho osobu interpreta - fenomenální. Naproti tomu Špátova jednoduše byla špatná a vykrádala celou dobu sama sebe, resp. její mladický, ale mnohem kompaktnejší počin Fenomén Gott. Bohužel, film Karel by klidně mohl mít podtitul Pohled na odcházeni seniora. Ten Gottuv fenomenální talent byl konfrontovan s pozdejším trápenim při posledních koncertech. Ano, díky za to, že vůbec byly. Ale takovéto heurékovské srovnávání s mladickým elánem a plnou pěveckou silou bylo vůči Karlovi po poslední diagnoze necitlive a nerknu-li neuctive. Karel prý nechtěl, aby to byla nuda a ta se po hodině žel dostavila. Spatova se nedostala pod povrch, a nejenže se vykrádala, ale vzhledem k Fenomenu Gott z roku 2009 i hodne opakovala. Naopak jen ledabyle se dotkla veci pod povrchem v scene o Jiřím Štaidlovi, závěrečné scéně na zahradě /tam i Karel víceméne rezignoval na jeho povestnou sebekazen a sebekontrolu/, scéně s Antichartou, kde Karla mimochodem Špátová pořádně vykoupala v konfrontaci s Kubišovou téměř doslova. A to je na víc jak dvouhodinový dokument málo. Až Ladovsky naaranzována scéna Vánoc, nahrávání slavného duetu s jeho dcerou jen odhalili povrchnost Spatove patetickeho vyprávění. To co ve Fenoménu zachránila bezprostřednost dětí, už se skoro pubertálními holkami nefunguje.... Doporučuji si počkat až film uvede televize a za cenu vstupenky si raději koupit Gottovu autobiografii. Dá mnohem ucelenéjsi a nitrnejsi pohled do jeho života a tvorby. A ano, i v ní se oplatí číst mezi řádky... ale jejíž umělecký dojem z vás nebude zdimat slzy nad odcházející hvězdou, ale budete na něj vzpomínat s úsměvem, tak jak si to Gott vlastně i sám přál.  A především není to nuda! ()

astroweb

Nechápu některé přímo dehonestující komentáře, šel jsem na film s tím, že jsem nečekal nic jiného a byl jsem odměněn kladně v plném rozsahu. Neutuchající dlouhodobě silný zážitek. Nejen o Karlu Gottovi, ale příběh přesahující jednoho zpěváka. Dotýká se obecně lidských hodnost, šarmu, charismatu, statečnosti v nejtěžších chvílích, které mohou zasáhnout každého z nás. ()

AJACON

Bohuzel musim rict, ze to slo urcite lepe a alespon na 2 dily. Na osobnost KG je toto malo….. Ale jinak je to prijemne na koukani. ()

Bobby_Fisch

Citlivě natočený dokument posledních pár let s výtečně zvolenými prostřihy minulých. Karel navždy zůstane hvězdou, která milovala lidi. Musím přiznat, že jiného tak pozitivního a moudrého člověka jsem nikdy nepotkal. Díky tvůrcům a taky rodině, dětem i všem jeho blízkým, že ho vždy podporovali a nestáli mu v jeho cestě za štěstím. ()

TedyM

Popravdě jsem to téměř celé probrečela...Karel byla úžasná osobnost, která se jen tak nevidí. Tolik pokory, noblesy, vtipu a sebezapření se jen tak nevidí. Někdo tu vyčítal přílišnou odtažitost dokumentu, což mohlo být střihem - původně natočili přes 7 hodin materiálu (a já doufám, že na DVD toho bude víc než v kině) a do určité míry si myslím, že i Karlovou osobností. Z dokumentu byly patrné náznaky, že si asi dost stál za svým a byl trochu tvrdošíjný :) Ale to je jen můj dojem, mohu se samozřejmě mýlit. Také mě trochu mrzelo, že jsme se nedozvěděli víc o Karlově soukromí a "jaký je ve skutečnosti". Dokument totiž hodně mapoval jeho profesní kariéru a potažmo s ní spojené události. Vlastně jediné okamžiky, které byly ryze soukromé souvisí s jeho nemocí. A musím tedy říct, že skutečně obdivuju jak na špatnou zprávu zareagoval. Chápu, že bylo potřeba dořešit věci kolem anticharty apod., ale zamrzí to...Snad to spraví to DVD, protože věřím, že Karel byl úžasná osobnost. Bude se mi stýskat, Mistře. ()

Miba1

Karla sem měl rád, ale tohle dílu bylo něco tak neskutečně umělýho a strojenýho, že to snad ani není moc možný. Žádná autentičnost a přirozenost. Film byl navíc víc o Ivaně než o Gottovi. Ale ona vždy uměla ze jména Karel Gott vytřískat maximum. Tohle ji přinese další korunky do kešeně. Jsem hodně zklamaný. A zdejšímu hodnocení nerozumím. ()

nandumaly

Čekal jsem něco komplexnějšího. To by ale musel produkovat někdo zvenku. Své diváky si najde, ale pokud to má srovnat třeba s dokumentem Meky, tak nic moc. ()

Yamamoto13

Mělo se to jmenovat Ivana, to by bylo asi výstižnější. Skoro celý film je o tom, jak je ona dokonalá starostlivá manželka. Obhajoba Karle ve filmu a jeho působení za komunismu je spíše pro jeho fanoušky. Na  mě to působí spíše jako, že já nic nevěděl za vše špatné mohou ostatní. Jako zpěvák je super a nepřekonatelný,  ale jeho chování za každého režimu se mne příčí. Člověk který není schopen si přiznat, že ne každé rozhodnutí které učinil, nebylo zrovna nejlepší, a že mnoha lidem ublížil, to pro mne je bezcharakterní jedinec. ()

Blood311

Už je to pár let co jsem se tady naposledy k něčemu vyjádřil, ale tenhle dokument mě nakopl k tomu to změnit. V první řadě bych chtěl jen podotknout, že podvědomě jsem K. Gotta vždycky uznával jako člověka, co dosáhl obrovských úspěchů a ovlivnil životy spoustě lidí, především k lepšímu. I přes tohle jsem k němu ale nikdy neměl žádný vztah a neposlouchal jsem jeho hudbu. Do kina jsem proto šel jako zcela nezaujatý divák a právě díky tomu, že jsem nikdy ke Gottovi neměl žádný vztah jsem očekával, že mě bude dokument dost nudit. Opak byl pravdou a musím říct, že kromě asi dvou hlušších míst jsem sledoval s údivem od začátku až do konce. Co se týče podání informací, ani moc, ani málo. Z informativního hlediska se člověk dozví vše podstatné. Povedlo se předat i emoce, což se u mě zase tak často nestává. Jde vidět, že dokument je dílo především žen. Cením i bližší náhled do soukromí jeho rodiny.  Dílo jsem si opravdu užil a rodině přeji co možná nejšťastnější budoucnost. Jakožto člověk věnující se vlastní videoprodukci jsem sledoval i technické zpracování. Tam nechápu místy dost neopodstatněně rozklepanou kameru. Za to ubírám jednu hvězdu. Jinak pecka. ()

patti1

I když jsem nevěděla, co od filmu čekat, jsem ráda, že jsem na něj šla. Byl hluboce lidský a ukázal Karla i scelou rodinou ve světle, v jakém jsme ho neznali. Smekám i před Ivanou, jak to všechno zvládla. Myslím, že s ní a s holkami byl Karel opravdu šťastný. Kdyby to byl film o někom jiném, váhala bych mezi čtyřmi a pěti hvězdami, takhle dávám pět za to, jaký byl Karel Gott člověk. A za anticharu ho nesuďme, chtěl se hlavně věnovat tomu, co měl rád, a věřím, že 99% procent lidí by se na jeho místě nezachovalo jinak. ()

ricardo2803

Upřímně - očekával jsem trochu víc. Ale tím neříkám, že je film Karel špatný. Jen, že mě to nezasáhlo tolik, jak jsem očekával. Každopádně je dobře, že tento snímek vznikl. I když bych uvítal spíš hraný film o životě Karla Gotta. Určitě by si to zasloužil. Ale i tak díky režisérce a všem, kdo se na filmu podíleli. A hlavní dík patří tam Nahoru. Díky Mistře za Vaše celoživotní dílo. ()

bilder

Příliš dlouhá oslava obětavé manželky a matky. O mistrovi jsme se neozvěděli nic, co bychom už nevěděli a leccos z toho, co víme, se tam z piety neobjevilo. Pro jeho fanoušky je to asi dobré, pro nás ostatní spíše únavné. ()

Dobry_clovek

Bylo trochu smutne divat se na Karla Gotta, kteremu to uz nezpiva a obcas zapomina text, ale zaroven tento dokument ukazuje proc je o tolik lepsi nez vsichni nasi zpevaci a proc ho narod miloval, i kdyz ne kazdy byl jeho zarytym fanouskem, ale presto ho respektoval. Karel mel obrovske charisma a lidskost, ktera ho neopustila ani v dobach jeho nejvetsi slavy. Mozna byl vic pritelem, ktereho radi vidime, nez jen zpevakem, obcas banalnich, pisni. I proto tu, myslim, chybi a bude chybet vic nez jini. ()

jpetricek

Príjemné domáce spomienky na Karla Gotta, čo je pekná, spomienka pre rodinu a jeho milovníkov. Ostatní si môžu spraviť svoj názor. Z pohľadu dokumentaristiky taká študentská práca poprestrihavana zábermi z YouTube. Prepáčte pani režisérka, ale filmarsky nič moc dokumentaristiky práca nehodna ikony Karla Gotta. ()

Kina v Česku znovu zavírají

Kina v Česku znovu zavírají

08.10.2020

Očekáváné vyhlášení je tady. Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, že počínaje pondělkem 12.10. dojde minimálně na 14 dní k omezení veškerých volnočasových aktivit, čehož se logicky dotýkají… (viac)

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)