Agatha Christie's Poirot

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Veľká Británia, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (poviedka)

Recenzie používateľa maoc k tomuto seriálu (47)

Detektív Poirot: Vražda v Orient exprese (2010) (S12E03)

První polovina byla neskutečná. Depresivní mrazivá jízda přetékající paranoiou, smršť náznaků, podezření, nervozní hudba střih i kamera. Mé oči byly k obrazovce snad přikované. Druhá polovina už byla slabší, koneckonců udržet napětí při shánění důkazů a vytváření teorií není žádná psina. Závěr s morálním dilematem už byl zase pořádně mrazivý, a hlavně dokonale zahraný. David Suchet je machr. Ostatní postavy mě moc nepřesvědčili, ale on tomu dal nadpozemskou kvalitu, kterou snad ani nejde hodnotit jinak než plným počtem. EDIT 2016: Nejspíše mělo jít o poslední díl, ale po odmlce se tvůrci k Poirotovi vrátili v 13. sérii. Orient Expres znamenal v boji se zločinem a zlem pro Poirota obrovské osobní morální dilema. V posledním díle 13. série, Oponě, jde Poirot ještě dál a oba díly jsou tím nejlepším a nejhutnějším, co nám tento seriál nabídl. Poupravují obraz Poirota jako sice hnidopišského podivínského a uhlazeného genia, který je ovšem schopen přinést veliké oběti a snést neskutečná příkoří, aby dosáhl vyššího cíle - spravedlnosti a dobra. Skláním se před plastičností tohoto meziválečného mohykána a jen tiše závidím jeho dokonalou sebekontrolu a pokoru. Monsieur Hercule Poirot, jste mým nedostižným vzorem. ()

Hodiny (2011) (S12E04)

Hodně překombinované a s poněkud chatrným futrováním špionážní zápletkou, ale pěkná herečka v hlavní roli, takže odpouštím. Již po několikáté se objevuje strašák války, kterou Agáta asi vnitřně dost řešila. To není mínus, prostě jen konstatování. Nechytlo mne to tolik jako jiné kousky s Poirotem, ale pořád je to extraordinérní program na nedělní odpoledne. ()

Slony majú pamäť (2013) (S13E01)

Příjemný mix modernějších i klasických postupů (humor a Poirotovo bezbřehé sebevědomí) a správná tragicky romantická rozervanost generálova činu vynáší tento díl nahoru. Pro mne optimální dávkování informací, kdy jsem ještě stíhal do věcí vidět, ale nedokázal odhadnout další děj. Slušný start poslední série. ()

Veľká štvorka (2013) (S13E02)

Mnohé případy slavného detektiva jsou překombinované, ale žádný dosud nebyl směšný. Proto nemohu, přes mnohé klady a silné momenty, dát vyšší hodnocení. ()

Hra na vraždu (2013) (S13E03)

Hodně postav, pestrý děj a barvičky, dobře prokreslené postavy, ale poněkud překombinovaná zápletka. Přesto zase klassa. ()

Detektív Poirot: Herkulove úlohy (2013) (S13E04)

Díl, který vyvolá smíšené pocity. V mnohém je výborný - hudba, napětí, určitá syrovost a dokonce akce, Poirotova (sebe)ironie, krásné interiéry, zajímaví herci a slušné výkony. Na druhou stranu zápletka a logicko-dramatická konstrukce případu strašně kulhá. Umělost z ní trčí jak sláma z bot. Proč by se Marascaud schoval na místě, které se tak snadno promění v past? Dost hloupý geniální zločinec... Doktor Lutz je také velmi trapně pojat. Totéž hraběnka Rossakoffova. Postavy jsou prostě velmi přiohnuté do tvaru vhodného pro bizarní zápletku a bizarního padoucha. Zamrzí také umělá alpská panoramata. A ta romantika na konci? Pro mnohé asi k smíchu, ale mě se prostě líbila a byla tak přesvědčivě zahraná, že jsem se otřepal i z otřesného vzhledu baleriny, když byla poprvé zabrána v plném světle. Líbilo se mi, jako již v poslední sérii tradičně, koukat na moderně staromilského Poirota, ale vzhledem k vadám na kráse slabší 4 hvězdy. ()

Opona (2013) (S13E05)

Poprvé jsem viděl jen kousek začátku a tak mne to rozesmutnilo, že jsem se málem rozbrečel. Plné emocí, nostalgie, bolesti a nezdolné vůle. Skvélý případ a skvěle natočený. Políček do tváře fanouškům. Políček, který nebolí, ale probere. Díky. ()