Strhujúce životopisná dráma výnimočného muža obdareného  zvláštnymi liečitelskými schopnosťami na pozadí dobových udalostí. Príbeh je inšpirovaný skutočnými osudmi liečiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc tisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek je človek bez odborného lekárskeho vzdelania, ale s nevšedným a nevysvetliteľným nadaním diagnostifikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedia poradiť. Jeho mimoriadne schopnosti sú však vykúpené bojom s vlastnými démonmi. Liečiteľstvo je jeho vnútornou spásou a ochranou pred sebou samým… (CinemArt SK)

stanslon

Je možné o takovém člověku natočit špatný film? Agnieszka to dokáže. Ta si své fabulace neodepře, i kdyby šlo třeba jen o frontu na toaleŤák. Počítám, že líp by to natočil asi i Arichtejev. A kdyby byla ještě v módě (jako jednoho času za komančů) ta předmluva, kdy nám vysvětlili oč ve filmu jde (člověk pak přemýšlel, jestli je nutné ještě dál sedět hodinu dvě, když už všechno ví), tak by asi mohlo být kratičké. Natočit životopis, ve kterém nesedí ani kostýmy, natož děj, je specialita režisérky Holland. Scénář nemohu hodnotit, nečetl jsem ho. Herci? Podle českých Lvů byli všichni genitální. Mám dojem že dokonce i ti gayové. Hledám spíš kde je důvod renovace těchhle agitek z let padesátých (a že se jich vyrojilo). Stojí to umělcům za to, přesvědčit těch pár (jak se dnes traduje) seniorů co se jim dnes režim nelíbí, vložit kvůli tomu do toho tolik energie a milionů? Nebo spíš pozvednout dnešní netečnou mládež k velkým myšlenkám tehdejších svazáků? ()

mdf

Z toho paskvilu,co se poslední léta točí,je tohle zase o trošku zvednutá rukavice,ale až tak mě to k zemi nepřikovalo.Příběh,který znovu ukazuje,že komouši by se neměli dostat vůbec do parlamentu a natož rozhodovat ve vládě,ale bohužel,tady musí vymřít ještě tak dvě generace,aby je nikdo nevolil. ()

Milonak

Ale ano, v pořádku. Není to "pecka", ale viděl jsem konečně český film, který je profesionálně udělaný a v kterém jsou kulisy dobře zvolené pro dokreslení příběhu a zachycení ducha té doby a ne naopak aby přebíjely příběh samotný - jako např. v dalším kousku s Trojanem "Ve stínu". Mikolášek byl určitě zajímavá a i jedinečná postava, ale rád bych se víc dozvěděl o jeho vztazích k vládnoucí garnituře (je to zde jen velmi lehce naznačeno) a naopak o trochu méně o jeho způsobech léčení. Trojana osobně neberu - na rozdíl od většiny mých známých - jako nějakou superhvězdu, ale jako slušného, na naše poměry nadprůměrného herce. A stejně takový je i jeho výkon v roli Mikoláška - slušně odvedené, ale nijak nevybočující z jeho rutinérského hraní. Ostatní výkony aspoň průměrné, výborná byla Jaroslava Pokorná. Filmu by se dalo ledacos vytknout, ale važme si takovýchto počinů. Je to něco mezi 3-4*, dám 4. ()

megacik

Nepáčilo sa mi, že skutočná osoba "šarlatána" bola podľa rôznych dokumentov dosť odlišná, taktiež aj to, že hlavná postava bol podľa filmu gay, avšak v skutočnosti to bola iba domnienka, jedna pani povedala, mohli teda aspoň zmeniť jeho skutočné meno vo filme...... Každopádne filmu ďakujem za to, že som sa zase niečo nové dozvedel, čo som teda vôbec netušil a na počudovanie ma to aj celkom bavilo, aj keď nemám rád takéto dramatické filmy. ()

MRParis odpad!

Připitomělá slátanina o dvou zasranejch buzerantech,kdyby jsi odpustily hromadu scém mrdání do prdelý a jiných zrůdností možná bych ani odpad nedal.ŠARLATÁN =HNUSNÁ SRAČKA!!! ()

angelle

Krutá realita minulých rokov. Ťažký snímok, ktorý si pozriete raz za rok a máte dosť. Môj hlboký obdiv Trojanovi a Lojovi za odvážne scény. ()

Calabria

Dobrá kamera, zajímavý příběh, herečky a hudebně/zvukově top, ale mě tam jde poznat až moc touha po oceneni. Není to chronologicky ale flashbackov, aby to působilo víc profi. Před kamerou je co chvíla rozmazané okno, plot apod. Konec neukončený v podstatě. Na mě moc umělecký ale jsem rád že jsem viděl a peněz nelituji, takže vlastně v pořádku, ale kamarádum bych nemohl říct ,,běžte je to bomba" ()

patron01

Je z toho cítit světovost režisérky, je to poctivé řemeslo, ale tak nějak od začátku do konce předvídatelné. Herci moc prostoru nemají, je to jako hodinový stroj, ale chybí mi tam 'duše'... ()

Benigni

Velký a důstojný evropský film. Očekávala jsem větší asi větší "východisko" (katarzi), nicméně mě film velmi posílil a moc se mi líbila kamera a hudba. Ivan Trojan je pro mě mistr nad mistry. ()

JohnnyV

Nebýt několika zbytečných a nechutných homo scén, bylo to za plný počet. A pro připomenutí: film není úplně životopisný, je příběhem Jana Mikoláška pouze inspirován. ()

tba4u

Přál jsem filmu Šarlatán, aby se povedl. Jenže po jeho shlédnutí mám víc než rozporuplné pocity.  Ivan Trojan v Šarlatánovi ukazuje své herecké kvality naplno. Exceluje i jeho syn, a slovenský objev Juraj Loj. Kamera, kostýmy na výbornou. Atmosféra filmu včetně retrospektiv dělá film mimořádně uvěřitelným. Jenže to je právě jeho největší problém. Pokud chcete točit životopisný film, měli byste se především držet skutečnosti.  Jan Mikolášek nebyl NIKDY souzen za vraždu, a nebyl mu navrhován trest smrti. Byl souzen a odsouzen na pět let za majetkovou trestnou činnost (bolševik mu, jak jinak, nedokázal odpustit jeho prosperující živnost). Jeho asistent se nejmenoval František Paľko, a nebyl to jeho milenec, nýbrž příbuzný. Homosexuální nota se mi zdá ve filmu převelice účelová, mířící na festivalové poroty.  A závěr filmu, kde nechá scénář Mikoláška popřít vše, co v životě dělal...ano, podle všeho byl rozporuplná osobnost, ale proč ho v dokonale smyšleném procesu nechali bez mrknutí oka poslat na smrt svého letitého asistenta (a smyšleného milence)...to chtěli odkaz velkého léčitele zabít ? Proč proboha ? A není to jediná vada scénáře, který kulhá na obě nohy jako takový. Nemůžu takový film ocenit víc než dvěma hvězdami. Film je v rámci nevelkého rozpočtu poutavý, dobře natočený. Ale příběh muže, o kterém je natočen poškozuje. Nevím, proč si bral do úst jeho jméno. A konec filmu, rádoby otevřený, je tak špatně vymyšlený, že by zabil jakýkoli film. Škoda. ()

Tomas129

Ano, hezky natočeno a zahráno, nicméně poslední dobou už mám nějak po krk homo-erotických scén. Přijde mi, že až příliš se to nuceně cpe všude, kde to jen jde (např. novodobá popelka...). Nicméně hlavním důvodem proč dávám pouze 3* je ten, že ve filmu byly scény, které nebyly nikdy podložené. Např. německá zkouška vzorků... To bylo jen z jeho hlavy. Někteří tak mohou jasný důkaz mylně považovat za pravdivý. Jinak komunisté jsou opravdu špína a to nejhorší co tento svět potkalo a jsem rád, že to tento film připomněl. ()

Jimmy73

Nerozumím tomu, proč když se něco točí o někom podle skutečnosti, udělá se z toho nesmysl a vymyšlenost. Pokud vím, tam byl obviněn za krácení daní atd. a ne za vraždu. Také mohlo být dle mého názoru méně "milostných" scén a spíše se mohl scénárista věnovat skutečnosti. ()

Studentkaba

Dávam dve hviezdičky za skvelé herecké výkony hlavných hrdinov. Ak by to nebol životopisný film, tak dám možno aj viac ale teraz viac nemôžem. Lebo, že nie sú životopisné príbehy presné, pochopím. Nikto nemôže vedieť do bodky čo sa vtedy dialo (teda ak nie su podľa nejakého dennníka). Ale vymyslieť si celú ľubostnú linku, dať ju ako hlavný dej. Sorry. Za mňa zabité 2 hodiny života.  Plus ak nikdy nebola jeho homosexualita potvrdená, príde mi to pomaly ako na cti utŕhanie. Počas deja som si musela čítať wikipediu, aby som vlastne vedela, čo a ako dopadlo, a čo  ako je myslené. Akože za mňa brutál sklamanie. Keď to porovnám s takým  Kmotrom. ()

Hansolo35

Docela mě to zklamalo. Film se věnuje gay eskapádám léčitele víc, než by mi bylo milo. Porno scénu si klidně mohli nechat od cesty, zvedl se mi z toho kufr. Zřejmě jim předčasně došly prachy. Nemá to konec, ani je nenapadlo aspoň napsat do titulků, zda tedy byl odsouzen, oběšen, zastřelen. Musel jsem si to vygooglit a tam zjišťuji, že takové obvinění vůbec nepadlo, že je všechno jinak a možná ani ten gay nebyl. Bohužel se chudák už nemůže bránit. ()

BStone

Zajímavý námět s výborným Ivanem Trojanem o životě léčitele za komunismu a jeho démonech. Proti snímku jako takovému nemám žádné větší výhrady, nicméně sama dnešní doba je poměrně otřesná a v mnoha směrech již tu minulou připomínající. Nemám už náladu sledovat další depresivní příběhy z dob minulých. Kdo chce, ten ví, nebo si zjistí, co byli komanči zač. 40% ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny