Agatha Christie's Poirot - Season 2 (1990) (séria)

Detektív Poirot: Dobrodružstvo Hviezdy západu (S02E09)

(epizóda)
  • Československo Dobrodružstvo Hviezdy západu (viac)

Poirot dostane pozvanie od známej belgickej herečky Marie Marvelleovej. V poslednom čase jej prišli anonymné správy o Hviezde Západu - hodnotnom diamante, ktorý kúpil jej manžel za výhodnú cenu pred pár rokmi. V správach sa hovorí o mystickom pozadí diamantu - ktorý by sa vraj mali vrátiť jeho pôvodným majiteľom. Na druhý deň vyhlási lady Yardlyová, že tiež dostala anonymné listy, ktoré sa týkajú jej nádherného diamantu - Hviezdy Východu. Keď Poirot navštívi spolu s Hastingsom lorda a lady Yardlyovcov, diamant už ktosi ukradol. Lenže Poirotovi sa to celé nepozdáva - a tak začne toto klbko záhad pomaly rozmotávať. (oficiálny text distribútora)

Stanislaus

Záhada západní hvězdy patří spíše k průměrnějším případům kníratého Belgičana. Osobně mi přijde, že většina dílů, ve kterých se pouze krade a prchá, je kvalitativně slabší než ty, ve kterých se i vraždí (můj subjektivní názor). Plusovým bodem budiž linie s Poirotovými kotletami a jeho fanouškovská posedlost belgickou hvězdou, kterou zná samozřejmě pouze on. ()

HiddenDragon

Serie a epizoda: S02E09. [spoilery!] Dalsi z "loupeznickych" dilu, kdy Poirot musi najit, co bylo ukradeno. Tentokrat jsou ve hre dva velke diamanty, z kterych se nakonec vyklube jeden. Dil neni vylozene spatny, ale ma nejak nedotazeny zaver. Vpodstate autori se spokojili s tim, ze diamant je navracen pravoplatne majitelce, ale uz je nedoreseno, jak vlastne chteji usvedcit paseraky. Mohl bych tu citovat postavu Van Brakse. Aby jim neco dokazali, museli by zahrnout do vysetrovani Hoffberga, kteremu Poirot vlastne slibil, ze to neudela, a samozrejme lady Yardlyovou, takze by najevo vysel cely skandal a nicemu by se nepomohlo. Pravdepodobne tedy pachatele potrestani nebudou. Jak rikam, ten zaver je odbyty, minimalne na pomery Poirota... Nejlepsim momentem teto epizody pro me byla Poirotova vizitka, kterou jsem si s chuti na DVD zapauzoval a detailne prohledl :) ()

Autogram

Hastings predvedie svoje prehnané deduktívne schopnosti a chladnú logiku, za čo určite nezíska Poirotovu pochvalu. Ten zase predvedie hlbokú poklonu s kyticou pred najslávnejšou belgickou herečkou, ktorú v Londýne absolútne nikto nepozná. Prípad sa nekoniec celkom pekne skomplikuje nečakaným smerom a nechýba ani humor s nerovnako dlhou ľavou a pravou kotletou a kulinárskym umením Poirota. –––– Účes je o spolupráci, je to společné dílo. Já dodám vlasy a vy své letité zkušenosti. –––– Hlavní je systém a metoda. Tak jsem si zavedl notýsek. ()

Šandík

Předloha spíše slabší, zpracování vynikající. Poirotova "great belgian film star", kterou ovšem v Anglii nikdo nezná a nikdy o ní neslyšel, za všechny vyjádřené Jappovým suchým konstatováním: "You joking, Poirot" je herecky chycená s roztomilou poťouchlostí, takže Poirotově angličtině s jeho nenapodobitelným přízvukem v tomto díle zdatně sekunduje Marie Marvelle s jejím přízvukem ještě o poznání výraznějším a neuvěřitelně šišlavým. K tomu přičtěme stejně bezchybně chycenou postavu jejího velkopansky amerického manžela, pobíhajícího po Londýně v norkovém kožichu, který by na sebe na kontinentě chlap oblékl leda v nějaké "travesti show" či opět "bezchybně" analyzujícího Hastingse, abychom dostali další nadprůměrný kousek. Celkový dojem: 85% ()

Tom_Lachtan

Bohužel je tenhle Poirot hrozně, ale hrozně slabej, dopouští se hrozných klišé (vážně, Agáto? Je nutné tam procpávat linku s čínanem?!), které jsou ale v podstatě i lehce zábavné díky své retrózní dobovosti, jenom kdyby tvůrci nevykecali vyřešená "záhady" v první desetině (!) filmu, což je pro filmaře dost nehezká vizitka, dokonce ani ten Poirot není tak zábavný, jak by mohl a okolo Belgické hvězdičky neposkakuje tak zábavně a lehce stalkersky, jak by mohl. Pozitivem tak zůstává hlavně povedená hudba, která se úspěšně vyhýbá hlavnímu motivu a je originální a zábavná. ()