Strhujúce životopisná dráma výnimočného muža obdareného  zvláštnymi liečitelskými schopnosťami na pozadí dobových udalostí. Príbeh je inšpirovaný skutočnými osudmi liečiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc tisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek je človek bez odborného lekárskeho vzdelania, ale s nevšedným a nevysvetliteľným nadaním diagnostifikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedia poradiť. Jeho mimoriadne schopnosti sú však vykúpené bojom s vlastnými démonmi. Liečiteľstvo je jeho vnútornou spásou a ochranou pred sebou samým… (CinemArt SK)

AlDelon

Trojan (Ivan) výborný ale jinak, film nadprůměrný jenže mi přišel nešikovně mysteriózní a ve výsledku trochu, trošinku prázdný. ()

Pan.Antonin

Od Šarlatána jsem očekával o něco více, než jsem nakonec viděl, protože ve výsledku to za mě není víc než průměrný životopisný film. Nad něj jej sice postrkují herecké výkony obou Trojanů, zpátky jej však tahá Epsteinův scénář, který si Mikoláškův život lehce upravuje, a to, že film se docela vleče a neupoutal mě tolik, jako jiné historické snímky. Pro hlasování divácké ceny Českého lva mám zatím poněkud překvapivě úplně jiného favorita. ()

Leník

Film se mi moc líbil, ale plný počet hvězdiček nemůžu dát, protože mě trochu popuzuje manipulace postavou hlavního hrdiny. Když jsem si po shlédnutí filmu začala studovat Mikoláškův životní příběh, zjistila jsem, že mnohé věci ve scénáři jsou prostě vyfabulované. To mi přijde k Mikoláškovi dost nefér. Tak buď točím životopisný film a pak se držím reality, nebo se jen inspiruji něčím osudem, pak by se ale hlavní postava měla jmenovat jinak. ()

esmoke

Film motivovaný životem Jana Mikoláška (1889 - 1973), ten působil jako bylinkář a léčitel. Ve 30.-50. letech získal značnou popularitu díky svým až zázračným úspěchům. Filmové kvality jsou nesporné (ať již jde o herecké výkony, kameru nebo režii) a u českých filmů málo vídané. Bohužel jsou tam i slabší místa dějová. (CZ dabing) Rozpočet: 58,9 milionů CZK, Tržby: 38,2 miliónů CZK. ()

Igy007

Že je Trojan top herec, to ví každý. Ale teď to vypadá, jako by nám dozrál na toho nejlepšího ze současných. On je šílený otec Karamazov, doktor ze Samotářů, je taky ten magor ze Čtvrté hvězdy nebo Teremin. Ale nejvíc ze všeho je to pořádnej megašarlatán. S velkým Š. K filmu : super téma, výborný scénář, výprava, herecké výkony, hudba a taky kamera. Tohle si nemyslím často, ale : měl to být dvojfilm nebo ještě lépe seriál. Materiálu by bylo dost na obligátních 13 dílů. Protože to je jediná slabost, kterou vidím : uspěchanost; ne vinou scénáře, ale stopáže. Víc takovejch filmů o OPRAVDU důležitých věcech - bez zdraví jsme jen tělo na krchově, stejně jako bez skutečných od pánbíčka nadaných léčitelů, v bílém plášti nebo v civilu. P.S.: gudaulinovo hodnocení je přesné a skutečně k věci. Berme tento film jako film Amadeus - ten je taky o osudech Mozarta, kterým by se sám moc divil. Byl by poctěn, kdyby věděl, že si lidé něm myslí, že by kdy byl poctěn rozhovorem se Salierim (protože ani bohovi :-D ()

hony23

Očekávání velká, dojem rozpačitý. Ivan Trojan jako vždy skvělý, ale na vše nestačil. Léčitelův příběh je jistě zajímavý, ale zbytečně velký důraz byl kladen na jeho sexuální orientaci a úplně mi nebylo po chuti prolínání různých časových os. A když už film po dvou hodinách končí soudním procesem, mohly být na závěr alespoň titulky s dalším osudem Mikoláška, abych si ho nemusel dodatečně googlit. ()

Tomas_PO

Príbeh založený na skutočnej udalosti s výborným Trojanom. Podarilo sa takmer všetko, ako námet, tak kamera, príbeh, spracovanie, love story, retrospektívy, ale aj pohľad do československej histórie. ()

Saxos

V létě roku 2020 jsem navštívil zříceninu hradu Jenštej, kde jsem v přilehlém strážním domku kouknul na výstavu o Janu Mikoláškovi. To bylo vlastně první seznámení s životem tohoto bylinkáře. A hle máme tu životopisný film, který z jeho života moc neukázal. Léčitel se nelíbil žádnému zřízení, ale jak něco někoho bolelo už byl u něj. Od soudruhů dostal tři roky, které mu po odvolání pěkně prodloužili na pět let natvrdo, To byla asi poslední kapka, protože k bylinkářství se už nevrátil. Klady: určitě výběr herce na hlavní roli. Zápory: jediná stopa, kterou si budete pamatovat je, že byl bukanýr. Přehnané bylo i uvedené filmové obvinění. Skutečně byl obviněn z krácení daní, podvodu /pro předražování bylinných směsí/ a nějakého přestupku ze stavebního zákona. K tomu mu všechno sebrali. Závěr: doporučuji. ()

Winster

Pekny a zajimavy pribeh, ktery je bohuzel zahraban pod hlavnim pribehem. Hlavnim pribehem zde bohuzel je homosexulani vztah. Nejsem absolutne nejak vyhraneny proti homosexualum. Nicmene nevim, proc bych mel sledovat jak se po sobe dva chlapy valeji. Retrospektivnich vsuvek je zde hodne, bohuzel tech zajimavejsich je mene...a prevladaji ,,gay-romanticke scenky". ()

Kvidoland

Zpočátku to bylo dobrý, ale pak ten film začal bát pro mě moc, tak jsem ho radši dál nesledoval. Jestli máte rádi zvířata, tak se prosím na ten film nedívejte, je tam totiž scéna, kde se týrají kočky. ()

davidpa

Hodně normální filmy, až nudný. Já bych to měl nějak rozepsat, ale ten film po mě už tak chtěl dvě hodiny mého času, během kterých jsem se nic nového nedozvěděl, pouze teda že existoval Jan Mikolášek, pár věcí o něm, ale nic novýho nad rámec, co bych neznal z jiných filmů. To samé platí nejen o obsahu, ale i o vnějšku, o stylu. Ten je taky normální, není to žádný kinematografický zázrak dohánějící západ, jak se snaží někteří recenzenti naznačit, je to takový hbo look, zvládnutý, precizní, prostě precizní uniformovaný západní řemeslo. Jsem na ten film až hodně příkrý, je to prostě takový film, který se nebudu stydět ukázat mámě. Ale pokud by všechny filmy vypadali jako tento, tak se na ně dívat přestanu. ()

aannemer

Hledal jsem na internetu nějakou stopu po tom, že by byl Jan Mikolášek homosexuál. Drobné indície jsou, ale nic průkazného. Nechápu tedy, proč právě této jeho stránce života je ve filmu dán takový prostor. Asi kvůli naleštěnýmu panákovi? Úplně to přebilo poselství, které jsem od Šarlatána čekal - tedy film o dobrém člověku s nadáním od Boha, který svůj život zasvětil pomoci druhým. ()

Figuska

Asi bych to nenazvala "strhující" drama, ale určitě zajímavé, dobře natočené a zahrané. Přišlo mi to takové emocionálně ploché, trošku jako když si někdo přečetl nějaký spis STB a prostě k faktům dopsal zlehka nějaký děj okolo, žádná extra hloubka. Přesto kvalitní a stojí za vidění. ()

moriero

Herecké obsazení bylo bezchybné. O panu Mikoláškovi toho moc nevím. A páč jsem si nedokázal pana Palka vygooglit, zabrousil jsem do zdejší diskuze, kde se praví, že je to fiktivní postava. Pokud závěrečný soudní part není založen na pravdě, přehodnocuju Trojanovu postavu ze sympaticky, lehce autistického pedanta na zbabělou sobeckou svini. A ve vší hetero početnosti musím naopak vyzdvihnout charismatického Loja, který hraje opravdu přirozeně, jak kdyby tam ta kamera ani nebyla (viz řízení auta). ()

JackStrange

U umění hodně záleží co chcete vidět. Drama je to celkem dobré, herecký výkon taky, klidně i odhlédnu od nekritického přístupu k léčbě placebem. Ale když mě prostě ty životopisné scénáře jakoby opsané z wiki nějak nebavěj. Navíc co zde vidím převládat je čistě politická agitka,... krásně lze vidět například v tom jakou barevnou paletu umělec zvolil pro válečné zločiny, sebevraždu, nacistickou okupaci vs běžný život v socialismu. 65% ()

kolly13

Obdivuhodný muž, který je vykreslen jako zbabělec a necita, což převažuje jeho pomoc lidem bez rozdílu. Vnímám to jako znevážení léčitele, který pomohl statisícům a vypracoval se tvrdou prací. Holland a Epstein by měli pracovat zadarmo dalších pět let s tričkem "Omlouváme se, pane Mikolášek". PS: po technické stránce velmi dobře zvládnutý snímek s grácií Pana Trojana, bohužel s pachutí na rtech. ()

Fender

Něco málo od Holland jsem viděl a špatná režisérka to rozhodně není, umí vykreslit realitu syrově tak, jaká byla v dobách minulých, ale zde mi to moc nesedlo. Film má být životopisný a když jsem si něco o Mikoláškovi přečetl, tak si říkám, že film se na realitě až tak moc nezakládá a vytváří pouze své domněnky, což je třeba ten případ jeho údajné homosexuality, která rozhodně u něj není stoprocentně potvrzena a přitom ve filmu má největší prostor. Rozhodně nejsem homofob a nemávám krucifixem když si osoby stejného pohlaví vyznávají lásku ale nechápu, proč zde té jeho sexualitě byl přikládán takový důraz, když to mohlo být alespoň jen lehce naznačeno, jinak pak prostě nevíte, co si z toho filmu máte odnést, jaká byla vlastně jeho myšlenka. Sice toto není dokument ale pokud to má být životopisný film, měl by se alespoň z velké části příběh zakládat na pravdě a ne si ještě ke všemu vymýšlet postavy, které v reálu s hlavní postavou neměli nic společného a zde jsou vyobrazeny, jako ty nejdůležitější. Navíc samotná postava Mikoláška je zde taková divná, nedokážete k němu cítit sympatie, nebo ho litovat, jeho příběh je zkrátka odvyprávěn zvláštně a to ho Trojan dokázal zahrát dobře. Mám z toho tak rozporuplné pocity, že nedokážu pochopit ten velký ohlas tohoto filmu. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny