Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Česko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (viac)
Česko, 2021, 118 min (Alternatívna 112 min)

Réžia:

Patrik Hartl

Predloha:

Patrik Hartl (kniha)

Scenár:

Patrik Hartl

Kamera:

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (viac)

Prvok, Šampón, Tečka a Karel sú dlhoroční kamaráti v strednom veku, ktorí si na triednej stretávke po dvadsiatich rokoch priznajú, že nežijú tak, ako si predstavovali. A rozhodnú sa s tým niečo urobiť. Je možné riešiť krízu stredného veku provokatívnou hrou s takmer nesplniteľnými úlohami? Ako štyridsiatnik zistí, či je naozajstný chlap? Ako zabráni korózii svojich ideálov, rozplynutiu snov a scvrkávaniu semenníkov? Prvok, Šampón, Tečka a Karel sa pokúsia nájsť v sebe odvahu urobiť poriadnu kravinu ako zamlada. Alebo aspoň odvahu hovoriť za všetkých okolností to, čo si naozaj myslia. Kto splní úlohu, nie je „sráč“... (Bontonfilm SK)

Praxis

Čím jsem starší, tím mě tyhle rádoby rychlokvašky dojímají víc a víc. Jasně, neni to žádné přelomové dílo české kinematografie, ale za posledních x let jsem neviděl nic lepšího. Naprosto brilantní chemie všech zúčastněných, spousta mini cameo rolí celé plejády českých herců a hereček a vůbec celé je to tak zasraně feeeling pozitivní i přes všechna ta negativa, která se tam objeví. Opticky spíše slabší čtyři hvězdy, ale vzhledem k dnešnímu rozpoložení jsem film subjektivně nadhodnotil, a to výrazně. Díky! A dnes bez obligátních procent, protože by to pro zbytek mých recenzí prostě nebylo fér. ()

Pierre

Prvok, Šampón, Tečka a Karel měl  v době premiéry na českou lidovou komedii docela přiznivé  reakce, ač jsem ho viděl poprvé až dnes v telce. A musím říct, že jsem ze začátku moc nechápal, co se na tom několika kritikům i zdejším uživatelům líbilo a kladl jsem si otázku, jak to Patrik Hartl dokázal, že v procentuálním zisku překonal některé (dle mého názoru) daleko lepší české komedie? Že by všechny okouzlil svým nakažlivým a vskutku úžasným smíchem?:D Ze začátku mi to přišlo v podstatě  jako další česká komedie z řady  tom, jak se někdo s někym vyspal,  místo někoho kdo se na to chystal.    Nakonec to ale Prvok na obligátní tři hvězdy problémů dotáhne.  Martin Pechlát mě nějak zvlášť nezklamal. Svlékání ve školce může možná na někoho působit spíše úchylně a zvráceně než vtipně, ale jeho  pórek byl prostě  super (:D). A celkově se mi Prvokova linka líbila nejvíc...Alespoň byla taková absurdní. Navíc celý  v podstatě celý film zakončuje a to ještě k tomu zpěvem (:D). Nakonec to nabralo vážnějšími momenty i takový hořkosladký rozměr s jedním smutným a třemi šťastnými konci, kdy všechny možná byly dost jednoduché, ale na oddychovku na nedělní večer to   stačilo a člověk viděl plno známých tváří i v těch nejmenších roličkách. Pokud se taky někdo z vás rád nejen usmívá, ale hlavně u večerního televizního programu rád usíná, mohl se dneska koukat. ()

gogos

Po dlouhé době slušná tuzemská komedie, která není trapně kýčovitá, ale příjemná, vtipná a při své délce i v luxusním tempu. Dobré obsazení učitě napomohlo a rozhodně potěší i spousta zajímavých cameo scén (třeba Mádl).  Na film jsem se docela těšil a rozhodně mě nezklamal. Hartlovi budu fandit dál... ()

blackrain

Byla jsem velmi mile překvapená tím, kolik známých tvaří bylo obsazeno do malých roliček. Hlavní čtveřice byla fajn. Chlápci působili uvěřitelně a přirozeně. To bylo velké plus. Krize středního věku je hodně vděčné téma, ze kterého se dá dost vytřískat. Spokojenost a velká. ()

movieband

Kniha pětihvězdičková, film mě mírně zklamal. Obsazení bylo perfektní. Humor, mrazení v zádech, trapnost, i hřejivé momenty se dostavovaly podobně jak v knize. Všem čtyřem chlapům sem jejich motivy rozuměl a chápal. Bohužel právě u vcítění se do postav a jejich životů mi to trochu drhlo. Pane Hartl, umíte to mnohem líp. V knize jsem Prvokovu lásku k manželce a starost o jeho p*** farmu viděl, rozuměl jí a fandil jsem mu. Šampónovu rozstřelenost člověk skoro hmatatelně cítil. Ale tady to na mě působilo mdle a o poznání slaběji, než v předloze. O Karlovi a Tečkovi nemluvím, ti se podařily i tady. Ale Šampón s Prvokem mi přišli linkama uspěchaní. Rád bych hodnotil jen film, ale předloha mě tak pohltila, že právě film srovnání neujde. Za mě filmové zpracování průměr s výborným obsazením. Radši knihu. ()

Hamaradža

Asi by to rado bolo mladé, divoké a slobodné, no je to skôr nútené, vykonštruované, prvoplánové a sexistické. Ústredné štyri postavy ma bavili (boli dobre obsadené aj zahraté), no uličky, ktorými sa príbeh uberal ma iritovali. Nie len že to je celé založené na toxicky maskulínnych stereotypoch dospelého života ako zla zabíjajúceho mladícku nespútanú maskulinitu, ale navyše je to preplnené nepravdepodobnými zvratmi, náhodami a deus ex machinami. Prečo toľko dôležitých dialógov odpočujú postavy náhodou na toaletách? Prečo bola Prvokova tehotná manželka zhodou okolností práve v rovnakom obchode? Prečo sa neozvala? Scény vyzliekania sa (napríklad v škôlke) neboli zmysluplnou rebéliou voči (akokoľvek) utláčajúcemu systému, ale len pubertálnou seba-sabotáciou. Každopádne záver fajn, len vďaka nemu som zvažoval tretiu hviezdu. Je takto blbá aj kniha? 2,5* ()

kajas

Pokud znáte Hartlovu tvorbu a ústřední čtveřice je vám aspoň trochu sympatická, určitě nebudete zklamáni. Snad jenom žánrové zařazení pro mě není úplně čisté: komediálních prvků je vlastně méně než těch dramatických. Velkým překvapením pro mě byl výkon Martina Pechláta v roli Prvoka, který s přehledem zvládl i zpěv v travesti kapele. Prvoka za nacelý měsíc zhlédlo v českých kinech čtvrt milionu (!!!) diváků a moc mu to přeju. Stejně jako Pechlátovi alespoň nominaci na Lvíčka. ()

hygienik

Môj druhý tohtoročný kinozásek valaškou zaťal do Olomouckého syrečku. Som v rozpakoch. PŠTaK je totiž výborná dráma, ale veľmi rozporuplná komédia. Občas som sa zasmial, o tom žádná, ale ten humor bol vulgárny a občas na hrane pohoršenia. Herecky ma najviac oslovili Švehlík a Norisová. ()

sofiapetra

Číst mi to přišlo sice trochu veselejší, ale nijak mě to neuráželo ani natočené. A taky jsem byla po více než v roce v kině a to se počítá! Právě jsem to viděla podruhé doma a líbilo se mi to ještě víc. Tenhle film bude zrát... ()

dyfur

......prepáčte -tak toto teda nie-SPOILER:nepozerám komédiu ,aby jedna z hlavných postáv zomrela - to čo je za podivný hybrid - buď je to komédia alebo drama.....a toto je najúspešnejší film roku 2021 ?? ....nerozumiem.... ()

BoredSeal

Nejzajímavější prvek byla otázka zklamání/bezradnosti ze života chlapa ve 40+, ale film jí použije jen jako spouštěč pro komediální situace a vůbec jí neřeší, všechny problémy se prostě smažou koncem, třeba pracovní i vztahové vyhoření Hoffmana a jeho ženy nebo rozpaky režiséra, který točí pro peníze reklamy a nebaví ho to. Linie s nadrženým, ale neschopným Čermákem je (s vyjímkou scén s matkou) jak z nějaké komedie z pera Kolečka, úplně to vidím jako nějakou samostatnou hrůzu s názvem "Trampoty pana instruktora". Nejvíc mě z celé party bavil příběh Pechláta, který vlastně v nouzovce najde jakousi životní úlevu a v podstatě z vůle scénáristy nabídne i improvizované završení příběhu. Dalo se to na české komediální poměry přežít díky hercům, ale souhlasím s názorem, že je to komedie o 40+ letých chlapech šitá pro ženy, čemuž odpovídalo složení publika v kině (tři chlapi vs pár desítek žen 30+ let přicházejících single nebo v "lovecké" tlupě). ()

easaque

3* Další současná česká komedie, o které se na konci roku hodně psalo a mluvilo, což bylo asi součást reklamy. Tím neříkám, že není dobrá, ale podle mého názoru zase nepřináší nic výjimečného a časem zapadne v průměru těch ostatních lepších. Krize středního věku asi doběhne každého, ale ne každý se s ní dokáže poprat porazit. Tento film odlehčenou formou bojuje s tímto stavem, ale žádná velká sranda to nakonec není a spíš to sklouzává postupně do dojemného patosu. Herecké obsazení je však slušné, ale jednotlivé příběhy zúčastněných mě tolik nezaujaly a nedokázal jsem se s nimi ztotožnit. Nedokážu proto ani doporučit a pro takové filmy je tu krásný průměr. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

knížku neznám a Hartlova režijní prvotina mě úplně neoslovila,ale Prvokem a jeho kamarády se trefil do černého a strčil do kapsy všechny české komedie za posledních deset let.Hlavní čtveřice má sice svoje chyby,ale převažuje to,že jsou to sympaťáci a životné charaktery a většina situací tu je ze života a myslím,že každý se dokáže najít alespoň v nějakém momentu.Hartl se navíc nebojí ani překvapivě vážných situací a nepůsobí to nijak nepatřičně.Velkou trefou je samozřejmě obsazení a i když David Švehlík s Martinem Hofmannem hrají víceméně to co hrají vždycky,sem to skvěle pasuje.Jsem upřímně rád,že česká komedie ještě není úplně mrtvá.Sice je pořád v komatu,ale podobné kousky by jí snad mohly časem probrat...80% ()

Figu

Po delší době opět zase vylezla na filmovej svět jedna česká kvalita, kterou žene hlavně kupředu super obsazení v čele s Hynkem Čermákem. Ten borec mě opravdu baví! Navíc je bonus i fakt, že nejde jen o obyč komedii, ale i o lehce dramatickej flák nasáklej nějakou tou emocí a myšlenkou! PS: Ta blonďatá zpěvačka, ten má fakt koule! Dobrej výkon! 75% ()

rakovnik

Zajimavý film, který mi rozhodně přišel více jako drama, než jako komedie. Nejvíce mě nepotěšila podpásovka ke konci, zároveň mě vzhledem k okolnostem silně dojala. Kromě výborného obsazení hlavních rolí jsem si užíval odhalení známých hereckých tváří i v pidiroličkách. ()

Lischai

Náhodou to na mě vypadlo v televizi, byl jsem rozhodnutý se pohoršit a přepnout - ale čím dál jsem ve filmu byl, tím víc jsem si říkal: Ty jo, vlastně jako dobrý ale! Herecky super, spousta momentů vlastně docela vtipná nebo emočně nabitá. Jen bohužel na úplném konci, kdy je všechno připraveno na silný závěr, se to celé dramaturgicky rozsype. Hrdinové mají ve finále čelit svým problémům, ale dvě ze čtyř postav vlastně nečelí vůbec ničemu a celé to tak nějak vyšumí. Což mě mrzí hlavně kvůli tomu, že kdyby se závěr trochu přerovnal (prohodit Švehlíka za Pechláta!), celé to do sebe myslím zapadlo mnohem lépe a byl by to fakt dobrý český film na 4*. ()

Attta

Jako dobrý, humorem a obsazením to mělo našlápnuto konečně k české komedii, která je koukatelná od začátku do konce do tý doby než tam českou filmařskou hlavu napadlo vesrat tragickou pasáž a totálně to dojebat. RIP český film. Stále koukatelný, ale.....bežte s tragikomediema už do prdele. EDIT: nejlepší komentář copyright Botič "Týden po shlédnutí mám z filmu krizi středního věku a to i přes to, že nejsem ve středním věku. Zatím." ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+