Agatha Christie's Poirot - Season 3 (1990) (séria)

Záhadná vražda v Styles (S03E01)

(epizóda)
  • Česko Záhada na zámku Styles (viac)

Hastings je na návšteve u svojho priateľa Johna v Styles Saint Mary.Johnova matka sa opäť vydala - čo jej najbližší prijali so značnou nevôľou - a navyše za muža, mladšieho o dvadsať rokov. Všetci ho podozrievali, že si ju vzal pre peniaze - a keď našli pani Ingletorpovú mŕtvu, nikto nepochyboval o tom, že bola zavraždená. A skutočne - išlo o klasické symptómy otravy strychnínom. Prirodzene, hlavným podozrivým bol Alfred Ingletorp, jej manžel - najmä keď vyšlo najavo, že v deň svojej smrti spísala nový závet, ktorý záhadne zmizol. Proti pánovi Ingletorpovi svedčí i fakt, že v miestnej lekárni kupoval strychnín...Našťastie sa prípadu záhadnej vraždy ujme Poirot - ktorý hneď príde na to, že všetko sa odohralo celkom inak, ako si všetci myslia... (RTVS)

Lupes

Jeden z nejzábavnějších dílů. Co naplat, že závěrečné kolečko působí v kontrastu se soudní síní neprofesionálně a uboze, co naplat, že vrazi se hned doznávají a vykřikují, že ničeho nelitují. Vrahovy pohnutky k psaní usvědčujícího dopisu zůstávají ve hvězdách a modus operandi v podobě vysrážení strychninu zanikne ve filmové adaptaci také, neboť alibi tady nikdo neřeší. Je to zkrátka trochu zpackaný případ, nechybí falešné fousy a lékárník, který nerozezná ženu od muže. Gosh! Mon Dieu! Jenže Hastings je tak kouzelně sladký, Poirot nesmírně energický a vtipných momentů je tolik, že nelze tento díl hanět. Od srdce jsem se několikrát zasmál. Nádhera! ()

xxlch

majky19

První případ Hercula Poirota po příjezdu z Němci okupované Belgie, odkud se musel náš hlavní hrdina odebrat do britského exilu. Poznáváme se zde i z dalšími důležitými postavami, které s Poirotem spolupracují, a sice kpt. Hastingsem a inspektorem Jeppem. Skvělá podívaná, v níž exceluje David Suchet se svými zmíněnými spolupracovníky. Je úctyhodné, že Suchet v této roli zářil více než čtvrt století. ()

Keerev

Agatha Christie a její slavný belgický detektiv/puntičkář Poirot, tak to je můj šálek kávy. Tato kniha patří k mým oblíbeným a film mě také nezklamal. Myslím, že David Suchet je v roli Hercula naprosto perfektní. ()

da-a

Ten malý Belgičan! Nejproslulejší detektiv 20. století popouští uzdu egu i šedým buňkám mozkovým a svým typicky kvapným krokem kráčí vstříc vražedným výzvám. David Suchet v životní kreaci génia obtěžkaného údělem mít vždycky pravdu. Vysoké hodnocení, kterým Poirotovy zápletky vyznamenávám, nepatří pouze tomuto prvnímu televiznímu pokusu pojmout jeho případy v celovečerním, leč stále komorním stylu, ale sérii (dnes už dobře takřka dvacetileté) jako celku. Lépe se mi při tom jeví, jaký pokrok filmy s přibývajícím časem učinily na poli vizuálního ztvárnění, neboť poslední "díly" už nabízejí promyšlené záběry a umělecké obrazové ladění. Naproti tomu dřívější počiny sázejí spíše na tradičnější, ovšem neméně poutavé vyobrazení sledu událostí před a po vraždách. Samozřejmě, struktura jednotlivých dílů je vcelku identická (dokonce tak moc, že občasné narušení této linie může působit až rušivě). Zatímco první část je jaksi seznamovací, divákovi je v tuto chvíli dovoleno operovat pouze s náznaky a falešnými stopami a Poirotův charakter je tu méně, tu více krkolomně nastrčen do víru událostí, jádro příběhů se nalezá v dějství druhém, a to samotném pátrání a objasňování vztahů a situací svázaných s případem. Nemohu s jistotou tvrdit, že se vždy přesně orientují ve všech postavách a jejich motivacích (natož - a to je moje slabina - jménech!), stejně jako přiznávám občasný zmatek, který ve mně panuje po konečném rozřešení záhad, ale výhodou těchto filmů je jejich narativní forma, tedy že v momentě, kdy snad objevíte nějakou dějovou nesrovnalost či scénaristickou skulinu, je obvykle stejně pozdě a už na tom nesejde. A tak se stává, že Hercule Poirot je někdy mnohem chytřejší, než sám divák (nebo alespoň já). Ale nemějte obavy: muž posedlý logikou i etiketou si dávno našel cestu, jak se Vám i vrahům dostat pod kůži - a nepustit. ()

Logout

Pokud člověk vidí nejdříve pozdější epizody Suchetovského Poirota, následně začne dílo A.CH. číst a pak náhodou v podvečer pustí TV, kde zrovna začíná první příběh, neubrání se občas úsměvu (je vidět, že herci svoje pozice teprve hledají, Poirot má až moc vlasů, všichni jsou podivně mladí), ale jinak si film skvěle užije. Ba co víc, přijde mi, že je obsaženo mnohem více jemných detailů, než v pozdějších dílech. ()

rekurseman

Exklusivní!!! Díl, který vlastně začíná spletité cesty tří kondorů, kteří se sápou po pravdě přes jakékoliv překážky. Hastings, Poirot, Japp. Jejich společné první setkání u mordu. Co víc si člověk může přát. Píše se rok 1917, Hercule musel opustit svou krajinu kvůli války. Hastings se léčí po zranění nohy z fronty u svého známého na panství Styles. Sice se jedná o jednodušší příběh, kdy od začátku podezříváte vraha, což se v normálních dílech Poirota neděje, avšak má nádech doby a kouzlo toho setkání je opravdu veliké. Po 3/4 dílu je i největšímu zamrzlému mozku jasné, kdo vlastně spáchal vraždu a už se jen těší, jak s tímto naloží Hercule. Opravdu skvělý díl a je škoda, že jsem se s ním setkal až teď. ()

LencaN

S02E11 + S02E12 - Zcela nechápu zařazení tohoto dvojdílu na konec druhé řady. Teprve tady totiž začíná spolupráce Hastingse s Poirotem, tudíž by měla Záhada na zámku Styles patřit na začátek. Nicméně detektivka to byla moc hezky stavěná. Prostředí starého anglického sídla, tmavé místnosti, kamenné chladné zdi, hezká příroda, gentlemani v oblecích a do toho vražda paní onoho zámku. Bylo tu tolik postav, vedlejších úmyslů a zápletek, že znamenalo velkou snahu sledovat všechny detaily. Každý se mi zdál podezřelý. Žasnu jak stejně vždycky Poirot dojde k řešení, které je vcelku prosté, ale až když víme, jak to opravdu je. ()

Kontryhelka

Jedno z prvních mých seznámení s velkým detektivem. Pěkné venkovské prostředí, manželské třenice, vražda , intriky, nevěry, balamucení detektivů. Poirot nastupuje svoji detektivní éru, do chodu uvádí šedé buňky mozkové a začíná jedno velké dobrodružství, kde se složité nitky případu pomalu povolují a vše se ukáže v pravý čas v tom pravém světle a je jen na všech podezřelých, jak se se svérázným detektivem poperou. Všichni ho podcení,ale vyřešením tohoto případu si vybuduje respekt i u samotného Scotland Yardu. ()

Spike86

Klasický Poirot - skvělá atmosféra britského panství, skvělý David Suchet a klasické závěrečné rozřešení, kdy si pozve všechny do jedné místnosti a začne "rozmotávat". S Agathou Christie je to furt to samé dokola, opět nelogické rozmotání záhady, domýšlení věcí, které nemůže Poirot vědět atd, navíc je to celkem dost zamotané. Prostě opět mám pocit křišťálové koule. :) 78% ()

gizi

Jeden ze starších dílů, který se mi zdál víc profesionální a celkově lépe zpracoaný a podaný, než mnohé novější. Poprvé jsem ho musel vidět před rokem 2009. 75%, 9.3.2014. ()

wooloong

Když odhlédnu od knižní předlohy (úplně první detektivka Agathy Christie nebyla zdaleka tak brilantní jako většina jejích pozdějších děl), musím dát plný počet hvězdiček. David Suchet je tím pravým Poirotem přesně podle mých představ, na rozdíl od dříve obsazovaného Petera Ustinova, který s ním neměl společného absolutně nic. ()

vecnaAmbra

Akože úplne super sa na to dívalo, nenudila som sa, Hercule už odkedy sa objavila na trávniku jeho vyleštená topánka super a veľmi mám rada tie exteriéry a koľko krát v Poirotovkách všetci obedujú- večerajú v trocha mŕtvej atmosfére okolo stola :-) ale tak ten koniec, neviem no, keby sme mali možnosť aspoň postrehnúť hlavný detail plus bez takej hlúposti čo spravil páchateľ by sa na nič neprišlo....Hercule ostatné detaily tiež dedukuje viac menej z rukáva. (SPOILER: keby vrah ten list roztrhal už by predsa nemalo význam ho ďalej použiť, či čo ho chcel akože zlepiť? Prečo ho vlastne neskryl u seba, ale dal na inkriminované miesto a nechal tam až kým ho nenašiel Poirot? Vlastne to bola strašná blbosť.......) ()