Agatha Christie's Poirot

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Veľká Británia, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (poviedka)

Recenzie používateľa Sebi236 k tomuto seriálu (9)

Detektív Poirot: Sen (1989) (S01E10)

Jeden z těch dílů, kde se ani tak nehádá pachatel zajímavé vraždy, ale hlavně zamotané provedení zločinu. Pachatel je totiž předvídatelný hlavně díky ohromně malému počtu postav. Po skončení si řeknete, že motiv byl také předvídatelný, ale při sledování vám nedojde. No a to provedení za to prostě stojí! :)) ()

Detektív Poirot: Vianoce Hercula Poirota (1994) (S06E01)

Tento díl se stal mým oblíbeným hlavně kvůli vrahovi; skvělý herecký výkon, dobrý dabing, hrůzostrašný nápad, nepředvídatelný motiv. Jinak byly všechny postavy výborné. A Poirotovská hudba s vánoční tématikou byla prostě k sežrání. ()

Vražda Rogera Ackroyda (2000) (S07E01)

Tak já nevím, jestli je to jiným, zajímavým dabingem Petra Kostky, neobyčejně nepříjemnými vraždami, hereckým obsazením nebo trochu pochmurnou hudbou, ale tato epizoda má prostě takovou velice temnou atmosféru. Poirot vše bere vážně, bez legrace, bez humorných rozhovorů s Jappem. //Spoiler na knihu//: Kniha Agathu Christie proslavila, protože zde učinila vrahem vypravěče. Tady to tvůrci vyřešili velmi šikovně, Poirot čte vrahův deník. I to nabývá na temné atmosféře. Číst deník, který psal chladnokrevný vrah, který nakonec spáchá sebevraždu, to taky asi není úplně příjemná četba... ()

Detektív Poirot: Päť podozrivých (2003) (S09E01)

Opravdu krásné a věrné zpracování. Hudba, při které mi naskakuje husí kůže. Úžasné herecké výkony. Agatha Christie si skvěle pohrála s vypracováním postav a tady tomu ještě přidali třešničky na dortech. Tak kdo z těch pěti malých prasátek chladnokrevně otrávil malíře Amyase Cralea? Navenek tvrdý, ale zevnitř křehký jako sklo Philip Blake? Velmi sebejistá, krásná Elsa Greerová? Tvrdohlavý a velmi zamilovaný do svého koníčku Meredith Blake? Nepřístojná a bojácná starší dáma, vychovatelka Cecilia Williamsová? Nebo v té době patnáctiletá, hravá a trošinku dětinská Angela Warrenová? Určitě jeden z nejdojemnějších příběhů, který mne skoro dohnal k slzám! Dokonce se odvážím napsat, že je i skoro lepší než předloha. Kdo tento díl neviděl, musí to co nejdřív napravit. ()

Detektív Poirot: Záhada Modrého vlaku (2005) (S10E01)

//Pozor na spoilery// Sympatická Ruth Ketteringová je velmi brutálně (pro vrahy zábavně) zavražděna... Trochu mi to připomnělo Smrt na Nilu, kde bohatá dvacítka s mnoha nepřáteli je v uzavřeném prostoru zabita, při čemž měl skoro každý motiv. Přitom v knize nepřátel neměla moc. Ale i přesto - nádhera! Hudba Stephena McKeona je jako vždy místy mrazivá, lehká a vyhovující dané situaci. Styl kamery mi trochu připomínal seriál Slečna Marplová (2004), taková co nejvíc temná a moderní. Kolísající scénář vynahradí skoro nečekané vyvrcholení chvíli trvajícího pátrání po chladnokrevných vrazích s úžasným motivem, který na to nejdřív nevypadá, ale na konci se chytnete za hlavu. No prostě další jednohubka pro ty, co si chtějí odpoledne zpestřit zajímavou a snad i nezapomenutelnou detektivní zápletkou. ()

Schôdzka so smrťou (2008) (S11E04)

Všichni tady pořád řešíte, že jsou velké změny oproti knize. Já tedy souhlasím, ano, přidali tři postavy, zločin trochu pozměnili, pár drobností dodali, ale pořád to není tak strašné! Atmosféra mrazivá a chladná, ačkoliv se příběh odehrává v rozpálené Sýrii. Postavy trochu kostrbatější než obvykle. Ale to herecké obsazení - eňo ňuňo! Veleherci Tim Curry a John Hannah - to byl prostě úžasný výběr. I Elizabeth McGovern skvěle sekundovala. Provedení vraždy se mi hrozně líbilo s flashbacky. Motiv trochu okoukaný, ale zato dojemný. Závěrečná scéna s vrahem mě opět skoro dohnala k slzám. ()

Detektív Poirot: Tragédia v troch dejstvách (2010) (S12E01)

Hodně divákům se epizoda nelíbila. Proč? Možná že je to hereckým obsazením, příběhem nebo jak koukám i motivy. Pro mě je to jeden z nejlepších. Asi to dělá Martin Shaw, úžasná hudba, příběh samotný či dojemný konec. Celá série byla velmi povedená. ()

Hodiny (2011) (S12E04)

I když má díl hodinu a půl, zdá se, že by mohl mít i víc. Je to zvláštní. Celou dobu se věnujeme identitě mrtvého, postavám v sousedství, válce, vlastizradě a nakonec - BUM! A máme tady naprosto nečekanou zápletku a motiv, který překvapí zásadně proto, že vám scénáristé nedali žádnou aspoň trošinku průhlednou stopu. Tím pádem trochu nespravedlivě nečekané rozuzlení. Ale na druhou stranu je hezké, že se jedná o dvě zápletky. Jedna čirá detektivní a druhá špionážní, což sice nemusím, ale tady je snad i lepší než ta vražda! ()

Hra na vraždu (2013) (S13E03)

Velmi, opravdu velmi zdařilá epizoda vynikajícího seriálu. Hodně věrná knižní předloze. Z posledních scén mi skutečně naskakovala husí kůže. Sice si tentokrát Poirot nedopřeje jeho velké "sčítání", ale výborná herečka Sinéad Cusack, která předvedla přesvědčivý a oceněníhodný výkon, vše vynahradí ;) ()