Strhujúce životopisná dráma výnimočného muža obdareného  zvláštnymi liečitelskými schopnosťami na pozadí dobových udalostí. Príbeh je inšpirovaný skutočnými osudmi liečiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc tisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek je človek bez odborného lekárskeho vzdelania, ale s nevšedným a nevysvetliteľným nadaním diagnostifikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedia poradiť. Jeho mimoriadne schopnosti sú však vykúpené bojom s vlastnými démonmi. Liečiteľstvo je jeho vnútornou spásou a ochranou pred sebou samým… (CinemArt SK)

radeckator

Jediná vada na kráse jinak velice kvalitního filmu je, že absolutně opomíjí alespoň v několika minutách rozebrat důvod pronásledování a zatčení od STB. Jinak špičková fimařina dělaná na tělo oběma Trojanům. ()

LordMysti

Nakonec o něco lepší než jsem čekal. Hezká kamera a barevnost snímku, herecké výkony a i na české poměry slušně odvyprávěný příběh. ()

vikino1

O tom, že komáři byli svině a vůbec o tom, co se tu po válce dělo, by se mělo připomínat nějakým filmem každý rok. O tom, že Mikolášek byl profík není pochyb a jeho zabití byla pro světové lékařství chyba, taky není pochyb. Dobře zahrané a natočené. Nicméně na mě dost zkratkovité a hlavně až moc přihřáté. ()

Realmond

Ivan Trojan je samozřejmě záruka opravdové kvality a film je dobrý a rozhodně zaujme. I když teď by mě zajímal názor (který se už nedozvíme) od samotného léčitele Jana Mikoláška na film. Tím myslím že tam jsou scény které jsou zbytečné, přehnané homosexuální scény, možná až moc věnované komunistickému stíhání Mikoláška a to na úkor předvedení samotného umění léčení bylinami. ()

255085349

Řemeslná kvalita, která ale obsahově dost pokulhává. Useknutý konec je pro osoby neznalé Mikuláškova života vysloveně k naštvání. Trojan je klasicky dobrý, ale já ho mám mnohem raději Ve stínu. Podruhé už to vidět nechci. ()

Oonika

Perfektně zahrané ze strany obou Trojanů, ale trochu mi vadilo, že jsme musela spoustu podstatných informací dohledávat po skončení filmu. A některé scény jsem nepochopila, proč vlastně ve filmu byly, ale to už tedy bylo zmíněno víckrát. ()

Likan7

Vždy, když vidím kvalitní film z našich končin, potěší mě to. Agnieszka Holland přehlednou a pevnou režií vypráví pohnutý příběh Jana Mikoláška, kterého skvěle ztvárnil mladý Josef Trojan (v minulosti) a lépe jeho otec Ivan ze "současnosti". Šarlatán je všech směrech vynikající film, který se může srovnávat s těmi nejlepšími, co se v současnosti točí. ()

mira.l

Já o tom člověku nevěděl ani to, že fakt existoval. Napověděla Wiki. Avšak nenapověděla, že by byl na chlapečky ani to, že by ho soudili za dvě vraždy či aspoň úmrtí. Tak nevím... Dostal jsem sice docela zajímavý vizuál, nicméně jinak mnoho pohledů do chcanek a zřejmě poněkud pokroucenou skutečnost s (vzhledem ke skutečnosti) poněkud podivným závěrčným soudním procesem. To relativně nízké hodnocení není za vizuál či výkon Ivana, Josefa Trojanových i dalších, ale za tu historickou nevěrohodnost. ()

MilesTeg

Výborný příběh, skvělé výkony, i když některé figurky okolo soudního procesu mě jenom rozesmály, místo abych se soustředil na děj. Ale vymyslet si neexistující hrdelní proces namísto obyčejné hospodářské kriminality je prostě kontraproduktivní a nutí mě zamyslet se nad neustálým přepisováním historie z pohledu vítězů. Dělali to v dějinách všichni, tak proč ne tento film, že? Napište tam upřímně, že je to pohádka, přejmenujte hlavního hrdinu a nedělejte ze mě idiota. ()

Maximilianus

Na česko-slovenské pomery veľmi vydarený film. Kvalitný film to bol aj v svetovom merítku. Možno prvá polovica mi prišla magickejšia a tajomnejšia a k celkovému vyzneniu filmu sa mi hodila viac, čiže keby film v takom duchu pokračoval až do konca, aj moje hodnotenie by bolo vyššie. 7,7/10. ()

Flexaret

Šarlatán působí jako dobře vysoustružený produkt, ideální položka do jakékoliv VOD platformy. Chybí však cokoliv navíc, co by diváka motivovalo k hlubšímu zamyšlení. Už jen samotný princip, že zázračné léčitelské schopnosti nejsou nikdy ani v nejmenším rozporovány, vede k tomu že je v rámci narativu tolerováno i psychopatické a sobecké chování hlavní postavy omluvené závěrečným titulkem o počtu zachráněných životů. Výsledkem je jen další příspěvek do českého subžánru českých a slovenských filmů o událostech a postavách 20. století s velmi černobílým dělením na dobro a zlo. Kontroverznost reálného předobrazu hlavní postavy by umožňovala toto strohé vnímání porušit a to i bez doplňujících motivů, které snad měly dodat dílu na dramatičnosti, ale jejich použití působí jak ze špatné scénaristické příručky a ve finále způsobují daleko více problémů (nejasná motivace milence, zpolitizovaný soudní proces bez jasné vnější příčiny). Šarlatán tak působí jako záminka tvůrců pro natočení vážného historického filmu ovšem s totálním ignorováním historie samotné, která slouží jen jako atraktivní kulisa. Nic víc. ()

rublik05

Na Šarlatána jsem byl velice zvědavý, dle recenzí jsem čekal minimálně senzaci roku a po delší době konečně kvalitní český filmový počin. Očekávání tedy byla veliká, bohužel však zůstala z určité části nenaplněná. Po řemeslné stránce tomu asi nemám co vytknout, pánové Trojan mladší i starší hrají fantasticky, ostatní herci rovněž podávají dobré výkony. Největší problém však nastává u samotného příběhu. Ten v určitých chvílích působí velmi silně a emotivně, nicméně občas také trochu nudí, některé scény mi přišly vyloženě zbytečné, zklamal mě i z mého pohledu dost odfláknutý závěr. Po filmařské stránce se rozhodně jedná o nadprůměrné životopisné drama, které kazí snad jen ten nedomyšlený scénář. 7/10. ()

Inozuka

A kdy bude film o Hnízdilovi? Zacílením pro mě jakožto pragmatického materialistu celkem mimo, přesto však hodnotím kladně. Může za to skvěle odvedená herecká a režijní práce. Z tohoto pohledu je radost Šarlatána sledovat, všichni úžasní. Trochu horší je to již po scenáristické stránce, zde mi přišel celý příběh takový podivně nekoncepčně vyprávěný, zbytečně nastavovaný a končící ve vzduchoprázdnu. Epstein pravděpodobně očekával, že nachčiju do skleničky a pokusím se z toho vyčíst, jak že to s Mikoláškem a jeho crew vlastně dopadlo ... U historických filmů tohle já fakt rád nemám. ()

LuW

Měla jsem pocit, že jdu na pětihvězdičkový film, ale moje očekávání nenaplnil tak úplně. Nečetla jsem Mikoláškovi spisy, takže co je fikce a co byla fakta, ponechám stranou. Silný první záběr na Zápotockého sliboval poutavý vizuální zážitek, ale ten se nedostavil - dále byl film plošší, než bych na Agnieszku čekala. Během snímku se otevřelo spoustu zajímavých dějových linek, se kterými by šlo si pohrát, ale vždy byly v zárodku utnuté. Frustrující jak nabíhající a nedokončený orgasmus. A světlo! Když se dívám na film, tak na mě kamera a světlo působí, díky nim si dotvářím obrázek o snímku. Tady jsem našla krásné scény hodny dnešní výpravy a možností. No a potom tam hodí snímek z drona na vlak, kam dodají umělou páru? Nebo pohled na vězeňský plac s rádoby paprskem slunečního svitu, který se ani nesnaží předstírat, že není umělá studená LEDka? Zamrzelo mě, že Josefu Trojanovi nebyl věnován větší prostor, těšila jsem se na více příběhů z Mikoláškova mládí, a také na výkon mladého herce. Ivan Trojan opět prokázal, že ať před něj položí jakoukoliv roli, chopí se jí s takovou energií, že mu uvěřím i lásku k namakanému východňárovi. ()

Sebastianek1

77% určitě ne. Doslova režijní shození veškerých kvalit, kterými film disponuje. Loj výborný, Trojani unisono perfektní, kamera, světlo- pecka. Celkově pruda. S kvílející příšernou Rusalkou navrch. ()

BrianStorker

Další důkaz o totálním úpadku české kinematografie během posledních let. Životopisný film o velikánu českého léčitelství se velmi brzy změní v erotický film pro homosexuály, když je divák nucen sledovat celkem tři erotické scény mezi dvěma muži. Pokud někdo obdivuje, jak se mravenci procházejí po holé zadnici muže, prosím... Já toto však nemusím. Existuje mnoho filmů o známých osobnostech, kteří byly homosexuálové, ale tvůrcům se většinou podařilo ve snímku toto zdůraznit decentně a vkusně. Ve snímku Šarlatán mi však připadne, že když už tvůrci nevěděli kudy kam, uchýlili se k těmto scénám. Snímek trpí také ještě dalším nedostatkem - a to je zvuk. V některých okamžicích není hercům vůbec rozumět a tak některá slova a dokonce i věty zůstanou divákovi utajeny. ()

chelsea63

Pět hvězd. Co ještě dodat? Výprava skvělá, kamera také. Střih bez chyby a výtečná režie skvělých herců. Všechny výtky různých profesionálních i neprofesionálních recenzentů odmítám. Jediný, co bylo blbý, že jsem v kině seděl moc blízko plátna. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny