Perry Mason

USA, (2020–2023), 14 h 39 min (Minutáž: 46–61 min)

Predloha:

Erle Stanley Gardner (kniha)

Matthew Rhys, Eric Lange, Charles Baker, Tatiana Maslany, Juliet Rylance, G. Larry Butler, Chris Chalk, Charlotte Xia, Alison White, Stacie Greenwell (viac)

Los Angeles roku 1931. Zatímco se zbytek země potýká s Velkou hospodářskou krizí, tohle město vzkvétá! Ropa! Olympijské hry! Zvukový film! Evangelický zápal! A taky únos dítěte, který se velmi nepěkně zvrtne. Dramatický seriál, inspirovaný postavami z knih spisovatele Erlea Stanleyho Gardnera, sleduje počátky kariéry Perryho Masona, největší právnické legendy americké literatury. Když se Masonovi naskytne jedinečná šance ujmout se případu desetiletí, neúprosná honba za pravdou odhalí roztříštěnost města a dost možná i cestu k obhájcově vykoupení. (HBO Max)

bearmeedek

Perryho jsem nikdy nečetl, takže tohoto filmového jsem bral takového, jaký byl. Ochlasta a svérázný a zoufalý vyšetřovatel. Alespoň do půlky seriálu. A náhle začíná přerod (vlastně zrod) této postavy do advokátní polohy. Což jsem bral jako možnou variantu, když jsem ze začátku slyšel, že toto není Perry Mason. Druhá půlka nabírá na obrátkách každým dílem. Filmařsky velice důkladné, retro zpracované po všech stránkách a nevyhýbají se velkým plochám ani davům. Oproti některým starým klasikám je zde současný trend odkryté brutality. Takže pro milovníky starých kriminálek ano, ale asi ne u příznivců seriálu Vražedné záhady slečny Fisherové. Mě to potěšilo a případné pokračování bych bral jako naprosto logické. DRUHÁ SÉRIE je hrozná ... ()

misar3

Seriál se ničeho neštítí. Mrtvé děti, nahota, pinďouři na kameře, krev a zase mrtvoly. Perry Mason rozhodně není seriál ze soudní síně, ale celkem umně zpracovaný detektivní seriál, který nabízí náhled snad do všech společenských vrstev skrze některou z vedlejších postav.. Příběh se odvíjí pozvolna a zpočátku vám tempo možná nebude sedět, ale jakmile je Perrymu přirknut případ mrtvého dítěte a on musí nahodit právnickou tvář, je to jízda, u které stojí za to být. Už jenom kvůli sympatickému obsazení a pěkným dialogům a dobovému přístupu. ()

0verseer

Seriál Perry Mason sa môže rozdeliť na dve časti. V prvej polovici Perry detektív a v následnej Perry advokát. Tá úvodná sa nedá nazvať inak ako nudnou. Asi preto som s tými ôsmymi epizódami bojoval bezmála mesiac. A vôbec sa nečudujem ľuďom, ktorí by to niekedy po štvrtej epizóde definitívne zabalili. Čo je tak trochu škoda, pretože v posledných troch epizódach seriál konečne chytí grády. Keby sa počet epizód okresal na povedzme päť, výsledku by to len a len prospelo, aj keď by určite stále nešlo o tak podarenú minisériu ako Černobyľ. Nemôžem si pomôcť, ale v konečne resumé tento počin napriek určitému potenciálu pôsobí veľmi zabudnuteľným dojmom. Pre dobro všetkých zúčastnených snáď ostanú tvorcovia len pri jednej sérii... ()

mac000

Seriál a jeho hodnocení mají pro mě dvě stránky. Jako bývalý věrný čtenář Gardnerových krimi, které u nás v 60.- 80. letech minulého století hojně vycházely v českém i slovenském vydání (byť zdaleka ne všechny, jež byly plodným spisovatelem v Masonovské řadě napsány), je seriál všechno možné, jen ne nové vypodobnění postavy Perryho Masona, jak vzešla z pera E.S.Gardnera . Na druhé straně u dnešní mladé generace je celá bibliografie knih s Masonem historií, ke které se stěží budou vracet. A tak tvůrci vsadili na, zjevně ne prvoplánově akční, retro-krimi (byť s místy až příliš realistickými detaily). A podařilo se. Nevím co na to říkají dědicové literárání pozůstalosti Gardnera, ale pokud chtěli oživit zájem o případné nové vydání klasických detektivek s Perrym, tak se, troufám říct, trefili do černého. Zajímavý příběh, věrohodné vykreslení doby a sympatický představitel hlavního hrdiny... A jenom na okraj: v této verzi příběhů o Perry Masonovi je Mason nejprve soukromým detektivem, až v polovině série se stane právníkem, když tvrdí, že byl "koncipientem" právníka E. B. Jonathana, a pak se připravuje na advokátní zkoušky, aniž by kdy navštěvoval právnickou školu (sám autor Perryho Masona Erle Stanley Gardner sice navštěvoval krátce právnickou fakultu Valparaiso University v Indianě, ale už po měsíci byl vyloučen. Po přestěhování do Kalifornie se sám učil na advokáta a složil zkoušku bez dalšího formálního právnického vzdělání). ()

TemnyRytir

Je to skvěle natočené, má to parádní muziku a lehce noir atmosféru. Herecké výkony excelentní, Matthew Rhys až geniální. Jenom jsem si musel chvilku zvykat na ty připosrané kvóty, které teď filmaři v USA dodržují. Takže Della je lesba a vyšetřovatel Drake je černej jako bota. Potěšilo i obsazení Johna Lithgowa. Těším se na druhou sérii. ()

anca_007

Moc se mi líbilo prostředí, které bylo krásné vystřižené s temným efektem pro správnou detektivku. Hudba též skvěle podtrhovala děj. Jen si nemyslím, že bylo nutné jeden případ natáhnout do osmi dílů. V mezidobí od minulého dílu k dalšímu jsem zapomněla příslušné detaily, které mi následně chyběly k pochopení. ()

hony23

Největším problémem tohoto seriálu je jeho název. Ten nám totiž slibuje prvotřídního advokáta, který dokáže vysekat svého klienta i z beznadějného případu a ještě při tom znemožnit státního žalobce. Jenomže pak si tento seriál pustíte a sledujete krajně nesympatického floutka Perryho, který pomáhá s vyšetřováním neméně nesympatickému advokátovi. Poprvé se pořádně do soudní síně podíváme až v 6.díle, kdy Perry povýší na právníka, ujme se obhajoby ženy obžalované z vraždy svého dítěte a divák konečně začne dostávat slibované soudní drama. Takže prvních 5 dílů bylo za 2* a závěrečné 3 díly za 4*. ()

hufnagel

Sprznená klasika,ale to je asi tou dnešnou liberárnou kultúrou.To už nutne všade musia byť homosexuáli,lesbičky a utláčaní černosi,ale na druhej strane chýba humor,ktorým bol Perry Mason známy z knižnej predlohy. ()

brasek

Nebudem komentovať každú epizódu, pretože je to zbytočné. Príbeh vyzerá na prvý pohľad dobre, lenže nemá dynamiku a nudí. Perry Mason je nevýrazný charakter a v celom príbehu mi veľmi chýbajú emócie. ()

Rian_witcher

Další poměrně nechutné zprznění klasiky americké literatury. Jako už bývá americkým zvykem vezme scénárista jména známých postav a pak vystaví (místy i zajímavý) příběh, který se diametrálně od klasiky liší. Upřímně být to seriál bez ukradených jmen E. S. Gardnera zkrácený na polovinu, přidal bych min jednu hvězdičku k hodnocení. Ale... Perry Mason má být elegantní chytrý právník, který je v soudní síni jako doma. Ne opilecký zkrachovaný týpek s falešným právnickým diplomem. Della Streetová prostě musela díky přihlouplým vynuceným podmínkám panujících nyní v USA lesbického zaměření a knižní detektiv sympaťák Paul Drake musel být obsazen chudým černochem... ()

Heywood

Tu skvělou muziku Terence Blancharda mám jako třešničku na dortu u obou sérií, které jsou skvělé. Obsazení, zápletky, postupné rozpracování zločinu... skvělé dialogy a to vystižení své doby! Málo kdo to umí tak dobře a kde četl originály s "velkým detektivem" Perry Masonem ví, že knihy byly jen základem k této sérii, která použila jména, místo, děj, ale osoby toho filmu žijí svůj život. Pro čtenáře trochu překvapivé, pro milovníka filmů nepodstatné, protože série jsou vynikající. A černý Paul Drake? I v Americe herci a tvůrci chtějí žít a tato doba kompromis vyžaduje, než se zase vrátí zdravý rozum. Chris Chalk je ale velmi přesvědčivý a sérii nekazí, naopak k úspěchu přispívá, stejně jako Shea Whigham, který je pomalu na Oscara. A to, že gaunera nedělá ani barva pleti ani pohlaví, to je dobrá připomínka všem, co šablonují, nálepkují a zjednodušují. Matthew Rhys přináší na plátno či obrazovku advokáta, kterého dnes nepotkáte a je to dinosaurus advokacie, který vyhynul.  Erle Stanley Gardner to nepochybně časem musel vědět také, ale jeho Nadace posledního odvolání byla útočištěm i těm, které lhostejný a líný advokát hodil lvům a sebral si svůj honorář. Myslím, že právě toto moderní pojetí jeho Velkého detektiva je i poctou autorovi, který byl i skvělý advokát a kousek Perry Masona je kousek jeho samotného. Jsem přesvědčen, že Gardner by byl sérii nadšen, stejně jako já. ()

BullittSF

Perry Mason jako vagabund, který udělá advokátské zkoušky podvodem a úspěch u první kauzy si pojistí podplaceným porotcem,Della Street jako lesbička, Paul Drake je černoch,Hamilton Burger je gay...k tomu zmatená režie, děj, co by utáhl dvě napínavé a ne 8 nudných hodin a k tomu nezajímavé postavy(jak tuhle látku mohl někdo prokoučovat?). Pozitiva? Výtečná výprava a Juliet Rylance s oběma prohnilými detektivy,kteří ale mají malý prostor. ()

Dechman

Celkovo sa dá povedať, že to bolo vynikajúce. Mňa na rozdiel od niektorých hodnotiacich keď sa mi niečo nepáči tak to nepozerám. Napríklad Hra o tróny mi nesadla, ale to neznamená, že ju budem zdupávať pod zem a urážať. Seriál mal svoju špecifickú atmosféru, výprava bola úžasná a ja sa už teším na pokračovanie. Výkony hercov boli v niektorých miestach excelentné. Zobrazenie doby krásne dokreslila jazzová hudba. ()

zekon

Z předlohy právníka udělají detektiva kořalu. Kdyby nebylo pánbíčkářské otřesné vaty bylo by lépe. Tohle bych čekal na Netflixodpadu, ale HBO? ()

BIG.NINE.CF odpad!

Tak z tohodle mi spadla čelist. Tohle má být Perry Mason?!?! Týpek vypadá jak pohublej Phil Marlowe kombinovanej s bezďákem!!! No a pokud se jedná o začátky P.M., tak proč sakra Della vypadá jako by měla nejlepší léta za sebou? Jsem zvědavej jak na tom bude Paul Drake. Prostě obsazení totální fiasko!!! Takhle zmrvit legendární postavu, je na facku... :( EDIT: Tak je to v pí.i!!!! Našel jsem si kdo hraje P. Drakea a málem jsem spadl ze židle - černoch!!!!! Tady někomu dobře jebe!!!! Erle Stanley Gardner musí v hrobě rotovat jako ventilátor... EDIT 2 Dle knih měla Della s Perrym romantický, nikdy nepřiznaný vztah. V seriálu je lesba!!! Proč?!?! Proč měl do píči někdo potřebu takhle zkurvit jednu z nejlepších literárních postav??? ()

sanchez0x

Postupně se rozvíjející příběh, mnohovrstevný, kdy na konci vnímám pocit excelentní filmařiny, herecké výkony na top úrovni. Celkově HBO kvalita podání příběhu o zrození legendy jménem Perry Mason.. ()

ZastataZofa

Tak takto sprzniť mojich obľúbených knižných hrdinov sa asi ani nedá....černoch ako Paľko Drake....Perry voľáky povaľač....Della štetka(alebo čo to je...).....Tri hviezdy len s úcty k E.S.Gardnerovi,ktorý sa musí v hrobe obracať.... ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (viac)