Stratené v preklade

• Česko Ztraceno v překladu (viac)

Bob Harris (Murray) a Charlotte (Johansson) sú dvaja Američania v Tokiu. Charlotte je mladá žena, ktorá cestuje po svete so svojim workoholickým manželom - fotografom (Ribisi), ktorého kvôli práci ani nevidí. Bob je starnúca filmová hviezda, ktorá má v meste nakrúcať nudnú reklamu na whiskey. Zo svojho života sú obaja frustrovaní a nemôžu spávať. Jednu noc sa náhodne zoznámia v hotelovom bare. Ich nečakané stretnutie rýchlo prerastie v priateľstvo. Túlajú sa podnikmi Tokia a zažívajú pritom neuveriteľné stretnutia s jeho obyvateľmi. Spoločne napokon objavujú novú vieru v samých seba a v možnosti života.

Film nakrútila režisérka Sofia Coppola, dcéra F.F.Coppolu, ktorá za scenár k tomuto filmu získala Oscara. Film bol nominovaný aj v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe (Murray), najlepšia réžia a najlepší film roka. Zlatý glóbus pre Billa Murraya za najlepší mužský herecký výkon, Sofiu Coppolu za najlepší film - muzikál/komédia a scenár. (oficiálny text distribútora)

Solly

Asi budu muset tento snímek vidět znovu. Přiznávám , že i mě dostala jeho atmosféra, ale na 5 hvězdiček určitě ne. Je to velmi netradiční film v pomalém tempu, někdy mám pocit až příliš, který táhnou hlavně herecké výkony. I když některé postavy mi přijdou spíš rušivé. ()

chlebos

Bylo zajímavé sledovat jak dva lidé, kteří se vůbec neznají spolu najdou společnou řeč a báječně si rozumí. Připomělo mi to moje cesty vlakem, kdy potkáte nějakého zajímavého člověka a celou cestu si s ním povídate jako kdyby to byl váš odvěký známý. Potom přijde čas loučení a to jen proto, že vaše cesta vede někam jinam. Celý film je navíc umocněn báječnou atmosférou megapole jménem Tokio. O japonské kultuře dnešních dnů jsem již něco slyšel a měl jsem možnost poznat jak tvrdí jsou japonští obchodníci. Každopádně je jejich styl života natolik odlišný od našeho, že to musí někoho i šokovat. Báječný film, skvělý Bill Murray a Scarlett Johhansson sice není nějaká super kočka, ale přišla mi děsně sexy. Film mě také přivedl na myšlenku kulturních rozdílů různých civilizací a jenom jsem si potvrdil, že pro to, aby nebyl ohrožen světový mír není potřeba svrhnout jednoho diktátora, ale je potřeba se jiným kulturám a náboženstvím snažit porozumět a naslouchat. ()

Brinkley

Jednoduše krásný, oduševnělý, poetický a především pravdivý snímek. Můj nejoblíbenější. Ten, kdo alespoň na chvíli pocítil okamžiky samoty v neznámém prostřední (natož kultuře), jistě snadno uvěří, že mezi mladou dívkou a stárnoucím hercem může vzniknout tak intenzivní vztah, který by za jiných okolností (tj. v běžném životě) neměl šanci. Jinak u Billa Murraye se dle mého názoru jedná o jeho nejzdařilejší, neřka životní roli. Scarlett Johansson je též výborná. ()

haWranka

Příběh dvou absolutně osamocených lidí, který se přece jenom najdou. Rozhodně to mělo sílu a oba hlavní představtelé předvedli skvělý výkony. Bohužel musím říct, že jsem se docela často nudila a to je fakt škoda. Přesto jsou to hodně silný 3* ()

dessa

Scarlett a Bill se parádně doplňují, po spoustě filmech, kde se Bill jenom blbě šklebil mě konečně zase jednou přesvědčil, že hrát umí. I když tak trochu paroduje i sám sebe... ()

maddictive

Scarlett jako mladičká manželka, která po dvou letech zjišťuje, že její manžel je úplně cizí člověk. Bill Murray jako stárnoucí manžel, který si po pětadvaceti letech manželství uvědomil, že jeho žena a děti ho vlastně nepotřebují a on je taky ne. Potkají se tisíce kilometrů od domova, v hotelu kdesi v chaotickém, barevném, ukřičeném Tokiu, kde si připadají ještě ztraceněji a zjišťují, že k sobě mají blíž, než by se zdálo...natočit film s tak banální zápletkou a nezabřednout do stokrát omleté a nezáživné romantické komedie, ale velice trefně vyjádřit ztracenost a osamělost není častá záležitost. Charlotte a Bob příliš nemluví, ale z jejich chování a gest je naprosto zřetelné, co se v nich odehrává. Tušíte, jak to asi skončí, ale skončí to jinak - a co zašeptal Bob Charlottě na konci filmu do ucha, si může představit každý sám...moc příjemný film, ať už je to s coppolovskou protekcí jak chce. ()

Joski

Bill Murray sa mi v tejto polohe "frustrovaného herca" viac páči ako v Zlomených kvetoch (2005) od Jarmuscha. Ani únik a stretnutie dvoch odlišných kultúr nepomôže hrdinom vyriešiť osobné problémy. Aspoň priateľstvo-láska(?), (duchovný pendant hrá božská Scarlett Johansson:-) im na chvíľku pomôže zmierniť rozčarovanie-pochybnosti zo života! Vekový rozdiel nebráni pre vzájomné porozumenie rezignujúceho Boba a hľadajúcej rovnováhu Charlotte. Coppolovej sa podarilo načrtnúť krehký pohľad do duše ľudí na životnom rozcestí. Film oživujú zábery a atmosféra Tokia. Skvelá melodráma z humorným pohľadom nad vecou:-) ()

simplejack

Velice přijemný, ale svým způsobem také tísnivý snímek, který byl po celou dobu tak na čtyři hvězdičky. Konec to ovšem maximálně zachránil, finále je naprosto úžasné.....a po čase, když nad tím tak přemýšlím, tak jeden z nejzaslouženějších oscaru za scénář. ()

SHA

No, jsou to spíš takové 3 a 1/2 *, ale snad si ten film tohle hodnocení zaslouží už tím, že je milý, vtipný, člověk se u něj nenudí, a na konci se spolu nevyspí :-D ()

elshish

Film má krásnou, jasnou a výstižnou obrazotvornost dvou lidí, kteří hledají zbůsob jak se ve volném čase nezávisle zabavit tak gigantickém a odlišném městě..., ale přece jsem měl chvilkami pocit, že některé pasáže byli tak trochu zvláštní...No musím se na to ještě jednou kouknout.. ()

Chosef76

velmi intimní příběh dvou američanů - mladé ženy a muže středního věku, kteří musí trávit několik dní v Tokiu. Je to o dotecích ( vzájemné sympatie, rychlé poznávání tolik odlišné kultury Japonska), které vytvoří jedinečnou atmosféru filmu. Sofia Coppola i přes svůj mladý věk dokázala mistrně zachytit psychologii citové zápletky, prošpikovat ji úsměvnými momenty a nakonec pár rozloučit, aniž by narušila kontinuitu poetiky, která dělá snímek tak jedinečným. Momenty na které nikdy nezapomenu : úsměv ve výtahu, záběry přes obrovské okno hotelového pokoje na Tokio ve dne a v noci, bláznivý úlet dvojice na japonské párty s karaoke, reklama na Santori, 2. rozloučení. Film si určitě ještě několikrát pustím, protože vím, že do něj potřebuji dozrát. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Francis Ford Coppolla se vrací!

Francis Ford Coppolla se vrací!

25.09.2005

Už je tomu osm let, co Francis Ford Coppolla natočil svůj poslední film Vyvolávač deště. Od té doby se tvůrce takových děl jako Kmotr nebo Apokalypsa věnoval produkci, díky níž například spatřilo… (viac)