Perry Mason

USA, (2020–2023), 14 h 39 min (Minutáž: 46–61 min)

Predloha:

Erle Stanley Gardner (kniha)

Matthew Rhys, Eric Lange, Charles Baker, Tatiana Maslany, Juliet Rylance, G. Larry Butler, Chris Chalk, Charlotte Xia, Alison White, Stacie Greenwell (viac)

Los Angeles roku 1931. Zatímco se zbytek země potýká s Velkou hospodářskou krizí, tohle město vzkvétá! Ropa! Olympijské hry! Zvukový film! Evangelický zápal! A taky únos dítěte, který se velmi nepěkně zvrtne. Dramatický seriál, inspirovaný postavami z knih spisovatele Erlea Stanleyho Gardnera, sleduje počátky kariéry Perryho Masona, největší právnické legendy americké literatury. Když se Masonovi naskytne jedinečná šance ujmout se případu desetiletí, neúprosná honba za pravdou odhalí roztříštěnost města a dost možná i cestu k obhájcově vykoupení. (HBO Max)

JohnnyD

Prvá polovica je taká nudná, že keď sa to konečne rozbehne a začne súdny proces (teda to, prečo človek pozerá Perryho Masona) len ťažko možno prebudiť akýkoľvek záujem o prípad. Ten je navyše úplne prostučký a priehľadný a nie je tu žiaden zásadný zvrat. Jednoducho ďalší prípad príbehu maximálne na dve hodiny, ktorý je natiahnutý na celú osemdielnu sériu. Navyše tón sa veľmi neúspešne snaží skĺbiť štylizáciu do noiroviek a modernú drsnú kriminálku á la True Detective. Nakoniec to však nie ani štýlové, ani šokujúce. ()

verbal

Ozzy by měl asi přetextovat: „Who can we get on the case? We need another nigger again!“ Představte si novodobou adaptaci Chaloupky strýčka Toma. Máte? Tak, a teď se zamysleme, co by asi tak následovalo, kdyby si tam hlavní roli toho negroonkla střihnul třeba takový Stellan Skarsgård. Já myslím, že by všichni ti blaklivsmetrsáci a jejich antifapasáci okamžitě chytli černou běsnotu, načež by vyrabovali a vypálili Holý úd. Takže hned ze startu tři hvězdy dolů za bezprecedentní sraní na hrob Standy Zahradníka a rasisticky oslizlou negrotizaci Póla Drejka. Ano, toho předlohou i dřívějšími vizualizacemi sněhobílého a árijsky blonďatého Póla Drejka. To máme, po nechutné dehonestaci Lincolna Rýma, již druhé kvotační očerňování klasického detektiva, jakož i otevřenou rasovou diskriminaci a pohrdání Asiaty, Hispánci, Araby a Eskymáky! Člověk si s něvěřícným vykrucováním atlase v čepovci klade otázku, kam až je ta absurdita schopna zajít. Nad tím, že se nám po slovanských mykologiích běžně prohánějí negroelfové a v družinách Robina Úda či u kulatých stolu krále Artuše nebývá pro mouřeníny kam plivnout, se dá ještě jakž takž mávnout bitchem otrokáře, doufajíc, že si jednou ten Mat Démon toho Mandelu taky zahraje. Nicméně rasistické kurvení literatury, to je přinejmenším vlezdonegroprdelismus a mezirasové anální znásilňování autora i čtenářů, směřující k Černochovi Doriana Graye, Hraběti Negro Cristovi nebo dokonce až k afroizraelitskému Ježíšovi. Denzel už se dozajista rozcvičuje a zkouší, jak mu sluší v zápěstích hřebíky. A navíc tohle tendenční rasové a genderové sociální lkaní není ani Perry, na jakého byl jeden z posledních vizualizací zvyklý a na jakého se tolik těšil. Tedy ten strhující, charizmatický, dobře situovaný a náramně prefíkaný otyloň, co si u soudu sebevědomě vytře prdel se sebevětším zmrdem. Ne, je to, skoro v souladu se Zahradníkovými začátky, Masoň v plenkách, čili upocený troskoidní otloukánek a huhňavá socka, pro kterou je „corpus delicti“ pěkně hnusná mexická pohlavní choroba a „rigorózní zkoušky“ neumí ani správně vyslovit, natož vyslabikovat. Přičemž první čtyři díly by se daly s úspěchem filmově - teoreticky kategorizovat odborným termínem „zkurveně lezavá sociální pruda“. Pak ale naštěstí ve vrbě hrkne, vynoří se alespoň chabý náznak nějakého toho Perryho a začne to mít trochu spád s mile vykresleným hnusem Ameriky krizových třicátých let. Takže 2,9547145, ať nežeru, a doufám, že to úvodní martýrium v Pery Mejsn rybůt vyústí již ve svižné pokračování a v Pery Mejsn ryloudyt se zjistí, že ten diskriminační detektiv byl ve skutečnosti jen kvůli případu fickaně maskovaný Džeki Čen. Rasisti zkurvení! ()

Slasher

Zajímalo mě to jako pěkná dobovka, herecky upoutal Rhys a pár vedlejších rolí (Whigham, Howard, Maslany), dobře sedla lehce temná atmosféra vespod, výsledný dojem ale není nijak valný. Jako by to v celé své délce nikdy pořádně neseplo, zůstalo obsahově chabší a tak bohužel, stálo-nestálo za 8 hodin. Snad voní-li vám vyloženě žánr detektivka... S01 & S02: 70% ()

Fiftis

V prvom rade som sa bál, že to bude čisto súdny a právnický seriál. Našťastie sa boje obavy nenaplnili. Skvelá doba 30tych rokov minulého storočia. Kostýmy, účesy, hudba, vozový park. Toto všetko je na jednotku. Dokonca aj herci. Nebolo treba žiadnu hollywoodsku hviezdu. Utiahli to aj menej známe tváre. Dej je kvalitný, no i na to, že sa jedná o mini seriál, zdalo sa mi že je to aj tak dosť natiahnuté. Inak čuduj sa svete, tie posledné dve časti, ktoré boli vyložene z prostredia súdnych hádok boli hádam najlepšie. Originál z 50tych rokov min. storočia som nevidel a ani sa na to nikdy nechystám, tak to neviem porovnať, každopádne môžem odporučiť. Váhal som medzi 3 a 4 hviezdičkami. Takže za mňa 3 a pol. ()

Aky

Gardner je pro filmaře z nějakého důvodu zřejmě příliš tvrdé sousto. Žádná z adaptací Perryho Maona nesahá knižní předloze snad ani po pás. Tato je možná o poznání povedenější, ale i tak nic moc. Je to celé nějaké neosobní, v žádném díle mne to nevtáhlo dovnitř, dosledoval jsem to spíše z respektu k předloze. ()

nash.

1 řada - Pečlivě inscenovaná atmosféra třicátých let rozhodně nevykoupí toto brutální znásilnění Gardnerových románů. Perry Mason – místo zásadového čestného rytíře ostře řezaných rysů jen ošuntělý věčně kořalkou nalitý nýmand, který ani není advokát, ale jen soukromý čmuchal a příležitostný vyděrač, jemuž dá hravě každý na budku? Della Streetová – místo krásné sekretářky balancující na hraně mezi pracovním a osobním vztahem jen vizáží tuctová lesba? Paul Drake – místo nápadně blonďatého detektiva, který zvládá nemožné na počkání, černoušek, který má milující rodinku a vypadá jako poněkud ohořelý Hurvínek vytažený z kamen? Kolikpak by toho ve skutečnosti asi tak mohl černoch ve třicátých letech v daném společenském systému vypátrat? Devastace se nezastaví jen u trojice hlavních postav, takže Hamilton Burger je gay, Holcomb grázl, který nechá zabít svého kolegu, atd. První čtyři z osmi dílů první řady jsou navíc neuvěřitelná nuda, která místo pořádné detektivky předvádí chabý pokus o sociálně kritické drama. Těch pár minut v soudní síni to rozhodně nezachrání, zejména, když ani tady Mason nepředvede žádný extra výkon. ()

Trevor

Perry Mason v znamení ideológie 21 storočia, zlí policajti, rasizmus, utláčaní černosi, peniaze a cirkev...z 8 epizód boli iba dve výborné a toto rozhodne nebol seriál na takmer 8 hodín sledovania lenže celosvetový trend vymývanie mozočkov je jednoznačný aj na filmovej scéne a tak sa novej dobe prispôsobil aj Perry Mason a ako mnoho ďalšách historických postáv na to doplatil. ()

kagemush

Pro nás neonojristy kteří  s nádechem nostalgie furt dokola hltají neopakovatelné pecky hardboiled schoolistů pánů Hammeta či Chandlera (ale tak třeba i toho Mc Baina) jsou takovýhle seroše vzácnou manou v poušti mýdlových oper. A i když má dle mého Gardner blíže spíše k Rexíkovi Stoutovic než k výše uvedeným peckařům (nemám ho vlastně až na pár výjimek moc načteného) moc jsem se těšil. A dostalo se mi mnohého. I toho , že příště to může být ještě lepší. ()

M.i.k.e

nejsem znalec Masonovek a toto slavné jméno znám jen díky seriálu který kdysi běžel na Nově - a z něhož sem viděl možná tak dva díly - a pak díky písničce Ozzyho Osbourna.Moje očekávání tudíž nebyly nijak vysoké a nakonec jsem spokojen.Tenhle Perry mason je primárně slušná detektivka lehounce líznutá noirem a osobně mě přerod Masona vyštřovatele do Masona právníka bavil.Hlavně poslední dva díly,které už se odehrávají většinou v soudní síni mají slušnou atmosféru,nemluvě o solidní dobové atmosféře třicátých let...70% ()

octopuska

No zpočátku se to tvářilo hodně rozjíveně a neučesaně, ale postupem to nabralo jak atmosféru, tak výborné herecké výkony a zajímavou zápletku. HBO opět vyšperkovalo vizuál a vsadilo na neokoukané tváře. A to je většinou plus. Rhyse mám v povědomí, spíše jako herce záporných rolí a ne moc sympatických chlapíků. Ovšem Mason, to je úplně něco jiného. Pro tuto roli se narodil a dal do ní všechno, podává tady strhující výkon. Spolu s Dellou Street, jsou skvělá dvojice a řeší dost zapeklitý a nepříjemný případ. Do poslední chvíle není jasné, jak to dopadne. Takže tento nekonvenční obhájce, který to umí u soudu pěkně rozehrát a zvednout všem pěkně tlak, si vyloženě říká o další případ. Velmi mě pobavila hláška! "Jeho ego vydýchalo všechen vzduch v této místnosti, takže přeji dobrou noc." ()

vnimatkrasu

Perry se divně vleče. Občas zazáří atmosférou tak silnou, že se proti ní nedá vzdorovat (famózní druhá epka), převážně ale tak pozvolna pluje a nedokáže udržet pozornost diváka. Rhys je dobrej. Maslany uhrančivá. Všem těm fajn ingrediencím ale chybí silnější případ, kvůli kterýmu bych si další díl pustil v kratší kadenci než co tři týdny. ()

terunka003

Perry Mason, HBO, Amerika, Matthew Rhys, detektivní, temné, zamotané, napínavé. A tak vznikl Perry Mason. Z úplné trosky, vychlastané, souložící s mexičankou, rozvedené, odloučený od syna, ale se skvělou dedukcí a neotřesitelným smyslem pro spravedlnost, bojujícím proti bezpráví a za svobodu nevinných. Dívala jsem se na to hlavně kvůli Matthewovi, který je pro mě nečekaným objevem. Děj je dobrý, případ neobvyklý a dost zamotaný. Jediným mínusem shledávám hrozně uspěchaný poslední díl, ve kterém bylo najednou všechno rychle vyřešeno. Očekávám další sérii. ..takový klasický seroš, který neomrzí.. ()

Ponds

Seriál, na který jsem se opravdu hodně těšila. A po shlédnutí prvního dílu byla taky hodně zklamaná. Od druhého dílu se ale laťka začala zvedat. Z Perryho Masona se postupně stala čistá dobová detektivka, navíc se skvělým hereckým výkonem Matthewa Rhyse. ()

Bozvav

Seriá je neskutečná sračka. Nulové emoce, hlavní hrdina alkoholik s těžkou posttraumatickou poruchou a sklony k trvalé depresi.. Děj nudný a nezáživný. Za mne velké zklamání a rozhořčení, tekhle prznit dobrou detektivku může jen moderní, ultra zglobalizovaný, politicky a rasově korektní debil bez talentu. ()

lemonova

Uvedomila som si, že máme tendenciu byť kritickejší pri filmoch a seriáloch, ktorých predlohy máme prečítané. V tomto prípade teda kritická veľmi nebudem :) Ak má byť toto prequelom k ďalším sériam, tak sa na ne celkom teším. Malo to dosť pomalý rozbeh, ale postupne ma to celé silno vtiahlo do deja a atmosféry. A to aj napriek tomu, že záver nebol úplnou satisfakciou. Počiatočné rozpaky voči hlavnému hrdinovi sa pomaly menili na sympatie, čo je u mňa tiež dosť dôležitým prvkom na miske váh. Takže za mňa dobré a som zvedavá, čo bude ďalej. ()

Charlie84

Potřebujete-li učinit spravedlnosti za dost, sežeňte si především 10 Mexičanů! Inu, tomu říkám poselství hodné moderního soudního dramatu. Mason je první půlku noir detektivka, v druhé soudní drama, přičemž soudní drama řeší, zda pude zjevně nevinná oběť zločinu bručet a noir linku tvoří příběh nevydařeného vydírání, který by sotva obstál v hodinové epizodě televizní kriminálky. Tedy ani tak ani tak žádná výhra. Zcela zbytečná, mimózní a otravná je v dnešní době povinná linka utlačovaného černého detektiva. To teď budeme vídat v každém seriálu? Zřejmě ano. Výborný Matthew Rhys a produkční kvality nestačí. Masen je, a doufám, že zůstane ojedinělým výstřelem zcela mimo nejen mě, ale troufám si říct i jakoukoli jinou diváckou cílovku. ()

dalziel

Ako skalný fanúšík Perryho Masona v podaní Raymonda Burra som sa k tejto serií približoval dlho a opatrne.Nakoniec ma toto "Noir" podanie veľmi oslovilo, až som sa od toho nemohol odtrhnúť a čučal som na to po večeroch až do neskorej noci.Ikeď to politicky korektné prerobenie postav na "LGBT a Black Lives better postavy mi Vážne pohlo žlčou. ()

stanyslaw odpad!

Ano, takto nějak by to Gardner napsal, kdyby byl blbý scénarista u HBO. Perry jako primitivní nevzdělaný sprosťák, Della lesba, Hamilton Burger pro změnu teplý, a Paul Drake černý zápasník s rasismem. ()

ER

Kvalitní filmařina ,herci...ale ta story mohla být lepší. Nicméně se nám dostalo přijatelného vysvětlení,jak došlo k přerodu Masona na advokátní eso a teď by mohla druhá řada přinést tu správnou právní bitvu. ()

Inozuka

Ke konci jsem už nevěděl ani jak se jmenuji, natož abych se mohl soustředit na vyšetřovaný zločin. Velice rozvláčně vyprávěný příběh zrodu slavného advokátního esa a případu mrtvého děcka se zašitýma očima. Dobová atmosféra super, trochu té temnoty a zatracení, špína a hřích v Los Angeles třicátých let. Nicméně zmíněná roztěkanost a roztahanost seriálu byla značně ke škodě a výslednému hodnocení dost ubírá ... ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (viac)