Havel

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou. Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu. (Bontonfilm SK)

rigby

Rozhodně rozporuplný film, který si zaslouží trochu popsaných stránek recenzemi a názory. Ani já po první shlédnutí nemám zcela jednoznačný názor. Po filmařské stránce se mi film moc líbil, je natočený opravdu skvěle a podobnost hlavního představitele je tak dokonalá, že si kamera může dovolit jít do detailu. Ale přece jen to není Havel, něco mu chybí. Charisma se pozná i z obrazovky. A to je věc, která tento film stahuje dolů. Čekal jsem také větší vnoření se do jeho osobnosti, ale toho jsem se nedočkal. Autoři kloužou po povrchu a popisují ho jako plakátovou postavičku zmítanou okolím. V podstatě tedy moc k vidění nakonec není. Václav Havel by si zasloužil větší poctu a snad se jí jednou na plátně dočká. To už jsem se více dozvěděl z dokumentu Občan Havel. I tak nechávám vysoké hodnocení a jdu se podívat ještě jednou. ()

Emperor1

Pokud Václav Havel sloužil jako symbol boje proti komunistické zvůli, tak tento polidšťující snímek podráží modle nohy. A to je možná dobře. Václava Havla beru jako státníka, který měl ve světě velké renomé, ale na druhou stranu kolem něj vznikl jakýsi kult osobnosti, který si on sám možná užíval a možná ten mýtus o sobě trochu i přiživoval. Nevím. Osobně jsem ho neznal, jeho knihy nečetl a divadelní hry neviděl, mám jen kusé povědomí a nějaké vzpomínky ze sametově-revoluční doby. Že to byl děvkař, ochlasta, ješita atd., to se tak nějak obecně ví, ostatně mnozí na to v leckteré diskuzi často a rádi poukazují. Ale titíž zapomenou dodat, že to byl současně člověk, který se nezaprodal, který sice netrpěl jako mnozí jiní za okupace či v padesátých letech, ale své si prožil a mnohé dokázal. Rozhodně více, než ti, co na něj, dokonce tolik let po smrti, plivou. Já za sebe mohu říci, že jsem jej zažil jako důstojného a současně lidského, respektovaného vrcholného politika (vzpomeňme, kdo seděl na Hradě po něm a podívejme se, CO tam sedí dnes), a to mi stačí, výpověď o dobách jeho mládí beru jen jako zajímavost. Jako filmový zážitek nic moc, takové nemastné a neslané, zbytečné metaforické scény, ovšem skvělý Hofman (nikdy by mě nenapadlo, jak je Landovskému podobný, jak vzhledem, tak gesty), důstojná Olga Geislerová. Za tyhle dva bod, druhý za to polidštění ikony, třetí pak natruc Klausovi, Zemanovi a jejich nohsledům. ()

hony23

Tento film byl pro mě zklamáním, Havel zde byl ztvárněný jako trotl a ne jako významná postava našich dějin. Pochvalu si zaslouží maskérna, vizuální podobu trefili skvěle, naopak snaha o ráčkování opravdu tahala za uši a byla spíše parodií, než napodobením prezidenta. Ale hlavně, celý příběh je bez emocí a hrozně povrchní. Havlův životopis by si zasloužil určitě lepší zpracování, snad se ho jednou dožiju... ()

Tomas_PO

Pre niekoho možno sklamanie, veď o Havlovi bolo natočených množstvo dokumentov, filmov, či polemík; existujú aj autentické dobové zábery priamo z 'kuchyne', ktoré nepochybne poskytnú komplexnejší obraz o jeho živote a politike. Väčšina z nich sa však zaoberá revolučným a porevolučným obdobím, no o jeho disidentských rokoch sa dozvedáme len útržkovo. Tento film naopak 90% času venuje predrevolučnému obdobiu, príprave Charty 77, jeho následnému pravidelnému sledovaniu, vypočúvaniu a zatýkaniu ŠTBákmi, skrátka disidentstvu. Celkom výpovedne sa podarilo vykresliť aj jeho cieľavedomú osobnosť ako v politike, tak aj osobnom živote. Jemnej povrchnosti sa dá chápať aj kvôli snahe priblížiť toto obdobie mladším generáciám, keďže po vyše 30tich rokoch od revolúcie medzi nami žije už takmer polovička národa, ktoré toto obdobie nezažila. Potešili aj zábery kombinujúce divadlo a realitu. ()

VLADEK

Velmi špatný film. Taková česká zlodějinka financovaná ze společného křížená s přístupem ala chytrá horákyně - vezmu nějaké slavné jméno, spatlám pár událostí, které si upravím a když mi to nakonec všechno nesedí, tak tak vložím fiktivní postavy. Jakoby psala scénář Irena Obermannová. A pak to všechno prezentuji tak, že bych rád, aby to oslovilo lidi, kteří na Havla nemají vyhraněný názor a nic o něm neví, což je pro české diváky prostě nesmysl. Takže to je vyprávění o Havlovi pro zahraniční? Ve srovnání s ŠARLATÁN , který v principu vychází z obdobného, ale je profesionálně napsán a natočen, je to ubohý kus a zdejším argumentům pro lepší hodnocení nerozumím. A přitom je tam tolik zajímavé látky a vyprávění na minisérii, ale toho čeští tvůrci prostě schopní nejsou. To raději měli přístup vyprávění pojmou jako u VELIKÁ, ale k tomu nám schází potřebný kus smyslu pro humor. ()

Grázl83

Hodně nedotažene jak scénářem, který jde spíše po povrchu důležitých událostí, ale nedůležité rozepisuje podrobně, tak hlavně chybějícími emocemi. Určitě z toho šlo vytěžit mnohem více, ale musel by se toho chopit schopnější režisér i scenárista, ideálně někdo mimo naši vlast. Uvítal bych totiž detailnější představení postav, takto mi ne vždy docházelo, kdo je tím myšlen. V zahraničí se nebudou chytat už vůbec. Dvořákův výkon dobrý, ale Hoffman jej o dost převyšoval. Film nic nového nepřináší a dokonce bych jej označil jako zbytečný. Slabší 3* ()

veverysiak

Pripúšťam, že autor sa chcel odlíšiť od normálnych životopiscov a životozobrazovačov, akurát mi práve tento spôsob vôbec nereže, rozporuplné sú aj reakcie akademickej obce, preto ma to len utvrdzuje v tom, že tento štýl nie je celkom stráviteľný, takže 35%. ()

kokofek

Pro mě je tato výpověď zajímavá ,dojemná a dle mých představ i pravdivá.Prostě dobře vykreslený citlivý a vnímavý štír s velkým srdcem.Vůbec mi nescházely veřejné proslovy,které jsou známé,ale přiblížení Havla jako člověka mě zaujalo. ()

Igy007 odpad!

Nejdřív se mi chtělo přirovnat tento průjem k seriálu Gottwald. Ale od půlky už je to příliš velkej bizár ... bylo by to jen k smíchu, bohužel tohle uvidí i mladí lidé a budou si myslet, že je to snad pravda. Nakonec, proto to taky vzniklo, na vymývání mozků nic netušící mladé generace. ()

Franki69

Nějak mi unikl koncept celého filmu. Je přeci o Václavu Havlovi, prezidentovi zvoleného Národním Shromážděním plným komunistů po revoluci 1989, kterej naši zemi přesto přivedl do západní evropy a do NATO. A čeští tvůrci jakoby se styděli o něm cokoli říct. Ve filmu se o něm nedozvíme nic! Kromě těch úplně nejznámějších reálií, tedy že byl v normalizačních dobách literát a divadelní dramatik, že byl ženatý s paní Olgou, že byl ve vězení. Stačí to? No vůbec ne. A může to být jak chce dobře zahrané (a bylo, Viktor Dvořák je vynikající), nestačí to. Nemůže, když je ústřední postavou nejzásadnější postava dějin naší země posledních desetiletí. Nelze s ní zacházet jako s no name hrdinou, jehož život v širších souvislostech nic neznamenal. Stal se prezidentem a my chtěli vědět, jak to bylo, co prožíval a proč. Nicméně, tvůrci se ani nenamáhali pojmenovat postavy z Havlova bezprostředního okolí (kromě Landovského). Schválně, kdo z vás se z filmu dozvěděl, že má bratra (zemřel 25. dubna 2021, film viděl)? No a ten zvuk!! Tenhle film je promarněná šance a doporučit ho fakt není možné. S přítelkyní dáváme 40% a je nám to fakt líto. ()

Winster

Pana H. rad nemam, jeho s jeho avantyrama se neztotožňuji. Nicméně film natočen špatně není kor on a Lanďák jsou super! Když máš péníze můžeš chystat samet... ()

Kozlowski8

Nuda, nuda a zase nuda. Bez jiskry, bez emocí, bez silnějších momentů. Ty dvě hvězdičky jsou za herce (Viktor Dvořák, Martin Hofmann, Aňa Geislerová), hudbu a masky. Absolutně nechápu přehršle nominací na Českého lva. 45 %. ()

chozze008 odpad!

No dobrý vy zasraný hovada, kapříci připluli? to je důležitý že jo. Teď už chybí vojebat do ucha jen Masaryka. Za celou zmrdanou post-komunistickou eru tu neni jedinej dobrej reflektvni film. Jen sračky co vypovídaj mladší generaci o tom že to vlastně byla děsná sranda. Zmrdi, kdyby zilo jeste dost lidi co znali osobne Havla a zili jsme v trochu jine dobe tak vas vy kurvy upalej na hranici a s vasema srandovnima prachame. Hovada!!! Je opravdu ostuda, zit v zemi, ktera o intelektualovi, ktery se sveho casu radil mezi 10 nejvlivnejsich intelektualu sved doby, natocej tydle hovadka bulvarek ala blesk. Fakt bych tech chtel zit uplne jinde a byt clenem nejake radikalni muslinske skupiny a osobne vam vsem uriz koule. Chcipnete. Jsem zvedavej co v tomdle nactiutrhajicim stylu natocej vo opravdovejch hovadech (Klaus zas tolik ne, ok) jako byl treba Zeman. To bude neco ve stylu jizda po vlastnich zvratkach z Becherovky. A urcite tam bude ze obhajoval "Pasy Rajot" :-) ()

Modeman123

Tak nějak nemastný neslaný jako Vencovy hry. Ne vyloženě špatný, ale žádný duševní gigant. Co se musí uznat, že se film nestal nějakou pochybnou glorifikací bez reálného základu. ()

Maraboy

Viktor Dvořák byl dobrou volbou pro ztvárnění Václava Havla,ale to je tak všechno, příběh sám o sobě je celkem plochý a nudný a nepřináší nic nového. Raději si pustím dokument, který zachycuje daleko více soukromí, než film samotný. Zde se člověk dozví, jaký byl Havel proutník, což v dokumentech zachyceno není. 40% ()

DavidPrague

Velká poklona Viktoru Dvořákovi, který pana Havla ztvárnil dokonale. Navíc je mu ve filmu neskutečně podobný, až zamětitelný. Obsah filmu je pro mne nepřehledný a poněkud jsem se ztrácel. ()

jakubi

Trochu se stydím, že jsem film viděla až letos v televizi. Václav Havel pro mě vždy byl ikona, ideál a miláček. On byl hlavně idealista, jen ty jeho ideje se moc nenaplnily.  Po zhlédnutí filmu jsem ideál-Havel trochu ztratila, ale vlastně tím víc se mi Havel – člověk líbí. Obsazení hlavní role - V. Dvořák - bylo grandiózní (přestože opravdu to ráčkování nejde napodobit). Aňa mi do role Olgy moc neseděla, ale kdoví... Atmosféra byla zachycena perfektně. A scéna, kdy Havel měl koupené vstupenky do divadla, ale nedostal se tam (protože to byl Havel, tedy nesplňoval určitý "certifikát")... nežijeme ve stejné diktatuře dnes??? ()

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (viac)

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (viac)